Ce politicieni au participat sau si-au aratat sustinerea pentru marsul "Lupta pentru Basarabia"

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 23 octombrie 2016, 16:39 Actualitate | Esenţial

Incidente la marsul pentru unire
Foto: Agerpres
Mai multi politicieni au participat, sambata, la marsul "Lupta pentru Basarabia", organizat de Platforma Unionista "Actiunea 2012", unii dintre ei postand apoi pe Facebook imagini de la eveniment. Printre ei s-au aflat Codrin Stefanescu, Eugen Tomac, Clotilde Armand, fostul presedinte al CJ Prahova Mircea Cosma, relateaza News.ro. Sebastian Ghita si-a facut si aparitia la sectia de Politie la care au fost dusi manifestantii ridicati de jandarmi, pentru a se interesa de soarta acestora. Altii, precum Alina Gorghiu, Gabriela Firea, Victor Ponta si Traian Basesc, au lansat acuzatii tot pe Facebook.

Incidentele de la marsul de sambata au dat prilejul partidelor de acuzatii reciproce sau la adresa Guvernului. Astfel, Alina Gorghiu, a aratat cu degetul spre administratia Capitalei si Jandarmerie cerandu-le sa permita manifestarea pasnica a oamenilor. Gabriela Firea i-a raspuns invocand "o gafa imensa a Guvernului" si criticand Jandarmeria subliniiind ca Primaria nu a  fost implicata in decizia de retinere a celor 5 manifestanti.  (mai multe informatii aici)

Fostul presedinte al CJ Prahova Mircea Cosma, cercetat de DNA,  si-a postat pe contul de Facebook o fotografie de grup facuta 'in Piata Victoriei, in care apare si Codrin Stefanescu, purtand stegulete tricolore. Imaginea este insotita de mesajul: "Si sustinem: Unionismul nu are varsta,nu are culoare politica.El este patriotism, idee nationala,mandria de a fi roman.Si punctum!!!".

In imaginile de la miting poate fi vazuta si Clotilde Armand, vicepresedinte al Uniunii Salvati Romania si consilier local la sectorul 1.

Eugen Tomac (PMP) a postat pe Facebook un clip video de la fata locului, insotit de mesajul "Sa aducem Basarabia acasa". Iar Tomac, impreuna cu Sebastian Ghita, membru al PRU, au mers si la sectia de Politie la care au fost dusi cinci manifestanti. Ghita a critica, din fata sectiei de Politie, interventia jandarmilor, cerand demisia ministrului de Interne.

Victor Ponta a profitat de ocazie pentru a spune ca in guvernarea sa nu au exisitat interventii in forta si a spune ca Guvernul Iohannis -Ciolos a venit la putere in urma unor manifestatii neautorizate.

Mesajele de sustinere au venit si duminica, George Simion, presedintele Platformei Unioniste Actiunea 2012, intanlnindu-s pentru discutii cu Traian Basescu (PMP) si cu Daniel Constantin, copresedinte ALDE.


Citeste mai multe despre   









2698 vizualizari
  • +6 (8 voturi)    
    /// Firea si Gorghiu (Duminică, 23 octombrie 2016, 17:01)

    Ochiana [utilizator]

    au inceput imediat sa se certe ca tatele...miza acolo e mult mai mare decat ce au inteles ele. Binenteles ca asta se urmareste, ca politicienii romani ( atrasi de mirajul castigului de imagine )sa inceapa sa se certe. Dezbina si cucereste e sloganul stim noi cui !
  • -9 (13 voturi)    
    clotide armand (Duminică, 23 octombrie 2016, 17:05)

    xanti [utilizator]

    Ce bine-i sta langa Basescu,Ghita,Codrin si alti patrioti romani.
    Sa mai spuneti ca USR nu e partid de stanga.
  • +3 (11 voturi)    
    Cu alte cuvinte (Duminică, 23 octombrie 2016, 17:08)

    Ord [utilizator]

    tehnocartii sunt responsabili de pierderea Basarabiei si instaurarea comunismului. Intre timp ce acesti hoti, dar patrioti pana-n maduva, se lupa sa infaptuiasca unirea dar doar atunci cand nu sunt la putere.
    • +7 (7 voturi)    
      E unul pe care nu-l pot ierta (Duminică, 23 octombrie 2016, 17:39)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Ord

      Se numeste Ion Iliescu.
  • +3 (11 voturi)    
    basescu (Duminică, 23 octombrie 2016, 17:16)

    bobyrou [utilizator]

    basescu e singurul care s-a interesat de ei inca de la inceput.
    • +3 (5 voturi)    
      Da (Duminică, 23 octombrie 2016, 18:54)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      Asa l-a si cunoscut pe Tomac, care e basarabean.
      Pt ei Unirea a fost mereu o tema, si nu de campanie electorala.
      Si chiar daca pt muli poate sa para un deziderat cam utopic, asta nu inseamna ca trebuie sa fie impins in derizoriu.
      • +1 (1 vot)    
        zxzxzxz (Duminică, 23 octombrie 2016, 20:49)

        solar [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

        Am citit tot ce am putut gasi mai repede legat de subiectul UNIONISTII. Cred ca ai dreptate atunci cand vorbesti despre IMPINGEREA IN DERIZORIU. Asta se si intampla in cazul multor portaluri, jurnale si alte ...cele ! De parca RE-INTREGIREA ROMANIEI este treaba vreunui partid. NU ESTE!! Unii se-ntreba ce zice UE , altii ce zice RUSIA, unii arunca ” pisica moarta” in ograda UNORA , altii VICEVERSA ! Vai de capul nostru de dezorientati si manipulati ce suntem!
        PS. HN nu vorbeste nimic de USR care s-a intalnit totusi cu USR. ce nu le-o conveni oare? Ai ...asa. o idee ? Mai ales ca intrevederea BASESCU-_SIMION afost foarte dura. A trebuit sa citesc in presa din Basarabia cum s-a desfasurat, pt. ca in presa noastra... tacere !
      • 0 (0 voturi)    
        pai e utopic, nu doar pare... (Luni, 24 octombrie 2016, 12:00)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

        A fost o fereastra de oportunitate prin anii 2000, cind se putea rapid separa RM de transnistria si se putea uni cu Romania. Rusia era cazuta la pamant si n-ar fi putut reationa. Si NATO?UE chiar ne-au pus in vedere ca daca vrem unire s-o facem inainte de a deveni membri, ca dupa aia n-o sa se mai poata. Dar pentru unire trebuie niste barbati politici adevarati in Romania, care sa-si asume costirule imense ale unei astfel de masuri, si mai important, niste barbati politici adevarati in RM, capabili sa renunte la toate privilegiile exercitarii guvernarii. S-a facut asta o data la unirea mica, dar atunci cele doua tari erau conduse de barbati adevarati. Ginditi-va doar la pretul platit atunci de Moldova, prin renuntarea la propria guvernare. In momentul ala Iasi-ul, capitala Modovei, era mai dezvoltat decit Bucuresti-ul, capitala Valahiei...
        • +1 (1 vot)    
          Nu stiu (Luni, 24 octombrie 2016, 15:33)

          man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Si eu inclin sa cred ca este o utopie azi. Dar nu se stie niciodata cand apare oportunitatea.
          Exista romani in Basarabia care sunt si mai disperati decat eram noi in anii '90 sub Iliescu. N-au niciun orizont iar Unirea, asa utopica cum o fi, ramane singura lor posibilitate.
          Vointa la nivelul clasei lor politice n-o sa apara, de-aia o si cauta aici. E un demers disperat, dar tocmai de aia e pacat sa fie interpretat tendentios de presa si televiziuniile noastre.
  • -2 (6 voturi)    
    ce scarba imi este (Duminică, 23 octombrie 2016, 20:43)

    CRMS [utilizator]

    de Basecu si PSD. Au condus tara impreuna si stiu bine de ce n-au facut Unirea.
    Acuma se dau mari unionisti.
    Niste prefacuti care, din fericire, nu mai pot pacali decat parte din electoratul captiv PSD.
    • +3 (3 voturi)    
      xzxzxz (Luni, 24 octombrie 2016, 0:15)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

      Electorat captiv PSD ? O fi daca zici matale... dar eu nu am votat NICIODATA PSD din 1990 incepand ...Nici FSN , nici FDSN, niciPD(FSN ) nici PDSR șamd N-am votat nici TRIBUNUL, nici FUNAR, nici PUNR , nici PPDD etc. Am votat PNTCD ,PNL, Conventia Democratica, PD (BOC -BASESCU)...nu USL (apropo , iti amintesti de CACARAU, ca s-a dat la fund cu totul, dar idiotenia care a facut-o a dat roade din plin !) Dupa 27 de ani de ...bine orientat, am ajuns in 2016 un ...”total dezorientat ” ! Si ca mine sunt fff multi ”dezorientati” ! Vorba vine ca sunt ...dezorientat ! Nu sunt ! Stiu si mai bine ce am de facut ! CA CETATEAN ! Dar constatarea oricum am intorce-o, si pe fata si pe dos, tot ramane ! Ce s-a ales din voturile de cateva milioane ale referendumului ptr 300 de parlamentari ? Imi spune presa... ceva ? NIMIC! A UITAT si... s-a uitat !
  • +1 (1 vot)    
    se colecteaza voturile din diaspora (Luni, 24 octombrie 2016, 10:35)

    jackalphonse [utilizator]

    restul este can can