Klaus Iohannis, optimist dupa intreruperea discutiilor privind tratatul CETA: Negocierile cu Canada privind ridicarea vizelor vor continua independent de soarta acordului

de D.T.     HotNews.ro
Vineri, 21 octombrie 2016, 20:29 Actualitate | Esenţial

Presedintele Klaus Iohannis a declarat vineri seara, in avionul cu care a revenit in Romania de la Bruxelles si dupa anuntul privind intreruperea negocierilor legate de acordul CETA, ca negocierile cu partea canadiana pentru ridicarea vizelor vor continua independent de soarta acordului de liber schimb cu Canada.

El a mai spus ca nu exista un orizont de timp pentru finalizarea acestor discutii.

Reamintim ca partea canadiana a anuntat vineri seara esecul negocierilor UE - Canada pentru acordul de liber schimb CETA, din cauza ca nu s-a ajuns la o intelegere cu reprezentantii regiunii belgiene Valonia, potrivit televiziunii belgiene RTBF, citata de Reuters.

Ottawa conditiona ridicarea vizelor pentru cetatenii romani si bulgari de semnarea acordului economic CETA.

Presedintele Klaus Iohannis anuntase, vineri dimineata, la Bruxelles, ca a semnat un acord cu Canada pentru ridicarea vizelor: eliminare totala a vizelor din 1 decembrie 2017 daca UE va semna acordul comercial CETA.










3166 vizualizari
  • +2 (22 voturi)    
    Parea filosof cind tacea... (Vineri, 21 octombrie 2016, 20:56)

    Chaos & Collapse [utilizator]

    Daca l-a sfatuit cineva sa inceapa sa mai si vorbeasca, nu doar sa faca ceea ce i se transmite din Germania si de la Bxl, rau l-a sfatuit.

    Daca a facut-o de capul lui, rau cap a avut.
    • -2 (10 voturi)    
      Ion Creanga (Vineri, 21 octombrie 2016, 22:10)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Chaos & Collapse

      Povestea porcului
      • 0 (2 voturi)    
        Cuplul dinamită Ioha & Ciolo (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 9:37)

        Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        Caraghioșii ăștia doi anunțau mare victorie mare cu ridicarea vizelor. Nu mai pridideau care să-și aroge măreața victorie. Se puteau face de râs mai rău de atât? Cred că au negociat între ei doi, că nu văd cine naiba a negociat cu ei.
    • 0 (2 voturi)    
      ai dreptate (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 9:18)

      Mihai_S [utilizator] i-a raspuns lui Chaos & Collapse

      I se dicteaza din Germania sa ne ridice vizele, noua romanilor .... pur si simplu am impresia ca sunteti obligati unii sa aruncati intr-una cu noroi indiferent de ce stiri apar, daor sa subreziti intruna si sa erodati imaginea anumitor oameni
  • -1 (13 voturi)    
    Da, dar fara black mail.... (Vineri, 21 octombrie 2016, 20:57)

    Locke Lamora [utilizator]

    Negociezi de pe o pozitie low, low rau de tot, de pat tu nu mai hecoiezi nimi, pt ca nu ai ce.
  • +3 (13 voturi)    
    Viata nu-i usoara (Vineri, 21 octombrie 2016, 21:13)

    Trojan.H [utilizator]

    Deja imi desenasem traseele turistice :(
  • +4 (14 voturi)    
    Deci, Victorie ! (Vineri, 21 octombrie 2016, 21:23)

    newlook [utilizator]

    Deci, Victorie !
  • +5 (17 voturi)    
    ca sa vezi ce ii... (Vineri, 21 octombrie 2016, 21:53)

    exilatul [utilizator]

    aia grija pe astia din conducerea tarii...drumul liber la hoti si romi pt a speria si canada , dupa ce au speriat europa de vest..."orizontul" ala o sa fie la ...infinit...pt ca intre timp o sa se sparga si asa numita utopica europa unita...iar aia care latra ca sa se ridice vizele sunt exact cei care nu o sa calce niciodata in america de nord, pt ca ori nu sunt interesati sau nu au finantele necesare...
  • +4 (16 voturi)    
    De negociat (Vineri, 21 octombrie 2016, 21:58)

    V. Veroiu [utilizator]

    Noi vom negocia. Dar nu ne va asculta nimeni.
  • +3 (17 voturi)    
    Mare pierdere! (Vineri, 21 octombrie 2016, 22:12)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Pentru numele lui Dumnezeu, Grecia este la cateva ore de condus de noi, pentru ce as da un sfant ca sa ajung in Canada? Gratis sa ma duci acolo as refuza intrucat as pierde timpul de o insula greceasca!
    • +3 (17 voturi)    
      asa,f.bine! (Vineri, 21 octombrie 2016, 23:06)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      si strugurii sunt acriiiiiiii!
      • +4 (8 voturi)    
        strugurii (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 1:13)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        din Canada sunt acrii,aia din Grecia sunt f.dulci,doar din ei se fac stafidele!
  • -5 (21 voturi)    
    Vize Canada (Vineri, 21 octombrie 2016, 22:32)

    Fidelis [utilizator]

    Este timpul ca Romania, Presedintele Johannis, PM Ciolos si Guvernul Romaniei sa apere demnitatea Romaniei si sa ceara Uniunii Europene respectarea proprilor legi. Este inadmisibil ca sa existe o continuare a unei discriminari, pot sa afirm acum vadita, din partea Canadei impotriva cetatenilor romani. Istoria Canadei este legata de cea a Romaniei mai mult decit se stie in prezent si este necesar ca aceasta nedreptate, esential bazata pe o birocratie canadiana ignoranta, sa fie eliminata cit mai curind. Este necesar acum ca Romania sa demostreze ca este ferma si ca este egalul altor tari din EU. Ati cere drepturile nu este o rusine,ci este curaj si demnitate.
    • -3 (9 voturi)    
      si ce sa faceti in Canada? (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 1:16)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Fidelis

      ca e nasol!
      Intrebati-o pe Pora,cum care Pora,aia cu carnatul,careia nu i-a placut in Canada si a venit in Ro!
  • +1 (1 vot)    
    Ce-ar fi sa se intample urmatoarea chestie ? (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 14:24)

    Susufler0 [utilizator]

    Daca tot nu ii mai grabeste nimeni Iohannis si Ciolos sa -si arunce si ei ochii pe Tratat , apoi UE sa anunte Canada ca valonii au cedat si cand sa bata cu totii palma, sa se-auda o voce baritonala : "Nein !"

    Fiind vorba de o voce barbateasca , vetoul nu poate apartine decat neamtului nostru.

    PS. Bineinteles ca este o chestie SF, pt ca Ioha si cu Ciolo, nu au de ce sa se uite pe Tratat, doar i-a asigurat JCJ inca de cand au inceput negocierile ca totul e OK si ca vor putea semna linistiti cand o sa le spuna el !