Iohannis, despre dosarul Black Cube: Fara echivoc, Presedintia si presedintele nu au fost implicati in aceasta actiune

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 21 octombrie 2016, 15:17 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis, la Consiliul European
Foto: Captura Facebook
Klaus Iohannis a negat vineri, la Bruxelles, orice implicare a sa sau a Administratiei Prezidentiale in scandalul Black Cube, caracterizand drept "caraghioase" acuzatiile aduse Serviciului Roman de Informatii, care "nu numai ca nu a protejat actiunea, ba a contribuit decisiv la prinderea infractorilor".

Presedintele a facut aceste declaratii dupa ce a fost intrebat de ziaristi in legatura cu publicarea, de site-ul stiripesurse.ro, a unui document, neatribuit si fara niciun antet sau element de identificare, in care o persoana afirma ca Meir Dagan (fost sef al Mossadului, decedat in martie 2016) l-ar fi informat ca agentii israelieni vor actiona in Romania "ca o celula a SRI". Concret, seful statului a fost intrebat cum comenteaza speculatiile potrivit carora persoane din conducerea statului roman s-ar putea afla in spatele acestui scandal de spionaj care a vizat-o pe sefa DNA, Laura Codruta Kovesi.

"Cred ca popular (acestor scenarii) li se spune facaturi", a replicat Iohannis, precizand ca doreste sa lamureasca "integral si definitiv" rolul jucat de presedinte.

"Fara echivoc presedintele si presedintia nu au protejat, nu au fost implicate in absolut niciun fel in aceasta actiune numita Black Cube, nici formal, nici informal", a subliniat Klaus Iohannis.

In ceea ce priveste acuzatiile la adresa SRI, aceste sunt "caraghioase", in conditiile in care serviciul "nu numai ca nu a proteja actiunea, ba a contribuit decisiv la pridnderea infractorilor".

"Ca unii infractori s-au gandit ca probabil da bine sa spuna ca SRI si presedintele ii apara ... sigur, cine are placerea sa se uite mult la filme cu spioni poate gaseste o placere in asta", a adaugat presedintele.

Klaus Iohannis a precizat ca l-a "rugat" pe procurorul sef al DIICOT "sa faca ce vrea, cum vrea si cand vrea dar sa lamureasca definitiv si integral aceasta speta".

Ca o parere personala, a continuat presedintele, "nu exista institutie din Romania care a protejat infractori".

"Ca unii provin din institutii si poate s-au erijat in reprezentati ai institutiilor, asta am mai vazut-o. Dar o institutie a statului roman sa protejeze infractori, asa ceva nu se poate", a mai spus acesta.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
6070 vizualizari
  • -12 (18 voturi)    
    Domnul Presedinte a rezolvat cubul Rubik (Vineri, 21 octombrie 2016, 15:33)

    Susufler0 [utilizator]

    ca un adevarat campion !

    PS. Altceva ?
  • -14 (20 voturi)    
    234 (Vineri, 21 octombrie 2016, 15:47)

    Mazeta [utilizator]

    „În spatele proiectului sunt Hellvig și președintele.”
    • +3 (5 voturi)    
      Buhele/dumele sunt ale lui Dragomir&Ghitza (Vineri, 21 octombrie 2016, 21:08)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      2012 - 2013 Dragomir Daniel Tornado,acuzat de trafic de influenţă, spălare a banilor, folosire informaţii ce nu sunt destinate publicităţii ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informaţii, fals în înscrisuri şi uz de fals.
      Pentru a-și folosi influența,a primit de la un martor denunțător, administrator al unor societăți comerciale, suma totală de 2.030.353,32 lei, echivalent a 462.567,61 euro, compusă din: 1.648.400 lei, echivalent a 374.078,01 euro (deși inițial a pretins suma de 400.000 euro), sumă primită în numerar într-un cont bancar deschis pe numele altei persoane, 309.952,32 lei (echivalent a 70.575,87 euro), reprezentând finanțarea cheltuielilor necesare înființării, dotării și asigurării funcționării unei societăți comerciale, incluzând și un autoturism de lux, marca Porsche Cayenne, 72.000 lei (echivalent a 18.000 euro) !!!!!!

      Despre Ghitza nu mai merita sa ne amintim,ca-i deja lasat din brate (nn model Ion Stan-fost sef al Comisiei de Control SRI )
      • +1 (5 voturi)    
        modest (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 1:36)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

        Porche Cayenne, 18.000 de euro? Pai asta trebuie sa fie la mana a treia si avariat. Un Porche e de la 70.000 de euro in sus.
        In general sumele sunt modeste, daca onor ex-ul primare si ministru Valcov lua 2.000.000.000 euro spaga pentru un singur contract cu Primaria. Si Vlasov cerea cate 2 mil. de euro per caciula, maruntis pentru poker. Nu zic ca individul nu e vinovat, dar e un escroc modest in pretentii, chestie de admirat in ziua de astazi.
        Acum, eu vin si va intreb: cum a fost posibil ca acest modest escroc, urmarit deja penal, dat afara din SRI, sa-i pacaleasca pe ditamai firma israeliana de spionaj si pe ditamai fostul sef de Mossad? Ceva nu e in ordine.
        Eu cred ca treaba cu prinderea musiilor a fost aranjata pt. ca informatiile furate de la Kovesi sa ajunga oficial pe masa autoritatilor. Nu doar bufnitoiul imbufnat o vrea out pe Kovesi, ci si altii, mai mari, care ii sufla in ceafa. Cu ce le-o fi gresit Kovesi?
  • -10 (22 voturi)    
    serios! (Vineri, 21 octombrie 2016, 16:09)

    IosifCiosif [anonim]

    De ce trebuie neaparat sa-l credem pe dpmnul presedinte cand de la alegeri pana in prezent romanii au luat uneori plasa....
    • -2 (6 voturi)    
      "romanii au luat uneori plasa..".. (Vineri, 21 octombrie 2016, 20:30)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui IosifCiosif

      nu doar uneori ci tot timpul!
  • +13 (17 voturi)    
    iooooi (Vineri, 21 octombrie 2016, 17:22)

    boogiewoogie [utilizator]

    "Dar o institutie a statului roman sa protejeze infractori, asa ceva nu se poate"

    Pai PARLAMENTUL domnule Presedinte... Parlamentul ce face?
  • +6 (8 voturi)    
    Astea-s bufnite in ebraica sau in idis ! (Vineri, 21 octombrie 2016, 19:08)

    Plagarus [utilizator]

    Stie si "dresorul " de bufnite prahovene ,penalul Ghitza
  • 0 (4 voturi)    
    si de ce a demisionat R Ungureanu? (Vineri, 21 octombrie 2016, 23:55)

    king david hotel [utilizator]

    daca totul a fost kusher?
  • -2 (4 voturi)    
    complicate treburi (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 1:21)

    revo [utilizator]

    Daca Dagan a murit (ce convenabil!) in martie, iar indivizii au fost retinuti in noaptea de 2 spre 3 aprilie in Romania, dupa ce actionasera deja de catva timp aici, cum a fost posibil ca acel Dagan, fost sef Mossad, sa faca verificarile? Cand? Mai avea chef? Mai era in stare? Deci ala tragea sa moara, era in suferinta si isi mai batea capul cu niste putzoi? Sau a murit asa, pe nepusa masa? Atunci chiar ca este suspect.

    Din cate vad eu, mortul va fi scos vinovat ca, vezi Doamne, i-a indus in eroare pe nevinovatii tineri angajati ai nevinovatei si saritoarei firme de spionaj. O mana spala pe alta si amandoua, obrazul. Nu stim acum ale cui maini sunt patate de afacerea asta, dar timpul le scoate pe toate la lumina.

    Cred ca d-nul de la DIICOT "va rezolva" cazul extrem de rapid si cei de la nivel inalt, oricine au fost ei si din orice institutie, vor iesi basma curata, evident. Desigur, si firma Black Cube va iesi perfect curata, uscata si fericita - a fost dusa in eroare de o informatie falsa! Ei credeau ca lucreaza pentru Iohannis si Hellvig! Ca daca ar fi stiut ca lucrau pentru alde Ghita &Co, Doamne feri, in veci n-ar fi luat cazul!
    Oricum, chiar daca oficial afacerea va fi musamalizata, mai multi sunt acum la cheremul firmei respective si vor juca dupa cum li se va canta. Ar fi bine sa nu fie actiunea lui Iohannis, pus pe curatenie generala, de inlocuire a tuturor sefilor institutiilor de forta, dar... nu se stie niciodata de unde sare iepurele.
    Pe de alta parte, poate fi si o actiune clara de compromitere a lui Iohannis, prea s-a intamplat imediat dupa vizita in Israel. Cine stie ce i-or fi cerut aia acolo si asta, mai molau si mai mut de felul lui, n-a sarit drepti, n-a pocnit din tocuri si n-a zis instantaneu "Da, sa traiti"! Si este suspect si ca prea li s-au satisfacut apoi niste cereri absolut aiuritoare, ca centrul ala de studii al religiilor abrahamice si muzeul holocaustului (!?), infipt ca un piron, fix in inima Capitalei.