Sibiu: S-a platit cea mai mare indemnizatie de crestere a copilului din tara, 35.000 de euro

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 19 octombrie 2016, 17:28 Actualitate | Esenţial

Un tata, om de afaceri din municipiul Sibiu, a incasat miercuri cea mai mare indemnizatie de crestere a copilului din Romania, echivalentul in lei a 35.000 de euro, a confirmat pentru Agerpres Ioan Bota, directorul Agentiei Judetene de Prestatii Sociale.

'Plata s-a efectuat conform legii', a declarat Ioan Bota.

Cei de la Prestatii Sociale au asteptat trei luni de zile un raspuns de la ANAF, in care sa se spuna daca veniturile declarate de acest tata sunt legale. Deocamdata, Fiscul nu a finalizat verificarea firmelor acestui barbat, beneficiar al celei mai mari indemnizatii de crestere a copilului de la noi din tara.

Tatal a primit miercuri suma aferenta alocatiei pe cele trei luni, pe viitor urmand sa primeasca lunar cei 35.000 de euro. Banii pentru cele trei luni au fost pastrati intr-un cont la Agentia Judeteana de Prestatii Sociale. Daca Fiscul va dovedi ca veniturile acestui sibian nu sunt cele declarate in dosarul depus la Agentia Judeteana de Prestatii Sociale, atunci cuantumul acestei indemnizatii va fi modificat.

Un studiu realizat la solicitarea ministrului Muncii arata ca un procent de numai 0,17% din totalul celor 142.990 beneficiari de ICC (indemnizatie lunara pentru cresterea copilului), adica 242 persoane, consuma o treime din bugetul alocat, existand chiar cuantumuri care ajung la echivalentul in lei a 35.000 euro.

Cele mai mari cuantumuri ale indemnizatiei au fost inregistrate in judetul Sibiu si in municipiul Bucuresti, sectorul 1, de 159.084 lei, respectiv 94.168 lei, in urma veniturilor realizate ca membru asociat sau persoana autorizata sa desfasoare o activitate independenta.

Pe urmatoarele locuri se situeaza un beneficiar din Constanta, cu 74.693 lei, si unul din Bucuresti, sectorul 5, cu 56.132 lei, ambii realizand venituri pe baza de contract de munca/raport de serviciu. Media cuantumului ICC, la nivel national, a fost de 1.404 lei. Cea mai mica valoare medie s-a inregistrat la Suceava - 1.182 lei, iar cea mai mare in Bucuresti, in sectorul 1, unde cuantumul a fost de 2.445 lei.










9033 vizualizari
  • +6 (46 voturi)    
    Ce cretini avem la conducere! (Miercuri, 19 octombrie 2016, 17:39)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    ANAF te jupoaie cand ai 1 leu in plus in casa, dar unor bogatani le da intr-o luna cati bani nu vedem noi intr-un an!

    Jugement du fou!
    • +1 (45 voturi)    
      Minte ingusta (Miercuri, 19 octombrie 2016, 17:57)

      hopshio [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Tu nu realizezi ce taxe a platit la stat omul ala care acum primeste 35 000 euro ?! Nu este nimic anormal sa castigi mult daca produci cinstit mult.
      • -1 (11 voturi)    
        parere (Miercuri, 19 octombrie 2016, 18:19)

        lambda [utilizator] i-a raspuns lui hopshio

        nu stiu daca e corect scenariul, dar eu inteleg un scenariu de genul: medie salariu net ultimele 12 luni: 1000 lei, taxe (angajator + angajat) 800 lei. Indemnizatie: 85% din net: 850 lei.
        Concluzia: declar salariul corect, platesc taxele, imi iau banii inapoi in 12 rate iar urmatoarele 11 sunt pe profit (24 - 1 in care sta celalat parinte) Aaa.. si am mult timp liber :))
        Ce e gresit, chiar sunt curios...
        A, in loc de 1000 lei puneti suma 41.000 euro si taxele aferente
        • +5 (5 voturi)    
          bon (Miercuri, 19 octombrie 2016, 19:53)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui lambda

          Dar aceeasi logica sa aplica la toti, inclusiv la cei din exemplul tau. Deci problema nu e ca "fura" toti, ci de ce unii mai mult, chiar daca e acelasi procent.
        • +1 (3 voturi)    
          nu e chiar asha (Joi, 20 octombrie 2016, 10:25)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui lambda

          salariul ala trebuie sa fie pe 12 luni, cam cu 3 luni inainte de conceperea copilului. daca nu iese din prima? Mai ies pe profit?

          Oricum legea timpa, netinind cont de realitatea din teren. Boc a dus pragul de sus la 3400 de lei fara nici o logica, astia au scos de tot pragul tot fara nici o logica. Dupa parerea mea, alocatia ar trebui limitata la cele 5 ssalarii medii pentru case se plateste CAS. Atit timp cit la cei 35.000 euro respectivul plateste CAS doar pentru vro 2000-2500 de euro, acolo trebuie limitata si alocatia. Da' legea a fost votata repede, repede in parlament, sa dea bine la prostime, si fara ca cineva sa gindeasca.


          Oricum ar fi, e bine sa incurajezi si pe cei care cistiga bani multi sa faca copii. Mai contrabalansam nitel sporul natural al concetatenilor nostri mai bronzati.
      • +4 (12 voturi)    
        Este o lege prost gândită/scrisă și atât! (Miercuri, 19 octombrie 2016, 18:31)

        Mediteranean [utilizator] i-a raspuns lui hopshio

        Este o lege prost gândită/scrisă și atât!
      • -3 (9 voturi)    
        Ce taxe a plătit? Explică-ne tu. (Miercuri, 19 octombrie 2016, 22:16)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui hopshio

        E anormal să ”câștigi” din impozite mai mult decât produci. Pentru armată, poliție și drumuri cine plătește, dacă băieții deștepți ”câștigă” din astfel de indemnizații?

        Prezintă un calcul concret, ca să te convingi singur că nu a plătit asemenea sume drept taxe la stat.
      • 0 (0 voturi)    
        a platit doar 16 % impozit (Joi, 20 octombrie 2016, 15:21)

        ion.daniel [utilizator] i-a raspuns lui hopshio

        Citez
        " sectorul 1, de 159.084 lei, respectiv 94.168 lei, in urma veniturilor realizate ca membru asociat sau persoana autorizata sa desfasoare o activitate independenta"

        Comform legislatiei a platit doar 16 % impozit pe respectivul venit , deci statul roman pentru a recupera de la el banii dati pentru cele 24 de luni trebuie ca respectivul sa contribuie cel putin 10 ani (85% din venit pe luna timp de 24 luni este egal cu 16% pe luna timp de 120 si ceva de luni) .

        Nesimtitul asta a profitat de faptul ca poti sa iti declari orice venit si nu se considera doar cele salariale unde platesti mult mai multe taxe.
        Am si eu o intrebare pentru tine, ce te faci daca vine Bill Gates in romania si face un copil, ii platesti tu indemnizatia?
        Asa pomana nici la caritas nu era unde primeai doar de 7 ori suma depusa..
    • +2 (24 voturi)    
      wtf ? (Miercuri, 19 octombrie 2016, 18:14)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Daca tu muncesti pe 2 lei sau iti iei salariul la negru si nu platesti decat niste taxe de nimic asta inseamna ca toti sa ia pentru cresterea copilului cat iei tu ?
      • +5 (7 voturi)    
        greu inghit unii adevarul (Joi, 20 octombrie 2016, 8:37)

        eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

        dupa ei toti ar trebui sa castige cat ei. doamne fereste sa munceasca mai mult sa castige mai mult... tara de asistati social si de putori. nu stim decat sa ne uitam peste gard.
    • -2 (2 voturi)    
      Hmm (Joi, 20 octombrie 2016, 13:02)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      "Bogatanii" aia platesc impozit lunar cat nu vezi tu intr-un an... nu ti se pare ca e o legatura logica?

      Sunt uimit de voturile primite pentru acest comentariu comunist.
      Frustrarea e mare dar daca o canalizati in directia gresita nu duce nicaieri.

      Mai degraba vedeti stirea cu offshorurile... eu asta as face ca solutie, ca sa evit invidia disperatilor pe care ii hranesc din impozitele platite.
  • +10 (36 voturi)    
    Dreptate sociala ! (Miercuri, 19 octombrie 2016, 17:43)

    math_2 [utilizator]

    Votati PSD pentru ca toti baiettii destepti sa poata sa isi cresca copii in liniste !
    Acesti bani sunt din ce platim noi contributii sociale. Acesti baieti sunt asistati social, pentru ca nu pot lucra avand copil mic de ingrijit !?
    Exista vreo tara mai infecta pe lume ? Mai murdare, mai sarace sunt, mai subdezvoltate sunt dar mai infecte... nu sunt sigur.
    Analfabetii voteaza, mafiotii fac legi. Romania.
    • 0 (24 voturi)    
      Lol (Miercuri, 19 octombrie 2016, 18:19)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui math_2

      Din cat castiga omul ala inainte sa intre in concediu, platea prin taxe si impozite cat o suta ca tine.
      • +1 (5 voturi)    
        Analfabetii voteaza! (Joi, 20 octombrie 2016, 1:43)

        math_2 [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Asta e grav, nu faptul ca scriu pe forum fiind paraleli absolut cu subiectul.
        Apoi mafiotii alesi fac legi si isi numesc gasca in posturi cheie pentru a vamui bugetul statului.
        O lege cretina dedicata unor smecheri.
        Ca si pensionarii cu 20000 - 40000 RON care in ultima luna de "servici" au cumulat 3 functii si 7 prime... ca apoi sa iasa cu "dreptul lor castigat" de vreo 85% din ultimul salariu.
        Romania asta este acum; o tara de prosti lemn condusa de niste mafioti care nu ar trebui sa mai stea nici 10 minute in libertate.
        • +4 (6 voturi)    
          da-i argumente omului (Joi, 20 octombrie 2016, 8:38)

          eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui math_2

          nu jigni... atat stii.

          HP a zis ca a platit taxe mari deci are drepturi mai mari.. da contra argument nu baga jigniri gratuite...
    • -2 (2 voturi)    
      nu ai inteles nimic (Joi, 20 octombrie 2016, 13:07)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui math_2

      banii aceia sunt din contributiile lui sociale, in plus acopera si cateva mii de asistati.

      Logica beton, probabil explica de ce esti frustrat pe cat castiga altii.
      • +1 (1 vot)    
        Vezi si raspuns mai sus (Vineri, 21 octombrie 2016, 5:12)

        math_2 [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

        Aritmetica e grea: A platit 100 in plus si va lua 500.
        Poporul harnic, inteligent si nefrustrat aplauda cum un baiat destept isi creste copilul cu 35000 Euro pe luna. El, nu sotia ! ce om normal care castiga in mod corect si cinstit acest salariu si-ar lasa jobul ca sa stea cu copilul. Barbat !
        Prostia bate filmul tovarasi ! va meritati pe deplin mafiotii din Parlament. Votati PSD din nou cu abnegatie !
  • +8 (32 voturi)    
    in sfarsit.. (Miercuri, 19 octombrie 2016, 17:46)

    CRMS [utilizator]

    Asa poate vor face copii si oamenii cinstiti care-si platesc taxele nu numai romii si asistatii sociali.
  • +7 (7 voturi)    
    .... (Miercuri, 19 octombrie 2016, 18:02)

    tirolez [utilizator]

    Si daca nu e sper ca se va aplica legea la fel ca in cazul profesoarei(?) arestate pentru ca luase foloase necuvenite. Cea care statuse in celula cu Udrea. In plus, sper ca dnul NU se mai ocupa de afaceri, pentru ca daca o studenta naste ori isi ingheata anul, ori nu ia indemnizatia. Dar cine sa verifice....
  • +4 (12 voturi)    
    Alt nesimtit (Miercuri, 19 octombrie 2016, 18:10)

    ivasile [utilizator]

    As dori ca seful casei de pensii sa iasa exact in acelasi mod si sa ne anunte de fiecare data cand un fost securist, nomenclaturist, judecator etc isi incaseaza pensia de zeci de mii de euro lunar, fara ca acestia sa fi contribuit la bugetul de pensii asa cum a contruibuit acest tata.

    Acest Ioan Bota, director, al Agentiei Judetene de Prestatii Sociale ar trebui sa demisioneze imediat pentru acest gest nesimtit. Parca ar da din banii lui.

    Citez: " a lucrat 23 de ani în structurile de conducere ale Vămii din Sibiu şi din Bucureşti." Bineinteles ca este si dottore, se putea altfel?http://www.tribuna.ro/stiri/economie/ajpis-sibiu-are-un-nou-director-104191.html
  • +2 (10 voturi)    
    Problema este ca declaratiile (Miercuri, 19 octombrie 2016, 18:11)

    DanBruma [utilizator]

    nu sint verificate de functionari. Daca ai pus un zero in plus sau in minus nimeni nu verifica.
    • +5 (5 voturi)    
      huh? (Miercuri, 19 octombrie 2016, 22:06)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui DanBruma

      Declaratiile nu sunt declaratii pe propria raspundere. Sunt hartii emise de departamentele financiare ale companiei pentru care lucrezi sau in caz ca ai mai multe surse de venit(gen chirii) sunt hartii de la Administratia Financiara care atesta veniturile tale si impozitele platite.
      Ce verificari vrei sa se faca...Si probabil vrei ca pe aia care fac verificari sa-i mai verifice cineva. Mentalitate comunista.
      Verificari se fac prin sondaj sau cand exista suspiciuni.
      • +3 (3 voturi)    
        pai cum sa aiba si el un loc de munca?! (Joi, 20 octombrie 2016, 8:39)

        eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

        la stat pe margine si scuipat seminte se pricep toti,
  • +7 (11 voturi)    
    E aiurea (Miercuri, 19 octombrie 2016, 18:41)

    Arizonian [utilizator]

    De asta alte state din lume au decis limitarea cuantumului de venit impozabil pentru contributiile sociale.

    De exemplu, in SUA pentru portia de venituri peste $116,000 pe an nu se plateste nimic in plus pentru somaj, pensie sau asigurari sociale.Insa se plateste impozit pe venit.

    Asta face ca si beneficiile sa fie limitate. Statul nu e institutie de caritate.
    • +4 (4 voturi)    
      dar e limitata si contributia (Joi, 20 octombrie 2016, 8:41)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Arizonian

      zii si asta... adica nu platesti % din venit indiferent cat ai... Se plateste % din venit maxim o suma fixa. E logic sa limitezi dreptul daca limitezi si obligatia.
  • +1 (5 voturi)    
    alo , dl tariceanu! (Miercuri, 19 octombrie 2016, 19:13)

    zigot [utilizator]

    aici preferau romanii sa va aratati meritele, prin legile pe care le elaborati;
    este corect sa existe aceste indemnizatii?
    nu ar trebui sa dormiti pana nu reglati aceste
    cataclisme sociale!
  • +6 (6 voturi)    
    in alte state... (Miercuri, 19 octombrie 2016, 20:50)

    cri-cri [utilizator]

    Ca sa fie clar pana la capat, in alte tari si contributia la asigurarea parentala este perceputa la sursa ca procent din salariul brut, iar angajatorul contribuie si el cota parte dar exista un maxim si la contributii de ex max $400/an angajatul si $550/an angajatorul pt un salariu maxim asigurat de vreo 71k $(CAD)

    Procentele si limitele sunt actualizate anual in functie de bilantul anterior si inflatie; asta face ca prestatiile sa fie autofinantate si sa nu depinda de bugetul de stat ca sa nu mai vorbim de transparenta si fairness.