Protest al elevilor si parintilor la o scoala din Pitesti, pentru a treia zi consecutiv: Se cere transferul la o alta scoala a unui copil cu ADHD, pe care il acuza de agresivitate

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 19 octombrie 2016, 14:30 Actualitate | Esenţial

Protestul de la Pitesti
Foto: Facebook / 29 de copii in pericol
Elevii clasei a VII-a B de la Scoala Gimnaziala "I.L. Caragiale" din Pitesti au refuzat, pentru a treia zi consecutiv, sa intre la ore, solicitand conducerii scolii si Inspectoratului Scolar sa transfere la o alta scoala un copil diagnosticat cu ADHD , pe care acestia il acuza ca ar fi agresiv cu colegii si i-ar teroriza, transmite presa locala si Digi24. Potrivit news.ro, prefectul judetului Arges, Cristian Soare, a convocat miercuri reprezentanti ai scolii, ai ISJ, DGASPC, dar si medici si psihologi la o intalnire pentru a discuta despre situatia creata. Inspectorul scolar general  al ISJ Arges a declarat pentru ePitesti.ro ca elevul sufera de "o forma avansata si agresiva de ADHD (tulburarea de hiperactivitate cu deficit de atentie)".

Protestul a inceput luni, iar parintii spun pe pagina de Facebook "29 de copii in pericol" ca nu vor renunta pana cand colegul lor nu va fi transferat din clasa.

Astfel, saptamana aceasta, elevii nu au intrat in clasa la primele ore din program, perioada in care colegul lor, despre care ei spun ca ii ameninta, a fost in clasa, relateaza TVR. In aceste conditii, primele ore s-au desfasurat cu un singur elev, iat toti cei 29 de elevi care au protestat au primit absente pentru orele la care au lipsit, ceea ce i-a nemultumit pe parinti care sustin ca aceasta solicitare a venit de la inspectorat.

"Profesorii de la primele doua ore au intrat in clasa avand un singur elev, iar la ceilalti le-au pus absente. ISJ Arges a cerut acest lucru, precum si ca la 10 absente li se va scadea nota la purtare. Cum se numeste?!", scriu parintii pe pagina de Facebook amintita.

Parintii reclama ca baiatul este violent si ii terorizeaza pe colegii sai de clasa. Mai mult decat atat, presedintele comitetului de parinti, Iuliana Parvu, sustine ca parintii baiatului refuza colaborarea cu ceilalti parinti, scrie Jurnalul de Arges.

"Trebuie sa-l integram, noi trebuie sa-l primim la scoala, sa-l educam. Drept urmare, orele s-au tinut si ieri si azi si s-au pus absente pentru elevii care nu au venit la ore" a declarat directorul acolii pitestene Alin Vlad pentru Digi24.

Iuliana Parvu spune ca protestul va continua chiar daca elevii isi vor pierde bursele din cauza absentelor.

Elevul in discutie se afla in evidenta unui psiholog din cadrul Directiei pentru Protectia Copilului. Psihologul Narcis Sima  a declarat pentru Digi24 ca, in momentul de fata, minorul "nu prezinta o intarziere de dezvoltare cognitiva" si ca, in opinia sa, "nu reprezinta un pericol social".

La randul sau, Dumitru Tudosoiu, inspector scolar general la ISJ Arges, a criticat parintii spunand ca le imprima copiilor o atitudine de intoleranta catre colegul lor.

"Nu renuntam la protest! Mergem mai departe! Contrar parerii exprimate public de dl inspector general ne invatam copii sa fie toleranti, sa respecte, sa fie buni, dar si sa aiba verticalitate si sa lupte pentru drepturile lor! Oare tara asta nu are nevoie de asemenea copii?!" au raspuns parintii pe Facebook.

Tudosoiu a mai declarat pentru ePitesti.ro ca analizeaza cazul si ca "singura problema este refuzul parintilor de a muta copilul".

"Probabil acesta trebuie sa ajunga intr-o scoala speciala, deoarece are o forma avansata si agresiva de ADHD", a declarat Tudosoiu.

News.ro informeaza ca elevul invata la aceasta scoala de un an si jumatate. Copilul merge la scoala insotit de unul dintre parinti, care asista la cursuri. Initial, copilul statea la scoala patru ore pe zi, in prezent programul sau fiind redus la trei ore pe zi.

Parintii reclama insa ca in ultime vreme copilul nu a mai fost insotit de unul dintre parinti, relateaza Jurnalul de Arges, citand o declaratie a presedintelui comitetului de parinti.

Prefectul judetului Arges, Cristian Soare, a declansat o ancheta la scoala in discutie, relateaza ePitesti.ro.

"Exista un certificat medical care arata ca minorul poate frecventa cursurile unei scoli normale. Am solicitat conducerii Inspectoratului Scolar si scolii sa gaseasca o solutie. Este de netolerat ce se intampla, pentru ca inteleg ca maine se vor alatura protestului si alte clase", a declarat astazi prefectul Soare.

Intrebata de Digi24 despre acest caz, purtatoare a de cuvant a Ministerului Educatiei Mirabela Amarandei a declarat: "Din pacate, nu toti profesorii au competentele necesare pentru a gestiona astfel de situatii, si pentru a gestiona intr-un mod cat mai pedagogic si firesc cu putinta integrarea copiilor in invatamantul de masa. Pentru ca trebuie spus foarte clar: acesti copii trebuie sa isi gaseasca locul intr-o clasa."


Citeste mai multe despre   









18739 vizualizari
  • -3 (29 voturi)    
    ... (Miercuri, 19 octombrie 2016, 14:39)

    g01an [utilizator]

    cum naiba au pus absenta la aproape toata clasa? cand eram eu elev, daca lipseau mai mult de 1/3 din clasa, se anula ora respectiva, oricare erau motivele. si astia s-au incapatanat sa le arate lor cum sta treaba?

    oricum, nici din perspectiva celorlalti nu vad prea mult discernament. cu ce se rezolva situatia prin mutarea elevului la alta scoala? acolo va face acelasi lucru. inspectoratul trebuie sa gaseasca o solutie definitiva, ori isi indreapta comportamentul, ori nu mai are ce cauta in public. nu este prea complicat.
  • 0 (26 voturi)    
    Atat (Miercuri, 19 octombrie 2016, 14:42)

    gigifisiune [utilizator]

    ii duce capul. Copiii care protsteaza n-au nicio vina, dar parintii?

    Nu trebuie exclus din societate ci pur si simplu primaria sa-i acorde un insotitor.
  • -14 (42 voturi)    
    . (Miercuri, 19 octombrie 2016, 14:43)

    theo667 [utilizator]

    NU EXISTA ADHD! orice copil are un nivel de energie agitatie specific varstei. nu exista simtome analize pentru adhd, este o mare pacaleala
    • +12 (16 voturi)    
      mda (Miercuri, 19 octombrie 2016, 14:50)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      asa este, nu exista ADHD

      dar exista schizofrenie....
    • +20 (24 voturi)    
      Amice (Miercuri, 19 octombrie 2016, 15:01)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      Ai văzut vreodată un copil cu ADHD?
      Eu am văzut. Nu-i de glumă.
      E adevărat că se exagerează cu diagnosticele, copii perfect normali, dar mai năzdrăvani, fiind diagnosticaţi complet aiurea pentru că "medicii" care i-au evaluat sunt nişte incompetenţi, dar problema nu e alb sau negru, ci are multe tonuri intermediare. Cazurile patologice, reale, de ADHD există şi nu trebuie ignorate: asta e o atitudine medievală.
      • +3 (5 voturi)    
        Justin "ADHD" Timberlake (Miercuri, 19 octombrie 2016, 22:05)

        LawAndOrder [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

        "Ai văzut vreodată un copil cu ADHD?" Probabil am vazut si copii, dar in mod sigur l-am vazut pe Justin Timerlake.
        "Cazurile patologice, reale, de ADHD există şi nu trebuie ignorate", exact: va anuntam ca exista Justin Timberlake si va rugam sa nu il ignorati.
        "Nu-i de glumă" cu ... Justin Timberlake.

        Si dupa ce va documentati cu Justin Timberlake mai incercati sa dati un search si despre Jim Carey si Einstein ca si ei au ADHD.
    • +4 (10 voturi)    
      habar nu ai ce vorbesti / scrii (Miercuri, 19 octombrie 2016, 15:05)

      mihnea2012 [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      clar ca bati campii.
    • +13 (25 voturi)    
      Exista (Miercuri, 19 octombrie 2016, 15:06)

      serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      Dar exista si tratamentul. Primeai 2 palme de-ti reveneai mai ceva ca la Sf. Parascheva.
      • -7 (17 voturi)    
        palme (Miercuri, 19 octombrie 2016, 15:48)

        gore_nasu [utilizator] i-a raspuns lui serbanTeodor

        Stii ce e mai trist decat comentariul tau venit din hrubele intunecatului ev mediu? Faptul ca mai sunt 6 insi de parerea ta, ca bataia ar putea sa rezolve vreodata ceva. Milioane de ani de evolutie, si unii tot nu se misca, este incredibil.
    • +12 (16 voturi)    
      ok (Miercuri, 19 octombrie 2016, 15:08)

      Johnatan [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      De acord. Sint mai greu ”de sedat”, nu le place 6 ore in fund. Problema e agresivitatea. Ca daca iti vine copilul acasa cu creionul infipt in ochi sau in gura, precis te lasi ”pacalit” de acest diagnostic. No?
  • -9 (25 voturi)    
    INTOLERANTA (Miercuri, 19 octombrie 2016, 14:59)

    mihnea2012 [utilizator]

    In loc sa i se gaseasaca solutie cu insotitor ei zic ca vor sa se duca la alta scoala? Adica tot una de asta unde aia o sa ii ceara sa se duca la o alta?

    Vor sa il excluda! Asa suntem noi. Nu vrem sa ii acceptam pe cei cu probleme. Ce mai conteaza ca ala are probleme daca noi nu le avem.
    Mi-e mila de parintii celui atacat.
    Nu au nici o solutie cu astfel de "colegi".

    Copiii protesteaza !! Sunt manipulati de catre parinti evident!
    • +12 (26 voturi)    
      si ce propui (Miercuri, 19 octombrie 2016, 15:08)

      IulianVacaru [anonim] i-a raspuns lui mihnea2012

      sa faca, sa accepta copii sa fie batuti, fetele pipaite (semiviolate), cu frica ca oricand scoate respectivul un cutit sa le taie gatul)?
      • -8 (22 voturi)    
        exagerezi, pui etichete si discriminezi (Miercuri, 19 octombrie 2016, 15:27)

        Lespezi [utilizator] i-a raspuns lui IulianVacaru

        In primul rand ADHD inseamna ca nu prea poate sta locului. Pe vremuri erau considerati "nazdravani" si lasati sa bata mingea (si implicit sa ii piarda din scoala, ca "asa sunt ei") acum insa stiinta a evoluat si se lucreaza la diminuarea manifestarilor si integrarea lor in societate.
        Un copil care are ADHD nu violeaza, ala e un violator, apropo! HAi sa nu facem ciorba de frici. Apropo, ce ii pui tu posibil copilului in carca sunt acte care cer planificare si concentrare, ceea ce sunt exact insusirile care cam lipsesc in cazul ADHD.
        Doi, nu poti exclude pe cineva pe motivul ca "poate face". Asa si tu poate ma omori maine, ca deh, ce stiu eu ce iti trece prin cap? Hai sa te bagam deja la puscarie, ca poti fi un pericol pentru societate.
        Trei, scoala trebuie sa il integreze. E si lege e si obligatie morala. Nu exista copil tipic. Unii sunt mai timizi, altii mai vocali, altii nu vor decat sa se joace. Ii excludem si pe ei?
        Si da, aici problema e de la parintii celorlati elevi. Sunt convinsa ca elevii de gimnaziu sunt absolut scandalizati din cauza faptului ca nu pot invata (lool!). Mai curand sunt amuzati si povestind acasa s-au isterizat parintii ca nu le ivata copii, desi invatatul indivdual nu depinde de ce colegi ai in clasa.. Daca intr-adevar ar fi asa niste incidente s-ar consemna si s-ar notifica si parintii si autoritatile. Altfel, pe "posta orala" toata lumea e vinovata.
        Tipic romanesc: victima e de vina.
        CAt despre pus etichete te rog sa iti amintesti cum e sa fii considerat hotz doar pentru ca esti roman. E bine?
        Ei, asa il consideri si tu un mega infractor in devenire pe copilul acesta. Mai usor cu cititul in stele si psihologia de fatza blocului si iti recomand sa te informezi inainte de a te scandaliza la adresa unui copil.
        • +10 (14 voturi)    
          Scrie clar... (Miercuri, 19 octombrie 2016, 16:10)

          Radius [utilizator] i-a raspuns lui Lespezi

          ... ca e violent si profereaza amenintari.
          • -5 (13 voturi)    
            adica spune "radio shantz"al parintilor (Miercuri, 19 octombrie 2016, 16:42)

            Lespezi [utilizator] i-a raspuns lui Radius

            Repet: daca sunt incidente asa multe si grave cu siguranta sunt mentionate undeva, oficial.
            Deci, unde e dovada, in afara de isteria parintilor?
            • +6 (6 voturi)    
              daca (Joi, 20 octombrie 2016, 12:18)

              IulianVacaru [anonim] i-a raspuns lui Lespezi

              ai observat cu atentie reportajul si profesorii spuneau acelasi lucru. Chiar crezi ca si ei si parintii sunt toti isterici? Care dintre cele 2 variante posibile e mai probabila?
      • -3 (15 voturi)    
        vad ca e si violator acum! (Miercuri, 19 octombrie 2016, 15:45)

        mihnea2012 [utilizator] i-a raspuns lui IulianVacaru

        mama acestui copil l-a luat de la casa de copii si munceste pe un salariu de nimic, a trecut printr-o operatie de cancer.
        Pleaca de la serviciu ca sa il insoteasca la scoala.
        Moral este peste orice ai sa fii tu vreodata.
        Am spus ce trebuie. Insotitor platit de stat nu segregatie.
        Dreptul fiecaruia dintre noi la o viata decenta nu inseamna sa fie inchis intr-un tarc!

        Daca maine copilul tau asta bun la invatatura si sanatos sufera un accident si devine sa zicem asa, mai instabil si se intalneste la scoala cu exact colegii lui de ieri care vor acum sa il elimine (a se citi trimite la alta scoala) cum ar fi?
    • +15 (25 voturi)    
      serios? (Miercuri, 19 octombrie 2016, 15:19)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui mihnea2012

      Stii ce inseamna sa iti vina copilul acasa abia mergand ca l-a lovit colegul de banca? Si nu avea adhd, doar era needucat (colegul). Stii ce inseamna sa ii ia in timpul orei stilourile din penar si sa ii scrie pe caiet sau pe manual? Asta alt coleg, dar crescut pe sistemul "fara pedepse". Colegii au fost ignorati, evitati, li s-a spus sa termine etc dar degeaba.
      Da, stiu, e usor sa pui un copil cu probleme langa unul bun, dar ala bun cu ce a gresit? Nu mai bine il duci pe ala cu probleme printre cei la fel cu el si ii lasi pe ceilalti sa poata invata?
      • -7 (19 voturi)    
        deci problema nu era ADHD (Miercuri, 19 octombrie 2016, 15:31)

        Lespezi [utilizator] i-a raspuns lui dj

        ci faptul ca copilul era needucat, corect?
        intrebare, cum poate fi educat un copil needucat? prin excludere? asa, ca logica?
        copilul tau s-a nascut complet educat?
        Si repet intrebarea: ai avut probleme din cauza unui copil cu ADHD?
        Da sau nu, te rog, fara poate sau dar sa vezi..pe fapte.
        Mersi!
        • +7 (9 voturi)    
          Ai copii? (Miercuri, 19 octombrie 2016, 16:11)

          Radius [utilizator] i-a raspuns lui Lespezi

          Sau vorbesti asa, din principiu?
          • -4 (8 voturi)    
            da (Miercuri, 19 octombrie 2016, 16:46)

            Lespezi [utilizator] i-a raspuns lui Radius

            doi. plus ca am fost si profesoara la o scoala normala, unde era in clasa un copil cu nevoi speciale. Ghici ce? Nu el facea probleme,
            si apropo, de cand avem dreptul sa comentam doar in functie de experientele personale? Apropo, mersi pentru "lamuriri": vad ca tit nu mi-ai raspuns daca ai avut probleme create de copii cu ADHD. Discutia despre asta e.
            mersi pentru posibila obiectivitate in raspuns, L
    • +20 (24 voturi)    
      Insotitor (Miercuri, 19 octombrie 2016, 15:43)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui mihnea2012

      Eu zic ca daca s-a ajuns in faza in care copilul are nevoie de insotitor pentru ca devine violent (nu pentru ca nu poate merge sau vedea bine, ci pentru ca este violent) atunci deja avem o mare problema. In general, este usor sa vorbesti despre toleranta si integrare pana sa trebuiasca sa o pui tu in practica. Dar este cu atat mai greu cand cel care sufera sau rabda este copilul tau, a carui formare scolare are de suferit in mod iremediabil. Anii acestia, in care colegii bolnavului nu pot asimila cunostinte intr-un cadru destins si specific varstei lor, nu cu frica permanenta a unor traume fizice, nu se mai pot recupera mai tarziu.

      Suntem in clasa a VII-a, si un insotitor il mai poate tine in frau pe bolnav, insa in clasele mai mari ce facem, il punem pe Tyson Fury sa-l supravegheze?

      La urma-urmei, la fel cum acelui copil trebuie sa i se asigure conditii umane de educatie, si celor 20 de copii, colegii lui, ei insisi o minoritate(a celor terorizati de accesele de violenta ale bolnavului) trebuie sa li se asigure conditii egale de educatie cu ceilalti copii (sanatosi) cu care vor avea de concurat la examene direct si, in general, in viata.
    • +11 (15 voturi)    
      intoleranta cui? (Miercuri, 19 octombrie 2016, 15:49)

      Bittick [utilizator] i-a raspuns lui mihnea2012

      Daca copilul respectiv este agresiv si pune in pericol integritatea celorlati este absolut clar ca el nu poate fi integrat intr-o clasa normala, indiferent de ce spune unul sau altul. Niciun parinte nu o sa fie vreodata de acord sa-si lase copilul sa fie expus riscului de vatamare fizica sau psihica indiferent de sursa acestui risc. Asta e legea firii, este o realitate obiectiva. Sa-ti vina copilul acasa cu un creion infipt in ochi, cum zicea cineva pe aici, nu cred ca te-ar incanta oricat de intelegator si tolerant ai fi...
    • +7 (9 voturi)    
      solutia e la parinti (ai agresorului) (Miercuri, 19 octombrie 2016, 17:59)

      neurino [utilizator] i-a raspuns lui mihnea2012

      si nu la cei 29 de copii (+parintii lor).

      vor sa il pastreze in clasa??? Sa ii gaseasca insotitor, sa "il cuminteasca" si sa fie atenti sa nu amenintze ceilalti copii.

      Sincer, nu cred ca ti-ai dori ca copilul tau sa stea in clasa cu astfel de "copil".
    • +3 (3 voturi)    
      Nu sunt manipulati (Joi, 20 octombrie 2016, 21:19)

      MarinNecula [anonim] i-a raspuns lui mihnea2012

      de catre parinti, ci sunt educati sa actioneze atunci cand le sunt incalcate drepturile; nu sa astepte, poate rezolva altii, cumva...Ce bine ar fi, daca toti romanii ar urma exemplul acestor copii si nu ar astepta ca problemele sa se rezolve singure.
  • -3 (17 voturi)    
    deci.... (Miercuri, 19 octombrie 2016, 15:16)

    liviu_ [utilizator]

    1 - daca lipsesti de la ore nemotivat, primesti absenta... ce e atat de neclar?! scoala din pitesti e altfel ?!
    2 - daca o persoana competenta spune ca este ok sa fie educat intr-o scoala normala, asa se intampla... nu se gasesc parintii sa se pune de-a curmezisul ca stiu ei mai bine
    3 - daca copilul chiar este agresit, se sesizeaza organele competente... scandalurile pe facebook imi arata mie ca nu prea au dovezi (ma pot insela evident)
    4 - poate este un caz diferit dar in majoritatea cazurilor de acest fel parintii si uneori profesorii instiga la astfel de "greve". suntem un popor extrem de intolerant!
    • +11 (15 voturi)    
      Toti care comentati (Miercuri, 19 octombrie 2016, 15:53)

      tanar_pensionar [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      pe aici cum ca nu-i nici o problema cu copilul respectiv, bateti campii. Fii-miu a avut coleg in clasa a doua un copil cu ADHD asa ca stiu cum statea treaba. Nu avea o forma prea grava, dar tot era extrem de greu de suportat de colegi. Cu reactii agresive absolut din senin la nici 9 ani. Imi imaginez cum poate fi unul de 14 ani. Si nu, nu-i vorba de neastamparul copilaresc sau graba de a pleca din clasa la joaca in curte.
      • -2 (6 voturi)    
        deci (Miercuri, 19 octombrie 2016, 16:48)

        Lespezi [utilizator] i-a raspuns lui tanar_pensionar

        mda, intamplator exact in perioada adolescentei, cand si copii "standard" o iau razna. Frumoasa alegere!
      • +5 (5 voturi)    
        O posibila solutie (Miercuri, 19 octombrie 2016, 17:19)

        Catalin_N [utilizator] i-a raspuns lui tanar_pensionar

        Daca sufera de o boala de comportament atunci ar trebui ca statul roman sa infiinteze scoli speciale unde astfel de cazuri sa fie tratate .

        Iar daca copilul e pur si simplu violent atunci sa i se scada nota la purtare si sa fie exmatriculat daca ajunge la nota 4 prin recidivare, insa se pare ca in regulamentul scolar nu e suficient scaderea notei la purtare pt a fi exmatriculat.
  • +2 (4 voturi)    
    ! (Miercuri, 19 octombrie 2016, 21:27)

    Natasa [utilizator]

    DIn pacate singura solutie ca acesti copii sa fie cat de cat integrati ar fi un insotitor permanent. Dar daca acesta nu e o ruda, atunci statul sigur nu va gasi resurse ca pentru fiecare copil cu nevoi speciale sa angajeze un om non-stop. Am o amica in Anglia si fetita ei sufera de dispraxie si dislexie. Are ajutor timp de 2 ore pe saptamana! In restul orelor intelege cat poate, deseori mai nimic. Nu e suficient ajutorul, dar daca intr-o tara care e ani lumina de noi cu educatia, atat se face intr-o scoala statala, sa speram ca la noi exista fonduri sa angajezi zeci de mii de oameni in sistem e o iluzie!
  • +2 (4 voturi)    
    Ati facut borş din invatamant (Joi, 20 octombrie 2016, 14:04)

    MiaiMi [anonim]

    Pentru cei care incearca sa demonstreze ca picatura de venin pusa in paharul cu apa de baut se transforma in miere faceti astfel si nu mai dati solutii utopice:
    1. - Cei care nu aveti copii mergeti si predati la clasa aceea in locul profesorilor;
    2. - Cei care pretindeti ca aveti copii, transferati-l pe acel copil nebun in clasa copilului vostru.
  • 0 (0 voturi)    
    Statul sa vina cu solutii. (Vineri, 21 octombrie 2016, 9:59)

    clam [utilizator]

    Inteleg ca atunci cand copilul era insotit de mama, nu erau probleme. Dar probabil ca si mama trebuie sa munceasca totusi, pentru a intretine un copil cu o asemenea problema. Si sa fim seriosi, cati dintre romani isi permit psihologi insotitori angajati pt copiii lor? Aici chiar e o problema de asistenta sociala, acea familie trebuie ajutata in asa fel incat nici ceilalti copii sa nu fie deranjati la ore. Daca acel copil e integrabil, e recuperabil, atunci trebuie facut tot ce este omeneste posibil pentru a fi ajutat, si nu exclus. Deci statul sa asigure insotitori specializati pt acesti copii. Pentru asta trebuiau sa manifesteze parintii, nu sa se comporte precum niste talibani. si acela e un copil si trebuie ajutat. Repet, insa, si ceilalti copii trebuie sa se simta in siguranta.
    • 0 (0 voturi)    
      Părinţii au făcut tot ce este omeneşte posibil (Vineri, 21 octombrie 2016, 12:45)

      Mart [utilizator] i-a raspuns lui clam

      Dacă legal nu se rezolvă nimic, în disperare, părinţii îşi apără puii cum ştiu mai bine.
      Integrare nu înseamnă să pui o persoană bolnavă în mijlocul unor oameni normali! Ce ar fi să "integrăm" nebunii pe o linie de producţie, între muncitori?Chiar credeţi că i-ar imita şi ar munci?
      Este exact cm ai pune un măr care începe să putrezească într-un coş cu mere sănătoase, stricăciunea se va extinde până se strică toate merele.
      Statul român înfiinţează Institutul de cercetare a istorie Levantului, nu Institutul de cercetare privind integrarea socială a persoanelor cu dizabilităţi
  • 0 (0 voturi)    
    Soluţiile statului roman (Vineri, 21 octombrie 2016, 12:39)

    Mart [utilizator]

    "Marii" oameni poitici ai statului sunt preocupaţi de înfiinţarea "Institutului de studii aprofundate a istoriei Levantului", nu de înfiinţarea unor instituţii absolut necesare într-un stat din secolul XXI -Institutul de integrare a persoanelor cu dizabilităţi.