Seful Politiei Municipiului Sibiu a demisionat din functie

de Sebastian Rotaru     HotNews.ro
Luni, 17 octombrie 2016, 23:36 Actualitate | Esenţial

Ursul de 176 de kilograme impuscat in Sibiu
Foto: Captura YouTube
Seful Politiei Municipiului Sibiu, Cristian Negru, a anuntat, luni seara, ca renunta la functia pentru care fusese imputernicit in luna august, pentru sase luni, el sustinand ca a dat ordinul de impuscare a ursului care s-a plimbat liber prin oras, miercurea trecuta, anunta News.ro.

Seful Politiei Municipiului Sibiu, Cristian Negru, a anuntat, luni seara, ca renunta la functia pentru care fusese imputernicit, in august, pentru sase luni.

In cursul zilei de luni, Cristian Negru afirma, pe o retea de socializare, ca isi asuma responsabilitatea pentru decizia de a impusca ursul care s-a ratacit pe strazile din oras, considerand ca a fost decizia "corecta￯.

Seful Politiei Municipiului Sibiu, Cristian Negru, despre care ministrul de Interne afirma ca este principalul responsabil in cazul operatiunii derulate in cazul uciderii ursului, a scris intr-un grup al politistilor de pe o retea de socializare ca-si asuma responsabilitatea pentru deciziile luate.  

"Eu am luat decizia de a impusca animalul si imi asum, inclusiv in cadrul dosarului penal. Imi asum responsabilitatea, nu vinovatia. (...) Am fost doar doua-trei minute in auto cu inspectorul sef, chiar inainte de a ajunge pe strada Lunga. Ulterior, m-am intrebat de ce nu i-am pasat toata responsabilitatea. Sunt destul de matur sa imi asum. Daca era un politist in masura sa ia o decizie, eu eram acela. Eu am participat de la inceput la interventie si in continuare consider ca a fost decizia corecta", scrie Cristian Negru.

Acesta sustine ca in momentul de fata se sanctioneaza politistii, desi au fost singurii care au reactionat in cazul respectiv, fiind "total ignorata lipsa oricarei reactii din partea celorlalte institutii".

"In fapt, se sanctioneaza actiunea singurei structuri care a avut reactie, dar este total ignorata lipsa oricarei reactii din partea celorlalte institutii", a mai scris Cristian Neagru pe Facebook.

Ursul a fost ucis in dimineata de 12 octombrie, la Sibiu, in urma unei operatiuni de capturare a lui care a durat in jur de doua ore. In acest timp, animalul a trecut prin aproape jumatate de oras, inclusiv prin centru, si a urcat pe acoperisuri. 

La interventie au participat zeci de politisti, jandarmi, pompieri, medici, vanatori, angajati ai Directiei Silvice, ai Directiei Sanitar Veterinare, dar si reprezenti ai altor institutii.

Ursul brun avea aproximativ cinci-sase ani, 175 de kilograme si 160 de centimetri lungime. Cadavrul animalului a fost incinerat la cateva ore de la ucidere.

Politia Sibiu a deschis, in 12 octombrie, dosar penal pentru uz de arma letala dupa uciderea ursului care a ajuns in oras si a strabatut mai multe strazi inainte de a fi prins in curtea unei fabrici.  

Totodata, Ministerul Mediului a cerut, in 13 octombrie, Politiei Judetene Sibiu sa ancheteze cum a ajuns ursul in oras, in conditiile in care judetul Sibiu nu este un areal dezvoltat al animalelor din aceasta rasa, fiind posibil ca acesta sa fi fost tinut in captivitate si eliberat.

Autoritatea Nationala Sanitara Veterinara si pentru Siguranta Alimentelor (ANSVSA) a anuntat, in 14 octombrie, ca a inceput o ancheta in cazul uciderii ursului de la Sibiu, pentru a verfica daca au fost respectate toate masurile legale ce privesc protectia animalelor.

Luni, ministrul Afacerilor Interne, Dragos Tudorache, a declarat ca o prima concluzie a raportului in cazul ursului impuscat este ca nu exista proceduri la nivelul judetului Sibiu si ca nu a fost convocat Comandamentul pentru Situatii de Urgenta, dar ca responsabil pentru aceasta decizie este seful Politiei Municipiului Sibiu.

Tudorache a precizat ca in raport se mai arata ca nu mai exista un pericol iminent pentru viata oamenilor atunci cand s-a decis impuscarea ursului, pentru ca animalul era intr-o curte bine delimitata, iar acolo se mai putea incerca o data tranchillizarea.

Ministrul a confirmat ca exista inregistrari ale conversatiilor de pe statiile folosite de politisti si ca seful Politiei Municipale le-a cerut subordonatilor sa loveasca ursul cu autospeciala de politie. 

Potrivit purtatorului de cuvant al Parchetului de pe langa Tribunalul Sibiu, trei plangeri penale au fost primite pana luni de catre anchetatorii care se ocupa de cazul ursului impuscat, acestea vizand infractiunile de abuz in serviciu, fals si braconaj.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
4680 vizualizari
  • +8 (10 voturi)    
    ! (Luni, 17 octombrie 2016, 23:40)

    tudorr [utilizator]

    Eu tot nu inteleg cu 2 persoane normale au ridicat ursul ala de 160 kg, dupa ce a fost impuscat, iar acestia 2 fara sa se opinteasca prea mult!
  • +8 (12 voturi)    
    DSV? (Luni, 17 octombrie 2016, 23:48)

    StefanB52 [utilizator]

    Pe cand demisia conducerii DSV Sibiu?
  • +5 (23 voturi)    
    Domnu Politist cum vine asta: "Renunt la functie"! (Luni, 17 octombrie 2016, 23:53)

    Susufler0 [utilizator]

    Demisionati adica, pt ca exista dovezi audio din care rezulta fara putinta de tagada ca intai ati dat ordin ca puiul de urs sa fie lovit si ucis cu autospeciala politiei, iar ulterior ati ordonat sa fie ucis in conditiile in care ursul fusese izolat intr-o curte necirculata iar veterinarii aveau posibilitatea sa incerce sa-l tranchilizeze.

    Tot dati zor ca va asumati raspunderea in raport de altii care nu o fac. In bunul stil romanesc va considerati erou, in conditiile in care v-ati comportat lamentabil.

    Domnu' comandant uciderea unei vietati este ultima solutie. Din pacate, la dvs a fost prima !

    PS. Cum sa dati ordin sa fie calcat cu masina si apoi sa va mai considerati si vinovat, domnule ?
    • +1 (7 voturi)    
      ERATA (Marţi, 18 octombrie 2016, 0:39)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      In loc de ..."sa va mai considerati vinovat..." se va citi "sa va mai considerati "nevinovat..."

      Scuze !
  • +4 (12 voturi)    
    cam tarziu... (Luni, 17 octombrie 2016, 23:55)

    liviu_ [utilizator]

    si nu suficient, au mai fost incompetent in interventia aia care sunt inca in functie
  • +6 (22 voturi)    
    Un imbecil mai putin... (Luni, 17 octombrie 2016, 23:56)

    Confuzu [utilizator]

    Sigur ca a fost decizia corecta pentru o specie de imbecili ca tine. Ala care le-a zis politistilor sa dea cu masina peste el ce face?
    Era un pui de urs, speriat...
    Fugea... nu era agresiv. Cred ca nici nu stia ce inseamna aia.
    Dar niste animale cu 2 picioare au decis ca trebuie sa-l impuste.
    • -8 (24 voturi)    
      era un urs de 160kg (Marţi, 18 octombrie 2016, 0:10)

      NWalker [utilizator] i-a raspuns lui Confuzu

      liber intr-un oras cu oameni care mergeau la slujba si la scoala. un caine de 40 de kg poate omori un om. daca "puiul de urs speriat" iti scalpa copilul in fuga lui sareai de c in sus ca dc nu a fost eliminat. in primul rand nu avea ce sa caute in oras si in al doilea rand safety first. prefer sa citesc "pui de urs impuscat in sibiu" decat "copil ranit de urs in sibiu"
      • +1 (5 voturi)    
        de ce s-a reactionat dupa 2 ore?!?!? (Marţi, 18 octombrie 2016, 10:20)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui NWalker

        chiar 3 ore..?

        E suspecta lipsa de reactie!
        Nu situ cum sa iti spun, dar cat "s-a plimbat " prin oras, nu a atacat niciun om, niciun copil, nu a omorat pe nimeni, de ci a desfiintat ipoteza ta(care incepe cu "daca").
        Atunci cnad faptele contrazico ipoteza, au avut loc deci si fac ipoteza praf, este inoportuna exprimarea unor temeri si mai ales arata ruperea de realitate!

        Un urs de 5-6 ani NU ARE CUM sacantareasca doar 160 de Kg... decat daca e un ursulet de jucarie!
        Cred ca acest urs avea 5-6 luni (nu ani) si nu avea inca dezvoltat instinctul de conservare..(nu a incercat sa fuga in padure ci sa stea in oras, nu a fugit de pericolul iminent reprezentat de om, ci s-a apropiat de acesta si mai mult, imi pare ca el cauta ceva, o urma, posibil un miros familiar (ursoaica mama?), dar in niciun caz nu cauta mancare, nu ataca oameni, nu era un pericol!)
        Ursii omoara ciobanesti maturi cu o singura lovitura de laba, si in acelasi timp cara oaia in gura fara nicio problema ( nu se catara in copaci si asteapta sa fuga cainii), si asta nu o faci cu doar 160 kg!!
        Dezinformare si minciuna multa in acest caz!
        Revoltatoare atitudinea acestui politist-vanator, dar si a autoritatilor!
        Si mai ales, enervanta atitutdinea ta si a unora ca tine, care inca nu inteleg ca faptele au avut loc, iar scenariile nu au cum sa mai fie valabile!
      • +1 (1 vot)    
        daca daca... (Marţi, 18 octombrie 2016, 17:07)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui NWalker

        numai placa asta o aud daca

        lumea nu functioneaza pe "daca", ca asa orice e periculos (exista alergie la alune, la salata de cartofi, de cam toate animalele si insectele nu mai vb... hai sa exterminam tot!).
        exista pericol iminent (nu a fost cazul aici) si fapta... nu exista daca

        daca o sa iau o sabie si o sa te tai?! eu zis sa ma omori cat mai ai timp... dupa asta sa ii zici judecatorului ca m-ai omorat ca daca luam o sabie si te taiam... sa vedem ce patesti
    • +6 (10 voturi)    
      Chiar Seful Politiei Sibiu a dat ordin (Marţi, 18 octombrie 2016, 0:43)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Confuzu

      ca puiul de urs sa fie lovit cu masina !
  • -7 (19 voturi)    
    Ursu' (Marţi, 18 octombrie 2016, 0:08)

    Caucazian [utilizator]

    Ursul trebuia rugat să se predea, hrănit, cuplat cu o rusoaică (hopa, greșeală, o ursoaică) și lăsat să mai facă 100 de pui care să halească oi. Și împușcat numai de regele Spaniei, prin Covasna, pe 10.000 euroi.
    • 0 (4 voturi)    
      Gandire de militian ! (Marţi, 18 octombrie 2016, 9:40)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Caucazian

      Felicitari . Vezi ca te asteapta la sediul pentru angajare. Ca sef !
  • +6 (22 voturi)    
    Imbecilul... (Marţi, 18 octombrie 2016, 0:13)

    Adri70 [utilizator]

    Cum a ajuns imbecilul asta sef al politiei din Sibiu? ASTA AR TREBUI ANCHETAT! Cum pot fi promovati astfel de descreierati? pe ce criterii? pe spaga? e si gunoiul asta vreun nepot de hot de parlamentar?
    • 0 (2 voturi)    
      raspuns (Marţi, 18 octombrie 2016, 14:39)

      manon [utilizator] i-a raspuns lui Adri70

      PCR - Pile Relatii Cunostinte
  • +4 (4 voturi)    
    De urat! (Marţi, 18 octombrie 2016, 0:39)

    contest [anonim]

    Prilej de multa ura, trebuia evitat!
  • -6 (16 voturi)    
    Ieri a murit o musca (Marţi, 18 octombrie 2016, 1:31)

    Robert M [utilizator]

    Ieri a murit o musca in conditii tragice. Cine va mai demisiona dupa acest eveniment ?
    • +1 (7 voturi)    
      musca (Marţi, 18 octombrie 2016, 8:43)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      tinea locul singurului tau neuron. sincere condoleante.
    • 0 (8 voturi)    
      Neuronul tau ! (Marţi, 18 octombrie 2016, 9:41)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      Ghandi "Gradul de civilizatie al unei natiuni se vede in comportamentul fata de animale"
      • 0 (2 voturi)    
        pe bune? (Marţi, 18 octombrie 2016, 12:15)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Ia citeste ce zice de fapt Ghandi cand e vorba de animale care pot ucide oameni! http://totb.ro/ce-a-scris-gandhi-despre-cainii-vagabonzi/
  • +6 (8 voturi)    
    Omul se sacrifica (Marţi, 18 octombrie 2016, 1:42)

    evoque [utilizator]

    sau a fost sacrificat de seful lui de la IPJ Sb, ceva nu este in regula. El renunta, la ce? la mostenire? a primit cadou functia? hai ca macane. Sunt necesare mult, mult mai multe demisii.
    • 0 (0 voturi)    
      intamplator?! (Miercuri, 19 octombrie 2016, 21:23)

      VirginiaBatog1 [anonim] i-a raspuns lui evoque

      Oare camerele de supravehere a traficului din Sibiu
      au surprins ora si locul in care a aparut ursuletul?
      Poate imaginatia si intuitia imi joaca feste,
      dar mi-a trecut prin gand ca e "lucrarea" celor afectati (nemultumiti) ...

      (...http://www.hotnews.ro/stiri-mediu-21332351-ministrul-mediului-ordinul-nu-mai-produce-cotele-privind-vanatoarea-ursilor
  • +6 (10 voturi)    
    Grav (Marţi, 18 octombrie 2016, 2:19)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Astia-s nu-s oameni..poate reusim sa avem oameni in functii
  • 0 (8 voturi)    
    Nu e suficient (Marţi, 18 octombrie 2016, 9:06)

    stos [utilizator]

    Șeful poliției să fie anchetat și condamnat.La fel și agentul
    care a tras.
  • -1 (3 voturi)    
    Seful Politiei Sibiu isi creaza un CV zilele astea (Marţi, 18 octombrie 2016, 11:40)

    Susufler0 [utilizator]

    Un CV pt "noua" putere ce va sa vina dupa 11 decembrie.

    PS. Pe 12 decembrie, daca astrele s-au aliniat "cum trebuie", e suficient sa dea telefon in Kiselef si sa spuna : "Eu sunt fostul sef al Politiei orasului Sibiu, cel care am fost silit sa demisionez de catre ministrul tehnocrat al lui Ciolos, omul lui Iohannis Sibianul, pt a fi numit cel putin seful IPJ Sibiu !

    PPS. Poate chiar ceva mai mult decat o functie de sef local, pt ca in fond a dovedit ca nu sta pe ganduri cand e cazul sa dea ordine de genul "Da cu masina peste el !"
  • 0 (2 voturi)    
    ursul.. (Marţi, 18 octombrie 2016, 15:49)

    sareta [utilizator]

    Sunt curios de ce niciun ziarist nu-si aminteste isteria iscata in Germania in urma cu peste 10 ani ,cand au aflat ca un biet urs s-a aciuit prin padurile nemtesti .Televiziunile lor au aratat zilnic cum mii de militieni si vanatori cercetau pom cu pom ,pana ce l-au impuscat pe bietul animal ! Nicio demisie,cancelar ministru sau sef de politie .Fiara prezenta un mare pericol pentru natia germana !