Ministrul Sanatatii: In 88 de sate din tara nu exista acces la niciun fel de serviciu medical

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 14 octombrie 2016, 12:46 Actualitate | Esenţial

Vlad Voiculescu
Foto: gov.ro
In 88 de sate din Romania nu exista acces la niciun fel de serviciu medical iar intre judetele Romaniei exista o diferenta colosala in ceea ce priveste densitatea medicilor, a declarat vineri Ministrul Sanatatii, Vlad Voiculescu, la al VI-lea Congres al Federatiei Solidaritatea Sanitara din Romania, transmite Agerpres.

"Daca ne uitam pe cifre lucrurile nu stau deloc imbucurator. Avem regiuni intregi care nu au acces la asistenta medicala primara. Avem 88 de sate, daca statisticile pe care le am eu la dispozitie sunt corecte, care nu au acces la niciun fel de serviciu medical. Avem o diferenta colosala intre judetele Romaniei. Avem judete precum Calarasi si Ialomita, unde densitatea medicilor este mult sub nivelul altora. In general, in Romania avem mult prea putini medici la suta de mii de locuitori", a spus Vlad Voiculescu. 

Acesta a afirmat ca numarul de medici raportat la numarul de locuitori in Romania este mai mic decat cel existent la nivel european desi universitatile din Romania raporteaza mai multi absolventi in fiecare an. 

"Daca ne uitam unde pleaca acesti absolventi vedem ca in Franta avem a doua comunitate, dupa medicii francezi. Comunitatea medicilor proveniti din Romania este cea mai mare. Daca ne uitam in Germania vedem ca numarul de medici romani este de 10 ori mai mare decat acum cativa ani. In Anglia, de asemenea, numarul de medici veniti din Romania creste in fiecare luna", a declarat Vlad Voiculescu.


Citeste mai multe despre   









1524 vizualizari
  • +3 (3 voturi)    
    Daca nu sunt platiti, pleaca (Vineri, 14 octombrie 2016, 13:37)

    AdrianBorza [utilizator]

    Daca medicii sunt prost platiti e normal sa plece. Si daca 3-4 milioane cotizeaza pentru 20, e normal sa nu fie bani pentru medici.
  • +2 (2 voturi)    
    Dar stam bine la HOTI la suta de mii de locuitori (Vineri, 14 octombrie 2016, 13:50)

    Amad [utilizator]

    Asa ca restul nu conteaza.
  • 0 (2 voturi)    
    De unde sa fie medici? (Vineri, 14 octombrie 2016, 13:55)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    1. Din start medicii sunt tratati cu prezumtia de vinovatie. Vedeti tot circul ci moartea lui Ioan Gyuri Pascu. Cleptocratia a jefuit si in paralel a dus o propaganda anti-medici pentru a putea sa nu ii plateasca.
    2. La ora de maxima audienta unul dintre presedintii nostri cleptocrati indemna medicii daca nu le convine 1000 lei pe luna sa plece! Uite rezultatul!
  • 0 (0 voturi)    
    pai normal (Vineri, 14 octombrie 2016, 14:26)

    bogdan1477 [utilizator]

    Cine se duce la cucuietii din deal, unde tre sa mergi 2 ore cu masina pe un drum desfundat pentru un salariu de nimica de nu-ti acoperi nici intretinerea masinii? Mai ales cind alternativele sunt Europa de vest cu salarii decente si conditii umane de trai? Plus ca... nu e nici o placere sa iti intre in cabinet zi de zi pacienti care se spala o data pe saptamina si isi iau pastilele cind au bani si chef.
    • 0 (0 voturi)    
      Asa e, dar meseria asta nu implica si (Vineri, 14 octombrie 2016, 15:37)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

      sacrificiu ? Nu spun ca numai medicii sau profesorii trebuie sa o faca, noi toti trebuie sa o facem. Si fiindca nu o facem , ajungem in situatia in care in 2016 avem epidemii de rujeola, ceva de care in Europa nu s-a mai auzit de 50 de ani. Nimanui nu-i pasa de mizeria de langa el, de saracia in care traieste vecinul in varsta de langa el care n-are bani de medicamente si moare cu zile. Nimanui nu-i pasa de copiii care nu se duc la scoala pentru ca parintilor nu le pasa sau nu au bani si care or sa ajunga prin canalele din Bucuresti sau obiecte de trafic de carne vie in Europa. Nimanui nu-i pasa de copiii care mor in spitale datorita infectiilor de tot felul. Din pacat noi nu suntem o natiune, suntem mai degraba un trib, condusi pe criterii medievale de niste indivizi lipsiti de scrupule si care sunt alesi tot de noi.
      • 0 (0 voturi)    
        ce zici tu acolo e ca la galeriile la fotbal... (Vineri, 14 octombrie 2016, 17:02)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui MasP

        De ce pleaca x in strainatate si nu e trup si suflet cu echipa...

        Tu ti-ai sacrifica viata pentru asha ceva? Te-ai duce medic de familie intr-un sat uitat de lume, unde pe linga naveta de minim 2 ore zilnic sa te confrunti si cu indiferenta oamenilor si cu lipsuri salariale severe? Ti-ai sacrifica timpul petrecut cu copilul tau pentru asta? Ia renunta sa oferi o copilarie decenta propriului copil pentru idealul asta? Asha, din gura e usor de cerut, dar citi dintre noi ar face asemenea sacrificii? Or fi citiva anonimi care fac naveta la tara de mila oamenilor de acolo. Dar tu, ca stat nu poti sa te bazezi pe asta cind setezi politicile serviciilor de sanatate.
        • 0 (0 voturi)    
          Da, mi-as sacrifica o parte , nu toata viata (Vineri, 14 octombrie 2016, 21:36)

          MasP [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

          Dar macar 1-2 zile pe saptamana o perioada de timp as face-o si am facut-o in alte moduri oricum. Nu poti cere nimanui sa-si sacrifice o viata pentru ceilalti dar macar 1 zi pe saptamana se poate. Evident ca statul ar trebui sa aiba politici, poate ca cea mai simpla este ca un medic sa poata 1-2 zile pe saptamana sa lucreze intr-o zona defavorizata si sa primeasca un bonus pentru asta. In US, daca vrei sa votezi , trebuie sa fii disponibil atunci cand aleator esti selectat ca jurat. Si nu primesti niciun ban pentru asta, e o datorie. Si procesul poate dura destul de mult. Dar nu e asta esenta unei natiuni ? A unui popor ? Altfel te mai poti numi o natiune daca fiecare nu e interesat de bunastarea lui si a familiei ? Vorbesti de stat dar statul suntem noi si cei pe care ii alegem. Daca ei nu-si fac treaba si noua nu ne pasa, inseamna ca suntem multumiti cu situatia, ceilalti sa moara sau sa se chinuie , eu sa traiesc bine , adica o mentalitate medievala, feudala. Dar sa nu ne miram atunci ca comunismul a prins fara probleme intr-o tara ca a noastra unde prea putin i s-au opus. Pai de ce sa se opuna , ca n-aveau nimic de pierdut.
          • +1 (1 vot)    
            pai... (Luni, 17 octombrie 2016, 14:52)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui MasP

            aici e vorba de ce se intimpla statistic. Or fi si cazuri de medici care-si strica masinile prin gropi pentru a ajuta niste amariti, dar probabil sunt foarte putini. Ce zici tu in SUA e obligatie prin lege si nu se discuta (desi din cite stiu eu oamenii aia primesc niste bani, dar in fine, nu e important), iar ce faci/ai face tu personal e o exceptie.

            Eu stiu caz de colega de facultate care a predat 1-2 ani la tara la o ora de mers cu trenul de oras. Si programul ei era asha: trezit la 4, la 5 la gara, la 6 la gara de la tara, la 7 la scoala, dupa o ora de mers prin cimp, noroc ca era su un coleg din Iasi, la 8 inceput orele, la 1 terminat orele, la 2 la gara, la 3 trenul intors, la 5 acasa. Si asta pentru salariul minim pe economie plus vro 10%. Transportul nu era decontat ca primaria era saraca si nu avea bani. Cam asta ofera statul roman.
  • 0 (0 voturi)    
    Medicamente OTC in toate magazinele - un prim pas (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 11:36)

    marius123 [utilizator]

    I-am trimis mesaj personal ministrului cu sugestia de a facilita, a permite ca medicamentele OTC (over the counter), adica alea care ti le da la farmacie fara reteta, gen Nurofen, aspirica, paracetamol, etc SA POATA FI VANDUTE IN ORICE MAGAZIN , nu numai in farmacii.
    Poate unii dintre voi stiti ca in alte tari din UE (UK, Polonia, Ungaria etc) se vand acest tip de medicamente in orice magazin.
    Inchipuiti-va ca traiti intr-un astfel de sat....si prima farmacie e la 10 km distanta....sunt cazuri cand esti disperat dupa un paracetamol, ibuprofen, etc. La orase e usor, ca ai 5 farmacii pe strada.....dar stiu din propria experienta ca m-a luat o criza de guta la 20 de km de prima farmacie si aveam nevoie disperata de un calmant...si nu aveam de unde lua.
    Evident, exista un puternic lobby al farmaciilor de a nu permite chestia asta.

    Dar domnul ministru probabil acum se ocupa mai mult de semnat pentru diverse partide, poate ii iese un post de deputat...ceva...decat sa asculte si sugestii de imbunatatire a sistemului.