Vlad Voiculescu spune ca ar putea fi gasite alte solutii in cazul in care sistemul informatic al cardului de sanatate nu poate fi reparat

de CP     HotNews.ro
Miercuri, 12 octombrie 2016, 15:06 Actualitate | Esenţial

Ministerul Sanatatii va gasi alte solutii in cazul in care sistemul informatic al cardului national de sanatate nu va putea fi reparat, a declarat ministrul Vlad Voiculescu, miercuri, intr-o conferinta de presa, potrivit Agerpres. O solutia ar fi relaxarea limitarilor din contractul cadru prin modificarea unei hotarari de guvern. Ministrul considera ca nu este o solutie inlocuirea sistemului informatic. Sistemul informatic al cardului national de sanatate este nefunctional de trei zile.

"Sunt in contact permanent cu presedintele CNAS, cunosc problema, avem un grup de lucru care se ocupa de asta. Ce facem in acest moment este sa ne uitam la posibile solutii si aceste posibile solutii cuprind atat o solutie informatica, cat si o solutie care nu tine de sistemul informatic, daca nu suntem in stare sa il reparam pe asta destul de curand", a spus ministrul.

Acesta a precizat ca este luata in calcul modificarea unei Hotarari de Guvern.

"Problema informatica este una grava, problema informatica isi cauta rezolvarea chiar acum. Pe de alta parte, daca problema informatica nu va putea fi rezolvata foarte curand, vom avea in vedere alte masuri. Luam in considerare, conform discutiilor pe care le-am avut cu presedintele CNAS, inclusiv modificarea HG care cuprinde contractul cadru pentru a ne asigura ca pacientii isi pot primi medicamentele iar medici pot raporta. Exista niste limitari in contract pe care s-ar putea sa trebuiasca sa le relaxam daca sistemul informatic pe care l-am pus la dispozitia spitalelor, a medicilor de familie si a farmaciilor nu functioneaza. Daca statul are o problema informatica, asta nu inseamna ca oamenii trebuie sa ramana fara medicamente sau spitalele fara sa poata sa deconteze servicii", a aratat ministrul.


Citeste mai multe despre   









3206 vizualizari
  • +3 (5 voturi)    
    Problema informatica (Miercuri, 12 octombrie 2016, 15:17)

    JohnnyBoy [utilizator]

    Care este problema informatica atat de grava ? De ce nu se dau mai multe detalii, poate vine careva cu o idee sau workaround ...
    • +1 (5 voturi)    
      problema e ideea de baza (Miercuri, 12 octombrie 2016, 15:40)

      LiviusAcris1 [anonim] i-a raspuns lui JohnnyBoy

      ca e nevoie de un card cand buletinul cu CNP-ul era suficient.
      Dar trebuiau ca niste smecheri sa vanda ceva statului.
  • +6 (10 voturi)    
    Solutia e simpla (Miercuri, 12 octombrie 2016, 15:17)

    ac [utilizator]

    1. Pusi la plata bajetii aia care au vindut Java/Boracle/hardware la pret de 200 de ori mai mare.
    2. Gasiti 10 oameni care stiu ce e aia json, python, websockets si http. Milestones si platiti cind merge, nu inainte.
    3. Profit.
    • +2 (6 voturi)    
      Si datele (Miercuri, 12 octombrie 2016, 15:39)

      JohnnyBoy [utilizator] i-a raspuns lui ac

      unde le stochezi ?
      • +6 (6 voturi)    
        Cum unde? (Miercuri, 12 octombrie 2016, 15:48)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBoy

        La Ghita pe black cube.
    • 0 (4 voturi)    
      da, donati pentru Card (Miercuri, 12 octombrie 2016, 15:43)

      LiviusAcris1 [anonim] i-a raspuns lui ac

      sau inrolati-va in detasamentele de voluntari IT-isti de geniu.
    • 0 (4 voturi)    
      corect. (Miercuri, 12 octombrie 2016, 16:14)

      Jan CatalinNicoara [anonim] i-a raspuns lui ac

      Subscriu la cele spune de AC. Nu exista penalizari din partea CAS catre furnizorul de servicii/aplicatie...De resursele Google au auzit..?
      Se pot inchiria la cerere daca nu au hardware-ul necesar. Aplicatia este o PRASTIE care merge din cand in cand daca nu trag toti de ea...Daca se conecteaza toti medicii/spitalele, crapa prastia. Backup la bazele de date nici nu vreau sa intreb daca au sau daca sunt undeva. Orice aplicatie o pui la loc pe picioare daca ai un backup cat de cat integru si complet de la o anumita data calendaristica. Dar se vede ca nu au....:(
  • +4 (4 voturi)    
    Daca statul are o problema informatica (Miercuri, 12 octombrie 2016, 15:19)

    Yooo [utilizator]

    - sa se reintroduca, zic, vechea condica, in care pacientii sa semneze
    - erau penalizari de vreo 10% pentru fiecare ora de intarziere pt firma respectiva
    - dupa eventualele modificari o sa fie foarte usor sa se reintoarca la vechile obiceiuri in CMI-uri
    - sau poate chiar asta se doreste
    - sau se doreste inlocuirea firmei respective cu o alta
    (dupa modelul "ursul de pe acoperis")
  • +8 (8 voturi)    
    3 zile? (Miercuri, 12 octombrie 2016, 15:20)

    rsbl [utilizator]

    daca se intampla asta intr-o firma, multe capete cadeau
  • +4 (4 voturi)    
    "Ar PUTEA fi găsite" (Miercuri, 12 octombrie 2016, 15:23)

    Procuratorul [utilizator]

    Adică nu s-au găsit și nu se știe dacă vor fi.
    O exprimare pur politică din categoria "eu dau din gura si voi mă plătiți".
  • +3 (3 voturi)    
    Oare va veni vremea in..... (Miercuri, 12 octombrie 2016, 15:31)

    gigiN [utilizator]

    ...aceasta tara ca cineva sa plateasca pentru greselile (a se citi hotie si incompetenta) sale ? Se pare ca nu in acest secol !!~
  • -5 (7 voturi)    
    solutie tipic voiculesciana (Miercuri, 12 octombrie 2016, 15:31)

    carmen_i [utilizator]

    Daca nu va mai merge mult timp sistemul informatic, renuntam cu totul la card! Orice, numai sa nu fie tras cineva la raspundere!

    Oare in contractul facut cu firma care a proiectat sistemul nu exista si niste clauze privind intretinerea retelei? Cine plateste pagubele in acest caz?

    In orice caz, trebuia sa existe din start un plan de rezerva pentru situatii de genul asta. Dar ce sa ceri de la Voiculescu, un individ la fel de incompetent ca si ministrii PSD ?
  • +5 (5 voturi)    
    Ghiță ce zice? E ocupat cu cucuveaua acum? (Miercuri, 12 octombrie 2016, 15:35)

    IancuJianu [utilizator]

    Că de la el sînt softurile....
    Ca să nu mai spun de cei care le-au plătit. Cîte condamnări și despagubiri ar trebui să plătească pentru corupție...că de prostie nu pot fi pedepsiți...
  • +2 (2 voturi)    
    Sistem idiot (Miercuri, 12 octombrie 2016, 15:54)

    verid [utilizator]

    Acest sistem idiot ar trebui desfiintat,asa cum au facut francezii. Acum nici nu mai conteaza,spaga s-a luat si oricum alta spaga nu mai vine.
  • +2 (4 voturi)    
    De ce nu se face caz penal din asta?? (Miercuri, 12 octombrie 2016, 16:23)

    ddutz [utilizator]

    Cine-i idiotul care a dat 200 milioane euro pe rahatul asta de soft?
    Un soft similar, dar bun se putea face cu cateva sute mii de euro.
    Sa reclame ministrul Voiculescu DNA-ului frauda: sistem ultrascump si nefunctional.
    Sa justifice firma de soft (Ghita) pe ce a luat banii? Pe un soft care merge asa?! Si cui si cata spaga s-a dat?
    GHiITA sa se autodenunte. ASta ar fi un AUTODENUNT PE BUNE, nu clovneria cu cucuveaua roz.
    • +1 (1 vot)    
      ghita joaca tare (Miercuri, 12 octombrie 2016, 18:19)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui ddutz

      Ghitica joaca tare, pe toate fronturile: a atacat DNA-ul in forta, acum ataca guvernul si-i infige pumnalul pana la prasele.
      A blocat programul CNAS si nu face nimic, dimpotriva, a dat ordin sa se traga cat mai mult de timp, ca sa puna presiune maxima pe doctori si practic pe toti asiguratii care au nevoie de servicii medicale acum.
      Dupa data de 20 sa vedeti daca nu se blocheaza si site-ul ANAF-ului, inainte de depunerea declaratiilor! Oricum, programele ANAF sunt VARZA!!! Si cu toata bunavointa angajatelor de de la relatii cu publicul, sunt foarte multe lucruri care nu se rezolva decat de firmele lui Ghita, care au controlul deplin asupra bazelor si procedurilor.
      Eu ma intreb cat zice el ca poate sa intinda coarda.