PressOne.ro, analiza a tezei de doctorat a Laurei Codruta Kovesi: "suspiciuni, omisiuni, greseli"

de RH     HotNews.ro
Miercuri, 12 octombrie 2016, 13:52 Actualitate | Esenţial

Jurnalista Emilia Sercan a analizat intr-un articol publicat de PressOne.ro suspiciunile de plagiat din teza de doctorat a sefei DNA, Laura Codruta Kovesi. Sercan a analizat documentatia folosita in apararea sa de Kovesi, documentatie facuta publica la Europa FM. In articol, autoarea arata ca "am gasit o serie de greseli, omisiuni sau suspiciuni noi", fara a da insa un verdict in privinta acuzatiilor de plagiat.

"Cazul nu este comparabil cu dosarele Victor Ponta, Gabriel Oprea sau Petre Toba - ale caror plagiate sunt masive si sfidatoare, dar ridica semne de intrebare nu doar asupra apararii folosite in 2012, ci si privind insasi teza de doctorat a Laurei Codruta Kovesi, intitulata <<Combaterea crimei organizate prin dispozitii de drept penal>>, mai arata Emilia Sercan in articolul citat.

Citeste aici analiza completa din PressOne.ro












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
9866 vizualizari
  • +1 (31 voturi)    
    da, sigur (Miercuri, 12 octombrie 2016, 13:59)

    dexpropriat [utilizator]

    banii lui ghita fac minuni
    • -5 (15 voturi)    
      Q.E.D. (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:15)

      MihaescuCorneliu [anonim] i-a raspuns lui dexpropriat

      Cu subiect si predicat. No hard feelings.
    • -3 (15 voturi)    
      iThenticate face minuni (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:19)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

      nu banii fostului prieten al lui kovesi au facut minuni si cel mai performant soft din lume
    • -5 (17 voturi)    
      Nu-i plagiat ce e plagiat,e plagiat ce nu face LCK (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:59)

      firuierbii [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

      Cam asta vrea sa ne spuna dna Sercan: Kovesi a copiat putin, niste mici greseli ico-colo, ar fi poate, daca chiar insistam, niste micute suspiciuni, dar nu se compara ca ce au facut Ponta, Oprea si alti penali.

      Rog toata propaganda sa intervina si sa marseze pe acest punct de vedere: ce a facut dna Kovesi nici nu se compara cu ce au facut penalii.

      Iar dnei Kovesi i-as spune o parafraza la Roger Rosenblatt: Plagiat e ceea ce li intampla altora, ai crede, pana ti se intampla si tie.
    • +3 (15 voturi)    
      Sictir (Miercuri, 12 octombrie 2016, 15:49)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

      Si cine a platit-o cand a analizat tezele lui Ponta, Oprea sau Toba?
      Interpretand totul cu dubla masura sunteti la fel de fanatici ca postacii pesedisti. Mai si demonstrati astfel c-ar avea dreptate sa imparta lumea in 'ai lor' si 'ai nostri'.
      Dar asta e lumea voastra. Eu nu vreu sa traiesc in aceeasi tara.

      Daca am blamat niste politicieni pt plagiat, cu atat mai mult o sa blamez un procuror general pt asta.

      Suspisciunile au fost seriose, acum iti arata cineva ca si Kovesi a copiat in mod sistematic, nu accidental, fragmente intregi ca si cum ar fi fost cuvintele ei. Asta s-a numit plagiat in cazul lui Ponta, si nu-si schimba peste noapte denumirea in cazul lui Kovesi.
  • -14 (34 voturi)    
    haha (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:00)

    Mazeta [utilizator]

    A greşit sărăcuţa. A uitat să pună ghilimele la început şi la sfârşit. Nu-i plagiat.
    • -5 (9 voturi)    
      Nu e plagiat (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:51)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Poate ca nu e plagiat, dar sigur e caz penal. Evident, nu Romania, ci intr-un stat de drept. Romania e o exceptie - e stat de hoti
  • -12 (34 voturi)    
    Emilia se poarta cu manusi,desi este (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:02)

    xrogo [utilizator]

    suspicioasa nu se pronunta,doar Kovesi e deocamdata pe cai mari,dar pariu ca se vor transforma in martoage?
    • +6 (18 voturi)    
      Nu e clar? (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:49)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Asta e situatia: tezele de doctorat sunt niste IMPOSTURI, niste facaturi realizate prin furt. LCK nu face exceptie, pentru ca MEDIUL ACADEMIC ROMANESC este PROFUND corupt, fara nici valoare, distrus COMPLET de CRIMINALA ANDRONESCU si ciumatii ei rosii. Sa te numesti doctor in RO este O MARE RUSINE. Intreaga europa stie ca aici doctorii se fabrica pe banda rulanta, iar titlurile se acorda clientelar, pe pile si interventii de la partide sau servicii. MORAL, mai jos de atit România nu poate sa cada. RUSINEA LUMII. RUNSINEA LUMII cu un Parlament de borfasi si complici la furt care dau legi care sa-i apara pe hoti.
      • 0 (2 voturi)    
        nu generaliza (Joi, 13 octombrie 2016, 11:33)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        sunt destui care au obtinut doctoratele pe bune...
  • -6 (26 voturi)    
    kovesi (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:10)

    bobyrou [utilizator]

    sa recunoastem ca a plagiat. Demisia trebuia sa si-o dea de la inceput.
  • +2 (16 voturi)    
    De buna credinta, de bun simt.... (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:12)

    newlook [utilizator]

    ..."autoarea [Jurnalista Emilia Sercan] arata ca "am gasit o serie de greseli, omisiuni sau suspiciuni noi", fara a da insa un verdict in privinta acuzatiilor de plagiat."
    ===================
    Cu alte cuvinte, jurnalista Emilia Sercan spune ceea ce spun toti oamenii normali: aceiasi comisie care l-a verificat pe Ponta sa verifice si lucrarea lui Kovesi. Cu aceleasi proceduri. Si sa semneze: DA sau NU .
    Nimic mai mult.
  • +4 (20 voturi)    
    E. Sercan, canta cum vine banul (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:17)

    Eu sunt Ghitza [utilizator]

    Se reamintim: Emilia Sercan se înrolează şi ea în armata de paie a lui SOV pentru preţul brut corect: 5.244 lei-ROL pe cartea de muncă, după cvm dezvăluia Tiberiu Lovin pe blogul său, în urmă cu câteva luni, şi 5.379.060.000 de lei-ROL pe drepturi de autor, o medie de 8.500 EURO lunar, în mână. Şi acum fascinaţia: un producător executiv la CNN nu depăşeşte 6.000 EURO lunar, şi asta ar fi cam cel mai mare salariu de jurnalist la CNN.
    Dar să lăsăm foştii colegi să vorbească despre ea:Faptul că jurnalistul Emilia Şercan a ales banii lui Vântu pentru a abandona orice anchetă sau investigaţie legată de Vântu reprezintă o opţiune personală, care ar putea fi înţeleasă de dragostea pentru arginţi a oamenilor.
    • -2 (12 voturi)    
      asta s-a intamplat dupa ponta si oprea, nu-i asa (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:34)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui Eu sunt Ghitza

      cand zicea de ponta si oprea era ok, nu-i asa? :))
    • -1 (13 voturi)    
      Asa, si ? Asta inseamna ca LCK nu a plagiat? (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:52)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Eu sunt Ghitza

      Bine, A3 E rai, HN E buni, CNN saraci si ce mai zici matale....

      Asta inseamna ca LCK nu a plagiat?
    • +2 (10 voturi)    
      prima regula intr-o dezbatere (Miercuri, 12 octombrie 2016, 15:24)

      JohnnyBoy [utilizator] i-a raspuns lui Eu sunt Ghitza

      Ataca argumentele si nu persoana.
  • +10 (22 voturi)    
    or fi nereguli (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:20)

    gica pantalon [utilizator]

    dar de cand dau jurnalistii verdicte de plagiat?
    • -3 (13 voturi)    
      de prin 2012 in cazul ponta (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:33)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

      memoria scurta
    • -4 (12 voturi)    
      daca ai fi citit articolul (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:54)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

      gaseai precizarea " fara a da insa un verdict in privinta acuzatiilor de plagiat."
      Asa ca mars la scoala, nu ajunge ca ai invatat sa citesti, trebuie sa si intelegi :P
      • +7 (7 voturi)    
        neculai (Miercuri, 12 octombrie 2016, 16:13)

        gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        nu-i problema daca nu intelegi ce am vrut sa zic, iti pot desena.
    • -6 (10 voturi)    
      N-au dat niciodată verdicte! (Miercuri, 12 octombrie 2016, 15:49)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

      Rolul (și datoria!) unui jurnalist onest, integru este acela de a investiga și de a analiza cât mai corect și amănunțit faptele și de a le prezenta publicului interesat de aflarea adevărului.
      Așa cum precizează de la bun început, doamna Emilia Șercan a analizat doar documentația folosită în apărarea sa de Kovesi. După care, ne-a prezentat rezultatele acestei investigații, fără să se pronunțe, să dea vreun verdict în privința acuzațiilor de plagiat.
      Așa că, nu mai aruncați cu pietre! Doamna Șercan este una dintre puținii jurnaliști adevărați din țara noastră. O rara avis, aș spune.
  • -1 (17 voturi)    
    desigur, fara dubii, (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:29)

    victor L [utilizator]

    Emilia Sercan este dusmana Justitiei.
    CSM, ce faci?
    Emilia si-a facut datoria cu Ponta, Oprea, Toba si Pandele, acum maurul, pardon, Emilia trebuie sa dispara :P
    O murdarim cit se poate, pen`ca o ataca pe Ioana cu Arcul ;)
  • +7 (21 voturi)    
    E plagiat. Imi pare rau, as fi vrut sa nu fie asa. (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:40)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Nu poti sa pui texte din alte lucrari si sa nu pui ghilimele si trimitere la acele lucrari.
    E plagiat. Suna rau pentru Kovesi dar adevarul e adevar si trebuie respectat.
    Faptul ca Ghita o trage dupa el, este un factor agravant pentru mine. Nu putem avea un procuror general santajabil. Pentru ca, in acest caz, nu va putea actiona obiectiv.
    Procurorul general trebuie sa fie o persoana cu o reputatie impecabila si fara niciun fel de dubiu asupra probitatii sale morale.
    Cred ca putem gasi in DNA un alt procuror care sa continue munca doamnei Kovesi. Plagiatul e furt si suspiciunea de plagiat trebuie investigata urgent.
    • -2 (12 voturi)    
      Dumneata (Miercuri, 12 octombrie 2016, 16:15)

      Alethea [utilizator] i-a raspuns lui Comentatorul-x

      Ai vazut textul , maestre? si atunci de unde stii? nici macar dna Emilia nu a indraznit mai mult,dar tu?
      • 0 (6 voturi)    
        Dubla masura (Miercuri, 12 octombrie 2016, 18:03)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Alethea

        Stie asa cum am stiut cu totii in cazurilel ui Ponta, Oprea sau Toba.
        Nu ziceam cu totii ca orice copil care stie sa citeasca vede plagiatul atunci cand alaturi acele pagini cu sursa?
        Asta ti-a aratat Sercan, negru pe alb. A copiat, si-a insusit, a plagiat. Chiar din aceeasi sursa ca nepoata lui Oprea si avocata lui Ponta.
        A ascuns plagiatul folosind ca pretext avizul unei comisii mincinoase, compuse din apropiatii pesedului. La fel ca Ponta.
    • +1 (3 voturi)    
      gata, postacii lui Ghita (Joi, 13 octombrie 2016, 11:37)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Comentatorul-x

      ies la atac: ,,hai sa o schimbam pe d-na Kovesi, pe motiv ca s-a descoperit un (inchipuit) plagiat''.
      Dimpotriva, eu, ca om pragmatic, as mentine-o pe functie, ba i-as da si puteri in plus: sa ii invete minte pe impostori.
      • +2 (2 voturi)    
        Imi pare rau, dar (Joi, 13 octombrie 2016, 13:29)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Tot asa au zis si suporterii lui Ponta, cand il infieram pt acel plagiat.

        Nature si Funeriu, Andruh si intelectualii revoltati erau basisti care declansau un atac politic.
        Ca-l ataca unii cand vad cat de mult bine face ca premier.

        Acum Nicusor ne spune ca atentam la siguranta nationala, ori ca suntem in solda lui Ghita.
        Ca plagiatul e dintr-o data irelevant, iar Kovesi sa faca in continuare ce-a facut pana acum.

        Adica sa piteasca dosarele grele pana la prescriptie. Sa-i faca pe adevratii beneficiari ascunsi, si sa tina televiziunile ocupate cu parada de catuse?
  • +1 (19 voturi)    
    sa isi dea domnule (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:42)

    eu sunt [utilizator]

    demisia Kovesi.. daca asta doreste poporul... sa fie lasati infractorii sa fure ca in codru si gata.. ce mare vrajeala?!... sa faci bine cu forta nu se poate.

    Cei saraci vor fi si mai saraci cei bogati vor fi si mai bogati si mai corupti... o sa devenim incet incet Rusia si asta e. Scapa cine poate.