Pandele si Toba au plagiat in lucrarile de doctorat - decizia Consiliului General al CNATDCU

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 12 octombrie 2016, 11:21 Actualitate | Esenţial

Florentin Pandele si Petre Toba, verdicte de plagiat
Foto: Colaj / Sursa foto: Facebook, Agerpres
Consiliul general al CNATDCU a decis ca Florentin Pandele si Petre Toba au plagiat in lucrarile lor de doctorat, transmite Digi 24.

In favoarea deciziei de a li se retrage titlurile de doctori au votat 36 de membri, fiind consemnat un singur vot impotriva.

Comisiile de specialitate din Consiliul National de Atestare a Titlurilor, Diplomelor si Certificatelor Universitare (CNATDCU) au dat verdicte de plagiat "masiv" atat in cazul tezei de doctorat a lui Petre Toba, cat si in cazul lui Florentin Pandele, au declarat vinerea trecuta pentru HotNews.ro surse guvernamentale. 

Reamintim ca un verdict initial de neplagiat in cele doua teze a fost respins in 7 septembrie de Consiliul general al CNATDCU; atunci, membrii CNATDU au cosiderat ca rapoartele comisiilor sunt "incomplete, pe alocuri superficiale", iar argumentele prezentate nu sunt concludente, mai mult decat atat, prezinta "contradictii care genereaza confuzii periculoase pentru etica cercetarii stiintifice".

La acel moment, conducerea CNADTCU a decis sa ca presedintele Consiliului sa numeasca noi comisii de experti din exterior care sa faca o noua evaluare.

Noile comisii au constatat in cazul doctoratului lui Petre Toba ca "teza contine un plagiat masiv, care incalca grav normele academice" si au propus retragerea titlului de doctor acordat de Universitatea Nationala de Aparare "Carol I" in 2011 pentru teza cu titlul "Politia Romana - forta de stabilitate si securitate. Optimizarea managementului cooperarii internationale in vederea combaterii amenintarilor neconventionale".

De asemenea, inc azul primarului din Voluntari, Florentin Pandele, noua comisie a a decis ca teza "Romania si noile provocari generate de integrarea europeana", sustinuta in 2008 la aceeasi Universitate Nationala de Aparare "Carol I", e vorba despre "o situatie clara de plagiat clar si masiv". Si in acest caz, comisia de specialitate a propus retragerea titlului de doctor in stiinte militare.










4822 vizualizari
  • +36 (36 voturi)    
    Pai ce facem, doamna Firea?! (Miercuri, 12 octombrie 2016, 11:29)

    Johanis [utilizator]

    La voi in familie se fura?
    Furt intelectual se numeste plagiatul.
    Primarii fura?
    Suntem tara in care foarte multi inculti si-au luat doctorate si foarte multi inculti au ajuns primari!
    Si cred ca aceste titluri le-au adus si insemnate foloase materiale, ca asa e la stat, ai titluri, primesti bonusuri.
    • +13 (13 voturi)    
      Plagiatul e in Firea lor (Miercuri, 12 octombrie 2016, 12:58)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      La ei in famiglie, la ei in partid, la ei in parlament. La ei in academia de informatii, la fel ca in aia paralela mosita de Oprea.
      In Ministerul de interne sunt cateva sute de doctori, dintre care vreo 50 sunt in securitate nationala. Probabil secrete, ca in cazul lui Coldea.
      Suntem in vrie.
    • +1 (1 vot)    
      de ce (Miercuri, 12 octombrie 2016, 19:02)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      nu s-o acorda doctoratul in plagiat?
      n-ar mai putea nimeni sa le retraga titlurile.
  • +22 (22 voturi)    
    Tz,tz,tz... (Miercuri, 12 octombrie 2016, 11:34)

    Polo-nyca [utilizator]

    Ma gandesc la fiul lor , care in vara , la Bac, aveam 2 la Limba Romana...... cu tata ...dottore !!!:)))) Trist cu doctori astia...:)
  • +16 (18 voturi)    
    Ei si? (Miercuri, 12 octombrie 2016, 11:36)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    E la moda... In Ro toata lumea fura, in frunte cu distinsii parlamentari, plus complicii lor care ii apara. Furtul si oina sunt sporturi nationale, ujltimul insa nu se mai practica
  • -12 (24 voturi)    
    hai si cu cucuveaua mov (Miercuri, 12 octombrie 2016, 11:50)

    robotel corporatel [utilizator]

    dai repede verdict si cucuvelei mov
    • +11 (19 voturi)    
      penibil si jenibil (Miercuri, 12 octombrie 2016, 12:14)

      rakkone [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

      In afara de a porecli oamenii mai aveti si alte tehnici, mizerabililor?
      Daca nu s-a observat, oricine nu e in favorurile anatemei 3 si a scavilor de acolo are o porecla - cap de porc, cap de dop, giumbix, basau, cucuveaua mov, etc toti trebuie demonizati, toti trebuie dezumanizati pentru ca boborul decerebrat sa isi exprime ura mai plenar, mai abject, nu mai urasti un om cu nume si prenume, urasti o caricatura, un basau, un giumbix, o cucuvea. Aceleasi tehnici mizerabile, vechi de multe zeci de ani, in propaganda nazista evreii erau sobolani, suboameni, trebuiau urati fie si numai pentru asta.
      • -1 (5 voturi)    
        varane de la haznaua3, nu ai pic de rusine! (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:18)

        robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

        esti culmea tupeului, pe aici e doar cu varanul, pisicutul, haznaua3, anatema3 si vorbesti de porecle si mizerabili?
        • +3 (3 voturi)    
          PSD = Interlopi (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:51)

          Sani [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

          Draga, pe dovezi!

          Ce spuneti voi, sunt mizerii neprobate!
  • +14 (14 voturi)    
    Firea se simte iar santajata de Basescu (Miercuri, 12 octombrie 2016, 12:07)

    tropotaru [utilizator]

    Este o noua amenintare si un santaj la adresa familiei mele, a dec.latrat Fireaua
    • +1 (5 voturi)    
      N-o mai ameninta Basescu (Miercuri, 12 octombrie 2016, 13:49)

      Leda [utilizator] i-a raspuns lui tropotaru

      Acuma sunt de aceeasi parte a baricadei!
    • 0 (2 voturi)    
      e atacata primaria capitalei (Miercuri, 12 octombrie 2016, 21:44)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui tropotaru

      cand e vorba de kovesi spuneti ca e atacat dna
      acum e atac la primaria capitalei
  • +11 (11 voturi)    
    hehe (Miercuri, 12 octombrie 2016, 12:09)

    rakkone [utilizator]

    Daca domnul Fyrea fura ceva fara o valoare intrinseca/pecuniara propriu-zisa, ceva doar pt a se impauna, cum ar fi un doctorat, putem doar sa ne inchipuim ce se intampla cand ramane singur cu un portofel doldora sau cu un contract de deszapezire sau de asfaltare, nesemnat, intr-o camera.
    Ptiu, drace, piei ispita!!!
  • +8 (8 voturi)    
    va dati seama cati hoti de tot felul sunt in (Miercuri, 12 octombrie 2016, 12:50)

    ty [utilizator]

    parlament din moment ce acestia dau urgent legi speciale pentru hoti?
  • +8 (8 voturi)    
    Un fapt ignobil-furtul intelectual sanctionat (Miercuri, 12 octombrie 2016, 13:14)

    Susufler0 [utilizator]

    de o comisie impotriva careia "militianul" Toba a facut plangere penala !

    Ieftina metoda a ales Toba ! Pic de "clasa", pic de respect pt 36 de cadre didactice, colegi de-ai sai, din mediul academic ! :)

    PS. Militianul Toba nu s-a putut ridica la nivelul Procurorului Mitoman, care a "alertat" si el Justitia, dar nu pe cea penala ci pe cea de Contencios- Administrativ.

    PPS. Pana si intre hotomanii cu "gulere albe", unii le au mai gri, adica pe romaneste, mai jegoase ! ;)
    • +5 (5 voturi)    
      Cum altfel? (Miercuri, 12 octombrie 2016, 13:43)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Cum s-ar fi menținut ĂȘTIA la putere ca să Jefuiască țara, dacă nu ar fi avut de partea lor poliția, adică noii foști securiști de teapa lui Tobă, Oprea șamd?
      • +2 (2 voturi)    
        Din pacate sunt descoperiti prea tarziu ! (Miercuri, 12 octombrie 2016, 13:52)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Si pedepsiti mult prea bland fata de cat ar trebui.
  • +3 (3 voturi)    
    a zis cumva gresit cineva, (Miercuri, 12 octombrie 2016, 13:52)

    victor L [utilizator]

    care o atentiona pe madam Firea, sa fie mai atenta ce se intimpla cu sotioru`?
    A zis, caci Parchetul General i-a deschis proces.
    Risul curcilor :P
  • -4 (6 voturi)    
    Deci comisia inca lucreaza,nu i s-au luat (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:06)

    xrogo [utilizator]

    instrumentele,dupa cum se lamenta presa aservita!
    • +5 (5 voturi)    
      Esti obosit rau ! (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:40)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Legea care spala plagiatorii inca nu a fost publicata in MO; sau la voi in CSI, este altfel ?
    • +3 (3 voturi)    
      Da' .. (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:47)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ... te-ai gandit ca poate ca inca nu a fost publicata in MO?