Europarlamentarii avertizeaza statele membre: Propaganda Rusiei si a ISIS incearca sa dezbine UE si pe aliatii nord-americani. Falsificarea istoriei, strategie-cheie a Kremlinului

de Claudiu Zamfir     HotNews.ro
Luni, 10 octombrie 2016, 21:07 Actualitate | Esenţial

UE si Rusia
Foto: Wikipedia
Presiunea propagandei din partea Rusiei si a organizatiei teroriste Stat Islamic (ISIS) incearca sa dezbine Uniunea Europeana si partenerii ei nord-americani, sa induca frica, sa provoace neincredere si sa distorsioneze adevarul - au atras atentia membrii Comisiei de politica externa a Paramentului European, intr-o rezolutie adoptata luni.

"Propaganda ostila impotriva UE si a statelor membre cauta sa distorsioneze adevarul, sa provoace neincredere, sa dezbine UE si pe partenerii sai nord-americani, sa paralizeze procesul de luare de deciziilor, sa discrediteze institutiile UE si sa induca teama si nesiguranta in randul cetatenilor UE" - se arata in rezolutia non-legislativa, citata intr-un comunicat al Parlamentului European, remis HotNews.

Europarlamentarii din comisie sunt igrijorati ca, "in conditiile unei constientizari limitate in randul unelor state membre, acestea sunt public si arena pentru propaganda si dezinformare". De asemenea, europarlamentarii mai solicita jurnalistilor si expertilor din statele membre UE sa stranga date privind consumul de propaganda.

"Propaganda Kremlinului tinteste direct anumiti jurnalisti, politicieni si indivizi din UE", se mai arata in rezolutie, care subliniaza ca una dintre strategiile-cheie ale Rusiei este falsificarea istoriei.

Europarlamentarii sunt ingrijorati de extinderea rapida a propagandei inspirate de Kremlin. "Guvernul Rus foloseste agresiv o gama larga de unelte si instrumente, cum ar fi think-tankuri, posturi TV multilingve (ex. Russia Today), pseudo-agentii de stiri (...), retele sociale si troli de pe  internet, pentru a pune la incercare valorile democratice si pentru a diviza Europa, atragand sustinere locala si creand perceptia de state esuate in vecinatatea estica a UE" - mai atrege atentia rezolutia de la PE.

In privinta ISIS sau Daesh, rezolutia retine ca UE si cetatenii sai sunt tinte majore pentru aceasta organizatie terorista. In acest caz, europarlamentarii propun statelor UE sa conlucreze mai indeaproape pentru a proteja societatea de mijloacele de recrutare si pentru a intari rezistenta impotriva radicalizarii.

In context, europaramentarii sugereaza statelor UE sa creasca vizibilitatea profesorilor musulmani moderati care sunt credibili in a delegitimiza propaganda ISIS.

Totodata, rezolutia propune aprofundarea cooperarii NATO-UE in comunicarea strategica.

Rezolutia a fost promovata de eurodeputata poloneza conservatoare Anna Fotyga (Partidul Lege si Justitie - PIS, aflat la Putere in Polonia).

"Propaganda ostila si dezinformarea indreptate impotriva societatilor noastre, atat de catre Kremlin, cat si de catre actanti non-statali, ca ISIS/ Daesh sunt un fapt. Pentru a le contracara eficient , trebuie mai intai sa fim capabili sa le identificam pe deplin. Acest raport este un pas foarte important in cresterea constientizarii problemei, atat de-a lungul UE cat si in statele membre", a spus eurodeputata poloneza, raportoare pentru acest proiect de rezolutie.


Citeste mai multe despre   









6450 vizualizari
  • +21 (81 voturi)    
    haios (Luni, 10 octombrie 2016, 21:18)

    Mazeta [utilizator]

    Întâi „europarlamentarii”, apoi „membrii Comisiei”, iar în cele din urmă aflăm că e vorba de o singură europarlamentară poloneză.
    • +19 (65 voturi)    
      Pai si ... (Luni, 10 octombrie 2016, 22:18)

      NituCt [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Pai si falsificarea istoriei de zionisti nu se pune la socoteala ?
      Din cate vad eu nu Putin aduce africanii si ii invita pe musulmani in Europa; nu Putin pregateste genocidul europenilor.

      Acum cateii sorositi vor face spume :))
      • +2 (22 voturi)    
        europarlamentarii mai bine erau alaturi (Luni, 10 octombrie 2016, 23:03)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

        de US si se pronunță împotriva împărțirii Ucrainei cu rusnacii lui putler. Ar fi trebuit să meargă atunci până la capăt decât să se plângă acum că încearcă cineva să-i despartă de US. Singurele care sunt cu adevărat pentru democrație autentică și toleranta sunt US. Bravo US!
        • -8 (30 voturi)    
          ai dreptate (Luni, 10 octombrie 2016, 23:21)

          @Mishu [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

          Ce toleranti si democratici au fost americanii prin orient au distrus state si familii si ne au umplut de imigranti
          • 0 (4 voturi)    
            da mai Mishka (Marţi, 11 octombrie 2016, 15:06)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

            De aia si-a trimis acum Putin buldozerele aeriene sa ajute la reconstructia Alepului distrus de americani.
    • +5 (11 voturi)    
      Mazetele rusilor (Marţi, 11 octombrie 2016, 9:44)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      E trist ca Hotnews contiunua sa faca jocul rusilor neeliminind complet puturoseniile acestor mazete care comenteaza pe aici. Vezi, Doamne, respectam valorile democratice. Stiu, e o discutie lunga, dar pina terminam aceasta discutie, mi-e teama ca o sa fim si noi terminati.
      Eu stiu un lucru, la fel ca in cazul criminalilor in serie sau al violatorilor de copii, e clar ca oamenii aia nu s-au nascut rai, nu sunt demoni, dar sunt bolnavi si fac mult rau comunitatii in mijlocul carora traiesc. Si ce faci atunci? Recurgi la IZOLAREA acestora de comunitate. Fie in institutii specializate ori in inchisoare in cazul bolnavilor psihic, fie, in cazul mazetelor, la filtrare totala, pentru a-i impiedica sa-si imprastie otrava.
    • +2 (6 voturi)    
      Europarlamentara poloneză (Marţi, 11 octombrie 2016, 12:02)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Vă cam stau în gât polonezii ăștia, așa-i ? Ahhhh, ce-mi place să vă văd zgâriindu-vă pe ochi din cauza lor !
    • +1 (1 vot)    
      mananci perje (Marţi, 11 octombrie 2016, 14:53)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      E vorba de o rezolutie non-legislativa adoptata de Comisia de politica externa, propusa de parlamentara poloneza.
      Dar pentru un propagandist rus e normal sa vorbesti cu gura plina.
  • +33 (57 voturi)    
    GENIAL! (Luni, 10 octombrie 2016, 21:18)

    mitg [utilizator]

    "europaramentarii sugereaza statelor UE sa creasca vizibilitatea profesorilor musulmani moderati care sunt credibili in a delegitimiza propaganda ISIS"

    Gen "moderatul respectat profesor islamic" caruia o moderatoare libaneza i-a taiat microfonul cand a inceput sa faca pe jihadistul in direct.

    https://www.theguardian.com/world/2015/mar/09/lebanese-tv-presenter-cuts-short-interview-with-sexist-islamist-scholar
  • +26 (52 voturi)    
    în rest, nimic de spus (Luni, 10 octombrie 2016, 21:20)

    PaulPastout [anonim]

    celor pe care vor să îi piardă, zeii le iau mai întâi mințile.
  • +25 (59 voturi)    
    am inteles... (Luni, 10 octombrie 2016, 21:42)

    dan.c [utilizator]

    Dar ce parere eu europarlamentarii despre impactul salariilor dumnealor si al lungului sir de privilegii obscene a functionarimii de la Bruxel asupra unitatii Uniunii Europene?
    • -6 (30 voturi)    
      Privilegii obscene? (Luni, 10 octombrie 2016, 23:01)

      Vade Retro [utilizator] i-a raspuns lui dan.c

      Ne faceti o lista, sa vedem si noi despre ce "privilegii obscene" e vorba?
  • +35 (61 voturi)    
    musulmani moderati (Luni, 10 octombrie 2016, 21:52)

    Vade Retro [utilizator]

    Nu exista islam moderat. Moderatia e doar de fatada.
    • -10 (36 voturi)    
      islam (Luni, 10 octombrie 2016, 22:55)

      Rhemax [utilizator] i-a raspuns lui Vade Retro

      Da, sigur e cum zici tu. De cand a aparut daesh, toti cei 1,6 miliarde de musulmani de pe planeta asta si-au parasit tarile si s-au alaturat jihadului si califatului. /sfarsitul sarcasmului.
    • +3 (7 voturi)    
      Mda... (Marţi, 11 octombrie 2016, 3:37)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Vade Retro

      Tătarii dobrogeni de fapt abia aşteaptă să te gâtuiască.
      • 0 (0 voturi)    
        hm.. (Vineri, 14 octombrie 2016, 5:45)

        anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

        mi-e teamă că am primit upvote-uri de la indivizi care nu pricep sarcasmul.
  • -27 (49 voturi)    
    Câteva corecturi (Luni, 10 octombrie 2016, 21:55)

    Furnicuta [utilizator]

    În toate țările serioase se face referire la Daesh, nu la Stat Islamic.
    Corect se scrie statul rus, nu Statul Rus.
    Dacă nu deranjează...
    • -1 (1 vot)    
      Eu am auzit ISIS (Marţi, 11 octombrie 2016, 6:41)

      Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui Furnicuta

      de la numele surorii mele din Egipt cand eu eram Osiris ,acu 6000 de ani

      A si tribul de vikingi Rus s-a stabilit pe malul drept al lacului Lagoda acu 1500 de ani si a stabilit asezarea cunoscuta mai tarziu drept Sankt Petersburg
      sunt cativa ,f multi si pe la noi:)
  • -20 (34 voturi)    
    Pai... (Luni, 10 octombrie 2016, 22:11)

    ismail paine de circ [utilizator]

    Altceva nou? Asta o stie oricine...
  • +18 (42 voturi)    
    invingatorii scriu istoria (Luni, 10 octombrie 2016, 22:13)

    nu_am [utilizator]

    Daca se schimba inseamna ca se schimba echilibrul global de putere. De-aia nu o sa pot eu dormi noaptea. Sa-si tina avertizarea pentru ei.
  • -16 (40 voturi)    
    Chiar aici (Luni, 10 octombrie 2016, 22:40)

    Daniels22026 [utilizator]

    Diferenta intre vorbe si fapte impotriva propagandei de orice tip, o pot face serviciile de informatii.

    De exemplu chiar la articolul asta, cati comentatori isi exprima opiniile lor? Tampite poate, dar ale lor. Cati? Uite aici pot interveni serviciile noastre romanesti, pot atentiona redactiile privind conturile de comentatori ale propagandei. Ar trebui muncit, ar trebui contracarata propaganda. Si anihilata. Oriunde ar fi cei care se ocupa cu propaganda, chiar si in Rusia. Chiar si acolo trebuie sa se simta forta serviciilor secrete europene, in inima Moscovei.
    • -6 (40 voturi)    
      Asa este! (Luni, 10 octombrie 2016, 22:54)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Uite cati troli rusi vin sa posteze si sa polueze forumul. Inainte de invazia Crimei nu erau toate aceste persoane care toate ziua scriu ca nu Putin a facut, ca UE nu e buna, ca Stalin si poporul Rus libertate ne-au adus. Dar isi pierd timpul, dupa 200 de ani de relatii infecte cu Rusia, romanii nu isi vor schimba niciodata parerea. Noi ne indreptam spre vest, orice ar dorii trolii rusi si FSB-ul.
    • +4 (28 voturi)    
      și fără îndoială (Luni, 10 octombrie 2016, 23:06)

      PaulPastout [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      că și servicii medicale de specialitate, psihiatrie de pildă, ar contribui la instalarea unei atmosfere benefice și cu adevărat progresiste pe forumuri.
      • -2 (22 voturi)    
        e unu aici" un domn " (Luni, 10 octombrie 2016, 23:18)

        @Mishu [utilizator] i-a raspuns lui PaulPastout

        Care ar avea mare nevoie de "servicii speciale "
        • -2 (12 voturi)    
          28 cm pana la pilor (Luni, 10 octombrie 2016, 23:24)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

          dar sa nu te sufoci !
          • -5 (15 voturi)    
            Hehe, chiar 28? (Luni, 10 octombrie 2016, 23:44)

            potaissa [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            ii si vad in toata mandria atarnand de-un catarg rusesc. Cu tot cu mizeria de scrot.

            PS: Cumpara-ti si tu un metru ca tot omul, ai sa vezi ca vorbim de 9 cm. Cel mult.
      • -1 (5 voturi)    
        Prea multa (Marţi, 11 octombrie 2016, 1:21)

        contest [anonim] i-a raspuns lui PaulPastout

        psihiatrie e deja Gulag!
  • +25 (57 voturi)    
    asta este adevarata propaganda (Luni, 10 octombrie 2016, 22:54)

    voxpopulix [utilizator]

    Rusia este de vina ca pericolul coruptiei din america ameninta UE.

    Rusia este devina ca tratatul TTIP se negociaza in secret.

    Rusia este de vina ca in america sanatatea si educatia sunt disponibile doar pentru cei foarte bogati si ca cei care fac bani din asta vor sa aplice acelasi model si in UE.

    Rusia este de vina ca cineva a provocat mereu conflicte, mai ales in orientul mijlociu, angrenand o multime de tari in conflictele lor.

    Rusia are multe pete si sunt o multime de motive pentru care trebuie avut grija cand vine de aceasta tara/federatie dar sa ignoram lunga lista de pacate ale asa zisilor nostri prieteni, nord-americanii, ar fi o greseala majora.

    Europa trebuie sa realizeze ca nimeni, nici Rusia, nici America nu pierde nopti de dragul ei. Noi trebuie sa avem grija de noi si asta inseamna sa analizam bine toti actorii de pe scena mondiala.
    • -4 (18 voturi)    
      Tupeu propagandistic (Marţi, 11 octombrie 2016, 0:38)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      Na poftim! Chiar la articolul despre propaganda.

      Alo, SRI-ul?! Voi chiar dormiti in bocanci? Ce dovada mai clara de-atat va trebuie?
      • -1 (9 voturi)    
        Singurul propagansdist ... (Marţi, 11 octombrie 2016, 9:50)

        Lally [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        ... de aici esti chiar tu. Nu te-ai prins?
    • +4 (10 voturi)    
      Doua mci vicii de logica in rationamentul matale (Marţi, 11 octombrie 2016, 8:42)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      Daca se poate numi rationament. Hai sa vedem: una la mana, spui ca SUA este corupta. Ok, dar Rusia este de O MIE de ori mai corupta, iar forma ei de coruptie - provenita din comunism - ne afecteaza inca foarte grav. Deci Rusia, din acest punct de vedere, este un pericol major, in timp de SUA este unul minor - americanii prostesteaza atunci cand ai nostri senatori voteaza legi de protectia infractorilor, iar pe rusi ii incanta asta - ei nici nu au nevoie de astfel de legi, ca infractorii, siloviki rules.
      A doua la mana, Rusia este la o aruncatura de tanc fata de granitele noastre. Rusia a smuls Moldovei Basarabia de doua sau trei ori: odata in 1812, alta data dupa razboiul Crimeei pe care l-a pierdut, si o parte din Basarabia a revenit la Moldova, dar a recuperat rapid Rusia, si a treia oara prin pactul Ribbentrop- Molotov, de fapt Hitler-Stalin. Daca dupa Razboiul de Independenta din 1877 Carol I accepta propunerea tarului de a schimba Dobrogea pe Basarabia, acum Constantinopol se numea Novaia Moskva, iar partizanii sarbi se luptau prin munti cu Armata Rosie, ca mujahedinii din Afganistan.
      A treia la mana, sa privim la granitele Rusiei - nu strainii se imbulzesc sa intre, ci granitele se imbulzesc sa se extinda. La granitele SUA, ar fi nevoie de un gard sa tina strainii afara, La granitele Rusiei, ar fi nevoie sa fie un gard ca sa tina rusii inauntru - Ucraina nu l-a facut si trage ponoasele omuletilor verzi.
      Asa ca inchei cu traditionala urare ruseasca gasita in basmul lui Ion Creanga, Ivan Turbinca: Pashol na turbinka, vidma!
    • +1 (3 voturi)    
      ia mai povesteste-ne (Marţi, 11 octombrie 2016, 14:59)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      Cum e cu coruptia din US care ameninta UE?
      ai vreun exemplu concret sau ti se pare ca UE e o uniune de calugarite si sfintii unde coruptia e eradicata.(in afara de cea generata de taica Putin)
      Si ce inseamna negocierea in secret a TTIP? Nu vroiai sa se duca la Moscova sau Beijing sa-l negocieze? eventual in direct la CNN?
      Or fi avand pacate americanii dar fata de cele ale rusilor sunt cam ca scobitoarea fata de barna.
  • +6 (14 voturi)    
    "În condițiile unei conștientizări limitate" (Luni, 10 octombrie 2016, 23:00)

    slashroot [utilizator]

    Păi bine, normal că ignoranța unora e teren fertil pentru propaganda altora... deci ce facem? "Conștientizăm conștientizarea" și bifăm că am luat atitudine? Sau educăm lumea cu privire la mizeria politică în care trăim, astfel încât să nu se mai simtă atrași de bufoni, machos de televiziune și politicieni iresponsabili?

    Spunem odată lucrurilor pe nume și punem semnul egal între comunism și nazism?

    Generațiile noi nu mai au rădăcinile istorice ale ordinii post-WWII; s-au născut în vreme de pace și nu-și închipuie ororile care pândesc ordinea asta fragilă. Le dăm niște modele reale, sau îi lăsăm să se identifice, precum bobocii de rață, cu primul individ care le iese în cale?
    Dacă nu-i educăm, istoria se va repeta, inevitabil.
  • +9 (37 voturi)    
    Tap ispasitior... (Luni, 10 octombrie 2016, 23:11)

    OvidiuStoica [anonim]

    Rusia ii de vina pentru toate..pentru Brexit, pentru Viktor Orban, pentru Trump, pentru ca Merkel aduce imigranti cu milioane si vrea sa ii distribuie, etc...

    Occidentul a ajuns la sapa de lemn daca are nevoie de Rusia ca sa "explice" propriile politici si ideologii gresite, si crizele care le genereaza.
    Rusia a ajuns un fel de "agenturile straine" (care comploteaza si saboteaza tot timpul) ale lui Ceausescu, fara ele totul ar fi minunat si armonios.
  • +17 (31 voturi)    
    Parerea mea (Luni, 10 octombrie 2016, 23:25)

    Vlad-I [utilizator]

    Eu cred ca decizia de a primi islamici fara nici o regula in Europa, a facut rau europei cat 10 Kremlinuri impreuna. Cu asa lideri , ce nevoie mai avem de dusmani ?
  • +1 (21 voturi)    
    nu vad utilitatea (Luni, 10 octombrie 2016, 23:37)

    nicomar [utilizator]

    Parlamentului European, la dimensiunile lui de acuma, la obiectivele lui de acuma, la veniturile (atentie nu numai salarii) nesimtite de acuma (vezi si ce pensii au), etc. ce sa ne mai miram de procentul scazut de interes de vot pentru alesii europeni, chiar daca in cazul Romaniei, de ex, sunt de ai nostri. miliardele alea de euroi s-ar duce cu siguranta mai bine in constructii de autostrazi lisabona - moscova, de ex. sau daca nu-i pe plac pt unii, atunci sustinere de firme mici si mijlocii prin diverse parti ale lumii. un fel de investitie, in loc de plain talk, gen hillary, o sa facem, o sa dregem, o sa aranjam totul, pentru toti, zici ca l-a vazut pe video pe ala de la scornicesti.
  • -5 (9 voturi)    
    Twitter (Luni, 10 octombrie 2016, 23:46)

    Caucazian [utilizator]

    Stimabililor,
    Scurtați titlurile sub 140 caractere. E o regulă pentru Twitter. Altfel, riscați ca lumea sa renunțe sa va twittuiască.
    • -1 (1 vot)    
      Foloseste linkuri scurte (Marţi, 11 octombrie 2016, 6:45)

      Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui Caucazian

      intra pe Tor vorbeste cu Mariana AI:))
      fa-ti si tu un cont ca tot omu terminat in onion
      baga niste bot neturi pe acolo
      si foloseste linkuri scurte
      de genu b.to ca tot omu
    • 0 (0 voturi)    
      Tweeter is for tweets. (Miercuri, 12 octombrie 2016, 11:39)

      Gigi-al-mai-tare [utilizator] i-a raspuns lui Caucazian

      Asa ca ar merge perfect cu Hotnews.
  • -4 (6 voturi)    
    Uniunea Europeana se va prabusi (Marţi, 11 octombrie 2016, 8:00)

    Lucian Ilea [utilizator]

    din pacate
    imi dau seama de asta in fiece zi
    Imbuibatii aia de la Bruxelles nu au nici cea mai mica notiune de adevar de a conduce aceasta civilizatie
    ei traiesc intr-o corectitudine politica mincinoasa
    popoarele lor traiesc intr-un materialsm gaunos fara orizont
    ei nu accepta adevarul Anonymous si a lui Guccifer si al meu
    ei nu accepta nimic si de aceea Atlantia se va prabusi aici in Ramania
  • +2 (4 voturi)    
    p (Marţi, 11 octombrie 2016, 9:13)

    Rhemax [utilizator]

    Pentru admiratorii lui putin, cel care ii arunca pe musulmani afara din europa si apara ortodoxia:
    https://www.rt.com/news/316327-moscow-mosque-largest-europe/