Ministrul de interne german: Sirianul capturat luni planuia atacuri de gravitatea celor din Paris si Bruxelles / Acesta a fost prins cu ajutorul altor refugiati

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 10 octombrie 2016, 16:05 Actualitate | Esenţial

Politia germana
Foto: Captura YouTube
Refugiatul sirian arestat in Germania dupa descoperirea de explozibili intr-un apartament din oprasul Chemnitz planuia atacuri similare ca marime celor din Bruxelles si Paris, a spus luni ministrul german de interne, potrivit Reuters. 

“Potrivit informatiilor noastre, pregatirile din Chemnitz sunt similare pregatirilor pentru atacurile din Paris si Bruxelles”, a declarat intr-un comunicat de presa Thomas de Maiziere. 

In noiembrie 2015, atacatori ai Statului Islamic au ucis circa 130 de persoane in capitala franceza, iar grupul terorist a revendicat si atacurile sinucigase cu bomba din martie anul acesta, in care au fost ucisi cel putin 30 de oameni.  

Loerg Michaelis, seful oficiului de investigatii penale din landul Saxonia a spus luni ca refugiatul de 22 de ani a fost, cel mai probabil, inspirat de Statul Islamic. 

Sirianul, care a venit in Germania in timpul fluxului migrator masiv de anul trecut a fost arestat luni dupa ce in weekend a avut loc o cautare la nivel national. 

Politia il cauta pe Jaber Albakr dupa ce le-a scapat in timpul raidului de sambata efectuat in orasul Chemnitz, din estul Germaniei, in care au gasit mai multe sute de grame de explozibil.  

Seful politiei din landul Saxonia a spus ca Albakr a fost prins dupa ce au fost informati ca alti sirieni il retineau intr-un apartament din Leipzig.  

Der Spiegel scrie ca Albakr a abordat alt sirian in gara orasului si l-a intrebat daca poate sa doarma la el. Acesta a acceptat, iar apoi a chemat politia.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2343 vizualizari
  • +12 (18 voturi)    
    Fain (Luni, 10 octombrie 2016, 16:09)

    mitg [utilizator]

    Daca pana acum propaganda oficiala era ca ori avea probleme psihice ori nu era "refugiat", acum ni se pune in vedere adevarul, cu mentiunea ca "Acesta a fost prins cu ajutorul altor refugiati". Sublim!
    • 0 (4 voturi)    
      Cui pe cui se scoate. (Luni, 10 octombrie 2016, 16:17)

      The Real Sasha [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Pe scurt: A fost imobilizat si legat de catre un alt sirian caruia ii ceruse gazduire. Acesta din urma a chemat politia.
      • -3 (5 voturi)    
        pentru ca Albakr nu era refugiat adevarat (Luni, 10 octombrie 2016, 19:18)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui The Real Sasha

        ci terorist care s-a strecurat in Germania cu puhoiul de oameni. Asta este o mare diferenta si pentru ei.
        Numai la noi lumea voteaza ci hotii in loc sa-i lege de gard.
    • -4 (10 voturi)    
      Grav (Luni, 10 octombrie 2016, 16:23)

      tiberius_p [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Refugiatii sunt pusi intro lumina buna in loc sa fie denigrati si improscati cu noroi asa cum este normal si corect si la moda. Revoltator!
      • 0 (0 voturi)    
        una e refugiat, alta terorist... (Luni, 10 octombrie 2016, 19:18)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui tiberius_p

        .
        • -2 (2 voturi)    
          Eu inteleg diferenta (Luni, 10 octombrie 2016, 23:07)

          tiberius_p [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

          Explica-i asta si comentatorului caruia i-am raspuns. El este cel care blameaza autoritatile ca fac declaratii in favoarea refugiatilor.
      • 0 (4 voturi)    
        DRAGA TIBI (Luni, 10 octombrie 2016, 21:28)

        arheopterix [utilizator] i-a raspuns lui tiberius_p

        Cunoasterea ortografiei este obligatorie daca doriti sa fiti luat in seama . Pana atunci ... sunteti jalnic !
        • 0 (2 voturi)    
          Imi cer scuze (Luni, 10 octombrie 2016, 23:04)

          tiberius_p [utilizator] i-a raspuns lui arheopterix

          Trebuia sa scriu "intr-o". Intr-adevar, lipsa unei cratime a daramat intreaga fundatie logica a argumentului meu si mi-a patat in mod iremediabil reputatia. Oare cum voi mai iesi eu din aceasta situatie jenanta? Of of si-un cartof...
          • 0 (0 voturi)    
            DRAGA TIBI (Marţi, 11 octombrie 2016, 18:00)

            arheopterix [utilizator] i-a raspuns lui tiberius_p

            Pari baiat bun ,persevereaza , in lumea internautilor nimic nu e vesnic !
  • +5 (7 voturi)    
    ce nu stie multa lume despre sirieni (Luni, 10 octombrie 2016, 16:19)

    rov [utilizator]

    sunt doua tipuri de sirieni, musulmani( majoritari) si crestini ( minoritari- alawiți si druzi) - din care face parte si presedintele actual.
    Chiar daca toti sunt arabi, musulmanii sunt cei cu bomba si cu lenea.
    Crestinii din siria ii iubesc pe musulmani cam cum ii iubim noi pe tigani.
    De aici se explica si ajutorul dat germanilor acum...
    • -2 (4 voturi)    
      deci tu zici ca un musulman (Luni, 10 octombrie 2016, 18:39)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui rov

      ar fi cerut sa doarma la un necredincios ?
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Luni, 10 octombrie 2016, 22:26)

      John.Doe [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Alawi sunt tot musulmani si druze nu sunt crestini, incultule.
    • 0 (0 voturi)    
      Atentie! (Luni, 10 octombrie 2016, 22:58)

      tddrg [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Te rog frumos nu bate campii! Inainte de a scrie ceva gandeste!
      Alawitii sunt musulmani. Druzii sunt de asemenea musulmani. Ambele curente religioase se inscriu in familia siita.
      Daca tot vrei sa spui ceva atunci este suficient sa zici:
      sunt doua curente religioase mari in Islam, sunitii, cca.85% (Arabia Saudita, Turcia, Indonezia,Egipt, Magreb etc... ) si siitii, cca 15% (Iran, Adzerbaijan, Bahrein, partial Irak, partial Siria, partial Liban etc)
      In lumea aceasta predominant musulmana, exista si ceva minoritati crestine in special in Liban, Siria, Kurdistan. Infime din punct de vedere numeric.
      Da?
      Din punct de vedere lingvistic cele mai multe tari musulmane vorbesc limbi non indoeuropene: limbi semite (tarile arabe)
      limbi turcice (Turcia, Adzerbaijan)
      limbi asiatice (Indonezia)
      etc.
      Cateva tari vorbesc limbi indo-europene:
      limba parsi (Iran)
      limba hindi (India, Pakistan)
      limba pastuna (Afganistan)
      etc.
  • 0 (2 voturi)    
    Refugees welcome! (Luni, 10 octombrie 2016, 20:06)

    Nyk1 [utilizator]

    Veniți cât mai mulți să ne ajutați să prindem teroriștii din rândurile voastre! Noi singuri nu suntem în stare!
  • +2 (2 voturi)    
    gata (Luni, 10 octombrie 2016, 20:16)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    m-am linistit, ''refugiatii'' e oameni buni, mai e cite un ''element dusmanos''. dar ei e vigilenti si-l demasca si il infiereaza. Politia e cu ei.