VIDEO Iasi: O piesa de teatru in aer liber, cu un jandarm in rolul principal, a fost interpretata gresit de catre adevaratii jandarmi 

de Sebastian Rotaru     HotNews.ro
Luni, 10 octombrie 2016, 0:28 Actualitate | Esenţial

Jandarmii au intervenit, duminica, la finalul unei piese de teatru jucate in aer liber, in Piata Unirii din Iasi, si le-au cerut celor doi actori sa se legitimeze, deoarece acestia au folosit cuvinte jignitoare in reprezentatia lor. Piesa, intitulata "Huooo", a avut in rolul principal o pensionara, fosta profesoara de limba romana, care protesta din cauza pensiei mici, si un jandarm venit la fata locului sa asigure ordinea si linistea publica.

Filmuletul, postat pe pagina de Facebook a unui participant la piesa de teatru, surprinde momentul in care unul dintre spectatori le-a spus jandarmilor că se autodenunţă, arătându-le actul de identitate.

Cei doi actori le-au spus jandarmilor ca piesa de teatru reprezeinta un act de cultura, iar in privinta acesteia au toate avizele necesare.














[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3896 vizualizari
  • +11 (11 voturi)    
    ! (Luni, 10 octombrie 2016, 0:30)

    tudorr [utilizator]

    Jale si suspin :))))))
    • +6 (12 voturi)    
      Jandarmeria cu cai de lemn, (Luni, 10 octombrie 2016, 0:48)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      așa se spunea pe vremuri :)

      Realitatea e că jandarmii nu sunt obișnuiți să discute cu persoana civilizate, iar unele lucruri le depășesc pur și simplu capacitatea de înțelegere.

      Acum sunt celebri, i-a văzut toată țara, iar mâine dimineață șeful o să șteargă cu ei pe jos. Asta rămăsese rerezolvat în Iași, spectacolele în aer liber :)
      • 0 (4 voturi)    
        Securitatea nu a murit! (Luni, 10 octombrie 2016, 12:42)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        A ramas cate putin in fiecare institutie a Statului!

        Din capitolul: Luati site-ul de cultura si bagati-l in duba!
    • +1 (5 voturi)    
      Bagati cultura in duba! (Luni, 10 octombrie 2016, 10:21)

      Arh. [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Jandarmii o comit de fiecare data cand au ocazia:

      https://www.youtube.com/watch?v=eW0Ey2Y2rXk
    • 0 (2 voturi)    
      Politia si Jandarmeria nu stie decat o lege, 61 :) (Marţi, 11 octombrie 2016, 12:14)

      liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      de cate ori am sunat la 112 pentru nivelul de zgomot de la anumite organizari de spectacol care incalcau un ordin de ministru din 2014, publicat in Monitorul Oficial, unde se reglementeaza nivelul de decibeli in afara cladirii, aia habar nu aveau !!!

      In afara de legea 61/1991, astia de la Politie, habar nu au !

      La fel si Jandarmeria, dupa cum se vede in clip ! :)))

      :( !
  • +6 (8 voturi)    
    Epic: "adulții sunt majori” :) (Luni, 10 octombrie 2016, 0:35)

    Harald [utilizator]

    Și asta n-au spus-o jandarmii :)
  • -8 (16 voturi)    
    Mai rau ca-n Stan si Bran (Luni, 10 octombrie 2016, 5:22)

    2mai [utilizator]

    Bun, si acum ce sa intelegem, ca in numele culturii oricine se poate manifesta cum il taie capul in mijlocul strazii? Oare "Caligula" lui Brass sau "Salo" al lui Pasolini nu sunt acte de cultura? Pai si atunci de ce nu se joaca sau nu se proiecteaza in piata centrala? Am auzit ca si Titus Steel a jucat niste roluri foarte bune in ultima vreme, de ce nu il invitam in Piata Universitatii sa dea o reprezentatie?
    In plus, m-a amuzat teribil atitudinea asta "domne eu sunt doar actor, nu e vina mea, nu e piesa mea, nu e festivalul meu, deci nu ma legitimez".
    In jazz si nu numai, improvizatia are un rol definitoriu si este considerata act artistic. Prin urmare ma intreb cu ce este mai presus Gigel actorasul de festival care isi joaca in piata rolul prescris de altii decat omul de rand care zi de zi isi joaca marele rol al vietii, improvizand (cum altfel) tot in mijlocul strazii? Ca inteleg ca primul are voie sa foloseasca cuvinte jignitoare in gura mare, al doilea nu prea.
    Macar schimbati naibii Constitutia aia, sa se specifice in clar: "Nimeni nu e mai presus de lege, mai putin actorii de festival si hipsteritele isterice".
    • -2 (2 voturi)    
      era un spatiu delimitat.. (Marţi, 11 octombrie 2016, 14:04)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui 2mai

      ..se vad n fundal mamim ulte corturi si sunt imagini (poze) cu un careu de oameni care urmareau piesa de teatru..

      Deci, aveti nevoie de ochelari?
      • +1 (1 vot)    
        :))) (Marţi, 11 octombrie 2016, 23:35)

        2mai [utilizator] i-a raspuns lui akillies

        Nu va suparati, cu ce schimba corturile si careul de oameni situatia? Vorbim de o piata centrala a unui oras.
        Exista piese de teatru unde pe afis se specifica: interzis minorilor sub x ani (datorita limbajului nepotrivit de ex.). Intr-o piata cum limitam accesul copiilor? Prin careuri de oameni? :)))
  • +6 (10 voturi)    
    Azil politic în insula Vanuatu (Luni, 10 octombrie 2016, 6:21)

    Schlossadler [utilizator]

    „Și Constituția, la rândul ei, este reglementată de legile în vigoare!”

    Uite, de asta trebuie s-o ștergem cât mai repede din țara asta, a „rotunjorilor” înălbăstriți, pentru care „Constituția este reglementată de legile în vigoare”.
    Lasciate ogni speranza voi che vivete qui!”
  • +1 (7 voturi)    
    parca in (Luni, 10 octombrie 2016, 9:18)

    nahir [utilizator]

    latina s-ar zice "sancta simplicitas".
    la cata golul il are in cap, tovarasul jandarm cred ca a fost angajat exact pt. aceasta "calitate". ca sa nu mai vorbim ca la cat de rotunjor este, m-as mira sa nu lesine dupa 10 metri de sprint, asta daca nu se incurca in "X" picioarelor.