Surse: Toba va face plangere penala pentru abuz in cazul comisiei tehnice a CNATDCU constituite pentru doctorat

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 7 octombrie 2016, 16:35 Actualitate | Esenţial

Petre Toba
Foto: Agerpres
Fostul ministru de Interne, Petre Toba, va face plangere penala la Parchet, invocand ca ultima comisie tehnica formata in cadrul in Consiliului National de Atestare a Titlurilor, Diplomelor si Certificatelor Universitare (CNATDCU) pentru a-i analiza lucrarea de doctorat a fost constituita fara cadru legal, au declarat surse judiciare pentru Mediafax. Comisia de specialitate  a dat verdict de plagiat "masiv", au declarat pentru HotNews.ro surse guvernamentale. Verdictul final va fi pronuntat de Consiliul General al CNATDCU, saptamana viitoare, prin vot electronic, care urmeaza sa fie dat pana pe 11 octombrie.

Potrivit surselor citate de Mediafax, fostul ministru de Interne vrea ca procurorii sa cerceteze daca s-au respectat prevederile legale si daca nu a fost comis un posibil abuz in serviciu referitor la modul in care a fost constituita cea de-a patra comisie tehnica.

Aceleasi surse precizeaza ca, in actuala legislatie, nu ar fi stipulat cadru legal pentru constituirea unei noi comisii daca oficialii Consiliului General CNATDCU nu sunt de acord cu verdictul dat de comisia anterioara. In cazul lui Toba, cea de-a treia comisie a dat verdict de neplagiat, care nu a fost aprobat de Consiliul General CNATDCU.

Sursele judiciare au mai precizat ca sesizarea penala va fi depusa pe numele membrilor comisiei si celor care au aprobat infiintarea ei.

Din ultima comisie tehnica in cazul Petre Toba, au facut parte profesorul universitar doctor Adrian Miroiu (SNSPA), Zulean Marian, profesor universitar doctor la Universitatea din Bucuresti si cercetatorul stiintific doctor Serban Filip Cioculescu, de la Institutul pentru Studii Politice de Aparare si Istorie Militara din Bucuresti, potrivit unor surse apropiate comisiei.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
1980 vizualizari
  • +20 (20 voturi)    
    tupeu (Vineri, 7 octombrie 2016, 16:53)

    Ilidia [utilizator]

    Tupeist individul. Vai de tara unde asemenea idivizi ajung sa-i conduca institutiile...
    • +15 (15 voturi)    
      pai... (Vineri, 7 octombrie 2016, 17:20)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

      E plin de dintr-astia prin toate partidele. Daca Oprea, body-guardul lui Miron Cosma a ajuns indrumator de doctorat, ce pretentii mai poti avea...
    • +5 (5 voturi)    
      Nesimtitul (Vineri, 7 octombrie 2016, 22:06)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

      Dupa ce ca fura, acum ia la palme pagubasul. Afara cu militianul din sistemul de stat !!!!!!!!!!! Sa se duca sa munceasca la privat. Cu pregatirea lui precis gaseste un post de paznic de noapte pe undeva. De ce sa platesc eu din taxe un hot si un nerusinat. Cara-te.....
  • +12 (12 voturi)    
    "Ce tara trista plina de umor" ! (Vineri, 7 octombrie 2016, 17:15)

    Susufler0 [utilizator]

    O comisie tehnica formata dintr-un fost sef de post dintr-o comuna ilfoveana, avansat apoi, capitan la "Rutiera" si dintr-o d-na care a devenit doctoreasa fara a scrie macar vreun articolas in domeniul ei doftoral, deci din doi felceri in stiinte, plus un al treilea membru despre care se stie doar cum il cheama, au spus ca teza lui Toba aduce inestimabile informatii, noutati care deja au fost puse in practica si au ajutat in mod decisiv pe practicienii in domeniu (sa faca ce nu ni se mai spune, dar nu suntem curiosi sa aflam).

    Concluziile acestei comisii au fost infirmate de catre "Plenul" CNATDCU care a dispus ca o alta comisie neutra NEALCATUITA DIN FOSTI MILITIENI
    sa se pronunte din nou asupra tezei Tobesciene.

    Si ce gaseste cu cale sa faca Toba in apararea sa?
    Nici mai mult nici mai putin decat sa faca plangere penala impotriva membrilor colegiului CNATDCU care au votat impotriva comisiei ce-l absolvise de plagiat !

    O mica intimidare acolo, pt noua comisie... un pic de razbunare impotriva membrilor Forului care nu l-a lasat in pace ! Atata, doar ! Ce mare lucru ?

    Ponta e un domn ! Sau un prost ?

    Si el a apelat la magistrati Dar el a apelat la judecata unei instante judecatoresti de contencios, a unei instante care da sentinte civile ! Toba vrea ca aceia care il "sacaie" sa raspunda dpdv penal. Adica sa faca o tara de puscarie !

    PS. Asta-i Romania ! Borfasii vor sa-i infunde pe cei cinstiti ! Fie prin legi care sa apere hotia si pe hoti, fie direct prin denuntarea cinstitului la Parchet pt ca nu-si vede de treaba si nu vrea sa-i lase pe hoti sa se bucure de fructele hotiei lor !
    • -1 (1 vot)    
      Ai dreptate, dar (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 9:56)

      Canache [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ai facut ceva pt ca usb (ca nu vad alt partid) sa poata participa la alegeri ?
      Ar putea face o bresa in sistemul asta de borfasi.
      O zi buna si putin efort de promovare.
  • -9 (13 voturi)    
    comisii infiintate de securisti... (Vineri, 7 octombrie 2016, 17:48)

    AndyStan [anonim]

    adica tupeist baiatu' ala, vicepresedintele CNATDCU care a infiintat de la sine putere o comisie care sa dea un verdict cum vrea haita, nu? Stii la cine ma refer nu... la ginerele fostei ministre a invatamantului de pe vremea lui Ceasca. Ca doar nu credeti ca a aparut vreun asa-zis tehnocrat din neant! Ca doar cata vreme MENCS e condusa de un securist... cu dosar de retea! indiferent cat neaga!
    • +2 (4 voturi)    
      Bai andy stan (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 0:35)

      anonim tm [utilizator] i-a raspuns lui AndyStan

      Esti mai prost decat un elev de scoala generala, stai jos si nu mai comenta aiurea, te faci de ras mai baiatului
      De asta a ajuns tara asta pe mana borfasor ca au avut specimene ca tine care i-au votat
  • +8 (8 voturi)    
    Pai ce,el este mai prost.... (Vineri, 7 octombrie 2016, 18:08)

    gigiN [utilizator]

    ...decat ponta ?-S-ar putea,insa este foarte greu !!
  • +3 (3 voturi)    
    Argumente (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 2:30)

    ber [utilizator]

    Astia, cand nu mai au argumente, vin cu chichite avocatesti. Ca doar de aceea au fost legile facute cu impreciziuni de limbaj, ca sa le putem suci cum vrem noi!
  • +2 (2 voturi)    
    Da in judecata pe greci si pe romani, tu si prim- (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 12:11)

    deval [utilizator]

    plagiatorul Romaniei !!
    Redefiniti morala, faceti-o imorala si invers daca va sta in cale !!