Ministerul Sanatatii: 23 de noi cazuri de rujeola inregistrate in ultima saptamana. Majoritatea cazurilor reprezinta focare in comunitatile cu acoperire vaccinala scazuta

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 7 octombrie 2016, 14:27 Actualitate | Esenţial

Vaccin
Foto: MorgueFile.com
23 de noi cazuri de rujeola au fost inregistrate in Romania in ultima saptamana, numarul total al cazurilor confirmate anul acesta fiind de 753. Numarul deceselor cauzate de boala ramane 3, acelasi anuntat de Ministerul Sanatatii si in luna septembrie. Majoritatea cazurilor reprezinta focare in comunitatile cu acoperire vaccinala scazuta, arata Ministerul Sanatatii, precizand ca au fost organizate actiuni de vaccinare cu RRO a copiilor incomplet vaccinati sau nevaccinati.

Apelul Ministerului Sanatatii catre parinti este de a respecta calendarul de vaccinare ROR pentru sanatatea copiilor. In zonele afectate, Institutul National de Sanatate Publica recomanda vaccinarea copiilor la varsta de 7 luni cu refacerea vaccinului la varsta normala de 1 an. De asemenea, reamintim ca exista suficiente doze de vaccin pentru toti copiii care au nevoie de imunizare.

Cazuri de rujeola au fost inregistrate in 25 de judete:

Mures - 168 de cazuri
Bistrita - 128 de cazuri
Arad - 131 de cazuri
Cluj - 90 de cazuri
Timis - 75 de cazuri
Brasov - 32 de cazuri
Suceava - 31 de cazuri
Caras Severin - 30 de cazuri
Hunedoara - 17 cazuri
Salaj - 8 cazuri
Alba - 5 cazuri
Iasi - 5 cazuri
Bacau - 3 cazuri
Constanta - 3 cazuri
Sibiu - 3 cazuri
Bucuresti - 3 cazuri
Dambovita - 2 cazuri
Neamt - 2 cazuri
Olt - 2 cazuri
Bihor - 2 cazuri
Dolj - 2 cazuri
Giurgiu - un caz
Harghita - un caz
Mehedinti - un caz
Vaslui - un caz










2492 vizualizari
  • 0 (12 voturi)    
    ha! (Vineri, 7 octombrie 2016, 14:43)

    Mazeta [utilizator]

    În Vaslui 1 caz, în Cluj 90 cazuri.
    • +4 (8 voturi)    
      pai na (Vineri, 7 octombrie 2016, 16:02)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Unde e emanciparea mai mare e si curentul anti-vaccin mai mare.
    • +3 (5 voturi)    
      Și ce au măi vasluienii atâta (Vineri, 7 octombrie 2016, 16:29)

      grigoreagape [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      N-or fi oameni? Nu fac parte din România? Nu trăiesc și ei în pământu' ăsta?

      Și tu și "Snitzelvienez" sunteți vajnici susținători ai PSD-ului, dar când vine vorba de una dintre cele mai defavorizate regiuni din țară (poate cea mai) vă apucă imediat râsul si batjocura. Unde e coeziunea socială și întrajutorarea celor defavorizați?
      • 0 (2 voturi)    
        Tufa de venetia (Vineri, 7 octombrie 2016, 18:45)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui grigoreagape

        Nu exista saracie in Moldova iar PSD -ul nu va muri niciodata se va reincarna sub alta forma probabil nationalista
  • +2 (8 voturi)    
    La Vaslui (Vineri, 7 octombrie 2016, 15:24)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Un caz..alcoolul distruge virusii
  • -2 (10 voturi)    
    Poate cineva sa spuna (Vineri, 7 octombrie 2016, 15:36)

    AdiSto [utilizator]

    (aducand si eventuale dovezi cat de cat serioase) daca ce e prezentat aici e real sau nu?
    https://saccsiv.wordpress.com/2016/10/02/statistici-oficiale-edificatoare-ascunse-de-mass-media-in-2011-au-fost-4784-cazuri-de-rujeola-la-o-acoperire-vaccinala-de-947-in-2012-au-fost-7450-de-cazuri-la-o-acoperire-de-951-anul-acesta-su/

    Circula de ceva vreme statistica asta - in anii cu vaccinari mai multe au fost si cazuri mai multe, fara ca asta sa aduca atata discutie ca acum - si cred ca ar trebui data un raspuns. Este / nu este reala statistica, sunt / nu sunt corecte datele de vaccinare.
    • +2 (6 voturi)    
      e deajuns sa vezi site-ul (Vineri, 7 octombrie 2016, 16:06)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

      si deja intuiesti raspunsul...
      Nu e prezentata nici macar o urma de dovada ... doar cu o icoana pe lateralul paginii e cam greu de crezut pentru cine gindeste. Daca intrebi talibanii antivaccin, e sigur adevarul adevarat ascuns de conspiratia mondiala a masonilor si firmelor de medicamente.
      • -2 (8 voturi)    
        Acele satistici nu au relevanta (Vineri, 7 octombrie 2016, 16:20)

        Bka [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Anul trecul copilul meu de 2 ani vaccinat a facut rujeola, si a si transmis-o varului lui < 1 an . Nu pot eu sa cred ca din 7 cazuri anul trecut doua au fost copilul si nepotul meu. Pot dovedi acest lucru cu diagnosticul scris de cei de la salvare.
      • 0 (0 voturi)    
        Statistica nu e a site-lui (Vineri, 7 octombrie 2016, 16:29)

        AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Au luat-o si ei "de pe net". Se vede din numele fisierului. Screenhunter e un soft pentru captura de ecran. Eu am mai vazut tabelul si sub alta forma, nu captura din Word.
        Tocmai pentru ca nu dau doi bani pe blogul ala, intrebam de surse mai serioase.
    • +1 (5 voturi)    
      Statistica este reală... (Vineri, 7 octombrie 2016, 16:33)

      CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

      ...însă interpretarea este stupidă. Sau răuvoitoare, nu mă pronunţ.

      Se poate vedea cu ochiul liber cât de mult a scăzut numărul de cazuri de rujeolă la nivel naţional începând cu 1979, când s-a introdus vaccinarea obligatorie (graficul relevant aici: http://www.cnscbt.ro/index.php/rapoarte-anuale/547-analiza-evolutiei-bolilor-transmisibile-aflate-in-supraveghere-raport-pentru-anul-2013/file, pagina 5 din pdf). Deci e nevoie de multă prostie ca să spui că vaccinul, de fapt, provoacă îmbolnăvirile.

      Ce nu spune sacciv şi anti-vaxxerii lui fundamentalişti este că gradul de acoperire vaccinală al ROR, care trebuie să atingă un nivel de 95% pentru a fi eficient, este în scădere liberă începând din 2009 (ultimul an în care a fost atinsă procentul magic de 95%). Mai multe informaţii: http://www.cnscbt.ro/index.php/analiza-date-supraveghere/evaluarea-acoperirii-vaccinale/394-analiza-rezultate-av-la-ror-2-la-7-si-5-ani-si-la-dt-la-14-ani-feb-2016/file

      Ce se întâmplă de fapt este că nişte unii habar nu au să citească statisticile, apoi scriu articole cum că de fapt alţii nu ştiu să citească statisticile. Ce păcat că bolilor nu le pasă de statistici...
      • 0 (2 voturi)    
        OK (Vineri, 7 octombrie 2016, 16:47)

        AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

        Multumesc. Astfel de surse asteptam.
      • +3 (3 voturi)    
        Institutul National de Sanatate Publica (Vineri, 7 octombrie 2016, 16:53)

        Lukkian [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

        Pe acest site, in sectiunea de rapoarte anuale, daca aveti rabdare sa deschideti fiecare document
        "Analiza evoluției bolilor transmisibile aflate în supraveghere" pentru fiecare an in parte, veti vedea ca acoperirea vaccinala in anii 2011 si 2012 a fost de 95%. Cu toate acestea, cazurile de rujeola au fost semnificativ mai multe decat anul acesta (aprox 4700 in 2011 si 7400 in 2012). La fel, daca studiati cu atentie documentele, veti vedea ca in fiecare an, aprox 15-20% dintre cei care se imbolnavesc sunt vaccinati. Si daca vreti sa continuati cercetarea, veti mai observa ca exista o ciclicitate cam la 4-5 ani, care nu este corelata deloc cu acoperirea vaccinala. Ultimul ciclu a inceput in 2015, deci ar trebui sa se termine in 2018/2019. In 2017 probabil ca vor fi mai multe cazuri decat in 2016, dar in 2018 ar trebui deja sa inceapa scaderea. Afirmatia e bazata doar pe acele date de pe site-ul mentionat mai sus. O sa vedem daca va fi asa sau nu.
      • 0 (4 voturi)    
        ca sa stii (Vineri, 7 octombrie 2016, 17:11)

        ramis [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

        vaccinul protejeaza doar 7 ani de la ultimul rapel. adica, dupa 16 ani, tinerii sunt expusi bolii. daca fac boala in copilarie, le asigura imunitate pe viata. deci, cum o fi mai bine?
    • +2 (8 voturi)    
      E mai rau -la 97% vaccinare am avut 23579 cazuri (Vineri, 7 octombrie 2016, 16:48)

      ivasile [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

      in 2012, cand rata de vaccinare pt rujeola era de 95%, am avut epidemie cu 7450 cazuri;

      in 2005, cu rata de vaccinare de 97% am avut 5043 cazuri;

      in 1997, cu rata de vaccinare 97% - 23579 cazuri

      in 1993, cu rata de vaccinare 93% - 28321 cazuri

      Datele sunt de pe site-ul organizatiei mondiale a sanatatii:

      http://apps.who.int/immunization_monitoring/globalsummary/coverages?c=ROU
      Numarul de imbolnaviri: http://apps.who.int/immunization_monitoring/globalsummary/incidences?c=ROU
      • 0 (6 voturi)    
        Facepalm (Vineri, 7 octombrie 2016, 17:42)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui ivasile

        Sa zicem ca:
        - 2014 ai 100 de copii si vacinezi 95%, deci raman 5 copii nevacinati
        - in 2015 ai 200 de copii vaccinezi tot 95%, deci raman 15, CINSPREZECE copii nevacianti, ca aia (5) care nu i-ai vaccinat anul trecut nu au emigrat pe Marte, tot aici au ramas

        Asta este explicatia de ce in anii cu rata de vaccinare mare ai multe cazuri de rujeola, pt ca acei copii pe care nu i-ai vaccinat in ultimii 5 ani s-au facut mari si au ajuns la gradinita sau la scoala unde, ghici, au luat boala si au imprastiat-o exponential in grupul cu copii nevaccianti sau vaccinati dar cu sistem imunitar compromis.

        Capisci paisano ?
        • +3 (5 voturi)    
          Pai de ce "sa zicem"? (Vineri, 7 octombrie 2016, 22:28)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

          Faci tot felul de presupuneri care pot fi false. Ai vreo dovada pentru numerele alea?
          Sau doar vrei sa ne demonstrezi ca poti inventa o explicatie? Ca de inventat putem sa inventam orice, nu numai "explicatii" care iti convin tie.
          • 0 (0 voturi)    
            Unde (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 23:42)

            tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

            Unde mi-o fi fost capul cand am incercat sa folosesc logica pe un Olivia Steer fan boy anti-vaxxers!

            Iti simplific un calcul matematic si tu m-a intrebi de unde am scos cifrele alea ? *double facepalm*
        • +1 (5 voturi)    
          Inca o chestie (Vineri, 7 octombrie 2016, 23:40)

          ivasile [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

          Vaccinul anti-rujeola are 93% eficienta pentru o doza, 97 la doua doze. Si inca astea sunt cifre cosmetizate, cine stie unde este realitatea...
          "How effective is MMR vaccine?
          The measles vaccine is very effective. One dose of measles vaccine is about 93% effective at preventing measles if exposed to the virus and two doses are about 97% effective." sursa: http://www.cdc.gov/vaccines/vpd-vac/measles/faqs-dis-vac-risks.htm
          Asadar nici la 100% rata de vaccinare nu scapi de boala, ceea ce insemna ca "imunitatea de turma" este o utopie realizabila doar la vaccinuri cu eficienta 100%.

          p.s.1 Bine ca in america se bucura ca au scapat de pojar, insa rata autismului a ajuns 1 la 68 (sau 1 la 45, depinde de sursa) de la 1 la 150 in 2000, date oficiale.. http://www.cdc.gov/ncbddd/autism/data.html

          p.s. 2 - ce sa mai zic de vaccinul anti-gripal, care e la limita placebo-ului cu eficienta, cu valori situate intre 10% si 60% http://www.cdc.gov/flu/professionals/vaccination/effectiveness-studies.htm
          • 0 (0 voturi)    
            De accord (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 23:56)

            tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui ivasile

            Corect, 93% rata de success e putin comparat cu prostia care are rata de success de 100%

            In plus, tu macar ai citit toata informatia din sursa pe care o indici ?
            "ASD (autism spectrum disorder) tends to occur more often in people who have certain genetic or chromosomal conditions."

            Tot de pe site-ul CDC:
            Q: Do vaccines cause autism spectrum disorder (ASD)?

            A: Many studies that have looked at whether there is a relationship between vaccines and autism spectrum disorder (ASD). To date, the studies continue to show that vaccines are NOT associated with ASD.
            http://www.cdc.gov/ncbddd/autism/topics.html
            • 0 (2 voturi)    
              studii.. (Duminică, 9 octombrie 2016, 19:30)

              ivasile [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

              Dincolo de studiile care arata ce arata, fiind finantate de cine sunt finantate, ramane adevarul de necontestat nici de catre ei ca in decurs de 15 ani rata autismului a crescut de la 1:150 la 1 la 68.

              Ceva ii imbolnaveste pe copii astia... ceva ce a tot crescut in intensitate in anii acestia astfel incat sa imbolnaveasca tot si tot mai multi copii...

              Schema vaccinare 1995 : 5 vaccinuri administrate in 18 vaccinari in schema recomandata : http://www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/00035471.htm

              2015 : 14 vaccinuri administrate 35 vaccinari in schema recomandata
              http://www.cdc.gov/vaccines/schedules/downloads/past/2015-child.pdf
  • +3 (3 voturi)    
    totusi, cati dintre ei erau vaccinati? (Vineri, 7 octombrie 2016, 15:43)

    jackalphonse [utilizator]

    Si cati au facut pana la varsta vaccinarii?
    Sa mai faceti voi misto de vaslueni:)))
  • +3 (3 voturi)    
    bine, bine, nu zic nu (Vineri, 7 octombrie 2016, 16:11)

    bogdan1477 [utilizator]

    E foarte bine sa se vaccineze lumea, nu zic nu. Da' vaccinul de 11 luni, ala pneumococic, din schema de vaccinare... ala cidnreapare pe piata. De 4 luni il caut si la doctorita de familie, si la farmacii, si la spitale, si nimeni nu are. nici gratuit nici contra-cost. la cit sa-l faca copilul? La 2 ani?
    • 0 (0 voturi)    
      Off (Vineri, 7 octombrie 2016, 17:46)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Te inteleg perfect ! Problema asta am avut-o si eu anul trecut, incepeam sa caut vaccinul cu 2 luni inainte, sa fiu sigur ca il am in frigider.

      Cabinetele de pediatrie (cele de stat) mai au vaccine in stoc, la farmacii e mai greu sa il gasesti (dar nu imposibil).
      • 0 (0 voturi)    
        asta de acu de 11 luni... (Luni, 10 octombrie 2016, 12:06)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        ... l-am cautat insistent la 3 lanturi de farmacii, doctorul de familie si un spital privat. Nimeni nu-l are. Se poate aduce din afara ceva similar, dar pur si simplu nu vreau sa subventionez eu vaccinul obligatoriu cind statul se plinge toata ziua la adresa curentului anti-vaccin, uitind sa se aprovizioneze ... Dupa parerea mea in situatia asta niste oameni din ministerul sanatatii ar trebui sa intre la puscarie.
  • +5 (7 voturi)    
    Nu mi se pare corect..... (Vineri, 7 octombrie 2016, 16:13)

    Bka [utilizator]

    Sa spui ca doar cei nevaccinati contacteaza si transmit virusul. Orice virus are mai multe tulpini, in momentul in care se face vaccinarea, imunizarea este valiabila doar pentru una dintre tulpinile virusului (cea mai raspandita de obicei). Daca se intra in contact cu o persoana infectata cu virusul respectiv dar cu o tulpina diferita fata de cea pentru care s-a efectuat imunizarea, atunci riscul da a se transmite/contacta virusul este la fel de ridicat si pentru cei vaccinati cat si pentru cei nevaccinati
  • +3 (3 voturi)    
    in comunitatile nevaccinate, adica romi (Vineri, 7 octombrie 2016, 16:19)

    andipetre [utilizator]

    Care sunt acele comunitati intregi in care majoritatea nu se vaccineaza? Evident, e vorba de cele de romi, deoarece ceilalti, care nu sunt nomazi, nu se grupeaza in comunitati cu obiceiuri comune.
    • +4 (4 voturi)    
      Deja a fost publicata (Vineri, 7 octombrie 2016, 16:31)

      AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      informatia ca "la granita intre CJ si BN e vorba de comunitati de rromi reveniti din Italia"
    • +2 (2 voturi)    
      Unde cel mai probabil... (Vineri, 7 octombrie 2016, 22:33)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      ....si igiena e precara, plus alte obiceiuri nesanatoase.