Klaus Iohannis: Eu nu am spus ca nu sunt indicii de plagiat in cazul Kovesi, mi-au fost rastalmacite cuvintele. Am spus ca am plecat linistit din discutia cu Laura Codruta Kovesi

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 7 octombrie 2016, 12:22 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Presedintele Klaus Iohannis a declarat vineri, dupa o intalnire la palatul Cotroceni cu sefa diplomatiei europene, Federica Mogherini, ca "i-au fost rastalmacite cuvintele" in legatura cu lucrarea de doctorat a procurorului sef al DNA, Laura Codruta Kovesi. "Mi-au fost rastalmacite cuvintele. Eu nu am spus ca nu sunt indicii (de plagiat - n.red.). Am spus ca am plecat linistit din discutie (cu Laura Codruta Kovesi - n.red.), ca eu nu am avut indicii."

Seful statului afirmase, miercuri seara, intrebat de jurnalisti daca, in opinia sa, s-ar impune o demisie a procurorului sef al DNA, Laura Codruta Kovesi, ca "Nu cred ca trebuie sa vorbim despre o demisie atata vreme cat, deocamdata, nu exista niciun indiciu ca ar fi un plagiat acolo. Deocamdata nu exista motive de ingrijorare."

Seful statului a adaugat atunci ca "se poate relua discutia" pe aceasta tema in cazul in care vor aparea informatii noi.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3303 vizualizari
  • +4 (12 voturi)    
    sincer eu sunt mult mai interesat (Vineri, 7 octombrie 2016, 12:31)

    zzztop [utilizator]

    cand inculpati ca ghita, ponta si altii sunt judecati, se dau decizii judecatoresti si daca sunt pagube sunt recuperate, decat de plangerie lor la adresa DNA.
    • +1 (3 voturi)    
      Președintele nu da crezare (Vineri, 7 octombrie 2016, 23:12)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

      corupților care încearcă să arunce cu noroi în șefa DNA numai din dorința de a nu da socoteală în fața nimănui după ce au jefuit tara douăzeci si cinci de ani. Bravo Klaus Iohannis!
  • +1 (17 voturi)    
    Dar oarea va avea decenta sa-si dea demisia (Vineri, 7 octombrie 2016, 12:58)

    MasP [anonim]

    cand plagiatul (destul de clar) va fi confirmat ? Sau se va agata disperata de o functie ?
    • -6 (12 voturi)    
      tu ce crezi? (Vineri, 7 octombrie 2016, 13:09)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui MasP

      daca avea decenta demisiona deja, stie ca a plagiat, nu are nevoie de nici o alta dovada
      • +4 (12 voturi)    
        wow... (Vineri, 7 octombrie 2016, 13:48)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

        ma da ce oameni informati avem...

        lucrezi la antene cumva?!

        nu este momentan nici o dovada de plagiat...
        cand o sa fie, vorbim atunci, pana una alta ciocu mic, ok?!
      • +3 (7 voturi)    
        Please... (Vineri, 7 octombrie 2016, 14:39)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

        Dottoressa Kovesi ...
    • +5 (13 voturi)    
      hehe (Vineri, 7 octombrie 2016, 13:26)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui MasP

      Doar coalitia mafiota din jurul PSD are soricul atit de gros. In partea cealalta Blaga a demisionat in ziua in care a fost pus sub acuzare, Toba la fel, LOrban si-a retras candidatura tot in ziua cu pricina, si tot asha. Eu nu stiu pe cineva care sa fi ramas in fuctie dupa ceva asemenator din sona actualului PNL (excluzind sona PDL care a trecul al PMP sau zona PNL denumita azi ALDE. \Deci da, sunt convins ca daca s-ar descoperi ca Kovesi a plagiat, s-ar retrage singura sau in cel mai rau caz ar fi impinsa s-o faca rapid.

      Dar lasand asta la o parte, daca existau dovezi de plagiat, ele ar fi aparut pina azi. Asha ca eu sunt ferm convins ca dovezile alea nu vor veni niciodata.
    • +5 (9 voturi)    
      ce e clar postacule ? (Vineri, 7 octombrie 2016, 13:40)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui MasP

      ce e clar postacule ?

      e clar ca ai probleme cu realitatea si/sau esti platit sa ai probleme cu realitatea...
    • +3 (9 voturi)    
      ai citit tu lucrarea?! (Vineri, 7 octombrie 2016, 13:46)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui MasP

      esti atat de sigur ca e plagiat?!

      esti cumva ruda cu ponta?!
  • 0 (6 voturi)    
    Lost in translation (Vineri, 7 octombrie 2016, 13:15)

    Gigi Kent [utilizator]

    Ghinion!
  • 0 (8 voturi)    
    beside the point (Vineri, 7 octombrie 2016, 13:33)

    man_and_twin [utilizator]

    Nici n-are vreo importanta ce crede Iohannis despre doctoratul lui Kovesi, gafa lui consta in intalnirea cu procurorul gneral "in chestiunea" plangerii lui Ghita.

    Ce treaba are presedintele cu mersul anchetei privind plangerea lui Ghita?

    Cineva mai suspicios ar interpreta ca le-a transmis procurorilor, prin seful lor, sa infunde dosarul intr-un dulap. Ca presedintele nu considera ca exista un plagiat, in urma discutiilor cu Kovesi.

    O interpretare increzatoare in independenta justitiei (desi ultimul procuror general a dovedid deja contrariul in ceea ce priveste parchetul general) nu poate gasi vreun rost acestei discutii.
    • -4 (6 voturi)    
      poate... (Vineri, 7 octombrie 2016, 13:50)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

      declaratia lui nu e cea mai fericita...

      dar la cum actioneaza antenele, psd , romania tv si alde in probleama justitiei... daca se accepta ca Iohannis a gresit in declaratia lui (Atat, doar a gresit, nimic mai mult)., ceilalti mentionati la ce au facut at rebui omorati (si intai torturati)...

      este inadmisibil cum toti sar ca Iohannis a zis, ca Kovesi e acuzata de plagiat, dar toata lumea trece cu vederea atacurile sistematice a psdului & friends asupra justitiei, calomniile lor s.a.m.d.
      • 0 (6 voturi)    
        Sigur (Vineri, 7 octombrie 2016, 14:35)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        N-a gresit, pur si simplu nu avea dreptul sa-si bage nasul acolo. Nu avea ce sa discute cu procurorul general in dosarul lui Ghita.
        N-a gresit usa din neatentie, s-a dus acolo cu un scop. Nu e vorba de o declaratie ori de un gest, ci de actiune.

        Propaganda si manipularea a3 sau rtv a depasit orice limita, dar am vazut ca si htnews o ia la vale. Asta e publicul consumator din Romania.
        Dar una e un jurnalist, alta e un politician in campanie, si cu totul altceva un pesedinte in functie.
  • +1 (7 voturi)    
    Johann iar aplica dublu standard,cand (Vineri, 7 octombrie 2016, 14:19)

    xrogo [utilizator]

    Ponta a fost acuzat de plagiat a sarit din tufis si i-a cerut
    demisia,nu l-a convocat la Cotroceni sa aiba o discutie cu el,cum a procedat cu Kovesi!
    • +1 (5 voturi)    
      Monta (Vineri, 7 octombrie 2016, 15:02)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Este un semi-retardat. Nu trebuie sa fi doctor (in medicina) sa-ti dai seama de acest lucru. Iar plagiatul lui era atat de evident (zeci de pagini copiate cu virgula) ca nu mai avea nevoie de dovada.
    • +1 (5 voturi)    
      Nu (Vineri, 7 octombrie 2016, 15:05)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      La Ponta plagiatul fusese deja stabilit de CNATDCU, inainte de a fi lasat fara curent si dizolvat de lacheii lui Ponta.

      La Kovesi sunt doar niste suspiciuni. El a numit-o in functie, asa ca e firesc sa o consulte. Laf fel de firesc cum e sa se prnunite CNATDCU, si de abia apoi o sa vedem daca se compara situatiile.
  • -2 (8 voturi)    
    Hehe (Vineri, 7 octombrie 2016, 15:00)

    KostasP [utilizator]

    Arde camasa pe voi, sobolani rosii ce sunteti. Stai sa vezi cand comisia de analiza nu va gasi plagiatul in lucrarea lui kovesi. Ce spume o sa faceti.