Procurorii ancheteaza cum a fost elaborat studiul ce ar fi permis uciderea a 1.700 de animale din specii protejate

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 6 octombrie 2016, 10:03 Actualitate | Esenţial

Pisica Salbatica - foto WWF - Fritz Polking
Foto: WWF - Fritz Polking
Parchetul de pe langa Curtea de Apel Brasov ancheteaza modul de elaborare a studiului ce statea la baza ordinului de ministru care propunea impuscarea a circa 1.700 de animale salbatice, ordin suspendat saptamana aceasta de ministrul mediului, transmite Digi 24.  

Potrivit sursei citate, procurorii au demarat o ancheta in rem, privind eventuale infractiuni de fals intelectual, abuz in serviciu si conflict de interese, in contextul in care printre cei care au realizat studiul ar fi si vanatori.

Ministerul Mediului a suspendat procedura de emitere a Ordinului de Ministru care propunea impuscarea a 552 de ursi, 657 de lupi si 482 de pisici salbatice, specii protejate, a anuntat marti ministrul Cristiana Pasca Palmer pe pagina de Facebook. 

"Trebuie sa stiti ca, in momentul de fata, am suspendat procedura de emitere a Ordinului de Ministru, pentru ca inca ne lipsesc cateva elemente esentiale. In primul rand, avem nevoie de avizul Academiei Romane, forul stiintific suprem al tarii care, conform legii, are ultimul cuvant de spus pe studiul ce sta la baza fundamentarii proiectului de Ordin de Ministru, studiu elaborat de Universitatea Transilvania, impreuna cu ICAS si Fundatia Carpati", a scris Pasca Palmer.

Ulterior, tot marti, academicianul Dan Munteanu, presedintele Comisiei pentru Ocrotirea Monumentelor Naturii (CMN) a declarat pentru News.ro ca nu avizeaza forma actuala a proiectului care permite impuscarea de animale. 

"Am anuntat-o ca nu avizam proiectul in forma actuala si o sfatuim pe doamna ministru sa organizeze o intalnire cu persoane calificate in domeniu, organizatii nonguvernamentale, cele care s-au ocupat de comportamentul acestor animale pentru a lua o decizie calificata", a declarat pentru Agentia de presa News.ro Dan Munteanu, reprezentantul Academiei Romane.

Reamintim ca Asociatiile WWF Romania, ACDB si Grupul Milvus au anuntat saptamana trecuta, imediat dupa ce proiectul a fost postat in dezbatere pe site-ul ministerului, ca se opun ordinului si cer refacerea studiului pe baza caruia ministerul doreste sa autorizeze noile cote de impuscare a animalelor salbatice.

In plus, in mediul online, au aparut mai multe petitii care cereau ministerului sa retraga proiectul.  

Pe Facebook a fost anuntat pe 6 octombrie un protest intitulat "Stop vanatorii speciilor protejate!".

Aproximativ 5.000 de animale salbatice din specii protejate (2.374 de ursi, 1.586 de lupi si 898 de pisici salbatice) au fost "recoltate" in Romania intre 2007 si 2015, in urma derogarilor stabilite prin ordinul ministrilor Mediului si in baza articolului 16 din Directiva Habitate a Uniunii Europene


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
5941 vizualizari
  • +14 (18 voturi)    
    Specii protejate..... (Joi, 6 octombrie 2016, 10:08)

    Toni_Romania [utilizator]

    Serios? Oricum politicienii vaneaza cum vor, cand vor, fara permis AGVPS.
  • -33 (39 voturi)    
    In loc sa prinda corupti analizeaza pisici... (Joi, 6 octombrie 2016, 10:19)

    Miky60 [utilizator]

    Acum cu asta se ocupa procurorii... Cand parlamentul colcaie de corupti, cand guvernul este penal, cand peste tot se fura, acum procurorii se ocupa de pisici. DNA si Kovesi, faceti un control si la procurorii din Brasov sa vedeti cu ce se ocupa!!!
    • +23 (27 voturi)    
      Postac analfabet (Joi, 6 octombrie 2016, 10:30)

      skanda7 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Nu stii sa citesti? Scrie clar ca investigheaza posibile "infractiuni de fals intelectual, abuz in serviciu si conflict de interese". Coruptie, da?
      Bine mesajul tau era altul: "guvernul este penal". Esti doar un postac ratat.
      • -25 (25 voturi)    
        miky60 are dreptate 100%% (Joi, 6 octombrie 2016, 10:45)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui skanda7

        Da bai postacilor pro-guvern, guvernul este PENAL. Si toate cele 14 guverne anterioare la fel au fost. Si toate se ocupa de orice inafara de problemele reale ale tarii.
        • +1 (3 voturi)    
          Da are 1000%, ba chiar 3.48*10^9% dreptate (Joi, 6 octombrie 2016, 11:27)

          grigoreagape [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          Nu crezi la fel?
        • 0 (2 voturi)    
          .. (Joi, 6 octombrie 2016, 11:31)

          toxx [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          ce v-as sparge fetele daca as putea intr-o lume utopica ... tie, miky60 , newlook, mazeta, jackalphonse si care mai sunteti ...
    • +19 (19 voturi)    
      gresit (Joi, 6 octombrie 2016, 10:35)

      goto [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      anchetatorii vor sa vada daca nu cumva este vorba de fapte de coruptie sau faptepenale. nu investigheaza pisicile, ci modul in care devenea legal ceva ce este ilegal. ori asta se face prin coruptie sau prin neindeplinirea responsabilitatilor de serviciu.
      • +2 (2 voturi)    
        Si (Joi, 6 octombrie 2016, 11:36)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui goto

        Eventual poate descopera si spagile luate pt a da liber la impuscarea ursilor pe zeci de mii de euro. Banuiala mea este ca sigur cineva a luat o spaga pt manevra asta.
    • +8 (8 voturi)    
      O mica observatie (Joi, 6 octombrie 2016, 10:42)

      omezu [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Guvernul ERA penal!
      P.S. Controlul, daca e necesar, il poate face CSM prin Inspectia Judiciara.
    • +22 (24 voturi)    
      Mă super deșteptule....... (Joi, 6 octombrie 2016, 10:49)

      grigoreagape [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Da, analizează pisici. Tu înțelegi în nemărginita-ți atotcuprindere că extincția unei specii e ceva de nedescris și de neînlocuit? Tu îți imaginezi că dipare rodul a miliarde de ani de evoluție? Tu poți să vezi mai departe decât lingura cu borș din fața gurii?
    • +14 (14 voturi)    
      Te-ai gandit (Joi, 6 octombrie 2016, 11:05)

      AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      ca poate "studiul" a fost platit tocmai de niste vanatori parlamentari corupti? Nu? Nu ma mir.
    • +3 (3 voturi)    
      Gresit (Joi, 6 octombrie 2016, 11:31)

      karula [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Nu se ocupa de "pisici" . se ocupa de aia care au mai furau ceva: banii de studiu, comisioane pt ca obtineau cote de vanatoare si ofereau trofee. Si da, au fost la un moment dat in Guvernul Nastase si acum ocupa cate 3 functii, in parale , in institutii de stat.
    • +2 (2 voturi)    
      bah desteptule (Joi, 6 octombrie 2016, 12:07)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      asta tot coruptie este si ne afecteaza pe toti. echilibrul ecologic te afecteaza si pe tine, chiar daca acu nu realizezi. daca ar disparea toti ursii sau toate pisicile s-ar inmulti niste daunatori care ar putea distruge padurea. padurea aia care iti da tie oxigen sau te apara de inundatii, asta daca nu ti-o taie alti corupti.
  • +18 (18 voturi)    
    sugestie catre procurori (Joi, 6 octombrie 2016, 10:28)

    monterosa [utilizator]

    Am facut acum cativa ani odata o investigatie legata de acest subiect. Studiul care sta la baza acestor derogari contine raportari ale comunelor despre animale periculoase care produc pagube. Unele dintre acestea sunt false, trecute din pix. Am vorbit cu oameni din unele din aceste comune, din zonele submontane din Arges, unii din ei spuneau ca nu au mai avut pagube produse de urs de multi ani iar cateva primarii nu stiau sa fi facut vreo plangere in acest sens.
    Ar fi o pista de urmarit in acest caz. Cu siguranta ca procurorii, daca vor sa isi faca treaba, vor gasi o gramada de nereguli aici.
  • -14 (18 voturi)    
    sindromul Biriș (Joi, 6 octombrie 2016, 10:39)

    Mazeta [utilizator]

    De vină nu este Ministrul, ci un subordonat al lui.
    • +19 (19 voturi)    
      Hai să fim corecți... (Joi, 6 octombrie 2016, 10:54)

      meioza [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ministru ar fi fost vinovat dacă semna ordinul. Și va fi vinovat dacă nu-l dă afară pe cretinul care a pregătit ordinul!
  • +16 (16 voturi)    
    Inca un pas spre normalitate! (Joi, 6 octombrie 2016, 10:46)

    AG [utilizator]

    Bravo! Imi place!
  • +23 (23 voturi)    
    "Fost-am omu' padurii/Si nu m-or mancat lupii" (Joi, 6 octombrie 2016, 10:46)

    Metusala [utilizator]

    M-am nascut in zona de paduri si n-am vazut niciodata lup, urs si nici cotoi de padure, decat in captivitate. Nu s-au inmultit animalele ci doar li s-a restrans habitatul prin taierile masive de paduri. S-au inmultit doar vanatorii si ar trebui "recoltati" o buna parte dintre ei.
    • +3 (3 voturi)    
      Hehe (Joi, 6 octombrie 2016, 11:37)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Metusala

      Sezonul de vanatoare al vanatorilor cand incepe ? :)
      • +3 (3 voturi)    
        se pare ca deja au inceput (Joi, 6 octombrie 2016, 13:53)

        Metusala [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        sa-i vaneze procurorii. Uneori se mai vaneaza si intre ei , dar nu se nimeresc destul de des.
  • +14 (14 voturi)    
    Interesul poarta fesul in toate cele romanesti (Joi, 6 octombrie 2016, 10:47)

    Plagarus [utilizator]

    10.000 euro vanarea/uciderea unui urs !
    ICAS - Institutul de Cercetări și Amenajări Silvice+UTB+
    +Carpathian Wildlife Foundation
    Ordin scris de un dr. ing.Ovidiu Ionescu,fost director ICAS pana in 2012,fost presedinte al Fundatiei Carpati,actualmente colaborator-contractor in Fundatia Carpati,presedintele unei asociatii de vanatori AJVPS Brasov,consilier la M.Mediului,director la institutul ce elaboreaza politici cinegetice,reprezenatnt al multor ocoale silvice .........
    Sotia Geogeta Ionescu este presedinte Ocol Silvic Rasnov,manager de proiect Fundatia Carpati,"lucratoare " ICAS si la Universitatea Transilvania
    • +5 (5 voturi)    
      Hoții vânătorești. (Joi, 6 octombrie 2016, 11:35)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Se plătea pentru vânătoare dar banii nu ajungeau în bugetul statului,ajungeau în buzunarele borfașilor.Se întocmeau studii pentru a se stabili câte animale să fie ucise din fiecare specie,studii plătite din banii încasați.Cinismul șefilor vânătorilor se apropie de cel al hitleriștilor.Vânatul nu mai este sportiv,ci o sursă de îmbogățire,averea țării fiind transformată în feudă personală.Daunele provocate de vânat fiind plătite de la bugetul de stat și nu de Asociația Vânătorilor.
    • +4 (4 voturi)    
      :) (Joi, 6 octombrie 2016, 11:37)

      karula [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Nu uita celalalt membru al fam. Ionescu din Fundatia Carpati si extinde implicarea neamului.
    • +4 (4 voturi)    
      conflict de interese cat casa (Joi, 6 octombrie 2016, 13:24)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      ca sa nu mai vorbim de cat de super-eroi sunt sotii Ionescu astia, cu n-spe functii de directori si manageri prin tot felul de entitati, majoritatea de stat.
  • +13 (13 voturi)    
    pisicile (Joi, 6 octombrie 2016, 10:56)

    dum_i [utilizator]

    ce au cu pisicile salbatice? care e pericolul efectiv adus de animalutele alea?
    • +2 (2 voturi)    
      foarte periculoase (Joi, 6 octombrie 2016, 13:24)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      daca n-ar fi ele, boii aia de vanatori ar fi nevoiti sa impuste mistreti !
  • -3 (3 voturi)    
    ursii si lupii (Joi, 6 octombrie 2016, 12:01)

    jescu [utilizator]

    Ursii si lupii nu sunt animale pe cale de disparitie in Romania. S-au inmultit fara masura, si chiar am citit articole ca au trebuit mutati din anumite zone in alte zone, ca nu mai incapeau si au devenit un pericol. Acum s-au inmultit si in zonele unde au fost mutati. A fost comunitatea din vecinatatea unde sunt mutate animelele de acord ? Din ce stiu, in mare majoritate nu. Popularea unor paduri a facut-o guvernul cu forta.
    • -1 (1 vot)    
      S-au înmulțit vânătorii. (Joi, 6 octombrie 2016, 15:12)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      Nu urșii și lupii s-au înmulțit,ci vânătorii.Dacă vor să vâneze să înființeze parcuri de vânătoare,unde să se ocupe de înmulțirea și creșterea animalelor pentru vânat,nu să folosească gratis terenurile și fondul natural.
      • +1 (1 vot)    
        Exact (Joi, 6 octombrie 2016, 17:42)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        De asta aveam nevoie ! Ce alta distractie e mai grozava decat sa omori niste animale din pura placere.

        As fi total de acord ca acesti vanatori sa faca cu randul si sa se vaneze intre ei.
  • 0 (0 voturi)    
    Completari (Joi, 6 octombrie 2016, 19:24)

    karula [utilizator]

    https://pressone.ro/omul-care-a-decis-uciderea-a-1-700-de-animale-protejate-de-lege/