Iohannis: Proiectul de tara va fi un document strategic scurt si usor de inteles / Va defini probleme importante, precum daca vrem sa aderam la zona euro sau nu 

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 4 octombrie 2016, 13:37 Actualitate | Esenţial

Iohannis la prima sedina a comisiei privind proiectul de tara
Foto: Presidency.ro
Proiectul de tara in varianta finala va fi un document strategic scurt si usor de inteles, a declarat Klaus Iohannis dupa prima sedinta a comisiei prezidentiale pentru elaborarea acestuia.

“Acest proiect va defini, bunaoara, daca Romania vrea sa fie o tara profund integrata in Europa sau mai putin integrata sau daca vrem sa aderam la zona euro sau nu”, a spus seful statului.  

Alte probleme importante ale Romaniei, cum ar fi cate clase sa fie in ciclul primar sau secundar de scoala vor fi incluse in alte proiecte.  

“Proiectul detara da linia directoare, unde vrem sa ajungem cu Romania”, a spus Iohannis, precizand ca sectorial se vor elabora alte planuri.

Vor fi adaugate si altele care nu au fost clarificate pana acum in discutia despre Romania, a declarat seful statului. 

Iohannis a precizat ca dupa elaborare mai sunt doua faze importante: o dezbatere publica, ce va dura luni de zile, si o conciliere politica.

"Acest proiect de tara poate sa ne ghideze numai daca toate partidele il sprijina si sunt de acord" a spus seful statului, adaugand ca "aceasta comisie vrea sa realizeze cel mai important document al Romaniei si vrea sa obtina consens".

"Dupa aceasta prima runda sunt foarte optimist. Toti membrii sunt hotarati sa se implice, toti au venit cu propuneri foarte bune. Cred ca vom avea in timp util un proiect de tara, o viziune pentru Romania", a apreciat Iohannis.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
1160 vizualizari
  • 0 (4 voturi)    
    dar ce echipa face proiectul? (Marţi, 4 octombrie 2016, 14:03)

    Stefan-cel-Mare [utilizator]

    - fara femei
    - fara nimeni din zona Moldovei
    - cu "personalitati" gen Aurelian Pop

    Prost inceput.
    • +1 (1 vot)    
      Sunt convins că oricine va vrea (Marţi, 4 octombrie 2016, 22:53)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Stefan-cel-Mare

      își va putea spune opinia pe care o are pentru proiectul de tară. Parerea s-ar putea exprima prin răspunsuri la niște întrebări cum s-a procedat cu http://www.romaniaeducata.eu/
      E o idee foarte bună.
    • +1 (1 vot)    
      echipa tovarasi (Miercuri, 5 octombrie 2016, 9:04)

      BilboBaggins [utilizator] i-a raspuns lui Stefan-cel-Mare

      Dar cum sunt "personalitatile gen Aurelian Pop"? Sa-i consideram asa pe cei care nu au primit avizul tovarasilor de la societatea civila infiintata de silviu brucan?
  • +3 (5 voturi)    
    INFRASTRUCTURA!!!! (Marţi, 4 octombrie 2016, 14:04)

    schroedinger [utilizator]

    Poftim! L-am scris eu. Este nevoie de mai mult?
  • +1 (3 voturi)    
    concret, cine va hotari daca vrem euro sau nu? (Marţi, 4 octombrie 2016, 14:06)

    demaGOGU [utilizator]

    ...nume si prenume, please.
  • -1 (3 voturi)    
    E normal sa fie scurt (Marţi, 4 octombrie 2016, 14:43)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ROMANIA VA CONTINUA SA FIE O TARA DE HOTI, RUSINEA EUROPEI. Cam atât. Un stat securisto-mafiot nu poate fi demantelat de un petec de hârtie, numit proiect de țară. Țara va fi jefuită ca și până acum și doar dispariția ei de pe hartă o mai poate salva de junta criminală care și-a anexat-o acum 26 de ani.
  • -2 (2 voturi)    
    vreau euro (Marţi, 4 octombrie 2016, 14:45)

    Francisc 1 [utilizator]

    din doua motive , e mai greu sa tiparesti bani electorali si la greu vom fi ajutati de vest pentru ca altfel pierd si ei.
  • 0 (0 voturi)    
    Dar sa incepem cu inceputul... (Marţi, 4 octombrie 2016, 15:24)

    Radius [utilizator]

    ..."statul va scoate la vânzare acțiuni la Complexul Energetic Oltenia, Hidroelectrica, Compania Națională Aeroporturi București, CNAPM Constanța și Salrom, conform unui memorandum publicat marți de Executiv"...
    • 0 (0 voturi)    
      Da' n-ai citat si restul, 'ai? ca statul mareste (Miercuri, 5 octombrie 2016, 1:16)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Radius

      subscriptia sa, a.i. sa-si mareasca detinerea in intreprinderile alea si sa-si pastreze pachetul de control?
  • +1 (3 voturi)    
    PSD va face PiPi in Parlament (Marţi, 4 octombrie 2016, 16:45)

    Locke Lamora [utilizator]

    si la Guvern pe proiectul de tara.....curand.
  • 0 (0 voturi)    
    "Bunastarea cetatenilor" (Marţi, 4 octombrie 2016, 20:32)

    yellowdog [utilizator]

    Atat trebuie sa fie proiectul de tara, nu in viitor ci acum.
  • -1 (1 vot)    
    Va defini probleme importante: (Marţi, 4 octombrie 2016, 22:59)

    Miky113 [utilizator]

    Calule, mananci ovaz ???!

    Intrebari retorice:
    -vreti aufwiedersehen Schengen ?
    -vreti in zona Euro ???
    -vreti 6neuroni litrul la pompa ?
    -vreti vot prin corespondenta !
    -vreti autobenzi ?
    -vreti admitere fara bac !?
    -vreti doctorate copiate(de ne net)
    -vreti politica demografica din Japonia ?
    -vreti desfiintarea dna
    -vreti infiintarea Memorial Institutute National off Interceptari "C ...A Tariceanul"
    -vreti bere gratis, mandinga, smiley, ...