Universitatea de Vest din Timisoara a demarat procedurile interne pentru verificarea acuzatiilor de plagiat la adresa doctoratului Laurei Codruta Kovesi

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 3 octombrie 2016, 18:26 Actualitate | Esenţial

Codruta Kovesi
Foto: Agerpres
Universitatea de Vest din Timisoara anunta ca a demarat la sfarsitul saptamanii trecute proceduri interne in vederea clarificarii situatiei vizavi de teza de doctorat a doamnei Laura Codruta Kovesi, in urma unor acuzatii de plagiat aparute in spatiul public.

Intr-un comunicat transmis presei, UVT precizeaza ca, in cursul zilei de luni, a primit punctul de vedere al Scolii Doctorale de Drept si a solicitat informatii suplimentare pe care le asteapta in zilele urmatoare.

"Intelegem ca Asociatia Grupul pentru Reforma si Alternativa Universitara (GRAUR) Cluj-Napoca a trimis catre Ministerul Educatiei Nationale si Cercetarii Stiintifice si Universitatea de Vest din Timisoara o sesizare pe tema suspiciunii de plagiat a lucrarii de doctorat a doamnei Kovesi, sesizare care nu a ajuns inca la Universitate. In baza deschiderii catre comunitate de care UVT da dovada in mod constant si a implicarii pozitive in numeroase demersuri care tin de transparenta si corectitudinea academica, Universitatea isi exprima intreaga disponibilitate de a coopera cu orice institutie abilitata in vederea clarificarii acestei situatii", arata Universitatea de Vest.


Citeste mai multe despre   









5225 vizualizari
  • +1 (21 voturi)    
    verificari (Luni, 3 octombrie 2016, 22:00)

    sareta [utilizator]

    Rectorul sa faca repejor o comisie formata din elevi de clasa IX si sigur se va afla adevarul ! Altfel frectie ...oare de ce nu s-a clarificat pana astazi ?
  • -9 (17 voturi)    
    Interesant... (Luni, 3 octombrie 2016, 22:00)

    newlook [utilizator]

    Interesant...

    Cred ca se cauta cu disperare o noua imagine anticoruptie. Sa fie Nick Ushordan?
    • +1 (5 voturi)    
      Neah, Pontanelul e cel mai cinstit (Marţi, 4 octombrie 2016, 2:45)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Nu-l taie nimeni.
  • -11 (33 voturi)    
    Unele plagiate sunt mai egale ca altele (Luni, 3 octombrie 2016, 22:38)

    Lovercraft [utilizator]

    Se va dovedi că plagiatul Codruței a fost ceva mai finuț decât plagiatul lui Ponta sau Tobă. Și cu asta se va încheia circul. Nu se va schimba nimic.
    • -7 (9 voturi)    
      O sa se schimbe xeroxul cu imprimante 3d (Marţi, 4 octombrie 2016, 2:48)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      Or sa se scoata dottoratele 3d de-o sa ramaneti cracanati voi plebeii, mazeta & co....niuluka, xgrohu si cu lovedaft.
  • +3 (11 voturi)    
    PSD-ei (Marţi, 4 octombrie 2016, 7:56)

    Sani [utilizator]

    Mda sa intelegem ca un plagiat dovedit cu varf si indesat, intern si international la Ponta este mic si neinsemnat fata de unul pretins de condamnatii penal.

    Bei PSD-isti ati aflat si voi ca plagiatul este rau si urat...daca nu loveste unu' de-al vostru evident!
  • -7 (11 voturi)    
    Daca asociatia GRAUR din Cluj,asociatie (Marţi, 4 octombrie 2016, 9:31)

    xrogo [utilizator]

    formata din profesori universitari,nu un neica nimeni in peisajul universitar ca si Ciuvica,au ajuns la concluzia ca eroina luptei anticoruptie a plagiat,si asta din 2012,ce dovezi si ce comisii si comitete va mai trebuie,un plagiat este un plagiat,asteptam cu bucurie demisia plagiatoarei,retragerea titlurilor universitare si aruncarea madamei in uitare!
    • 0 (10 voturi)    
      Hai bai dreptaciule... (Marţi, 4 octombrie 2016, 10:10)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ...o vorba de bine pentru Ponta (plagiat dovedit in RO si in strainatate) fata de Kovesi unde nu exista inca nimic oficial.
      Sau de Ponta & PSD n-ai nimic de comentat?

      Bai, eu te-am vazut cand ai copiat la BAC!
      Sa ti se retraga toate titlurile: politruc, postac la PSD, colportor, etc....
      • 0 (0 voturi)    
        Ei aici n-ai nimerit-o,eu n-am dat (Marţi, 4 octombrie 2016, 16:35)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        BAC-ul!
    • +3 (3 voturi)    
      ce gindire de sef de colhoz!!! (Marţi, 4 octombrie 2016, 11:36)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Deci daca unii care "e" profesori universitari (eu n-am gasit la ei pe site componenta asociatiei, da' sa zicem ca or fi profesori universitari...) au ajuns la o concluzie oarecare, inseamna ca aia e musai un adevar absolut? Profesori universitari sunt si Udrea, Opreasi Mang, si Marga, si multe alte nulitati asemanatoare...

      Tu nu esti curios sa vezi dovezile? Nu stii sa citesti, nu te descurci sa identifici un text copiat, sau care e motivul pentru care preferi sa crezi pe cineva pe cunvint in loc sa ceri dovezile?
      La nen'tu Ponta a aparut fotocopie la original, fotocopie la sursa de plagiat, subliniat cu markerul pasajele copiate. Si link-uri la lucrarea lui Ponta si la sursa de plagiat. Si orice elev de clasa a 4-a putea sa se convinga singur ca e plagiat. Daca e ceva real, de ce nu apar informatiile astea in presa, in asa fel incit sa nu mai existe dubii? De ce nu publica cineva dovezile alea care se tot vintura pe piata? In felul asta n-ar mai fi nevoie de nici o verificare a tezei pentru a face tandari imaginea lui Kovesi.

      Nu apar dovezile pentru simplul motiv ca ele nu exista. Totul e doar o campanie de denigrare menita sa justifice dupa alegeri debarcaqrea ei si confiscarea anti-coruptiei de gasca de hoti care te plateste pe tine sa postezi pe forumuri ce primesti pe copiuta.
      • 0 (0 voturi)    
        Pai dovezile au aparut,dar trebuie sa le (Marţi, 4 octombrie 2016, 16:36)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        cauti!
        • 0 (0 voturi)    
          Pai le-am cautat (Marţi, 4 octombrie 2016, 18:21)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          Si pe site la Ciuvica, site care nu merge, si pe google, si la asociatia graur. Si n-am gasit nimic palpabil, cu ambele lucrari si indicatii de text identic. Toti acuzatorii se limiteaza la acuze si cam atit. De ce nu vine cineva cu probe cum erau la Ponta, La Oprea, la Toba, astfel incit si un copil sa poata constata plagiatul? Iti zic eu de ce, pentru ca nu exista.