Ministerul Sanatatii: In Bucuresti a crescut numarul solicitarilor pentru asistenta medicala de urgenta, a fost suplimentat numarul de ambulante

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 octombrie 2016, 17:01 Actualitate | Esenţial

Serviciul de Ambulanta
Foto: AGERPRES
In Bucuresti a fost consemnata o crestere a solicitarilor pentru asistenta medicala de urgenta, motiv pentru care a fost suplimentat numarul echipajelor de ambulanta, informeaza printr-un comunicat, Ministerul Sanatatii si Departamentul pentru Situatii de Urgenta. 

Masurile de suplimentare au fost dispuse atat la Serviciul de Ambulanta Bucuresti Ilfov (SABIF) cat si la SMURD. 

La SABIF numarul solicitarilor a inregistrat vineri, 30 septembrie, o crestere de 36 - 38 la suta. Daca in mod normal, in 24 de ore se inregistreaza, in medie intre 1000 si 1200 de solicitari, in ultimele 24 de ore au fost inregistrare peste 1.600 de solicitari. 

Pentru a face fata numarului de solicitari, la Serviciul de Ambulanta au lucrat suplimentar in cursul zilei de vineri 8 echipaje de tip B si C, iar in noaptea de vineri spre sambata au lucrat suplimentar 16 echipaje de tip B si C. 

Doua echipaje au fost aduse de la Arges si unul din Prahova. 

SMURD a lucrat, de asemenea, cu echipaje suplimentare pentru a face fata cresterii numarului de solicitari. Din judetul Teleorman au fost aduse doua echipaje de prim-ajutor, iar la Bucuresti a mai fost operationalizat un echipaj. 

Aceste masuri vor fi mentinute cat timp este necesar astfel incat asistenta medicala de urgent acordata populatiei sa nu aiba de suferit, afirma sursa citata.

Serviciul de ambulanta a fost in centrul a doua scandaluri saptamana aceasta, primul in cazul mortii actorului si cantaretului Ioan Gyuri Pascu, ce a dus la sanctionarea unui medic de ambulanta si la o investigatie a politiei.

De asemenea, ministrul de Interne, Dragos Tudorache, a declarat ca i-a cerut un raport lui Raed Arafat privind transporturile medicale catre strainatate, dupa ce tolo.ro a scris ca persoane influente ar fi fost transportate cu ambulante publice in strainatate desi nu erau urgente. 











1346 vizualizari
  • +3 (3 voturi)    
    Cool (Sâmbătă, 1 octombrie 2016, 17:16)

    LiviuV [utilizator]

    ...foarte bine cu suplimentarea, dar cauza suplimentarii o cautam? Daca tot lucram cu statistici...
    • +1 (1 vot)    
      cauza (Sâmbătă, 1 octombrie 2016, 18:02)

      CosminGeorge [anonim] i-a raspuns lui LiviuV

      este halirea de alimente astfel incat sa ramana cat mai mult in noi,eventual sa putrezeasca acolo.
    • 0 (0 voturi)    
      micii si berea electorala. (Sâmbătă, 1 octombrie 2016, 22:03)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui LiviuV

      .
    • 0 (0 voturi)    
      berea si micii electorali (Duminică, 2 octombrie 2016, 10:32)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui LiviuV

      moca ingrasa...
  • +2 (4 voturi)    
    Foarte bine, (Sâmbătă, 1 octombrie 2016, 19:09)

    Mariusica.a [utilizator]

    Dar cu tot respectul, Va rog, Va Implor....dati volumul acela la sirene la mai incet ca imi bubuie creierii cand trece o ambulanta pe strada mea....si trec destul de des, pentru ca strada Nasaud face legatura si cu Ferentariul si cu Salajul.
    Inteleg importanta ambulantelor, si probabil o sa am si eu la un momentdat nevoie in viata mea de una....dar sunetul este incredibil de tare! :(
    • +2 (2 voturi)    
      Exact, soferii de salvare sunt niste tarani (Sâmbătă, 1 octombrie 2016, 21:36)

      Adrian C. [utilizator] i-a raspuns lui Mariusica.a

      Eu locuiesc langa intersectia Fundeni/Pantelimon ... si aud salvari chiar si cand e soseaua goala, adica noaptea, in weekend. Cred ca din reflex dau drumul la sirena, sau e o chestie pshihologica a soferilor de ambulanta.
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebari . (Duminică, 2 octombrie 2016, 8:18)

    Andrei_Fieraru [utilizator]

    Fenomenul trebuie sa dea de gandit , la modul serios . Foarte multi oameni , in special cei din rural si neasiguratii , stiind ca in mod normal au acces greu la asistenta medicala , la consultatii sau analize , s-au orientat si dau telefon la 112 , anuntand diverse probleme , de multe ori inchipuite si greu verificabile pe loc . Solicitantul este urcat in salvare , dus la vreun spital si tot se pricopseste cu o consultatie si ceva analize .toate moka . Asta este motivul pentru care cresc cererile la ambulante .
    • 0 (0 voturi)    
      asta o fac tiganii din orase (Duminică, 2 octombrie 2016, 11:50)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Fieraru

      nu taranii.