Ambasada Rusiei: Ne exprimam regretul ca demersul nostru umanitar a provocat o reactie controversata si uneori extrem de neprietenoasa

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 30 septembrie 2016, 7:33 Actualitate | Esenţial

Ambasasa Rusiei la Bucuresti califica drept "reactie emotionala" "limbajul de ura" generat de filmul care a insotit anuntul privind donatia pentru "Cumintenia Pamantului", punand-o pe seama "sensibilitatii opiniei publice din Romania in ceea ce priveste unele capitole ale istoriei" si exprimandu-si regretul ca un demers umanitar a provocat o reactie controversata si uneori extrem de neprietenoasa, scrie news.ro.

Ambasada sustine, intr-o postare pe Facebook, ca un astfel de limbaj este condamnat de legislatia unor tari UE, dar si de cea a Rusiei, subliniind ca respecta dreptul romanilor la exprimarea libera a opiniei si dand ca exemplu libertatea de exprimare din Federatia Rusa.

Remarcile sunt facute in contextul in care reprezentanta diplomatica anunta ca inca un cetatean roman "care s-a prezentat ca "persoana privata care nu are nicio legatura cu institutii publice, mass-media, servicii secrete s.a.m.d.¬ a transmis 100 de euro in calitate de ¬gest de multumire pentru interesul manifestat fata de cultura romana".

"Aducem la cunostinta ca fara a lua in considerare motive concrete din partea acestuia si a altor cetateni romani care transmit bani la Ambasada in contextul donatiei modeste anuntate de catre noi mai devreme in campania pentru achizitia operei ¬Cumintenia Pamantului¬ a lui Constantin Brancusi, nu stim o folosire mai buna a acestor bani decat transferul acestora la fondul mentionat. Ceea ce am si facut. (Insa dorim sa atragem atentia ca pe 30 septembrie 2016 termenul acestei actiuni expira. In cazul in care banii vor fi adusi dupa aceasta data vom fi nevoiti sa-i donam pentru alte fapte filantropice)¬, scrie pe contul de Facebook al Ambasadei Federatiei Ruse la Bucuresti. De asemenea, reprezentanta diplomatica anunta ca a reusit sa converteasca 200 de yeni japonezi si 200 de woni sud-coreeni, ¬aproximativ 10 lei¬, suma primita in urma protestului care a avut loc marti seara in fata ambasadei.

¬Totodata, sigur ca nu putem sa nu ne exprimam regretul ca demersul nostru umanitar bazat doar pe sentimentele prietenoase fata de Romania si poporul roman a provocat o reactie atat de controversata in societatea romana si uneori extrem de neprietenoasa cu privire la Rusia si poporul ei multinational. Ca raspuns la mana data de un prieten noi auzim de multe ori injuraturi ordinare si insulte personificate.

Intelegand sensibilitatea opiniei publice din Romania in ceea ce priveste unele capitole ale istoriei, legam acest ¬limbaj de ura¬ (language of hatred), cu o prima reactie emotionala. Apropo, un astfel de limbaj este condamnat atat in legislatia mai multor tari ale Uniunii Europene, cat si in cea a Rusiei. In acelasi timp, noi respectam dreptul romanilor la exprimarea libera a opiniei lor¬, se mai arata pe contul de Facebook al ambasadei.

Reprezentanta diplomatica isi exprima speranta ca in Romania, ca stat care impartaseste "valorile democratice europene", va fi tratat cu intelegere dreptul Ambasadei si al poporului rus in general la "un punct de vedere alternativ."


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
3778 vizualizari
  • +3 (9 voturi)    
    Bol$hevicii nu se lasa..vor scandal (Vineri, 30 septembrie 2016, 7:51)

    un domn [utilizator]

    vezi Mazeta, Angajatorii Tai au toate sansele sa ia locul tziganilor ca "preferinte" pentru un sac de box...Poporul Roman Iarta INSA Nu Uita "binefacerile" Reprezentantilor poporului rus !
  • +7 (9 voturi)    
    Ce-at fi (Vineri, 30 septembrie 2016, 7:54)

    aniod [utilizator]

    sa cerem despagubiri pentru romanii morti pe drumul spre Siberia si acolo?
  • +9 (11 voturi)    
    Umanitar? Voi va dati seama ce vorbiti? (Vineri, 30 septembrie 2016, 7:59)

    pedepsitorul [utilizator]

    Inseamna ca grupurile de omuleti verzi din Ucraina tot umanitare sunt!

    Asta e diplomatia cu gardului de sarma ghimpata...
  • +5 (7 voturi)    
    Ambasada rusa, confuza ca si natzia insashi (Vineri, 30 septembrie 2016, 8:02)

    seb_h [utilizator]

    "Demers umanitar"? probabil ca viziunea rushilor cu putere de decizie a ramas aceeashi ca pe vremea ceka-nkvd-kgb referitor la sensul termenului "umanitar"...O dovada o vedem in "umanitatea" bombardarii spitalului din Alep. Acesti fesebisti-siloviki au nesimtzirea gashtii naziste inaintea atacarii Poloniei, dupa anschlussul austriac...
  • +8 (8 voturi)    
    Ambasada (Vineri, 30 septembrie 2016, 8:13)

    Grasul [utilizator]

    Poate ca reactia romanilor ii va face sa inteleaga macar pe reprezentantii ambasadei Rusiei ca propaganda ruseasca nu se bucura de simpatie in Romania!
  • +6 (6 voturi)    
    solutie la problema (Vineri, 30 septembrie 2016, 8:15)

    voxpopulix [utilizator]

    Puteti sa va revanjati daca ne trimiteti un inventar al tezaurului :)
  • +9 (11 voturi)    
    Un alt fel de gest ar fi fost mai nimerit! (Vineri, 30 septembrie 2016, 8:19)

    Martinezu [utilizator]

    In schimb ambasada noastra de la Moscova poate ar trebui sa faca un gest similar si sa oferi un palet de votca nevoiasilor si celor mai putini nevoiasi, ca ajutor umanitar dat fiind conditiile grele impuse de criza.
  • +11 (11 voturi)    
    ... dand ca exemplu libertatea de exprimare (Vineri, 30 septembrie 2016, 8:23)

    Adrian C. [utilizator]

    Cea mai tare gluma, am tras o burta de ras.

    "... dand ca exemplu libertatea de exprimare din Federatia Rusa."

    De fapt poate are dreptate, ai libertatea sa te exprimi in Rusia, dar si ei au libertatea sa te omoare daca te exprimi :)).
    • +1 (1 vot)    
      nu te omoara, (Vineri, 30 septembrie 2016, 15:20)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Adrian C.

      te trimit in siberia sa studiezi fauna si flora, mai ales dincolo de cercul polar.
  • +4 (6 voturi)    
    Thanks but no thanks! (Vineri, 30 septembrie 2016, 8:43)

    Pac-pac [utilizator]

    As prefera ca romanii sa-si rezolve singuri problemele interne, fara ajutorul de 100 euro din partea Rusiei.
    Ambasada Rusiei avea doua optiuni:
    1) sa nu se bage (cel mai bine);
    2) sa cumpere ei Uratenia Pamantului cu promisiunea/obligatia de a o dona statului roman chipurile ca gest de prietenie si deschidere diplomatica;

    Sa oferi 100 euro, adica mai putin decat factura zilnica de votca, e ca si cum i-ai da unui cersetor 1 leu la semafor ca-ti spala parbrizul. Asa ne-au tratat rusii.
  • +10 (12 voturi)    
    sunteti iubiti ca buba neagra (Vineri, 30 septembrie 2016, 8:46)

    rov [utilizator]

    violatori de natii ce sunteti !!!!
    App despre Crimeea, Republica Moldova, Georgia, Cecenia, Ucraina, Olanda(zborul) se aude ceva donatii ?!?!?!
  • +7 (7 voturi)    
    Umor rusesc (Vineri, 30 septembrie 2016, 9:04)

    Demostenes [utilizator]

    Sau amenintare voalata ?

    "..subliniind ca respecta dreptul romanilor la exprimarea libera a opiniei si dand ca exemplu libertatea de exprimare din Federatia Rusa."
    • +5 (5 voturi)    
      Nemtzov s a Imbolnavit de Glontzita (Vineri, 30 septembrie 2016, 10:00)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Demostenes

      de atata "libertate de exprimare" !
  • -2 (2 voturi)    
    Nu inteleg! (Vineri, 30 septembrie 2016, 13:49)

    baciul-vrancean [utilizator]

    Ce nu inteleg eu este de ce cadem intr-o astfel de capcana? Rusia are un aparat de propaganda mult, muuult mai bine pus la punct, mai bine finantat decat noi. Mai bine finantat decat tarile de pe jumate din Glob, luate impreuna. Restul de Glob sunt ei, oricum. Niciodata nu o sa putem sa-i facem fata cu succes.
    Atunci , de ce , de ce cadem in capcana asta a unui joc stupid. Stiti jocul ala idiot, in care doi stau fata in fata si isi trag palme pana cedeaza unul? Ei bine, e ca si cum am juca jocul asta cu Hulk!
    Toata ziua nu vad pe HotWings decat pufoaika, vodka, furtin, betivi, nespalati, etcetera, etcetera.
    Credeti ca are vreun efect? In loc de exprimarile la nivel de muncitori de pe schela se pot gasi, la o adica, jigniri mult mai rafinate. Cand vrei sa injosesti neaparat efectul e garantat daca cei din jur rad, fara ca destinatarul glumei sa isi dea seama de ce.
    Altii joaca un joc mult mai pragmatic. Da-mi sa-ti dau! E curvasarie? Sigur ! Dar in ziua de astazi Real Politik devenit mai real ca niciodata. Intotdeauna interesele au primat, dar erau ascunse sub o aura de "virginitate". Astazi politicienii spun: sa lasam moravurile bune deoparte cand ne pregatim sa facem un film por no!
    Putem juca mult mai inteligent! Oricarui Imperiu ii place sa i se gadile orgoliile si nu ii place sa i se arunce in fata defectele.
    Pe Youtube circula un clip simpatic , cu o maimutica ce enerveaza un pui de tigru, tragandu-l de coada. Ei, maimutica asta va trebui sa mai coboare , din cand in cand sa bea apa. S-ar putea ca tigrul sa fie prin preajma. O sa spuneti, bine-bine, tigrul oricum ar fi mancat maimutica si daca nu il enerva. Da, asa e, dar poate s-ar fi gandit ca nu merita sa alerge dupa o prada asa mica si nu s-ar fi obosit sa o vaneze. Ar fi asteptat un tapir, un pui de elefant , ceva. Sau poate era satul.
    Asa, cred ca maimutica prinsa la ananghie nu are nicio sansa. Tigrul o va omori nu doar daca ii este foame , ci si din placerea de a se razbuna.