UPDATE Colegiul Medicilor Bucuresti s-a autosesizat in cazul decesului lui Ioan Gyuri Pascu/ Ministerul Sanatatii: Informatiile de pana acum denota o posibila abordare terapeutica superficiala

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 28 septembrie 2016, 21:29 Actualitate | Esenţial

Alis Grasu, managerul Serviciului de Ambulanta Bucuresti Ilfov
Foto: Agerpres
Colegiul Medicilor din Municipiul Bucuresti (CMMB) a informat miercuri ca s-a autosesizat in cazul decesului lui Ioan Gyuri Pascu, anunta Agerpres. De asemenea, o echipa formata din reprezentanti ai Corpului de control al Ministerului Sanatatii si de la Departamentul pentru Situatii de Urgenta s-a deplasat, miercuri, la Serviciul de Ambulanta Bucuresti-Ilfov, pentru a verifica informatiile cu privire la interventia care a avut loc, luni dimineata, la artistul Ioan Gyuri Pascu.

"In urma informatiilor aparute in mass-media privind faptul ca un echipaj al Serviciului de Ambulanta l-a consultat pe Ioan Gyuri Pascu si i-a pus diagnosticul de 'atac de panica', Colegiul Medicilor din Municipiul Bucuresti s-a autosesizat. Rezultatele investigatiei vor fi facute publice", se arata intr-un comunicat al CMMB.

Serviciul de Ambulanta Bucuresti-Ilfov (SABIF) desfasoara o ancheta interna in urma interventiei care a avut loc luni dimineata la artistul Ioan Gyuri Pascu, a declarat pentru Agerpres managerul SABIF, Alis Grasu.

"Luni dimineata, la ora 3,26, s-a solicitat o ambulanta pentru un barbat de 55 de ani care nu dormea de trei zile si care facea frecvent atacuri de panica. Solicitantul era sotia. Se inregistreaza ca si o consultatie la domiciliu, se trimite o masina de consultatie cu medic care ajunge in 11 minute si gaseste un barbat de 55 de ani care spune ca de trei zile nu doarme din cauza unor dureri articulare. Are diagnosticul de artroza pentru care face fizioterapie, este diabetic si face frecvent atacuri de panica. Aceste declaratii sunt intarite de sotie. I se masoara constantele vitale si se constata o tensiune buna, o aliura ventriculara buna, o saturatie buna. Niciun fel de durere toracica, niciun fel de simptomatologie cardiaca. Astept nota explicativa a medicului, in fisa nu am gasit daca urma vreun tratament. Singurul lucru pe care il specifica medicul in fisa este ca lua Sedatif PC de cateva zile fara rezultate", a afirmat, miercuri, managerul SABIF.

Ea a adaugat ca medicul care s-a deplasat la domiciliul artistului i-a administrat jumatate de fiola de Diazepam, avand in vedere ca pacientul nu dormise de trei zile si avea atacuri de panica, iar la aproximativ o ora de la plecarea echipajului s-a inregistrat un nou apel intrucat barbatul se invinetise si nu mai respira.

Alis Grasu a precizat ca rezultatul anchetei interne va fi gata in cel mult doua zile.

"Pentru faptul ca era vorba despre un barbat de 55 de ani, care a beneficiat de consultatia unui medic la consultatii si la o ora starea lui a devenit foarte grava si a intrat in stop cardio-respirator, ne-am autosesizat si am declansat o ancheta interna administrativa pentru a vedea ce s-a intamplat la consultatia respectiva, pentru a primi un punct de vedere al medicului care a efectuat consultatia. Urmeaza aceasta cercetare disciplinara, speram ca in cel mult doua zile o vom finaliza, pentru ca exista o procedura: trebuie sa il citezi, sa vina sa iti dea nota explicativa", a explicat managerul SABIF.

UPDATE Ministerul Sanatatii: Informatiile de pana acum denota o posibila abordare terapeutica superficiala; MS va sesiza Colegiul Medicilor din Romania


Ministerul Sanatatii anunta miercuri seara, intr-o informare remisa presei, ca o echipa formata din reprezentantii Corpului de Control al ministrului Sanatatii, inspectori ai Departamentului pentru Situatii de Urgenta si reprezentanti ai Directiei de Sanatate Publica a Municipiului Bucuresti au efectuat astazi, 28 septembrie, un control la Serviciul de Ambulanta Bucuresti-Ilfov pentru a analiza modul in care a fost gestionat cazul actorului Ioan Gyuri-Pascu.

"Echipa de control a analizat modul in care a fost repartizat acest caz, a analizat fisa de urgenta prespitaliceasca si a discutat cu medicul care a fost la consultatie, pentru a avea o imagine clara asupra modului in care s-a intervenit. Echipa de control va elabora un raport pe care il va inainta ministrului Sanatatii si sefului Departamentului pentru Situatii de Urgenta", precizeaza MS.

Potrivit Ministerului, "informatiile de pana acum denota o posibila abordare terapeutica superficiala", iar "urmare a acestui lucru si dupa analizarea tuturor documentelor si procedurilor, Ministerul Sanatatii va sesiza Colegiul Medicilor din Romania, care are atributii in a se pronunta asupra unor potentiale culpe medicale".


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3750 vizualizari
  • +4 (10 voturi)    
    si cati or sa mai moara (Miercuri, 28 septembrie 2016, 22:10)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Vedeti scolile care pregatesc doctori/asistenti inca se da spaga pt note si examene..apoi organizarea ambulantelor se bazeaza pe coruptie/pile ..n-are cum sa mearga treaba profesionist
    • +3 (7 voturi)    
      din pacate noi stam in casa (Joi, 29 septembrie 2016, 1:00)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      si ei in continuare primesc spagi... si ghici de la cine? despre ce vorbim??? eu i-as calca pe cap, dar sigur ca eu, spre deosebire de ei, as infunda puscaria... ca tre' sa se "faca dreptate" cu cineva...
    • -3 (9 voturi)    
      Ne sugerați (Joi, 29 septembrie 2016, 2:48)

      charlie [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      asfel, că nici șnițelul vienez nu mai e ce era odată.
      Poate, dar asta e doar o parte a adevărului...
      Mai este de luat în calcul și stilul de viață, bolile asociate (diabet zaharat și boli cardio-vasculare în familie) sau, pur și simplu, că și cel mai mare medic din lumea asta poate trece, măcar o dată'n viața lui, pe lângă diagnosticul unui infarct miocardic acut.
      Unii denumesc toate astea soarta omului, destinul lui.
      • +1 (3 voturi)    
        Orbule (Joi, 29 septembrie 2016, 9:26)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui charlie

        Spaga si pilele distrug natiunea asta..cei care dau sunt tineri inconstienti, cei care primesc sunt criminali cu acte. Fenomenul este preponderent raspandit acolo unde domina saracia . Sistemul are si profesionisti, dar din pacate multi au ales sa plece
        • 0 (0 voturi)    
          Nu sunt orb, (Joi, 29 septembrie 2016, 12:00)

          charlie [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

          port doar ochelari pentru departare (altfel spus, sunt miop, dar am corectat asta cu lentile -1,5).
          Ce vreti sa spuneti, ca nu vad coruptia din sistem (desi lucrez si eu in el) ? Va inselati, vad aceasta realitate. Este cancerul generalizat al acestei natii, crucea pe care o ducem inca (pana cand ?). Insa, hai sa nu comentam orice se-ntampla in tara asta (de exemplu, moartea unui om) prin lentila politica ! Eu v-am dat doar alte necunoscute ce trebuie luate-n calcul cand judecam (cine suntem noi, de ne pricepem chiar la toate ?) ecuatia mortii unui om tanar, intr-o noapte, intr-o capitala europeana. Sunt mai multe cauze, nu doar una (cum se doreste a se induce aici, in mod perfid), inclusiv posibilitatea ca un medic sa greseasca diagnosticul corect. Subsistemul medical romanesc e departe de a fi perfect, e ca tot sistemul numit Romania.
          Desigur, sunt instante care trebuie sa analizeze acest caz si sa dea un verdict, nu cred ca peluza postacilor de pe HN poate sa se priceapa chiar la orice. Si in plus, greseli medicale se petrec, zilnic, in intreaga lume, la Londra, la Viena sau la New York.
          Oricum, sunt de acord ca mai e mult pana departe si sunt foarte constient ca nu voi vedea in timpul vietii mele Romania pe care am visat-o in 1989. Din pacate...
      • 0 (2 voturi)    
        Nu bolile sint adevaratele probleme (Joi, 29 septembrie 2016, 9:34)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui charlie

        Cu lipsa raspunderii PERSONALE, care trebuie sa fie valabila nu numai pentru medici ci si pentru directori, judecatori, etc. si care sa includa pierderea liocentei si despagubiri la adevarata valoare. Ar mai cumpara cineva diplome atunci???
        Se vede treaba ca acum gresesc toti dar nu raspunde nimeni, o asigurare de malpraxis sau vina firmei care curind da faliment "rezolva" problema.
        • -1 (1 vot)    
          Senzational ! (Joi, 29 septembrie 2016, 10:32)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

          Sa inteleg ca daca se rezolva chestiunea raspunderii personale este gasit si leacul pentru cancer, diabet, etc ? Cate prostii debitate la tona !! Poate iei si un premiu Nobel pentru descoperirea ta (insa in nici un caz pentru medicina !)
    • -1 (1 vot)    
      Profesionism ca la postacii de doi bani ? (Joi, 29 septembrie 2016, 10:30)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Inainte de a stropi cu rahat oamenii ce muncesc sa salveze vieti mai bine uita-te intr-o oglinda
      • +1 (1 vot)    
        breasla medicala (Joi, 29 septembrie 2016, 12:19)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Nu face mai nimic sa se elibereze de mafie..ori sunt parte din mafie ,ori tac ori pleaca.
        Dreptul la opinie amice.doar nu esti comunist
  • +7 (13 voturi)    
    Ecusonul "Vrem respect" (Joi, 29 septembrie 2016, 1:09)

    Berzelius [utilizator]

    Ecusonul "Vrem respect" din pieptul doamnei (in fotografie) spune multe.

    Stimati purtatori ai acestui tip de ecuson,
    RESPECTUL se CASTIGA, nu se cere! Si nu, nu se castiga la loz in plic, sau la alte scamatorii de jocuri.
    Respectul se castiga al naibii de greu, se construieste cu multa munca, cinste si onoare, in decursul timpului.
    • -1 (1 vot)    
      cum sa nu se ceara?! (Joi, 29 septembrie 2016, 9:07)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui Berzelius

      "Respectul" specificat in ecuson are o forma extrem de palpabila, se refera la plicul cu Euro ce trebuie dat.
      Probabil ca familia lui Gyuri nu a oferit acest respect, stict necesar!
      Cum sa pretinzi un diagnostic corect, daca nu le oferi un elementar respect?!
  • +6 (10 voturi)    
    Pacat (Joi, 29 septembrie 2016, 6:37)

    Pac-pac [utilizator]

    Pacat ca a trebuit ca incompetenta sa loveasca in Gyuri Pascu ca sa se puna problema si in acest fel.
    Dar daca noaptea trecuta a patit-o dl. Ionescu de la 5, mai scrie cineva despre el? Nu, da-l in ma-sa, ca nu ne intereseaza, nu e o stire, nu produce click-uri...
    • 0 (0 voturi)    
      apreciez optimismul! (Joi, 29 septembrie 2016, 9:10)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      Imp pare rau pentru Gyuri , dar ar fi excelent, super-excelent daca in urma scandalului s-ar lua ceva masuri, pentru ca in viitor sa se evite astfel de situatii "medicul iti da un Diazepam, iar peste o ora, mori!"

      Dar nu prea cred: al fel ca inainte de 1989, la romani orice minune tine doar trei zile ...
    • 0 (0 voturi)    
      doar Gyuri, crezi? (Joi, 29 septembrie 2016, 9:37)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      Din cauza incompetentei medicilor au murit zeci de mii de oameni cu afectiuni simple, nu vorbesc de boli complicate, cancere in ultima faza sau asemenea. ...
      • +1 (1 vot)    
        Si sute de mii au fost salvati (Joi, 29 septembrie 2016, 10:35)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        Nu mai generaliza. Si la voi la "managerii de curatenie" sunt unii ce dau cu matura mai bine altii mai rau. Asta nu inseamna sa blamam toti cei ce fac, mai bine sau mai rau, curatenie.
  • +4 (6 voturi)    
    SPAGARI (Joi, 29 septembrie 2016, 6:53)

    sun [utilizator]

    Eu stiu cum mi-a murit mama; pe ambulante (inclusiv smurd) sunt niste spagari indolenti si nepregatiti! la camerele de garda la fel ! incepatori ce nu stiu de iei! la internari la fel! spagarul sef de tura lasa bolnavul adus cu ambulanta pe hol cat vrea muschii lui ! imi este sila sa-mi aduc aminte si nu doresc nimanui fara bani multi sa aiba contact cu medicul spagar roman!
  • +3 (7 voturi)    
    Probabil (Joi, 29 septembrie 2016, 7:41)

    V. Veroiu [utilizator]

    Ca se va descoperi ca a murit cu zile.
  • +1 (1 vot)    
    lua Sedatif PC de cateva zile fara rezultate... (Joi, 29 septembrie 2016, 8:28)

    taro [utilizator]

    ce surpriza, e produs homeopatic
  • -1 (1 vot)    
    dar de baze interconectate ati auzit? (Joi, 29 septembrie 2016, 9:31)

    George50 [utilizator]

    de ce se spera ca un medic (care este si el om) sa fie super atent in orice situatie?

    de ce nu se conecteaza baza de date de la sanatate cu cea de la salvare, ca medicul in drum spre pacient sa ii citeasca fisa si sa stie cam tot fara sa mai intrebe pe nimeni.
    caci atunci cand sunt in situatii limita, oamenii nu au capacitatea de a raspunde pe inteles si se ajunge rapid la diagnostice gresite

    E mai simplu un link intre baze de date si o tableta pentru doctor...
    Chiar asa?
    ne mai miram ca ne pleaca medicii...
    Ii platim prost, avem pretentia sa faca minuni ... dar nici cu cele mai elementare elemente nu ii ajutam
    • 0 (0 voturi)    
      Poti da un exemplu de tara unde exista (Joi, 29 septembrie 2016, 10:37)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui George50

      aceasta interconectare. In SUA, Canada sau Franta nu sunt sigur accesibile datele de istoric pacient de echipajul de urgenta. Doar la admiterea in spital se pot, in unele unitati, consulta fisele cu istoric intr-un interval scurt.
      • 0 (0 voturi)    
        nu are importanta (Joi, 29 septembrie 2016, 11:27)

        George50 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        daca din alta tari nu au
        nu mi-am pus problema sa fiu la curent cu noutatile din lume,
        ce sustin este ca ar fi un instrument util medicilor - ar putea salva multe vieti.
        si cu asta puteti fi si dv de acord