Perchezitii intr-un dosar de evaziune fiscala cu prejudiciu de 5 mil. euro / Este vizat un hotel detinut de Robert Negoita - presa

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 28 septembrie 2016, 9:38 Actualitate | Esenţial

Politia Romana descinde la punctele de lucru ale unor societati comerciale care activeaza in domeniul constructiei de ansambluri rezidentiale si hoteluri, intr-un dosar de evaziune fiscala, informeaza IGPR.

Prejudiciul estimat este de peste 5.000.000 de euro. 

Potrivit Agerpres, este vorba de perchezitii la Rin Grand Hotel, detinut de Robert Negoita, primarul sectorului 3

Potrivit comunicatului Politiei, in cauza se efectueaza cercetari cu privire la savarsirea infractiunilor de efectuarea de rambursari ilegale de T.V.A. si de evaziune fiscala, fapte prevazute si pedepsite de Legea nr. 241/2005 pentru prevenirea si combaterea evaziunii fiscale, care au fost comise prin intermediul unor societati comerciale ce desfasoara activitati in domeniul constructiei de ansambluri rezidentiale si hoteluri.  

Actiunea, desfasurata sub coordonarea procurorilor din cadrul Parchetului de pe langa Curtea de Apel Bucuresti, beneficiaza de sprijinul de specialitate al Institutului National de Criminalistica si al Serviciului pentru Interventii si Actiuni Speciale din cadrul I.G.P.R..

Astfel, ofiterii Directiei de Investigare a Criminalitatii Economice si ai Directiei de Investigatii Criminale din Inspectoratul General al Politiei Romane, efectueaza miercuri dimineata, doua perchezitii pe raza municipiului Bucuresti si a judetului Ilfov, la punctele de lucru (birouri si spatii comerciale) ale unor societati comerciale.

In luna aprilie a acestui an, DNA a anuntat ca Robert Negoita, este urmarit penal de procurorii DNA pentru evaziune fiscala in forma continuata. 

Ancheta vizeaza fapte din perioada 2005- 2009, cand Negoita "a construit trei ansambluri rezidentiale compuse din imobile de locuit si locuri de parcare si a vandut, in nume propriu, un numar de 1.250 din aceste imobile, ascunzand activitatea economica desfasurata prin neinregistrarea ca persoana impozabila in scopuri de TVA, nedeclararea si neachitarea catre bugetul de stat a TVA in valoare de 77.148.021 lei", potrivit DNA.










5943 vizualizari
  • -12 (12 voturi)    
    Kodruta se razbuna (Miercuri, 28 septembrie 2016, 9:52)

    xanti [utilizator]

    Sunt curios care pe care si Udrea era de neatins si uite unde a ajuns.
    Cred ca din iarna o celula e pregatita cu fundita si cos de basket.
    • +5 (5 voturi)    
      pamflet(sau poate nu) (Miercuri, 28 septembrie 2016, 11:21)

      lenderDK [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      La agentiile imobiliare nu merge politia romana.
      De ce? Pai le e frica sa nu gaseasca ceva. De fapt ce zic eu ca le e frica, in mod sigur gasesc mai multe lucruri:
      - taxe neplatite pe comisioane
      - anunturi false/furate

      Agentii imobiliari au imunitate imobiliara!!! E risc sistemic daca se ia cineva de ei.
    • -7 (7 voturi)    
      Intre timp... (Miercuri, 28 septembrie 2016, 11:21)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Presedintele nostru are o noua amanare in proces. De ce nu vad tinerii pro justitie in strada, sa protesteze impotriva acestui lucru ? A.. stiu de ce, nu e in interesul nimanui ca inainte de alegerile parlamentare sa aiba probleme santa klaus.
    • +2 (2 voturi)    
      Alo ! stirea e despre furaciunile (Miercuri, 28 septembrie 2016, 16:13)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      lui Negoita, sponsor psd. Si nu e DNA e politia cu Directiei de Investigare a Criminalitatii Economice si ai Directiei de Investigatii Criminale din Inspectoratul General al Politiei Romane. Inteleg ca negoita vrea celul cu fundite si cosulet. Sunt siguri ca "baietii" ii pun deja de asa ceva.
  • +19 (21 voturi)    
    fugi de aici ca nu te cred (Miercuri, 28 septembrie 2016, 9:58)

    levierul [utilizator]

    Negoita , Robert Negoita n-ar pune mana pe niciun ban. N-are cum. Omul este cel mai corect si valoros din PSD!
    • +10 (12 voturi)    
      n-a pus mana ... (Miercuri, 28 septembrie 2016, 10:10)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Ai mare dreptate ! Ei ,PSD-stii nu pun mana pe bani , ei intra pe blat in conturile lor.....
    • +14 (14 voturi)    
      destept foc. (Miercuri, 28 septembrie 2016, 10:13)

      Johanis [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      si doctorand.
      • +14 (14 voturi)    
        Să explicăm oamenilor. (Miercuri, 28 septembrie 2016, 10:35)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

        Doctorate în hoție obținute la instituția pe care o credeam că pregătește oameni care să ne apere de hoți.Academicieni cică!În hoție!
  • -2 (2 voturi)    
    perchezitia (Miercuri, 28 septembrie 2016, 13:47)

    tropotaru [utilizator]

    are ca obiectiv gasirea de catre politisti a tevea-ului.

    Acum un an ANAF vindea la licitatie apartamentele sechestrate (tot pe motiv de neplata TVA) de la Negoita, dar abia acum politistii reactioneaza si cerceteaza.
  • +2 (2 voturi)    
    DE FATADA (Miercuri, 28 septembrie 2016, 16:27)

    sun [utilizator]

    Se stie de hotie de ani de zile dar el este lasat sa jefuiasca statul ! Priviti cum a jefuit zeci de terenuri in sector pe care le-a plasat prietenilor dezvoltatori imobiliari! te crucesti cum toate parcelele intravilane libere pana acum 4 ani au fost plasate prin hotie la clinti ! a folosit legea 18/1991 in mod infractional cu sprijinul prefecturii! de fapt metoda este patentata in toate sectoarele! oare ce fel de procurori avem! numai buni pentru gainarii?