Laura Codruta Kovesi, prima reactie la "autodenuntul" lui Sebastian Ghita: Teza de doctorat "Combaterea crimei organizate prin dispozitii de drept penal" este o lucrare care imi apartine in totalitate si nu am plagiat

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 27 septembrie 2016, 20:36 Actualitate | Esenţial

Laura Codruta Kovesi
Foto: Agerpres/AP
Procurorul sef al Directiei Nationale Anticoruptie, Laura Codruta Kovesi, a avut marti seara prima reactie la "autodenuntul" lui Sebastian Ghita la Parchet, cu privire la teza ei de doctorat: "Cu referire la teza de doctorat Combaterea crimei organizate prin dispozitii de drept penal, tin sa precizez ca aceasta este o lucrare care imi apartine in totalitate si ca nu am plagiat", afirma Laura Codruta Kovesi intr-un comunicat al DNA. Sefa DNA mai arata ca "Afirmatiile defaimatoare ale persoanelor cercetate de DNA, de o vehementa fara precedent in acest an, au facut obiectul sesizarilor inaintate Consiliului Superior al Magistraturii care a constatat ca acestea aduc atingere prestigiului si credibilitatii magistratilor."

Laura Codruta Kovesi adauga ca: "Mai mult decat atat, in raport cu luarile de pozitie anterioare ale lui Ghita Sebastian Aurelian, in care a facut alegatii cu privire la investigatiile penale desfasurate de procurori, DNA a sesizat, in acest an atat pe Procurorul general al Parchetului de pe Inalta Curte de Casatie si Justitie cat si Consiliul Superior al Magistraturii."

Punctul de vedere al Laurei Codruta Kovesi, transmis de DNA:

"Ca raspuns la solicitarile formulate de reprezentanti ai mass media, cu referire la informatia potrivit careia deputatul Ghita Sebastian Aurelian (inculpat in mai multe dosare penale) s-a prezentat marti la sediul Parchetului General, sustinand ca depune un autodenunt in care arata ca el si mai multi demnitari ai statului roman au falsificat si masluit raportul tehnic de expertiza prin care s-a stabilit ca procurorul sef al DNA, Laura Codruta Kovesi, nu a plagiat in teza de doctorat, Biroul de Informare si relatii Publice este abilitat sa transmita punctul de vedere al procurorului sef al institutiei:

In situatia in care este depusa o sesizare de orice natura (denunt, autodenunt, plangere), este obligatia procurorilor sa verifice si sa clarifice, in raport cu prevederile legii, toate aspectele sesizate si sa dispuna masurile legale.

Cu referire la teza de doctorat Combaterea crimei organizate prin dispozitii de drept penal, tin sa precizez ca aceasta este o lucrare care imi apartine in totalitate si ca nu am plagiat.

De altfel, acest lucru l-am sustinut de la prima aparitie, inca din anul 2012, in spatiul public a afirmatiilor denigratoare de acest tip: http://www.mpublic.ro/presa/2012/c_18_05_2012_3.htm.

Afirmatiile defaimatoare ale persoanelor cercetate de DNA, de o vehementa fara precedent in acest an, au facut obiectul sesizarilor inaintate Consiliului Superior al Magistraturii care a constatat ca acestea aduc atingere prestigiului si credibilitatii magistratilor.

Mai mult decat atat, in raport cu luarile de pozitie anterioare ale lui Ghita Sebastian Aurelian, in care a facut alegatii cu privire la investigatiile penale desfasurate de procurori, DNA a sesizat, in acest an atat pe Procurorul general al Parchetului de pe Inalta Curte de Casatie si Justitie cat si Consiliul Superior al Magistraturii."












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
14441 vizualizari
  • +43 (63 voturi)    
    GUITA ASTA TREBUIE ARESTAT (Marţi, 27 septembrie 2016, 20:40)

    rov [utilizator]

    URGENT
    • +8 (14 voturi)    
      It`s a joke (Marţi, 27 septembrie 2016, 23:37)

      Alethea [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Nu-i ajunge, este dintr-o liga cu totul noua, unitatile de masura ale generatiilor anterioare nu-l pot clasifica, din pacate nici declasa
      • +6 (8 voturi)    
        "Logica" de nivel A3... (Miercuri, 28 septembrie 2016, 9:16)

        imipasa.ro [utilizator] i-a raspuns lui Alethea

        Adica faci parte - pe banul public - dintr-o comisie care se intruneste sa analizeze daca pamantul e rotund, de exemplu. Tu, ca un hot veritabil, incasezi banii publici, dar nu te obosesti sa te prezinti lq munca, si scrii cu pixul ca, da, pamantul e rotund. Apoi vii si strigi in gura mare ca esti hot, ai luat banii. De unde rezulta ca, ce sa vezi, pamantul NU e rotund!!! Pentru ca tu cu pixul tau ati scris 'in fals' ca e rotund si chiar ati anuntat DNA-ul ca ati scris cu pixul, deci "se stia". Serios?!
        PS. E cumva aceeasi comisie care a concluzionatca Ponta NU a plagiat? Just curious.
        • +6 (6 voturi)    
          Ba da (Miercuri, 28 septembrie 2016, 11:41)

          man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui imipasa.ro

          Nu doar ca e aceasi comisiei facuta de Andronescu pt a-l spala pe Ponta, dar au "analizat" ambele cazuri (Ponta si Kovesi) in aceeasi zi si in acelasi format.
          Evident ca Ghita nu minte. Comisia a fost o mascarada totala. Au bagat-o si pe Kovesi acolo doar pt a-i da o credibilitate lui Ponta. Ca dovada ca Ghita spune adevarul, acea comisie a decis ca Ponta nu a plagiat. Stiind foarte bine acum (ca si atunci) ca e vorba de un plagiat ordinar.
          Asta nu inseamna nicidecum ca si Kovesi a plagiat. Tocmai in asta consta smecheria lor, il dati in vileag pe Ponta, aruncati in derizoriu si doctoratul lui Kovesi.

          Rezolvarea acum e destul de simpla. Sa trimita doctoratul lui Kovesi la CNADTCU.
          Deja si-au construit o credibilitate.
    • -11 (23 voturi)    
      Bine, bine ... Ghita si ai lui "E" rai ! (Miercuri, 28 septembrie 2016, 4:09)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Bine, bine ... Ghita si ai lui "E" rai !
      Am priceput.
      Dar n-ai nimicutza impotriva ca lumea sa se adape la izvorul intelighentei natiei, teza de doctorat a Lulutei, singurul doctorat din Romania neplagiat ... nu-i asa? Sau, ai?
  • +53 (67 voturi)    
    Ghita e disperat si se autodistruge (Marţi, 27 septembrie 2016, 20:42)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    E atat de arogant incat nu suporta sa fie prins pentru multele lui infractiuni.

    Ma intreb cat vor mai rezista Siveco, Asesoft, Teamnet etc. cand Ghita va intra inevitabil la puscarie, unde-i e locul.
  • +50 (68 voturi)    
    Codruta (Marţi, 27 septembrie 2016, 20:44)

    deville2010 [utilizator]

    te rugam rupe-le capatzana. Astia au intrat in vrie ..de la puscarie :)
    • 0 (2 voturi)    
      Da , Codruta, rupe-le-o (Miercuri, 28 septembrie 2016, 12:34)

      baciul-vrancean [utilizator] i-a raspuns lui deville2010

      Astept cu sufletul la gura momentul cand Basse o sa-i strige Codrutei :
      "Cand esti doctor in drept , esti tare! Dottoressa ! Hah-Hah-Hah ! Ce-mi plac glumele mele!"
  • +47 (57 voturi)    
    pai (Marţi, 27 septembrie 2016, 20:47)

    RaulIonescu [anonim]

    ghitza, du-te la portitza!
    • +1 (1 vot)    
      la (Miercuri, 28 septembrie 2016, 12:41)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui RaulIonescu

      Poarta Alba?
      el cu baschetul, borcea cu fotbalul.
      ca maine auzim de clubul sportiv al puscariasilor (care prescurtat in csp nu inseamna comitetul de stat al planificarii unde sef e nea nicu vodcaroiu).
  • +5 (31 voturi)    
    nu e bine, domnu chestor (Marţi, 27 septembrie 2016, 20:48)

    Mazeta [utilizator]

    Kovesi ar trebui să elaboreze o strategie ofensivă, nu defensivă ca acum. Altfel, ca să-l plagiez pe Băse, s-ar putea să aibă surprize; poate vor apărea şi alte acuze, cum ar fi valize de bani sau spălări de bani.
  • -61 (87 voturi)    
    Kovesi este o psihopata (Marţi, 27 septembrie 2016, 20:50)

    dumitrica [utilizator]

    A mai ajuns cineva la aceasta concluzie?
    • +38 (58 voturi)    
      da, eu..dar nu la.. (Marţi, 27 septembrie 2016, 21:39)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      kovesi , ci la tine...si ca nu esti psihopat ci numai un mic e-croc care le ia apararea celor ca el..ca e plina rom de cei ca tine..
    • +14 (22 voturi)    
      da (Marţi, 27 septembrie 2016, 21:58)

      nalbaroiu [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Base, Udrea , Ponta, Ghita si as mai putea sa-ti enumar cativa care au ajuns la concluzia asta......aaaa....si tu bineinteles, ca tot ai intrebat...iti astepti randul ?
    • +18 (22 voturi)    
      Constatare (Marţi, 27 septembrie 2016, 23:39)

      Alethea [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Se pare ca esti singurul...nasol
    • +6 (12 voturi)    
      Kovesi (Miercuri, 28 septembrie 2016, 9:38)

      CipCC [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Te uiti zilnic la Antena 3, asa-i? Te inteleg si eu m-am uitat o lunga bucata de vreme la Mircea Badea, dar am renuntat in momentul in care acest individ ii facea pe toti basisti la orice parere diferita de a lui.

      Kovesi este cel mai bun lucru intamplat Romaniei in ultimii 26 de ani.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu, numai un psihopat a ajuns (Miercuri, 28 septembrie 2016, 12:17)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      la o astfel de concluzie. Pentru el toata lumea din jur e psihopata si el se inchipuie normal :-)))
    • +3 (3 voturi)    
      probabil (Miercuri, 28 septembrie 2016, 12:42)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      ceilalti pacienti, colegii tai de suferinta intelectuala de la balaceanca.
  • -50 (70 voturi)    
    Kovesi a furat, a furat, a furat (Marţi, 27 septembrie 2016, 20:52)

    OvidiuStoica [anonim]

    Kovesi a furat, a furat, a furat..cum ar spune un ilustru raposat.
    Ponta, Olguta (cu teza ei despre Pareto), Codruta..tot felul de carieristi ce vor titluri academice ca sa urce pe scara dar nu vor sa si munceasca pentru ele.
  • -30 (64 voturi)    
    Madam,aici nu e vorba de a plagia sau nu, (Marţi, 27 septembrie 2016, 20:53)

    xrogo [utilizator]

    aici e vorba de o comisie care a facut un fals,comisie despre care mataluta ai fi stiut,comisie care trebuia sa-ti analizeze doctoratul si care ti-a dat verde,ca nu ai fi plagiat,fara sa se intalneasca si fara sa-ti analizeze opera!
    • +8 (22 voturi)    
      prosta n (Marţi, 27 septembrie 2016, 21:59)

      nalbaroiu [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      esti asa cum e subjectul mesajului...stai relax si lasa justitia sa-si faca treaba..nu te mai zbate ca te incurci mai tare in itze...
      • -7 (19 voturi)    
        ai declarat-o deja nevinovata (Marţi, 27 septembrie 2016, 23:57)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui nalbaroiu

        .
        • +3 (3 voturi)    
          Care e vinovatia (Miercuri, 28 septembrie 2016, 12:19)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

          Ca un infractor sustine ca o comisie a dat verdict de ne-plagiat. Care ar fi "vinovatia" ?
  • -15 (33 voturi)    
    DOSAR Penal pentru Ghita si Basescu !! (Marţi, 27 septembrie 2016, 21:02)

    NoimmunityForcorruption [anonim]

    ATENTIE :::CORUPTIA si HOTIA ataca din nou SIGURANTA NATIONALA al Romaniei !!!

    Sebastian Ghita(PSD-ALDE/KGB) stie eventual cat bani a PLATIT la "Black Cube" si trece spre atac preventiv la ADRESA Sigurantei Nationale (DNA-L.C.K.) inainte sa intre la PENINTENCIAR cu arest preventiv solicitat de DIICOT in DOSARUL BLACK CUBE !!!

    In PLUS daca a redactat Sebastian Ghita un "FALS" in care nu a spus adevarul in cazul Doctoratului a Laurei Codruta Kovesi (DNA) trebuie URMARIT PENAL ! ((Ghita si Comisia da si Traian Basescu care sustine ca a stiut in anul 2014 de PROBLEMA Comisiei- da nu a luat masuri- trebuie URMARIT PENALI !!!

    LAURA CODRUTA Kovesi (DNA) putea sa redacteze un nou Doctorat sau sa renunte la el daca Comisia Tehnica a Consiliului National de Etica constata in anul 2012 ca nu e in regula DOCTORATUL. Asa ramane Sebastian Ghita cu doua Dosar Penale prin care sa autodenuntat (pentru FALS)ca sa faca presiune pe DNA (SANTAJ ) !!!

    Din pacata si EX Presedintele al Romaniei Traian Basescu sa alaturat de Coruptie si Hotie ca sa apare familia si prieteni corupt aflat cu DOSARE Penale pe ROL atacand pe de o Parte DNA si pe de alta SRI !!!
    • +3 (3 voturi)    
      Si prostia agramata ataca (Miercuri, 28 septembrie 2016, 12:23)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui NoimmunityForcorruption

      siguranta nationala "al" Romaniei, in cazul doctoratului "a" Laurei... E incredibil numarul de greseli in 6 fraze (sa, familia si prietenii corupt, ...) ZECI !! Pune mana pe un abecedar inainte de a rezolva problemele de siguranta nationala A Romaniei
  • +13 (31 voturi)    
    mda.... (Marţi, 27 septembrie 2016, 21:02)

    liviu_ [utilizator]

    am zis de mai multe ori ca daca psd iese la guvernare , primul lucru... kovesi o sa zboare!
    aparen au inceput mai devreme...
    clar nu au nici o sansa sa dovedeasca sau sa o demita cumva... da pregatesc terenu ca dupa alegeri (daca vine cumva apocalipsa si ies psdistii) sa o zboare fara prea multe iesiri in strada ca na... nu mai e imaculata...

    au fabricat dovezi aiurea cum stim ca face psd... pana la urma si cu beuran au facut fix acelasi lucru... au fabricat un plagiat si apoi l-au demis! fix aceeasi tactica... sper totusi ca acum (Dat fiind faptul ca a fost si mult mai mult timp pe baricade) lumea sa NU permita asa ceva!!! in primul rand sa NU voteze psd,... in al 2lea rand daca psd mai pregateste multe sa iesim in strada si sa le aratam lui tariceanu, ponta, dragnea and co ce pot face oamenii "manipulati de soros" (care nu s-a uitat intamplatir la Romania tv sa stie ca asa au fost numiti cei ce au protestat si au dat guvernul ponta joc dupa colectiv!)
  • +22 (42 voturi)    
    l-as fi crezut pe Ghita si pe Base (Marţi, 27 septembrie 2016, 21:15)

    king david hotel [utilizator]

    daca aceste informatii si dezvaluiri sa fi fost facute INAINTE ca ei insisi sa fie acuzati de diferite infractiuni si chiar, cazul lui Ghita, deocamdata, inculpati.

    E metoda hotul striga hotul.
    • +17 (23 voturi)    
      Corect, cei doi au credibilitate zero (Marţi, 27 septembrie 2016, 22:18)

      zet [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Dar eu personal aș vrea să văd lucrarea de doctorat a lui Kovesi (de fapt aș vrea să fie analizată de jurnalista Emilia Sercan, cea care i-a dat în fapt pe toți doctorii de carton - Oprea, Tobă, Negoiță, etc).
      Dacă Kovesi și-a plagiat lucrarea, sorry doamnă, ați furat, nu puteți rămâne în funcție, DNA este prea important ca să fie asociat cu un furt intelectual.
      Totuși, așa cum spuneam la început, sunt 90% convins că totul este o cacealma al golanului ăsta cocălăresc de Ghiță. Deja au ajuns mafiile la disperare, s-a ajuns la un autodenunț pe o infracțiune numa ca să facă rău altcuiva, păi ce diferență este față de islamiștii care se aruncă în aer numa ca să ia câțiva nevinovați cu ei :))
  • -30 (50 voturi)    
    teza de doctorat (Marţi, 27 septembrie 2016, 21:21)

    AdrianMagher [anonim]

    Domna Kovesi, unde este lucrarea voastra de doctorat? Am vrea sa o vedem si noi, astia multi si prosti. Doar nu va asteptati sa va credem pe cuvant, mai ales ca fostul presedinte auzise si el ceva, nu?


    Sau ati pus-o la secret de stat?
    • +19 (29 voturi)    
      Vrei mura in gura? (Marţi, 27 septembrie 2016, 21:57)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui AdrianMagher

      Ai putea sa o cauți, toate tezele de doctorat sunt publice. Ca orice carte de altfel. Știi ce ii aia?
      • +10 (16 voturi)    
        Stie cu siguranta (Miercuri, 28 septembrie 2016, 2:47)

        math_2 [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

        Are vreo 5 acasa. popa de terfla, asul de pica si 3 carouri mici.
        • +1 (1 vot)    
          upvote (Miercuri, 28 septembrie 2016, 11:55)

          radul [utilizator] i-a raspuns lui math_2

          upvote mai ales pentru denumirea corecta a culorilor de la carti :)
    • +12 (20 voturi)    
      O vezi în fiecare condamnare a corupților. (Marţi, 27 septembrie 2016, 22:10)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui AdrianMagher

      Este originală 100%!
    • +9 (15 voturi)    
      e publica berila (Marţi, 27 septembrie 2016, 23:28)

      nalbaroiu [utilizator] i-a raspuns lui AdrianMagher

      Nu e mare lucru sa cauti teza daca CHIAR te intereseaza ...dar eu cred ca te-ai uitat prea mult la antenisti si lansezi petarde.....
    • +6 (10 voturi)    
      ce sa vezi.. (Miercuri, 28 septembrie 2016, 0:00)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui AdrianMagher

      daca zici ca esti pr-st oricum nu ai ce sa intelegi dintr o teza de doctorat..
    • +5 (5 voturi)    
      Teza-i publica (Miercuri, 28 septembrie 2016, 9:58)

      neurino [utilizator] i-a raspuns lui AdrianMagher

      Orice teza de doctorat de vreo 20 de ani , e PUBLICA in ROMANIA.
      CHiar daca nu o gasesti in format electronic, o gasesti in format CLASIC, la biblioteca universitatii care i-a dat titlul doctorului.
      Succes la cautari.
  • +2 (16 voturi)    
    lol (Marţi, 27 septembrie 2016, 21:33)

    cvi [utilizator]

    Ceva de genul: tura da sah. Urmeaza mutarea nebunului.
  • +32 (46 voturi)    
    sacalii... (Marţi, 27 septembrie 2016, 21:33)

    unualibro [utilizator]

    au iesit la atac, semn ca le-a ajuns cutitul la os. nu le va merge fiindca pentru femeia asta, oamenii vor iesi in strada mai ceva decat pentru Rosia Montana.
    • -4 (14 voturi)    
      Prea multe greseli facute (Marţi, 27 septembrie 2016, 22:02)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui unualibro

      Se zice ca ponta stia de raportul masluit de neplagiat. Se zice ca Coldea si Maior au asistat la sustinerea tezei de doctorat a lui Kovesi. Sunt cel putin doi, trei oameni care stiu adevarul despre doctoratul respectiv. Pentru un procuror treaba este o vulnerabilitate.
      Este interesant si faptul ca autorul articolului pune cuvantul "autodenuntul" din titlu intre ghilimele. Vrea oare sa ne sugereze cea ce trebuie sa credem?
      • +5 (11 voturi)    
        Ai mare grija ! (Miercuri, 28 septembrie 2016, 2:49)

        math_2 [utilizator] i-a raspuns lui ty

        Banditii astia incearca sa te manipuleze. Fii vigilent ! Si urmnareste-l zilnic pe Gadea, acolo este adevarul gol golut nefiltrat, incearca sa il inveti pe dinafara.
        • 0 (0 voturi)    
          Gadea si Badea sunt la capatul listei mele (Joi, 29 septembrie 2016, 19:47)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui math_2

          Il prefer pe Banciu. El nu sustine si nu manipuleaza pe nimeni.
    • -5 (9 voturi)    
      Pui pariu ? :) (Marţi, 27 septembrie 2016, 22:36)

      Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui unualibro

      Să iasă în stradă pentru..... ce? Tare mi-e că tanti Kovesi va fi transformată într-un exemplu... :)
  • -10 (28 voturi)    
    toti avem dreptate... (Marţi, 27 septembrie 2016, 21:37)

    astronaut [utilizator]

    dar pe rand , apropo spunea ''varanul'' la un moment T0 , dintre toti (securistii evident) , Basescu este cel mai NENOROCIT! credeti ca avea dreptate ?
    • +6 (14 voturi)    
      asa se pare (Marţi, 27 septembrie 2016, 22:06)

      nalbaroiu [utilizator] i-a raspuns lui astronaut

      pare-se ca da , daca deja a inceput atacul la cucoana asta la care TIN CEL MAI MULT ROMANII !!!..deci dom' marinel, ia-o pe udrea de manutza si taceti din guritza impreuna cu ghita...na ca am reusit de-o rima...
    • -5 (9 voturi)    
      ai ajuns (Marţi, 27 septembrie 2016, 22:34)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui astronaut

      aerian, astronautule :P
      Ti s-a urcat la cap!
  • +7 (13 voturi)    
    Cu plagiatul am inteles (Marţi, 27 septembrie 2016, 22:01)

    tiberius_p [utilizator]

    Dar cum ramane cu falsificarea anchetei, cu acea comisie care nu s-a intalnit niciodata, cu amenitarile, etc?

    La acuzatiile astea nu s-a dat nici un raspuns.

    Acum, eu personal sunt 99% sigur ca sunt doar niste minciuni nesimtite dar as fi totusi curios sa stiu si care este realitatea ca sa vad cat de grosolane sunt minciunile.
  • +5 (11 voturi)    
    ghitza la portitza (Marţi, 27 septembrie 2016, 22:04)

    nalbaroiu [utilizator]

    Ghita, stai linistit si nu te mai zbate, e mai rau pentru tine, se vede pe fatza ta ca esti necinstit, nu incerca sa mai faci grimase, ca nu tzine...esti pur si simplu necinstit, si se pare ca ai reusit sa cristalizezi alatiri de tine pe unii in care am avut incredere ceva timp in urma, baselu, udrea...pacat, mare pacat pentru ca pur si simplu NU MAI AM CU CINE VOTA si asta ma sperie cel mai tare.....
  • -4 (12 voturi)    
    ce inseamna mizeria asta cu plagiatul? (Marţi, 27 septembrie 2016, 22:43)

    N.S. [utilizator]

    daca a scris bibliografia in subsolul paginii inseamna ca nu a plagiat, nu? doar a copiat! ce mai doctori avem in tara! 90% cu teze copiate/plagiate! in alta ordine, cat mai dureaza pana aflam cat este procentul la DNA ?15% ? 50%? altfel probabil era arestat demult dl Ghlta!
    dar fiind cu cei mai multi bani dintre toti penalii isi permite orice! cainii latra, contractele se semneaza!
    • +2 (2 voturi)    
      vai mama noastra!!! (Miercuri, 28 septembrie 2016, 9:55)

      neurino [utilizator] i-a raspuns lui N.S.

      Tu tati, daca a pus textul si e referinta..nu e nici copiat nici plagiat.
      Se cheama CITARE si orice Dr. veritabil vrea sa fie citat. Asta e problema cu plajiatul, copiatul.

      Vezi ca PLAGIAT=COPIAT.
  • +8 (10 voturi)    
    reverificarea lucrarii de doctorat (Marţi, 27 septembrie 2016, 22:46)

    prostu satului [utilizator]

    Ce e asa de greu daca nu a plagiat ?
  • +13 (23 voturi)    
    Ghita MINTE ,fiind inteles cu Ponta ! (Marţi, 27 septembrie 2016, 22:48)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Kovesi nu avea nevoie sa plagieze ,e indeajuns de dedicata meseriei, incat sa-si scrie singura lucrarea de doctorat !
    In schimb ,Ghita si Ponta sunt in stare de orice ,fiind tovarasi de furt......
    Apropo unde este shpaga de la KazMunaiKaz, ba Guitza?!Unde s-au evaporat cei 560 mil. usd de la Petromidia,mai infractorule ,de ce nu faci un denunt ?!
    Ce ai facut cu Ponta in Dubai si unde sunt banii stransi din shpaga ,de catre Ponta ?!
  • +14 (18 voturi)    
    Incredibil ! (Marţi, 27 septembrie 2016, 23:08)

    n.dumiritu [utilizator]

    Ei lanseaza acuzatia de plagiat, ei fac comisia (daca s-au antrenat in comisii de trucare a licitatiilor, de ce n-ar face si comisii de trucaje si in alte zone, chiar si academice?), dau oficial verdictul ca nu s-a plagiat, dar hranesc in continuare suspiciunea pe care tot ei au creat-o. Ce stil! Costoiu, Ghita, comisie de etica academica! I-a interesat doar sa puna o toarta omului, ca sa-l poata manevra. Vad ca nu le-a mers si ies tipind ca au acoperit de frica o malversatiune. Cit tupeu au! De cita mirsavie sint in stare banditii astia!

    Poate punem nitel in context:
    Ghita, afaceri cu statul 750 milioane intre 2011-2015, de aici
    http://www.hotnews.ro/stiri-esential-21113666-foto-ministrul-fondurilor-europene-750-milioane-contracte-din-fonduri-europene-pentru-firmele-controlate-sebastian-ghita-corpul-control-ministerului.htm
    Kovesi, salariat (destul de modest dupa cite mizerii i se fac) din bugetul public, fara mari proprietati.
  • -6 (20 voturi)    
    S-ar putea sa minta (Marţi, 27 septembrie 2016, 23:14)

    vasile-roaita [utilizator]

    Dar daca are dreptate? Are cineva curaj sa-i verifice teza de doctorat a Codrutei? Asa cum stim marea lor majoritate sint minjiti iar daca careva are tupeul sa-i verifice teza Codrutei ii vor putrezi oasele in puscarie.
    • -3 (5 voturi)    
      Uite ca are (Miercuri, 28 septembrie 2016, 9:39)

      Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      Asociatia specializata, GRAUR, de la Cluj, a dat un comunicat pe site-ul specializat plagiate.ro prin care confirma ca teza procuroarei a fost verificata, inainte de a izbucni scandalul si ca este un plagiat. Codruta, aresteaza GRAURul ori da-ti demisia inainte sa fii demisa.
      • +2 (2 voturi)    
        Asoc. GRAUR este inregimentata politic ! (Miercuri, 28 septembrie 2016, 14:53)

        DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui Reticentul

        Mai ai putin si ne dai citate din Ciuvica si Antena 3 ...;)
  • -3 (11 voturi)    
    mai mira pe cineva? (Miercuri, 28 septembrie 2016, 0:31)

    gigi1 [utilizator]

    Mai crede cineva ca exista vreo cenusareasa in institutile de stat, incepand cu paralamentul si terminand cu paznicul de la spital? chiar si cei care par imaculati pentru visatori si fani de partide.

    Ei ne fura, se cearta pe prada iar noi muncim sa platim, ne uitam la tv si injuram si a doua zi mergem la munca sa ii platim si tot asa fara incetare ca doar asta e circuitul banului in republica Rosecu.
  • +5 (11 voturi)    
    cu averiile furate cum ramane ? (Miercuri, 28 septembrie 2016, 1:02)

    unudincei20demilioane [utilizator]

    Nu-i bagati pe niciunul in puscarie inainte sa-i luati toate averiile obtinute necuvenit sau averiile facute in urma unor acte corupte.

    Este publicat undeva online, cine ce avere are, cu cat ne-a prejudiciat si cat s-a recuperat pana acum ?
    • +2 (4 voturi)    
      Nu prea e ceva de publicat (Miercuri, 28 septembrie 2016, 8:45)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui unudincei20demilioane

      PArtidele, Justitia, serviciile - toate colcăie de mafioți care au jefuit tara de 25 de ani. Doar ca joaca in echipe diferite... CU toate acestea, hotii ramin cu averile intregi pentru ca ROMANIA NU ESTE STAT DE DREPT ci un stt securisto-mafiot.
  • +16 (22 voturi)    
    Forza Kövesi ! (Miercuri, 28 septembrie 2016, 1:04)

    unudincei20demilioane [utilizator]

    Nu va lasati intimidata si sper ca reusiti in continuare sa consolidati DNA-ul. Se pare ca trebuie.
  • -8 (14 voturi)    
    SRI stieee (Miercuri, 28 septembrie 2016, 3:43)

    den [utilizator]

    o increngatura...DNA nu este LCK...dar asta se vrea...se va musamaliza...Ghita spune ca are si probe!!! LCK a gresit cand a implicat politicul...justitia nu se face pe alese.
    • +3 (5 voturi)    
      probe??? (Miercuri, 28 septembrie 2016, 9:53)

      neurino [utilizator] i-a raspuns lui den

      Pai si care-s probele domnule, ca ma facusi curios.
      In afara de "ma denunt, eu stiu ca am vorbit s-o aparam ca a copiat"...NIMIC.

      Tu stii cum ar trebui sa arate un plagiat???
      Nici nu iti trebuie denunt pentru asta:
      pui 2 texte identice, unul care e primul si al doilea care ar trebui sa apartina lui Kovesi si nu e mentionata nici o referinta (apropo, chiar daca doamna Kovesi a mentionat textul, daca ea a pus si referinta..pa, buna ziua si la gara...du-te si mai invata pentru ca ala nu e plagiat.)
      • 0 (0 voturi)    
        Salutare, neurino (Joi, 29 septembrie 2016, 0:23)

        den [utilizator] i-a raspuns lui neurino

        Domnule, si eu sunt curios! Asa a declarat Ghita, ca ar avea si probe - la tilivizor.

        PLAGIÁT2, -Ă, plagiați, -te, adj. (Despre opere literare, artistice sau științifice) Care a fost însușit (integral sau parțial) de la altcineva și prezentat drept creație personală. [Pr.: -gi-at] – V. plagia.


        tiberius_p [utilizator]
        'Dar cum ramane cu falsificarea anchetei, cu acea comisie care nu s-a intalnit niciodata, cu amenitarile, etc?"""

        La acuzatiile astea nu s-a dat nici un raspuns."""
  • 0 (4 voturi)    
    Codruto, (Miercuri, 28 septembrie 2016, 6:23)

    John M. [utilizator]

    Esti cea mai bine sustinuta si respectata figura publica de la Revolutie incoace.
    Te iubim si te credem!
  • 0 (4 voturi)    
    Problema este simpla (Miercuri, 28 septembrie 2016, 7:53)

    JohnnyBoy [utilizator]

    Intrebarea este un singura:

    S-a intalnit sau nu s-a intalnit comisia ?

    Daca da, case closed.

    Daca nu, se complica rau de tot treaba pentru DNA Kovesi.

    Cu cat raspunsul si dovezile la prima intrebare vor veni mai tarziu, cu atat cei care vor sa erodeze credibilitatea DNA-ului vor avea mai mult timp sa-si transmita mesajul.

    Si inca un lucru pentru care probabil o sa imi iau minusuri: teza de doctorat a dnei Kovesi ar trebui verificata cu aceeasi transparenta si acelasi zel cu care a fost analizata teza dlui Ponta pentru a elimina orice posibilitate de a fi acuzat cineva de dublu standarde.
  • -4 (4 voturi)    
    O soluție foarte simplă (Miercuri, 28 septembrie 2016, 9:27)

    stos [utilizator]

    Dacă teza de doctorat îi aparține, să o susțină încă odată.
    Susținerea să e facă în fața unei comisii de specialitate și să fie televizată integral.
    Un om care construiește o lucrare de doctorat, poate oricînd să o resusțină iar cu trecerea anilor este în stare să acopere 70-80% din conținutul ei, dacă-i aparține.
  • 0 (2 voturi)    
    adevarul (Miercuri, 28 septembrie 2016, 9:32)

    anion [utilizator]

    1. Lucrarea in sine pe capitole si idei nu este un plagiat. Numai o mica parte a paginii de introducere si revendicata de Ciuvica, este copie a unei lucrari, care nu scade insa valoarea lucrarii.
    2. Ponta fiind acuzat de plagiat a vrut sa moara de gat cu Codruta si a aflat de la Maior ca si Codruta ar avea ceva probleme.
    3. Ghita interesat si el de atragerea in conflict a Codrutei impreuna cu ceilalti, i-au luat lucrarea si au inscenat o punere in regula a lucrarii sa nu fie un plagiat.
    4. Codruta a fost speriata de sfatuitori ca este un plagiat si a acceptat sa clarifice daca este sau nu..
    5. Ce au facut toti cu Kovesi este o cacealma.
    6. Plagiatul este de competenta Consiliului conform organizarii recente.
  • +1 (1 vot)    
    Sa lasam ipocrizia (Miercuri, 28 septembrie 2016, 9:53)

    M.aura [utilizator]

    In Romania cca 90% din tezele de doctorat sint plagiate. Pentru societate ar fi foarte sanatos daca toti decidentii cu doctorat/carti publicate ar fi verificati. Daca se poate chiar inainte de alegerea/numirea in functie. Sa fie o conditie obligatorie verificarea candidatilor la prezidentiale, parlamentare si locale. N-ar mai exista discutii si dubii ca sint controlati doar cei dintr-o anumita parte a spectrului politic. S-ar reduce mult impostura la virf.
    Doctoratele plagiate nu sint cea mai mare problema a societatii, ci studiile falsificate. Citi din decidenti nu si-au luat diplomele trecind ca gisca prin apa prin scoala sau facultate? Sa ne amintim bacalaureatele gen Vanghelie sau Igas. Sau de SNSPA sau Academia SRI, unitati de invatamint de dedicate politicienilor impostori.
  • -2 (6 voturi)    
    De Kovesi si de rusi sa nu spui de rau! (Miercuri, 28 septembrie 2016, 9:54)

    Miky60 [utilizator]

    Parca suntem inainte de 89, in vremea comunistilor. Acum sunt la fel 2 subiecte tabu, de care nu poti sa spui nimic de rau, nici chiar sa iti spui intrebari: de Kovesi si de rusi. Oameni buni, suntem in 2016, au trecut 27 de ani de la comunism, ar trebui macar acum sa avem libertate de expresie!
  • +2 (4 voturi)    
    Organul de Partid PSD (Miercuri, 28 septembrie 2016, 10:00)

    Sani [utilizator]

    ..a definit cateva directii:

    - Iese Basescu, intra Soros
    - Toate tunurile pe Kovesi

    Bre, PSD-isti, nu incercati sa amestacati lucrurile.
    Hai s-o luam in ordine:
    Ponta, Dragnea + 73 parlamentari, Basescu, Udrea,....

    Bai, PSD-isti voi va vedeti RATUL (ala de-l are porcul in loc de fata) cand va uitati in oglinda?

    Ce nu face omu' pentru 'Dirty Cash" nu-i asa?
  • +1 (5 voturi)    
    Graurii ciripesc (Miercuri, 28 septembrie 2016, 10:22)

    M.aura [utilizator]

    "Confirmăm plagiatul procuroarei Laura Codruţa Kövesi
    - Comunicat de presă -
    Cluj-Napoca la 27 septembrie 2016
    In calitate de depozitar şi constructor al Indexului Operelor plagiate în România, în
    calitate de primă instituţie a societăţii civile specializate şi calificate în identificarea şi
    publicarea operelor plagiate, confirmăm că la sesizarea presei am realizat documentarea
    şi constatarea faptică a suspiciunii de plagiat multiplu realizat în lucrarea
    KÖVESI, Laura Codruţa Combaterea crimei organizate prin dispoziţii de drept penal.
    Teză de doctorat. Conducător ştiinţific: Prof.univ.dr.Viorel Paşca. Timişoara: Universitatea
    de vest. 2011.
    Rezultatele analizei ar fi urmat să incluse în Indexul Operelor Plagiate de la adresa
    www.plagiate.ro în luna octombrie 2016.
    Menţionăm că plagiatul are ca opere autentice preluate în mod uzual fără citare şi delimitare
    a paragrafelor preluate precum şi prin preluare fără prelucrare personală cel puţin:
    1. DRAGOMAN, Ion şi CIOROBEA, Aurel-Mihail. Lupta societăţii organizate împotriva
    criminalităţii organizate. Buletinul Universităţii Naţionale de Apărare "Carol I".
    nr. 2/2007, p. 7-25.
    2. MATEUŢ, G., RUDICĂ, T., PETRESCU, V.E., ONU, N.S., DUBLEA, A., LUCA, S.,
    IOVU, D., TĂRNICERIU, R.D., GAFTA, G.L., LUCA, C., PRUNĂ, R.A., Traficul de
    fiinţe umane – infractor, victimă, infracţiune. Iaşi: Asociaţia Alternative Sociale.
    2005.
    3. ALBU, Petru. Crima organizată în perioada de tranziţie – o ameninţare majoră la
    adresa securităţii internaţionale. Bucureşti: Editura Ministerului Internelor şi
    Reformei Administrative. 2007.
    Având în vedere caracterul cu totul special al acestui plagiat solicităm retragerea imediată
    a titlului de doctor în drept acordat prin fals procuroarei Laura Codruţa Kövesi şi
    sancţionarea drastică şi exemplară a tuturor persoanelor care au contribuit la măsluirea
    şi la ascunderea unor probe evidente cu scopul favorizării făptaşei.
    Asociaţia Grupul pentru Reformă şi Alternativă Universitară (GRAUR)
    Cluj-Napoca "
    • +4 (4 voturi)    
      nu m-as baza doar pe graur (Miercuri, 28 septembrie 2016, 11:23)

      break_noon [utilizator] i-a raspuns lui M.aura

      Din ce am citit, asociatia Graur e condusa de prof. Dorin isoc.
      Este acelasi profesor care la un moment dat a intrat in conflict cu conducerea UTCN ca vroia sa puna o nota cu nu stiu cate zecimale.
      Acelasi profesor despre care in timpul facultatii circulau o gramada de povesti despre ce cerinte aiuristice cerea de la studenti (eu am avut doar un curs la el, in anul 1, dar colegii de-ai mei l-au prins mai multi ani, si au zis ca e cel putin "ciudat")

      Asa ca, pana nu apare confirmarea si din alta parte, nu m-as baza doar pe ce zic graurii.
      • -1 (1 vot)    
        Mai sint si alte surse, chiar din 2012 (Miercuri, 28 septembrie 2016, 13:21)

        M.aura [utilizator] i-a raspuns lui break_noon

        "Laura Codruţa Kovesi a copiat fără să folosească ghilimelele sau să indice sursele, lucrări cunoscute în domeniu, studii din reviste de specialitate, strategii guvernamentale, dar şi referate disponibile pe internet, pe site-uri specializate. Procurorul general a copiat inclusiv lucrări disponibile pe site-uri precum: www.referate-scolare.ro, www.referat.ro, 6profu.ro, facultate.regielive.ro etc.

        În încercarea de a-şi ascunde frauda, Laura Codruţa Kovesi a inserat în lucrarea sa note de subsol şi referinţe bibliografice, ca şi cum ea ar fi citit lucrările respective. În realitate, procurorul general a copiat pasajele din lucrările plagiate cu tot cu note. Pentru ca ridicolul său fie deplin, nici măcar această copiere nu a fost făcută cu acurateţe. Fără să citeze sursa, Laura Codruţa Kovesi a copiat, la pagina 16 din teza sa, pasaje întregi din lucrarea lui Nicolae Lupulescu, Spălarea banilor şi finanţarea terorismului publicată în 2006 pe site-ul Institutului Naţional al Magistraturii. În lucrarea sa, la pagina 16, Nicolae Lupulescu citează articolul Conexiunile între terorism şi criminalitate publicat în Jane’s Intelligence Review în 2004 de Tamara Makarenko, o cunoscută specialistă în domeniul crimei organizate şi terorismului. „Copy-paste-ul” i-a jucat aici o festă Codruţei Kovesi. Copiind pasajele din lucrarea lui Lupulescu, procurorul general copiază şi notele în care se făcea trimitere la lucrarea lui Makarenko, dar greşeşte numele autoarei, botezînd-o „Tamam M.”
        https://www.militiaspirituala.ro/investigatii/lista-lui-secu/detalii.html?tx_ttnews%5Btt_news%5D=351
  • -1 (5 voturi)    
    Noi suntem DNA,asa isi incepea madam (Miercuri, 28 septembrie 2016, 10:48)

    xrogo [utilizator]

    Kovesi orice alocutiune,adica dansa se identifica cu institutia.
    Se vede asta si din comunicatul de presa facut dupa autodenuntul lui Ghita,comunicat facut pe siteul DNA,cu antetul DNA si cica in numele DNA,desi plagiatul,daca a fost,a fost facut pe persoana fizica!
    Asa ca punem si noi o intrebare,mai suntem DNA or ba?
  • +4 (4 voturi)    
    Ponta a falsificat acte. (Miercuri, 28 septembrie 2016, 12:19)

    asavreau [utilizator]

    Autodenunțul lui Ghiță dovedește că Ponta a falsificat acte,prim ministru fiind.Și asta este foarte grav.O spune cel mai bun prieten al lui-Ghiță Sebastian.
  • +3 (3 voturi)    
    ati cautat sa vedeti cine o acuza pe Kovesi... (Miercuri, 28 septembrie 2016, 14:29)

    bogdan1477 [utilizator]

    de plagiat?
    Grupul de investigatii politice, condus de academiisanu de renume mondial, monumentul de impartialitate si integritate, Mugur Ciuvica:
    https://ro.wikipedia.org/wiki/Grupul_de_Investiga%C8%9Bii_Politice

    Asta pentru cine avea dubii in privinta credibilitatii acuzatorilor...
    • 0 (2 voturi)    
      Situl GIP a fost atacat de hackeri tocmai (Miercuri, 28 septembrie 2016, 15:46)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      acum in plin scandal de plagiat a Codrutei,ce coincidenta !!!
      • 0 (0 voturi)    
        ce vrajeala de doi bani (Joi, 29 septembrie 2016, 12:18)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        As putea pune pariu ca si l-au hacarit singuri ca sa se victimizeze Ciuvica nitel pe la antena3.

        Daca GIP sau oricine altcineva are probe privind plagiatul lui Kovesi, poate proceda ca in cazul Ponta. Prezinta documentele, cu link-uri, cu paragrafele copiate si fara ghilimele. Si in felul asta tot poporul se poate edifica singur in legatura cu furtul. De ce nu face GIP asta? De ce nu face macar plingere la comisie? Iti zic eu de ce: pentru ca de fapt n-au nimic. Scopul lor e sa provoace un scandal preluat repejor de televiziunile de partid si prezentat ca adevaruri absolute. Ca nu de alta, dar vin alegerile si trebuie nitica legitimitate publica pentru a o darama pe Kovesi.