VIDEO ARHIVA A murit actorul Sebastian Papaiani

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 27 septembrie 2016, 10:03 Actualitate | Esenţial

Sebastian Papaiani
Foto: Facebook
Actorul Sebastian Papaiani a murit marti dimineata, informeaza TVR. Actorul in varsta de 80 de ani avea probleme de sanatate, iar in luna mai suferise un accident vascular.

Sebastian Papaiani a suferit in luna mai un accident vascular cerebral, fiind internat la Spitalul Universitar de Urgenta Bucuresti, pe sectia de Neurologie.

Sebastian Papaiani s-a nascut pe 25 august 1936, la Pitesti (Arges). Copilaria si-a petrecut-o, dupa cum declara actorul, "intr-o lume modesta, intr-un cartier paralel cu Costache Negri, unde era plin de tigani, dar tigani cu care puteai sa fii prieten...", informeaza Mediafax.

Tatal sau, Alecu Papaiani, era grec de origine, Papayannis fiind proprietarul unei curti, undeva in marginimea Pitestiului in care erau apartamente de doua camarute, inchiriate de cosari, geambasi, lustragii etc. Alaturi de prietenii lui era fascinat de circul ce venea in cartier si de filmele ce rulau in acei ani, iar John Wayne si Johnny Weissmuller erau preferatii lui.

La 17 ani se angajeaza contabil la un oficiu farmaceutic, joaca teatru de amatori, indrumat de fosta Miss Romania 1936, Crina Cojocaru, care il determina sa treaca peste multe obstacole si sa devina actor.

A absolvit Institutul de Arta Teatrala si Cinematografica, promotia 1960 si in 1963 debuteaza in filmul / comedia regizorului Geo Zaizescu , "Un suras in plina vara", unde alaturi de tanara si frumoasa actrita Florina Luican, se face remarcat atat de critici cat si de public. Filmeaza an de an, atat in drame cat si in comedii si ramane pentru totdeauna de neegalat in memoria cinefililor in rolurile :Plutonier Capsuna / "B.D....", Alecu / "Asta seara dansam in familie", Pacala, Pompei / "Toamna bobocilor" si mai ales Ieremia / "Toate panzele sus".

Actorul a fost decorat la 13 decembrie 2002 cu Ordinul national Serviciul Credincios in grad de Cavaler.

In anul 2011, Sebastian Papaiani a primit o stea pe Aleea Celebritatilor din Piata Timpului din Capitala. "Impart bucuria si emotia cu dumneavoastra. Fara public nu se face nici teatru, nici film", a spus Papaiani, inainte sa dezveleasca steaua care i-a fost acordata pe Aleea Celebritatilor. Actorul a multumit familiei sale in discursul pe care l-a avut, dar si primarului general al Capitalei, Sorin Oprescu, prezent la eveniment pentru a-i inmana acestuia, dar si actritei Ileana Stana-Ionescu, Placheta Orasului Bucuresti, in semn de recunoastere pentru intreaga lor cariera.

"Multumesc mamei mele, care m-a facut, tatalui meu, care m-a batut, domnului primar, care a avut forta sa ia pentru mine o stea de pe cer si s-o aduca pe pamant", a mai spus Papaiani.

De asemenea, el a recitat o poezie despre care a marturisit ca a invatat-o de la actrita Draga Olteanu Matei. Deoarece in poezie era vorba despre un pestisor care s-a indragostit de o stea, Papaiani a spus ca, joi, el a devenit "pestisorul" stelei sale. "Multumesc sotiei mele, care a fost aproape de mine in pat si pe strada", a incheiat actorul seria multumirilor.
















Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
13718 vizualizari
  • +16 (16 voturi)    
    Valorile. (Marţi, 27 septembrie 2016, 10:07)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Ne parasesc marii actori. Dumnezeu sa-l odihneasca!
  • +11 (11 voturi)    
    Dumnezeu Sa il Ierte ! (Marţi, 27 septembrie 2016, 10:10)

    un domn [utilizator]

    orice completare este de prisos...
  • +11 (11 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca (Marţi, 27 septembrie 2016, 10:13)

    Adran [utilizator]

    un mare actor
  • +10 (10 voturi)    
    :( (Marţi, 27 septembrie 2016, 10:21)

    Soljenitin [utilizator]

    Ploaie de stele... :(
  • +11 (13 voturi)    
    ne mor valorile (Marţi, 27 septembrie 2016, 10:21)

    levierul [utilizator]

    ramane doar ion iliescu sa vada el sfarsitul lumii!!!!
  • +8 (8 voturi)    
    Dumnezeu sa-l ierte! (Marţi, 27 septembrie 2016, 10:50)

    stani [utilizator]

    Chiar aseara am revazut pentru a mia oara "Asta seara dansam in familie" si am ras la fel de bine ca la prima vizionare.
  • +6 (6 voturi)    
    Of, cam mult ptr 2 zile... (Marţi, 27 septembrie 2016, 11:03)

    transalpinarum [utilizator]

    RIP
  • +8 (8 voturi)    
    un mare om (Marţi, 27 septembrie 2016, 11:04)

    toxx [utilizator]

    l-am intalnit acum vreo 3 ani personal, a fost un om minunat, dincolo de ceea ce vedeai la TV sau pe scena de teatru, un om cald si prietenos, care stia foarte frumos sa te tina cu orele povestind din viata lui si intamplari de-a lungul timpului, un adevarat gentleman de o bunatate extraordinara. Dumnezeu sa il odihneasca in pace !
  • +6 (6 voturi)    
    Da, (Marţi, 27 septembrie 2016, 11:09)

    PetruLuca [utilizator]

    ne parasesc valorile !
    Respect maestre Papaiani !
    Sa va fie tzarina usoara !
  • -6 (12 voturi)    
    mare actor (Marţi, 27 septembrie 2016, 11:11)

    xanti [utilizator]

    Dupa cum se vede tot comunismul a dat actori mari.
    • +7 (7 voturi)    
      Nu, nu! (Marţi, 27 septembrie 2016, 11:29)

      J.C.Denton [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Am avut acești actori mari în pofida comunismului, nu datorită lui. Comunismul, prin propriile convingeri, se chinuia să inventeze "omu' nou", care avea ca singur scop aplicarea politicii partidului în toate cele (și în artă). Vajnicii urmași fac asta și acum (cum arată și postarea ta).
    • +2 (2 voturi)    
      Comunismul??? (Marţi, 27 septembrie 2016, 11:46)

      Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Comunismul vorbește limba română? Râsul lumii!
    • +2 (2 voturi)    
      Nu este comunismul, ci doar interesul si scoala. (Marţi, 27 septembrie 2016, 11:57)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Gresesti prin omisiune. Este doar faptul ca tinerii, neavand tehnologia de acum si neavand afluxul de metode de a pierde timpul ca acum, erau mai seriosi si se tineau de scoala si isi dadeau interesul pentru orice meserie, iar actoria era una din ele. Acum, e greu sa mai gasesti tineri seriosi.
      Si acum, scoala de actorie romaneasca da mari valori, dar ele sunt nevoite sa accepte si slujbe mai mici pentru a castiga (vezi reclame, videoclipuri, teatre mici).
      Deci, nu mai incerca sa faci propaganda comunismului acolo unde nu este cazul!
      PS Odineasca-te in pace, mastre Sebastian Papaiani!
    • +4 (4 voturi)    
      Ce are sulla cu prefectura ? (Marţi, 27 septembrie 2016, 12:10)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Si nazismul se poate spune ca a dat mari regizori si mari actori. Insa exprimarea corecta este nu ca "au dat" ci ca in timpul acestor ideologii criminale au fost si mari actori/ regizori. Ideologiile nu pot "da" actori, scriitori, ingineri, etc. Pot doar sa-i ucida in inchisori sau lagare !
    • +1 (1 vot)    
      Bulandra (Marţi, 27 septembrie 2016, 13:01)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Sa vezi razboaiele mondiale cate nume mari au dat! Razboiul e super.
  • 0 (0 voturi)    
    Atentie! (Marţi, 27 septembrie 2016, 11:22)

    M. G. [utilizator]

    A murit Sebastian Papaiani!
  • +4 (4 voturi)    
    E trist (Marţi, 27 septembrie 2016, 11:37)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Ziua si stirea despre un om de valoare care ne paraseste. Ramanem cu rebuturi ca ilici, nastase, ponta, ghita, blaga, sa sa ne polueze vita si asa saraca in bucurii. :-((((((
    • -2 (2 voturi)    
      Daca vrei... (Marţi, 27 septembrie 2016, 13:29)

      Radius [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      ... sa ai o vita plina de bucurii, trebuie sa te ocupi de ea macar o data la doua zile...
  • +3 (3 voturi)    
    mda (Marţi, 27 septembrie 2016, 12:57)

    SoulSearcher [utilizator]

    RIP Pacala :(

    n-am sa uit niciodata acest film si rolul care l-a interpretat cu exceptie, copil fiind, m-a facut sa citesc toate operele lui Creanga vazand acest film.