VIDEO UPDATE Ambasada Rusiei anunta o donatie "modesta" de 100 de euro pentru cumpararea Cuminteniei Pamantului

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 26 septembrie 2016, 18:40 Actualitate | Esenţial

Campanie Cumintenia Pamantului
Foto: Captura YouTube
Ambasada Rusiei la Bucuresti anunta o "contributie financiara modesta" pentru cumpararea de catre statul roman a sculpturii lui Constantin Brancusi "Cumintenia Pamantului", intr-un comunicat in care este postat si un videoclip de propaganda in care se afirma ca armatele Romaniei si URSS au luptat impreuna pentru independenta Europei.

"In Romania este lansata campania pentru recuperarea patrimoniului national cultural al tarii, inclusiv a sculpturii lui Constantin Brancusi 'Cumintenia Pamantului'. Ambasada se alatura actiunii si aduce o contributie financiara modesta la fondul comun creat in acest scop", se arata intr-un comunicat publicat pe site-ul Ambasadei.

Potrivit unei chitante postate pe pagina de Facebook a Ambasadei, suma donata este de 100 de euro.

Videoclipul pare a fi o replica la un spot realizat in aceasta vara de agentia Papaya Advertising, intitulat "Ultimul Tren", si in care apar inclusiv Stalin si soldatii Armatei Rosii care iau cu ei tezaurul Romaniei.

Acel clip prezenta doi copii ghemuiti pe marginea unei cai ferate, care vad indurerati cum istoria si "altii" - cu accent pe sovietici - le iau romanilor ce au mai de pret. Spotul se incheie cu un tren care duce Cumintenia Pamantului si se opreste in fata copiilor.

In clipul distribuit de Ambasada Rusiei, se afirma ca, in primul Razboi Mondial, "armata rusa si armata romana lupta impreuna pentru independenta Romaniei".

In al doilea Razboi Mondial, "armata sovietica si armata romana lupta impreuna pentru independenta Europei, industrializarea Romaniei".

Dupa ce apare o fotografie cu Dumitru Prunariu, se afirma: "Romania se reconstruieste economic si social cu ajutorul Uniunii Sovietice".

Concluzia videoclipului: "Copiii trebuie sa invete istoria adevarata. Romania trebuie sa-si recupereze valorile".



Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
12656 vizualizari
  • -7 (59 voturi)    
    as prefera (Luni, 26 septembrie 2016, 18:42)

    Adrian_1234 [utilizator]

    As prefera sa nu o mai cumparam deloc. Decat cu ajutor rusesc mai bine lipsa
    • +7 (15 voturi)    
      Cum sa iti faci propaganda cu 100 EUR. (Luni, 26 septembrie 2016, 20:09)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      Orice li se poate imputa rusilor dar in materie de propaganda sunt foarte inventivi.
      • +8 (10 voturi)    
        Suta e din tezaurul nostru? (Marţi, 27 septembrie 2016, 8:22)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui clint

        Va rugam sa nu ne furati si piatra asta...!
      • +3 (3 voturi)    
        poate inventivi (Marţi, 27 septembrie 2016, 12:02)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui clint

        in a face greata
    • +8 (8 voturi)    
      ce ajutor? (Luni, 26 septembrie 2016, 21:46)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      ...nu au dat niciun ajutor ci au facut doar propaganda jegoasa la minciuni bolsevice.
      In primul razboi mondial nu au ajutat cu nimic. De fapt ne-am recuperat Basarabia tocmai pentru ca jegosii bolsevici au inceput sa jefuiasca, sa violeze si sa omoare populatia civila acolo.
      De al doilea razboi mondial nu mai vorbesc ce ciuma comunista au adus cu ei.

      Asa ca... din nou intreb... ce ajutor?
  • +25 (51 voturi)    
    Rusia (Luni, 26 septembrie 2016, 18:47)

    gnd [utilizator]

    Cancerul planetei este cea mai buna descriere pentru Rusia, si daca vor sa faca ceva pentru patrimoniul Romaniei atunci sa faca bine sa returneze tezaurul,si sa ne lase cu propaganda mincinoasa in stil Latrina 3.
    • -3 (13 voturi)    
      ...numai ca uitzi ceva... (Luni, 26 septembrie 2016, 20:59)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui gnd

      ...tezaurul NU l-au luat ei CI a fost dat lor de catre autaritatzile romane . In rest cam ai dreptate ( In parte ).
      • +2 (4 voturi)    
        in momentul in care refuza sa-l dea inapoi (Marţi, 27 septembrie 2016, 12:03)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

        se cheama ca l-au luat ei.
      • +3 (3 voturi)    
        "autaritatzile" Romane nu l-au dat (Marţi, 27 septembrie 2016, 14:03)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

        Ci l-au depozitat la rusi. Faptul ca initial au negat ca il au apoi au zis ca e despagubire de razboi dupa ce Romania a platit de trei ori despagubirile convenite in tratatul de pace arata nivelul abject al mujicilor indiferent de regim si ideologie. ma mir ca mai exista rusofili pe la noi dupa comportamentul acestor trogloditi. Si ca argumentarea sa fie completa oricine poate vedea soarta tarilor ocupate de rusia si a celor ocupate de SUA dupa WW II. Coreea de N vs Coree de S, Japonia, Germania de W vs RDG, Romania, Bulgaria fata de Olanda, Italia, QED
  • +25 (45 voturi)    
    ... (Luni, 26 septembrie 2016, 18:48)

    John.Doe [utilizator]

    Daca erau seriosi, ofereau inapoi tezaurul, cu scuzele de rigoare. Ce fac acuma ii praf in ochi.
    • -3 (9 voturi)    
      Nu e praf in ochi. Cu 100 de EUR (Luni, 26 septembrie 2016, 20:13)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui John.Doe

      isi fac imagine cat altii cu 100 milioane EUR. Cat timp exista saracie, proasta educatie, useful idiots ( termenul le apartine), vor fi imbatabili in eficienta de a spala creiere.
  • +20 (42 voturi)    
    ... (Luni, 26 septembrie 2016, 18:48)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    bolsevicii tot imputiti raman... oricat ar trece timpul.
  • +26 (38 voturi)    
    Da' tezauru' (Luni, 26 septembrie 2016, 18:48)

    gigifisiune [utilizator]

    cat e? Cat e tezauru'?
    • 0 (2 voturi)    
      fain nick (Luni, 26 septembrie 2016, 20:47)

      mita sucila [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

      place.
    • +8 (10 voturi)    
      cam 100 tone aur pur (Luni, 26 septembrie 2016, 21:03)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

      Plus o gramada de alte obiecte de valoare, carti vechi, documente, monede, artefacte..... N-au furat doar tezaurul din primul razboi dar l-au furat si pe cel pe care il avea Romania dupa cel de-al doilea razboi mondial. Cca 200 tone aur pentru petrolul si graul vandul Germaniei. Antonescu a vandul doar pentru aur si asa s-au aduna 200 tone. Dar de data asta oficial, ca despagubiri de razboi. Si au mai furat tot ce a produs Romania cca 15 ani dupa al doilea razboi. Ei au declansat marea foamete din Moldova (dupa modelul utilizat in Ucraina) cand moldovenii si-au abandonat copiii in sate din Banat pentru a-i salva de la moarte prin inanitie. Vreo 50 de ani rusii au trait din ce au furat din Romania.
  • +10 (10 voturi)    
    Vai de capul lor (Luni, 26 septembrie 2016, 18:51)

    mitg [utilizator]

    "Romania se reconstruieste economic si social cu ajutorul Uniunii Sovietice".

    Ce-i cu propaganda asta ordinara? Cat au furat SOVROM-urile? Incarcau vasele cu grane furate de la noi, si alimentau vasele cu carburant furat tot de la noi!

    Scarbos.
  • +7 (7 voturi)    
    OK. Da`cu tezaurul cum ramane? (Luni, 26 septembrie 2016, 18:52)

    UnOarecare [utilizator]

    Nu mai intreb de TOATA Basarabia...
  • +6 (8 voturi)    
    Multumesc dar nu ne trebuie. Vrem tezaurul! (Luni, 26 septembrie 2016, 18:54)

    cinevatus [utilizator]

    "Romania se reconstruieste economic si social cu ajutorul Uniunii Sovietice"

    Asta e o gluma buna. O luare la misto la care idiotii utili vor pune botul. Uniunea sovietica a furat din Romania cat a putut. Intrebati-va bunicii, care-i mai aveti. Si apoi credeti ca am uitat tezaurul?

    Relatiile dintre Romania si Rusia NU pot fi normalizate pana ce tezaurul nu va fi returnat si Rusia nu va invata sa trateze cu respect nu cu amenintari si santaj.
  • -9 (13 voturi)    
    propaganda (Luni, 26 septembrie 2016, 18:55)

    Mazeta [utilizator]

    Americanii trebuie să investească mai mult în propaganda din România, fiindcă rușii vor încerca să recupereze terenul pierdut în ultimii 50 de ani.
    • +2 (4 voturi)    
      Vir incerca sa fure ce au mai furat mazeta (Marţi, 27 septembrie 2016, 0:19)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Nu te mai alinta atata. Daca pt tezaur nu au platit nimic, ma mir ca acum dau 100 E pt CP.
  • +7 (7 voturi)    
    Lol (Luni, 26 septembrie 2016, 19:02)

    Soljenitin [utilizator]

    Bine ca nu s-au oferit sa o pastreze ei pentru noi...
  • +5 (5 voturi)    
    Lasati textele. Ne-ati furat tezaurul si acum ce ? (Luni, 26 septembrie 2016, 19:04)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Ne-ati furat tezaurul si acum veniti cu astfel de donatii ??
    Sa fim seriosi, daca ati vrea sa ne imbunatatim relatiile diplomatice ati putea incepe prin a ne returna tezaurul, sau ce-o mai fi ramas din el.
    Cum credeti voi, dragi cetateni rusi, ca noi am putea redeveni prieteni in conditiile in care ne-ati furat cel mai scump lucru din casa ?
    E o chestiune de respect.
  • +5 (5 voturi)    
    nenea ambasadoru asta de 2 lei (Luni, 26 septembrie 2016, 19:14)

    MoemBius [utilizator]

    merita trimis acasa cu ....trambite
    is bate joc de noi
    rahat
    asa MAE .....mai bine lipsa
  • -9 (9 voturi)    
    friendship (Luni, 26 septembrie 2016, 19:20)

    @Mishu [utilizator]

    romania trebuie sa se imprieteneasca cu rusia pt convietui pasnic , vine mandatul presedintelui Trump e din ce in ce mai important o relatie foarte stransa cu rusia , trebuie sa lasam figurile astea de bully dar cu pantaloni rupti in fund.
    • +2 (2 voturi)    
      Poftim? (Marţi, 27 septembrie 2016, 14:02)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      Sa fii prieten cu Rusia inseamna sa cedezi teritorii, sa mori de foame sa acepti violuri si furturi. E greu sa fi prieteni cu 'suboameni'. Iar Trump nu va castiga si chiar daca prin absurd va castiga, NATO ramane!
  • -7 (9 voturi)    
    Gest... (Luni, 26 septembrie 2016, 19:31)

    OvidiuStoica [anonim]

    Un gest politic desigur dar isteria anti-ruseasca nu ne serveste la nimic.
  • +7 (7 voturi)    
    interesant (Luni, 26 septembrie 2016, 20:16)

    muciflenduri [utilizator]

    Mai ramane ca si rusofilii din Romania sa dea cate 100 de euro si s-a rezolvat.
    Mazeta sigur inroseste acum linia telefonica si doneaza cate 2 euro, dupa acest indemn tovarasesc.
    • +1 (1 vot)    
      Bine dar Mazeta nu e rusofil, el e chiar rus (Marţi, 27 septembrie 2016, 14:03)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      Mazeta traieste la Moscova :-).
  • +4 (6 voturi)    
    e o sfidare (Luni, 26 septembrie 2016, 20:34)

    rov [utilizator]

    100 de euro cand tu ai in custodie un tezaur de 3-4 miliarde $
    rUSI !!
  • -1 (5 voturi)    
    ... (Luni, 26 septembrie 2016, 20:36)

    cartograful [utilizator]

    mda..o "donatie" cu valoare de jignire. Dar mingea le-au ridicat-o la fileu niste "creativi" fara minte.
    • +5 (5 voturi)    
      mda (Marţi, 27 septembrie 2016, 9:17)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      videoclipul este o realitate crunta.

      dupa razboi, rusia a facut ce a vrut din romania, a jefuit-o sistematic, a deportat romanii prin siberia si kazakhstan.. etc

      nu ti-ai fi dorit sa traiesti in romania perioadei 1946-1960
  • 0 (8 voturi)    
    Sa fie primit ! (Luni, 26 septembrie 2016, 20:53)

    rutger [utilizator]

    Avand in vedere ca rusia e-n mare criza si cu cheltuieli militare imense, le-a ramas si lor un rest si l-au donat !! Carcotasii de pe Hotnews au donat ceva ?
  • +4 (4 voturi)    
    Mai mult nu-si permit (Luni, 26 septembrie 2016, 21:05)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    fiindca Putin vrea soldatei cu care sa se joace.

    De pensii nu mai zic.
  • +5 (7 voturi)    
    "100 de euro"? (Luni, 26 septembrie 2016, 21:48)

    grunespferd [utilizator]

    Ca Romania sa-si recupereze valorile? Din partea Rusiei!

    Spotul cu "adevarul rusesc" a costat mai mult. Cinismul rusilor e arzator ca un scuipat in fata!

    Le dau eu 200 de euro, daca isi retrag donatia!
  • +6 (6 voturi)    
    Prefera sa dea 100 de euro decat tezaurul (Luni, 26 septembrie 2016, 22:04)

    Zimbru [utilizator]

    Sa le fie rusine, si de video si de cei 100 euro, cand au furat tezaurul Romaniei. O natie de bolsevici!
  • +8 (10 voturi)    
    Nu mai suspinati... (Luni, 26 septembrie 2016, 23:03)

    aabbcc [utilizator]

    ...dupa tezaur. Mai mult ne injosim ca tara. Romania nu sta in tezaurul ciordit de rusi. Nimic nu e mai umilitor decat sa stam cu mana intinsa la rusi. Considerati tezaurul ca fiind costul realizarii unui adevar rostit de Stefan. Mai degraba cu turcii decat cu muscalii.
  • +2 (10 voturi)    
    Le-am ridicat la fileu si au pleznit-o! (Marţi, 27 septembrie 2016, 0:28)

    goguduru [utilizator]

    La asa un clip penibil, bineinteles ca le-a fost usor sa contracareze.

    Efort minim, efect rezonabil.

    Nici macar, nu pot fi acuzati de prea multa propaganda. Oricum, mai onest decat clipul nostru.

    Ce bine ar fi daca rusii ar fi la fel de eleganti in toate situatiile.

    Da, odata ii apuca nebuneala si nu mai poti sa mai pui nicio baza in ei.
  • +3 (3 voturi)    
    Necinstiti ca de obicei (Marţi, 27 septembrie 2016, 6:23)

    Pac-pac [utilizator]

    In loc de ajutor pentru asta, mai bine si-ar aduce aminte pe unde-i tezaurul...
  • -1 (11 voturi)    
    Stiu ca nu va place ceva bun despre rusi, (Marţi, 27 septembrie 2016, 6:47)

    John M. [utilizator]

    dar Rusia in 1941 era in cel mai mare pericol sa dispara ca natiune. Amintiti-va ca doctrina lui Hitler pentru Europa de est era exterminarea populatiei civile inferioare celei germane (untermensche) si colonizarea spatiului (lebensraum) cu rasa "superioara".
    Rusii au dat totul pentru a ramane in viata si a-si salva tara. Stalin a vandut galerii intregi de arta "burgheza" si tot aurul (probabil si tezaurul romanesc) pentru a se inarma. In plin razboi productia industriala a Rusiei a crescut de 10 ori. Aceasta disperare i-a pus pe rusi pe drumul victoriei. Asaltul final asupra Berlinului este studiat in toate academiile militare din lume ca un eveniment apocaliptic ce nu trebuie repetat de nicio natiune.
  • +1 (5 voturi)    
    doar 100? (Marţi, 27 septembrie 2016, 10:44)

    Nevermind [utilizator]

    Pai celelalte ambasade au cotizat mai mult
  • +1 (1 vot)    
    Ambasadorul "Davai ceas" din Kiseleff 6 (Marţi, 27 septembrie 2016, 15:29)

    neagoe [utilizator]

    Kiseleff 6, mai bine ne-ati da inapoi TEZAURUL pe care ni l-ati furat.

    Culmea! Noul ambasador intr-o prima declaratie ne-a anuntat ca Rusia nu are sa ne restituie nimic.
    Exact dupa modelul soldatilor sovietici in '45: "Davai ceas" sau/si taca, taca, taca din Kalasnikov.
  • 0 (0 voturi)    
    La ce ne puteam astepta? (Marţi, 27 septembrie 2016, 22:11)

    OmniStudio [utilizator]

    Dupa ce politicienii nostri le-au pus pe tava buna parte din economia romaneasca (siderurgia - Mechel; aluminiu - Alro; petrolul - via OMV, si astea ar fi doar cele evidente).
    Adica, nu se mai numesc SovRom-uri, atata tot, in rest, acelasi jaf, cu acceptul conducatorilor de atunci si acum ai Romaniei...
    Inca putin si o sa auzim la radio (poate ca si la TV, acum) celebra emisiune "Vorbeste Moscova"