Corespondenta din Bruxelles

Oficial NATO: Rusia se dezvolta militar la Marea Neagra ca sa interzica accesul in zona si sa ridice "costul" aducerii de echipamente militare aliate in zona

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Luni, 26 septembrie 2016, 18:01 Actualitate | Esenţial

Crucisatorul rusesc Moskva - cea mai mare nava din Marea Neagra
Foto: Wikimedia Commons
Rusia pune o presiune totala pe vecinii sai, prin mai multe metode, si isi indreapta atentia in mod special in zona tarilor Baltice si la Marea Neagra unde si-a dezvoltat puternic efectivele militare si tehnica de lupta, instaurand practic o zona de interdictie care poate face dificila inserarea de efective militare NATO in caz de conflict, potrivit unui oficial NATO. Alianta Nord-Atlantica analizeaza noi moduri de a contracara Rusia la Marea Neagra, urmand ca in perioada urmatoare sa fie luate decizii privind prezenta aeriana si maritima sporita in zona.

"Din partea Rusiei vedem o presiune totala pusa pe vecini", potrivit declaratiilor unui oficial NATO, intr-un briefing desfasurat la Bruxelles.

Potrivit acestuia, sunt doua zone specifice in care NATO isi indreapta atentia in legatura cu Rusia: regiunea tarilor Baltice si cea a Marii Negre, unde Rusia a introdus multe elemente de amenintare, inclusiv multe trupe. In cazul Crimeei, dupa anexare, Rusia a dus foarte mult echipament militar in zona pentru a interzice accesul si a controla zona Marii Negre, acolo unde NATO are aliati si state partenere.

"In zona Marii Negre nu discutam doar de presiunea Rusiei exercitata doar din propriul teritoriu, ci vorbim de trupe rusesti care ocupa teritorii straine precum Crimeea, sau in Georgia si Moldova, in Transnistria", a declarat oficialul NATO.

"Daca ne uitam la cum s-a dezvoltat Rusia militar la Marea Neagra, scopul e sa interzica accesul in zona. A dezvoltat capabilitati Anti-Acces Area Denial (A2/AD), un sistem stratificat de aparare care creste 'costul' aducerii de achipamente militare [n.r. ale NATO] la Marea Neagra", a mai precizat oficialul NATO.

Potrivit acestuia, sistemele A2/AD pot fi depasite, dar acest lucru presupune o investitie substantiala in echipamente si resurse din partea aliantei si a statelor membre.

La intrebarea adersata de HotNews.ro referitoare la masurile pentru Romania si zona Marii Negre asa cum au fost ele detaliate in concluziile summit-ului de la Varsovia - o brigada multinationala si o analiza a optiunilor de intarire a prezentei aeriene si maritime NATO - oficialul din partea aliantei a precizat ca in urmatoarele saptamani discutiile ce au avut loc pana acum la nivel militar se vor muta la un nivel politic si atunci vor fi date mai multe detalii.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
6164 vizualizari
  • +9 (25 voturi)    
    "costul" Pacii la Marea Neagra (Luni, 26 septembrie 2016, 18:05)

    un domn [utilizator]

    este Mantuirea Cracanatului !
    • +4 (8 voturi)    
      O flotă românească la Marea (Luni, 26 septembrie 2016, 23:28)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Neagra făcută împreună cu US si NATO și Putler s-ar gândi de două ori înainte de a vorbi de România. Hai US! Hai România!
      • -1 (3 voturi)    
        dar cine sa dea bani de flota... (Marţi, 27 septembrie 2016, 9:38)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        nu vezi ca Romania nu are decat 2 nave de razboi, cumparate de la britanici, si alea depasite? O flota costa imens, atat ca si cost de achizitie cat si ca intretinere....cine e dispus sa dea acesti bani?
  • +7 (25 voturi)    
    Alianta Sultan-Cracanat va Inaugura (Luni, 26 septembrie 2016, 18:08)

    un domn [utilizator]

    un nou Punct Vamal, la Bosfor !
    revin si va spun ca DOAR Mantuirea Cracanatului rezolva problema !
  • -7 (25 voturi)    
    A2AD nu-i "Anti-Acces Area Denial" (Luni, 26 septembrie 2016, 18:17)

    newlook [utilizator]

    Prietene, A2AD nu-i "Anti-Acces Area Denial" ci "Acces to Area Denial"
    Uneori, engleza e putin inselatoare.
    • +9 (11 voturi)    
      Acronimul consacrat (Luni, 26 septembrie 2016, 18:45)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      e A2/AD (nu A2AD!), insemnand Anti-Access Area Denial
      • -5 (9 voturi)    
        Prietene, (Luni, 26 septembrie 2016, 22:21)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        Prietene, sincer:
        "Anti-Access Area Denial" (cum spui tu si reporterul) inseamna "Impotriva interzicerii accesului..", deci permiterea accesului
        Pe de alta parte, "Anti-Access/Area Denial" (singura diferenta ortografica e semnul "/ ") inseamna ceva de genul "Interzicerea accesului/Blocarea zonei", ceea ce e la 180 de grade fata de situatia/semnificatia anterioara.
        La englezi, deobicei, dubla negatie inseamna afirmatie. Ma rog, subtilitati ale englezei.
        Dar sa ne amintim de altele, mai interesante, mai distractive: de exemplu "aviara gripa"...ia uite aici:

        https://www.youtube.com/watch?v=RHCbaTjU3LI

        ....iu nau...aviara gripa ... veri helti...;-)
        • +3 (3 voturi)    
          si autorul articolului si ipolitic... (Marţi, 27 septembrie 2016, 8:57)

          Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          ...au dreptate.
          Explicatia dvs este pentru abreviere intr-un dictionar urban unde 2 = to, dar nu are nici o legatura cu conceptul CSBA-2003 si care este definit exact: A2AD = Anti Access/Aerial Denial, unde:

          - Anti Access (A2) reprezinta actiunile inamicului care impiedica miscarile militare in teatrul de operatiuni, iar

          - Aerial Denial reprezinta suma activitatilor necesare impiedicarii libertatii de miscare in cadrul unei zone aflata sub controlul inamicului.
          • -1 (1 vot)    
            Mai uita-te o data la cea de-a doua postare (Marţi, 27 septembrie 2016, 15:11)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

            Mai uita-te o data la cea de-a doua postare.

            Recunosc ca in prima exprimarea a fost confuza, dar cea de-a doua lamureste exact. Tu scrii corect "Anti Access/Aerial Denial", cu " / ", la semnificatia asta m-am referit in postarea la care am raspuns.

            iu nau...aviara gripa...veri helti ! (nu-i haios?)
            • 0 (0 voturi)    
              Renuntati la "negarea negatiei"... (Marţi, 27 septembrie 2016, 19:02)

              Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              ...nu este vorba de asa ceva in formula respectiva.
              A2 (sau A dublu) are o misiune diferita de AD, repet, A2 reprezinta interzicerea accesului (introducerii) de tehnica militara in zona, pe cand AD reprezinta anihilarea capacitatii de miscare a tehnicii/fortei militare intr-o zona ocupata.
              Iar semnul "/" are semnificatia de "si" nu "sau".
    • +5 (9 voturi)    
      daca au inceput trolli rusilor (Luni, 26 septembrie 2016, 19:22)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Sa ne invete acronimele NATO e grav.
  • -4 (20 voturi)    
    "Saracii" americani, trebuie sa bage mana (Luni, 26 septembrie 2016, 18:48)

    Susufler0 [utilizator]

    mai adanc in buzunar ca sa ne ajute ! :P

    Baieti buni cum sunt, o vor face ! ;)

    PS. Aaaa... e totusi o problema : Trump ! :(
    • -2 (10 voturi)    
      saracii (Luni, 26 septembrie 2016, 19:06)

      @Mishu [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ce mila imi este de ei
    • +3 (9 voturi)    
      Trump tocmai ce i-a promis lui Netanyahu (Luni, 26 septembrie 2016, 20:21)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Ca va recunoaste Ierusalimul ca si capitala a Israelului.
      Are ceva 'oaie sa faca asta si nucred ca unul ca el va face pe presul in fata lui Putin. -indiferent ce sustine Putin sau democratii
    • 0 (10 voturi)    
      Ai ,,dreptate” ! .Trump nu este la (Luni, 26 septembrie 2016, 20:40)

      Carpi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Casa Alba in prezent !, dar barbatul ,,democrat” Obama este !
      Probabil barbatul Obama asteapta ca femeia Hillary, (din scaunul cu rotile in care o sa fie probabil in urmatorii ani) , sa faca mai mult impotriva amenintarii rusilor !. Mai ales daca se va desfasura cu aceasta ocazie si un razboi nuclear !
      Eu tot nu inteleg cum Hillary va fi urcata in avionul (special pentru razboi nuclear), atunci cand se detecteaza o salva de rachete nucleare rusesti care se indreapta spre SUA ?
      Probabil va fi urcata in avion tinuta in carca de bodiguarzi . (s.i.c.)
  • -6 (6 voturi)    
    Poate Iohannis (Luni, 26 septembrie 2016, 21:04)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    o sa le dea o medalie.
  • +2 (2 voturi)    
    Texas (Marţi, 27 septembrie 2016, 9:06)

    gituca [utilizator]

    Rusia are un PIB mai mic decat al statului Texas, deci o sa bage in rahat cu cheltuielile bietul NATO (de fapt USA)!
  • 0 (0 voturi)    
    Texas (Marţi, 27 septembrie 2016, 9:06)

    gituca [utilizator]

    Rusia are un PIB mai mic decat al statului Texas, deci o sa bage in rahat cu cheltuielile bietul NATO (de fapt USA)!