UPDATE Seful Corpului de Control al premierului nu mai demisioneaza din Guvern, desi spune ca a solicitat premierului inca de la inceputul lunii sa fiu eliberat din functie

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 26 septembrie 2016, 11:03 Actualitate | Esenţial

Valentin Mircea
Foto: Arhiva personala
Seful Corpului de Control al prim-ministrului, Mircea Valentin, va ramane in functia guvernamentala, desi surse din Executiv au declarat luni ca acesta va pleca, iar Mircea Valentin a scris pe Facebook ca a cerut premierului inca de la inceputul lunii septembrie sa fie eliberat din functie pana la 1 octombrie.

UPDATE 12.13 Valentin Mircea ramane in functia de sef al Corpului de control, pana la finalul mandatului Cabinetului, a anunta luni la pranz purtatorul de cuvant al Guvernului, Liviu Iolu. 

El a precizat ca seful Corpului de control isi anuntase intentia de a pleca din Executiv, inainte de declaratiile pe care le-a facut si care priveau reactia autoritatilor in cazul unui cutremur.  

"Seful Corpului de control si-a anuntat intentia de a pleca din Executiv inainte de declaratiile pe care le-a facut si care priveau reactia autoritatilor in cazul unui cutremur. Valentin Mircea nu va pleca din functia de sef al Corpului de control. Premierul a avut o discutie cu Valentin Mircea si au convenit ca pana la finalul acestui mandat seful corpului de control sa ramana in functia pe care o detine", a precizat, luni, purtatorul de cuvant al Guvernului, Liviu Iolu.

Intr-un mesaj postat luni pe Facebook, Mircea Valentin precizeaza ca a solicitat premierului inca de la inceputul lunii septembrie ca, odata cu reorganizarea Corpului de Control al Primului Ministrului in Inspectia Generala a Guvernului, dar nu mai tarziu de finalul lunii octombrie, sa fie eliberat din functie.



Mircea Valentin sugerase anterior, intr-un comentariu postat pe Facebook, ca intentioneaza sa paraseasca functia guvernamentala. "In curand voi reveni inapoi, in mediul privat, iar comunicarea va fi facuta in principal pe LinkedIn, Twitter si pe blogul meu profesional", a scris Mircea Valentin pe contul sau de Facebook, noteaza Mediafax.

Recent el a provocat reactia unor oficiali din Executiv, dupa ce a scris pe Facebook ca, dupa cutremur, institutiile nu si-au facut treaba corespunzator, la fel ca si posturile de televiziune, care difuzau reluari si nu au linistit populatia. "Concluzia preliminara: institutiile statului roman au note maxime la simpozioane si umflat muschii, dar nu va bazati pe ele cand va lovi un mare cutremur. Mass-media si mai ales televiziunile sunt odioase: ore intregi nici macar nu au oferit vreo informatie elementara despre cutremur si nu au linistit oamenii", a scris Mircea Valentin.

Ulterior el si-a sters comentariul. 

"Opiniile exprimate pe aceasta pagina reprezinta exclusiv pozitia personala a autorului. Functia mea de baza este cea de cetatean - de la ea am plecat si tot la aceasta demnitate ma voi intoarce", a fost mesajul postat ulterior.


Citeste mai multe despre   









2876 vizualizari
  • -6 (6 voturi)    
    Gata? (Luni, 26 septembrie 2016, 11:19)

    un_oarecare [utilizator]

    Începe sa dispară "învinsă de sistem" şi cea de-a doua serie de "15000 de specialişti"?
    Constantinescule, unde eşti, mă? :))))))
  • +7 (11 voturi)    
    Deceptie nu demisie (Luni, 26 septembrie 2016, 11:19)

    man_and_twin [utilizator]

    Mi-a ramas in cap articolul ala al lui Tapalaga in care il lingusea pe Ciolos ccum e Ponta lingusit pe fb. Uite inca o demonstratie de compromis, de joc marunt la care se preteaza Ciolos si nici nu inteleg de ce.
    O demisie a sefului corpului de control pt ce?
    Pt ceva ce-a scris pe fb.
    Pt un mesaj factual corect.
    Ceva ce stiu toti romanii.
    Ceva ce ne impinge spre o discutie foarte necesara.

    Ceva care il supara pe Arafat, asta o fi buba?
    • +1 (3 voturi)    
      cartoful (Luni, 26 septembrie 2016, 11:39)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

      motiunii de cenzura e inca fierbinte... da si el afara la misto ca sa nu se supere necromancerul, pentru ca pana in decembrie mai sunt lucruri bune de facut pt Romania. arafat fiind omul psd , e de inteles. e in pozitia aia de ani buni, desi prea multi au murit cand el nu si-a facut treaba pt care a fost pus. motivul e simplu: intrarea in politica. cat a fost apolitic, lucrurile s-au miscat la SMURD only. Unii oameni sunt limitati in avea multe responsabilitati, cred ca este si cazul lui arafat. trebuia lasat doar pe smurd si atat.
      • 0 (2 voturi)    
        Stiti cum e cu promovarile, esti promovat (Luni, 26 septembrie 2016, 14:37)

        ilex2013 [utilizator] i-a raspuns lui toxx

        pana cand iti atingi propriul prag de incompetenta. Da, daca Arafat ramanea la SMURD - unde a facut treaba foarte buna si nu ne indemna sa-l votam pe Ponta era in regula.
    • +3 (3 voturi)    
      Nu l-a demis Ciolos (Luni, 26 septembrie 2016, 14:07)

      stefansb [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

      Ba chiar l-a intors din drum. In rest de acod cu tine, a spus un lucru pe care il stim toti, nu era motiv de demisie/demitere. Si nu poate un singur om sa schimbe toate institutiile statului care au probleme. E nevoie de timp si lucru in echipa organizat.
      • 0 (0 voturi)    
        Oare? (Marţi, 27 septembrie 2016, 16:31)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

        Nu cred ca isi anunta demisia fara sa i-o fi cerut cineva. Mai ales ca opinia publica i-a fost favorabila dupa postarea acelui mesaj. De undeva a venit o cere de demisei.

        Sper sa nu fi fost de la Ciolos, dar pecedentele exista. Ca in cazul lui Vlad Alexandrescu.
  • +5 (5 voturi)    
    parere (Luni, 26 septembrie 2016, 12:18)

    andix [utilizator]

    Mult succes in continuare. Nu stiu ce ar fi facut institutiile statului insa pot sa afirm ca in Italia in aceasta vara, in seara cutremurului am apucat sa cobor din pat sa-mi iau copilul si sotia si sa cobor de la etajul I si deja cand am ajuns la parter pe stirile canalelor italiene era breking news cu informare privind magnitudinea si faptul ca a fost cutremur si undeva la 15 de ora, poate nici atat nr de tel si modealitati de contact cu celula de criza. cred ca spune multe acest lucru. si oricum italienii nu erau multumiti de modul de desfasurare al autoritatilor
  • 0 (2 voturi)    
    Guvernul Cioloș=guvernul USL. (Luni, 26 septembrie 2016, 14:01)

    asavreau [utilizator]

    Mai puțin scandalul care-l făcea Ponta.Dacă pe la alte ministere sau mai acceptat dezbateri,când a fost vorba de Arafat a sărit cineva(?) și totul a rămas așa.Din toate reformele sperate de la Guvernul Cioloș se alege praful.În privința plagiatelor,Curaj a tras de timp și acum,ce credeam că a rezolvat noul ministru,schimbă borfașii din parlament.Mama ei de viață!La ce să mai înveți carte dacă îți râd proștii în nas arătând că au diplome și sunt buni de granguri politici.Ar trebui să le aplicăm o cenzură,să nu mai discutăm nici-o inițiativă a Guvernului.
    • +4 (4 voturi)    
      Nici chiar asa (Luni, 26 septembrie 2016, 14:42)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Cred ca o reeditare a guvernului USL se pregateste dupa alegeri, sub titulatura unui guvern de uniune nationala. O ciorba de politruci PSD si PNL.
      Nu e situatia asta deocmadata. De bine de rau, Ciolos a venit cu niste tehnocrati valizi, cu exceptia a doi-trei ministrii. Ca a fost sustinuti de majoritatea PSD e altceva. Din punctul asta de vedere ducand cu gandul la guvernul Tariceanu, minus tehnocrati...