Arafat: Interventia la cutremur nu este numai a statului, a Guvernului central, a IGSU, incepe cu omul de rand

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 15:08 Actualitate | Esenţial

Raed Arafat
Foto: Agerpres
Interventia la cutremur nu este numai a statului, a Guvernului central, nu este numai a IGSU, incepe cu omul de rand, cu comunitatea, cu autoritatile locale si judetene, a declarat sambata, la Brasov, secretarul de stat in MAI Raed Arafat, potrivit Agerpres.

El a adaugat ca, in mod normal, forta majora vine din partea Inspectoratului General pentru Situatii de Urgenta, dintre toate structurile statului care intervin in acest sens.

"E clar ca primul care va interveni va fi cel care il va ajuta pe vecinul lui si nu este nicio rusine si nicio anomalie in acest sens. Primaria trebuie sa fie pregatita, sa aiba stocuri de alimente, de apa, trebuie sa stie unde sa duca sinistratii care nu mai au locuinte, daca are paturi pentru ei, saci de dormit, tot ce trebuie in asemenea situatii pentru a le putea acorda ingrijire pentru o anumita perioada. Toate acestea sunt eforturi conjugate intre autoritatile centrale, cele locale si populatie mai ales. Dar cel mai important lucru este ca populatia sa fie pregatita, sa stie cum sa reactioneze. Eu cred ca asta poate salva cele mai mult vieti", a subliniat Arafat.

Potrivit acestuia, din fericire, la cutremurul inregistrat in cursul noptii de vineri spre sambata nu au fost probleme.

"A fost un cutremur de 5,6 grade, conform datelor pe care le-am primit. L-am simtit si in Brasov si a fost simtit in mai multe zone din tara, din fericire fara pagube, fara probleme deosebite. Noi, in secunda in care a avut loc cutremurul, la nivelul MAI, al IGSU, am inceput imediat verificarile, daca au fost probleme si, bineinteles, fiecare Inspectorat pentru Situatii de Urgenta a fost sunat si intrebat si urmarite apelurile de urgenta si solicitarile populatiei. Bineinteles, nu au fost probleme, dar asta ne indeamna sa ramanem pregatiti. Cutremurele pot aparea oricand, poate peste 20 de ani, poate peste doua minute, asta nu stim", a afirmat responsabilul MAI.

Raed Arafat a precizat ca spera ca tot ceea ce s-a facut in ultima perioada la nivelul Departamentului pentru Situatii de Urgenta, al IGSU pentru informarea si pregatirea populatiei sa aiba efect si oamenii sa nu intre in panica si sa fie pregatiti cu alimente, apa, medicamente pentru cel putin trei zile.

Secretarul de stat a participat sambata, la Brasov, la un ceremonial militar si religios, desfasurat in centrul orasului, cu ocazia primirii Drapelului de Lupta de catre Inspectoratul Judetean pentru Situatii de Urgenta "Tara Barsei".¬


Citeste mai multe despre   









1147 vizualizari
  • +7 (15 voturi)    
    Stiam asta domnule secretar (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 15:18)

    BuzzBuzzard [utilizator]

    Tot noi trebuie sa ne ajutam la nevoie !
    Nu trebuie sa asteptam prea multe de la dvs, de la stat de la guvern
    Voi luati totul de la noi si atunci cand trebuie sa va faceti datoria fata de noi ceilalti faceti apel tot la noi !
    Nu ne mai ramane decat sa ne rugam la Dumnezeu ! La al nostru nu la al dvs !
    Sa va fie rusine !
  • +9 (17 voturi)    
    cu omul de rand.. (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 15:39)

    akillies [utilizator]

    ..caruia nu i s-a facut niciun instructaj...

    Cat de scarbos e acest om!

    Numai sa fuga de responsabilitate stie!
    Probabil ca a absolvit cu brio scoala p$d si A3... Cred ca l-a depasit si pe tonta si pe oprea in nesimtire cu aceasta afirmatie!!!
    • -2 (6 voturi)    
      Ca sa pui (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 18:40)

      MirceaVoda [utilizator] i-a raspuns lui akillies

      mina pe lopata ai nevoie de instructaj? E clar ca in caz de ceva tu vei sta pe margine spargind seminte, bind dintr-un pet de bere si asteptind sa-ti faca cineva instructajul.
      • +1 (3 voturi)    
        ce faci tu cu o lopata in fata unui bloc prabusit? (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 22:56)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui MirceaVoda

        sau in fata unei case prabusite?!?!
        Ai idee ca poti face mai mult rau decat bine?
        Atitudinea asta hei-rupista nu ajuta pe nimeni..
        Nu voi sta pe margine spargand seminte nesimtitule...Dar nici nu voi risca sa pune vietile oamenilor intr-un pericol mai mare..
        Tu ai habar ce trebuie sa faci in caz de cutremur? cum sa intervii sa ii ajuti pe altii? Sau tu crezi ca o lopata te ajuta la ceva?!? De unde iei tu lopata aia in primul rand..
        Recentul cutremur din Italia: oamenii nu aveau voie sa intre in zona in care interveneau pompierii si militarii pentru a putea sa fie auzite strigatele supravietuitorilor! Cum ai sa stii unde sa sapi? si ce te face sa crezi ca vei fi ala cu lopata in mana, sau ala care asteapta 3-4 zile sa fie scos la suprafata?
        Si cand o sa fie scoasa o victima de sub daramaturi, stii ce trebuie sa faci ca sa te asiguri ca e bine?!? sa faci un control elementar al victimei, ce sa ii spui sa o linistesti?
        Tu crezi ca atunci cand o sa vorbesti cu o persoana ce a suferit un atac de panica o sa mai ai ce face cu lopata ta?!?! Stii ce inseamna sa ai un atac de panica?!?
        Imi place ca stii sa acuzi oamenii si ca nu ai nici cea mai mica idee ce inseamna sa acorzi primul ajutor..mai ales in caz de cutremur!
        Ti-a spus cineva ce sa faci si ce sa nu faci in caz de cutremur? Unde sa te pozitionezi ca sa supravietuiesti in caz de dezastru? cum sa ajuti in caz ca nu patesti nimic? sa nu umbli cu flacara in zona cladirilor prabusite?
        E exact ca instructajul pe care il primesti in avion: ti se spune unde sunt vestele de salvare, usile de evacuare, mastile de oxigen si cum sa le folosesti, cum sa folosesti centurile de siguranta etc.!
        Chestii simple,elementare care pot salva vieti..
        Dar in caz de cutremur?!?!.. nu exista un protocol de urgenta in RO, nu exista instructaj, nimeni nu stie ca un simplu indicator luminos (fluorescent) poate salva vieti; un simplu fluier, poate salva vieti.. etc.
        Ce faci tu cu lopata la cutremur??! ideea e sa nu te pui si tu in pericol!!
  • -3 (13 voturi)    
    Mai e nevoie de educație pentru asta (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 16:24)

    samuraijack [utilizator]

    După cum se comportă românii la inundații, primul lucru care îl vor face cetățenii va fi să reconstruiască crâșma pentru a avea unde sta până rezolvă alții restul problemelor.
    • +4 (6 voturi)    
      Asa zici tu? (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 18:48)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui samuraijack

      Si cei din Colectiv tot pe altii ii asteptasera? A, da, nu veneau. Nu erau nici ei instruiti (de unde sa fie?). Cum nu e nici timpitul de Arafat, care in afara de functie nu foloseste la absolut nimic. Du-te inapoi in Orientul Mijlociu si lasa-ne. S-or mai fi gasind alti oameni care chiar stiu ce inseamna sa fii conducator si sa iei decizii. De preferinta, in alta parte decit la TV.
  • +8 (14 voturi)    
    A găsit Arafat vinovatul! (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 16:47)

    asavreau [utilizator]

    Dacă se întâmplă un cutremur noi suntem vinovați dacă pățim ceva.Presupun că Arafat va aplica niște amenzi "oamenilor de rând" care o pățesc la cutremur.Cred-că trebuie ca Arafat să fie făcut om de rând,prea i sa urcat șefia la cap și ne stoarce lămâia în nas.Nu-i bun de șef la DSU,nu știe să facă strategii lucrează după ureche,nu instruiește și nu prevede.Lăudăros este în permanentă căutare de eventuali vinovați.
  • +4 (8 voturi)    
    Arafat isi pregateste deja scaparea (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 17:19)

    Gryphus [utilizator]

    Arafat s-a spalat pe maini, el stie ca in caz de cutremur e jale in Bucuresti sia aruncat grija in sema 'vecinilor'

    statul, BUGETARII SPECIALI, SMURD ...n-au nicio treaba, 'vecinii' trebuie sa rezolve problemele.
  • +4 (8 voturi)    
    Mare mobilizator si Arafatul ista ! Coach nu gluma (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 17:31)

    Plagarus [utilizator]

    Apuseni, Siutghiol,Colectiv...........?
    • +3 (3 voturi)    
      Nu iti face griji.. (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 23:05)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      ..intotdeauna victimele vor fi de vina in Romania de azi!
      Si intotdeauna lumea va filma in loc sa se mobilizeze sa ajute..si sa ajute fara sa se pune in acelasi pericol sau intr-unul mai mare(aici e nevoie de instructaj)!
  • +2 (2 voturi)    
    Ne ajutam intre noi, ca statul e ocupat (Duminică, 25 septembrie 2016, 9:36)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    cu furat terenuri, spoliat bani de la buget si alte lucruri de genul.

    Ne ajutam intre noi de dinainte de '89 si stim bine ca nu putem conta pe stat pentru nimic.

    N-am uitat.