Pelerinii care merg la Iasi de hramul Sf. Parascheva se pot inchina si la moastele Sf Cuvios Neofit Zavoratul

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 23 septembrie 2016, 6:09 Actualitate | Esenţial

Credinciosii care vor veni in luna octombrie la Iasi pentru a lua parte la manifestarile religioase organizate cu prilejul hramului Cuvioasei Parascheva vor avea prilejul de a se inchina si la moastele Sfantului Cuvios Neofit Zavoratul, care vor fi aduse spre inchinare de la un lacas de cult din Cipru.

 Potrivit programului organizat de reprezentantii Mitropoliei Moldovei si Bucovinei, citat de Agerpres, racla cu moastele Sfintei Cuvioase Parascheva, considerata a fi ocrotitoarea Moldovei, va fi scoasa din catedrala mitropolitana in procesiune, luni, 10 octombrie, incepand de la ora 6,30, si va fi depusa pentru inchinare pe platoul din fata Caminului teologic.

Miercuri, 12 octombrie, in jurul orei 9,00, un sobor de clerici va intampina pe Aeroportul International Iasi racla cu moastele Sfantului Cuvios Neofit Zavoratul. Jumatate de ora mai tarziu, moastele care sunt aduse de la un lacas de cult din Cipru vor fi primite la Catedrala Mitropolitana. Seara, intre orele 19,00 si 20,30, va fi organizat pelerinajul 'Calea Sfintilor' - Procesiune cu moastele Sfintei Cuvioase Parascheva si moastele Sfantului Cuvios Neofit Zavoratul.

Procesiunea va avea loc pe traseul dintre Strada I. C. Bratianu - Strada Cuza Voda, Strada Armeana - Biserica 'Sfantul Sava cel Sfintit' - Strada Costache Negri - Manastirea 'Sfintii Trei Ierarhi' - Catedrala Mitropolitana. Vineri, 14 octombrie, cand se praznuieste hramul Cuvioasei Parascheva, intre orele 9,00 si 13,00, Sfanta Liturghie arhiereasca va fi oficiata pe podiumul din Bulevardul Stefan cel Mare si Sfant, din fata Mitropoliei Moldovei si Bucovinei.

In anii anteriori la acest eveniment religios au luat parte nu numai clerici, dar si reprezentanti ai mediului politic local si national, cultural si educational. Hramul Sfintei Cuvioase Parascheva transforma Iasiul, incepand din anii '90, in cel mai mare centru de pelerinaj din tara. Sfanta Parascheva este considerata atat de credinciosii ortodocsi cat si de cei catolici a fi ocrotitoarea Moldovei cat si a celor saraci.


Citeste mai multe despre   









544 vizualizari
  • +5 (5 voturi)    
    ... (Vineri, 23 septembrie 2016, 7:37)

    Flaviius [utilizator]

    Mi se pare fascinant ca am ajuns sa acceptam natural actul asta . Puterea obisnuintei presupun.

    Daca ati auzi ca undeva cadavrele a doua persoane sunt plimbate din loc in loc pentru a fi pupate , inclusiv de copii , cum ati digera stirea ?

    Religia...oare cand o sa exterminam cancerul asta ? La gunoiul istoriei unde ii e locul.
    • +1 (1 vot)    
      e na Sf Cuvios Neofit Zavoratul.. (Vineri, 23 septembrie 2016, 10:02)

      OnePiece [utilizator] i-a raspuns lui Flaviius

      daca nu-s moastele Sfantului Arsenie Boca eu nu pup nimic !
  • +4 (4 voturi)    
    ISIS (Vineri, 23 septembrie 2016, 7:48)

    ismail paine de circ [utilizator]

    Sa vine vre-un jihadist sa se arunce in aer.. sa ne scape de 90% dintre alegatorii PSD. Cand v-am zis ca-s buni si imigrantii astia islamisti.. voi dragnea, dragnea....
    • 0 (0 voturi)    
      Totusi, vezi sa nu! (Vineri, 23 septembrie 2016, 9:27)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui ismail paine de circ

      De acord ca sunt o gramada de prosti, care nu au avansat in inteligenta cu nimic fata de romanii care cercetau maruntaiele animalelor pentru a prevedea viitorul (zic asta pentru ca sa fie clar ca superstitia nu tine numai de crestinatate, ci este cu mult anterioara si a fost preluata in crestinatate, evident, in forme un pic diferite).
      Dar sa avem jihadisti in Romania ar fi foarte rau. Daca exista o religie de inspiratie satanica, atunci islamul este aceea. Nu ca toti islamistii ar fi rai, pentru ca sunt multe sute de milioane care sunt islamisti pentru ca asa au mostenit, asa cum si la noi sunt milioane care sunt "ortodocsi" pentru ca asa au mostenit. Cu problema suplimentara ca, daca eu am renuntat la a fi "ortodox" (adica cu BOR) si mai traiesc, cei care vor sa renunte la islam se poate sa nu li se mai permit sa traiasca...
  • +3 (3 voturi)    
    Inchinare (Vineri, 23 septembrie 2016, 8:23)

    Soljenitin [utilizator]

    Daca s-ar putea, totusi, inchina mai mult la Sf. Profit Nezavoratul, ce bine ar mai fi! ;-)
  • 0 (0 voturi)    
    Stie cineva? (Vineri, 23 septembrie 2016, 9:19)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Va participa si Prea Secruistul Dani ori numai Inaltele fețe securiste locale? .
  • +1 (1 vot)    
    Nu inteleg (Vineri, 23 septembrie 2016, 9:51)

    vasile-roaita [utilizator]

    Daca te duci la biserica si pupi oasele alea si niste icoane acolo devii un om mai bun? Nu mai faci rau la nimeni,, nu mai injuri, jignesti, nu mai furi, nu mai esti invidios, gelos, etc. Sau iesi din biserica asa cum ai intrat? Eu am vazut multi politicienii acolo la biserica pupau tot ce le iesea in cale dar tot asa au ramas. Atunci care este rostul bisericii si popilor in general in afara de a traii ca parazitii pe banii prostimii? ca de aprox. 2000 de ani fac chestiile astea si lumea nu s-a schimbat cu nimic, dimpotriva a devenit mai rea si mai avida dupa bogatie si putere. Il avem exemplu pe asa zisul "Inalt prea sfintia sa" care isi schimba mertzanurile cu cele mai noi modele, construieste palate pentru el cu klika lui se imbraca in straie de aur, etc. Astia sa fie oare reprezentantii lui Iisus pe pamint?
    • +1 (1 vot)    
      Inca ceva (Vineri, 23 septembrie 2016, 10:30)

      vasile-roaita [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      Daca sa zicem prin absurd, l-as vedea pe asa zisul "Inalt prea sfintia sa" cu gasca lui de popi ca-si vind mertzanurile alea de ultimul model, coroanele alea (puse una peste alta) toiagurile de aur pline cu nestemate, palatele si toate bogatiile pe care le au si ar impartii banii la saraci (asa cum ar fi facut cel pe care ei zic ca-l reprezinta) atunci as zice; da cu adevarat acestia sint reprezentantii lui iisus pe pamint si m-as duce cu drag la biserica sa-i ascult si sa ma rog. Dar din moment ce sint asa cum sint nu pot decit sa zic ca nu au nimic in comun cu cel pe care ei zic ca-l reprezinta, dimpotriva, mai mult au de-a face cu opusul lui (parca Mamon ii zice nu?)