Elena Udrea face masterat in consiliere pastorala si vrea sa infiinteze "Institutul Fericirii": Am pus acatiste pentru Codruta Kovesi, chiar mi-as dori sa fie fericita si sa aiba o viata frumoasa

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 21 septembrie 2016, 16:24 Actualitate | Esenţial

Elena Udrea
Foto: Facebook
Elena Udrea a declarat, miercuri, la Romania TV, ca s-a inscris la Facultatea de Teologie din cadrul Universitatii Babes-Bolyai din Cluj- Napoca, la un masterat de consiliere pastorala, fostul ministru spunand ca vrea sa ii ajute  "pe cei care se pot trata prin credinta religioasa". Udrea a fost admisa, cu media 8,20, pe ultimul dintre cele 4 locuri de la buget, la masterul de "Consiliere pastorala si asistenta psihosociala" al Facultatii de Teologie Ortodoxa a Universitatii Babes-Bolyai.

Udrea va studia, printre altele, "Metafizica si Teologia" sau "Elemente de Terapeutica religioasa".

Elena Udrea spune ca "Dorinta mea a fost sa ma pregatesc in consiliere pastorala, tocmai pentru a putea sa sprijin pe cei care au probleme emotionale, care au probleme de orice alta natura, care se pot trata prin credinta religioasa. Am ales aceasta formula de master. Puteam sa fac chiar facultatea. Doream ca aceasta pregatire sa se realizeze intr-un termen mai scurt. Este un masterat de un an, pentru a putea fi utila cat mai curand celor care eu consider ca au nevoie de un astfel de sprijin. Voi vedea daca in viitor ma voi inscrie la Facultatea de Teologie."

Ea a adaugat ca intentioneaza sa infiinteze "Institutul Fericirii", un ONG prin care isi propune sa ajute oamenii sa fie "fericiti in viata".

Udrea sustine ca, datorita credintei, in viata sa se intampla lucruri "miraculoase si fericite". "Am fost mereu o persoana credincioasa, insa nu am fost atat de practicanta a credintei religioase cum sunt acum. Constat in viata mea cum lucrurile se intampla in mod miraculos si fericit, datorita aceste credinte puternice si reale."

"Ma uit in biserici si vad ca oamenii vin sa se roage pentru ei. Nu am vazut niciodata o rugaciune colectiva, pentru cineva din comunitate. Poti sa ai toti banii din lume, daca Dumnezeu nu te ajuta, poti sa mori avand toti banii din lume necesari pentru tratament. E foarte important sa ajuti oamenii prin rugaciunea pentru cineva, nu pentru tine. Iti aduce si tie mai mult bine", mai spune fostul ministru.

Udrea sustine ca se roaga inclusiv pentru adversarii sai politici: "M-am rugat pentru toti adversarii mei politici, chiar si pentru cei care mi-au facut foarte mult rau in ultimul an si jumatate. Am pus acatiste peste tot pe unde m-am dus. Pentru ca numai un om neferict poate sa faca atat de mult rau."

Intrebata daca a dat acatiste si pentru sefa DNA, Laura Codruta Kovesi, Udrea a raspuns pozitiv: "Am trecut-o! Chiar mi-as dori sa fie fericita si sa aiba o viata frumoasa".

Udrea a povestit ca a pus acatiste si pentru fostul presedinte Traian Basescu si familia sa: "Daca i-am pus pe vrajmasii mei, cu atat mai mult ii pun pe cei care mi-au facut bine. L-am pus pe domnul presedinte si pe toata familia dansului. In general, ma rog pentru toti oamenii".

Fostul ministru a mai afirmat ca nu se gandeste deocamdata la politica: "Ma gandesc sa urmez calea credintei si a ajutorarii oamenilor prin puterea credintei", sustine Elena Udrea.










4365 vizualizari
  • +18 (26 voturi)    
    ! (Miercuri, 21 septembrie 2016, 16:35)

    Kpriciu [utilizator]

    Singura stire despre Udrea pe care as dori s-o mai citesc este atunci cand va fi condamnata si incarcerata+averea confiscata!
    • +6 (12 voturi)    
      e posibil asta, cum e posibil sa se redeschida (Miercuri, 21 septembrie 2016, 16:46)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Kpriciu

      Crucea de Piatra, evident in regim de franciza !
    • +2 (2 voturi)    
      Indicator statistic de "fericire" (Miercuri, 21 septembrie 2016, 17:03)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui Kpriciu

      https://en.wikipedia.org/wiki/Gross_National_Happiness

      http://www.globeco.fr/indice-bonheur-mondial/indice-du-bonheur-mondial-edition-2015

      Chiar si OCDE a publicat un studiu despre "Indicele fericirii mondiale".

      Candidatul francez de dreapta cu cele mai mari sanse de a castiga alegerile primare in partidul sau este fostul premier Alain Juppe, preferatul sondajelor la functia de presedinte si actual primar de Bordeaux.

      El a lansat in aceasta campanie conceptul de "Identitate fericita", explicand ca vrea sa incurajeze oamenii sa fie mai optimisti, fericiti de viata lor, sa aiba incredere mai mare in viitor.

      Recent, el a legat conceptul de o imigratie reusita, il citez in original pentru ca face referire si la Romania:

      ""Que serait la France sans Marie Curie venue de Varsovie, Apollinaire, né sujet polonais de l'empire russe, Picasso qui vit le jour en Espagne, Ionesco, enfant de Roumanie ou François Cheng, arrivé à Paris à la fin de l'adolescence après avoir grandi en Chine".

      S-ar putea ca ideea dnei Udrea cu acest "Institut al fericirii" sa nu fie chiar nevinovata si intamplatoare, e conectata la ceva despre care se vorbeste si se actioneaza in tari mai mari ca a noastra.
      • +1 (1 vot)    
        Este aplicat in tari cu mult mai mici ca a noastra (Miercuri, 21 septembrie 2016, 21:10)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        Guvernul Bhutanului a considerat că este absurd să se bazeze în evaluarea bunăstării populației țării pe asemenea indicatori irelevanți ca PIB (produsul intern brut).
        Așa că a inventat un alt indicator – Gross National Happiness (Indicatorul Național​ ​al Fericirii).
        Acesta a fost legiferat prin Art.9 al Constituției Bhutanului, care sună așa:”Scopul principal al activității Guvernului este atingerea fericirii de către fiecare cetățean al țării”!
        Întreaga strategie de dezvoltare națională se bazează, dacă vă vine să credeți, pe acest Gross National Happiness! Așa că a apărut un nou minister – MInisterul Fericirii.
        ”Sunteți fericiți?”​ ​Înterbarea ”Sunteți fericiți?” este adresată oficial tuturor cetățenilor în timpul recensământului populației. La ultimul recensământ din 2005, 45,2% din bhutanezi au răspuns ”sunt foarte fericit”, 51,6% ”sunt fericit” ​și doar 3,2% ”nu sunt fericit”.
        • -1 (1 vot)    
          si daca nu sunt fericiti (Joi, 22 septembrie 2016, 8:28)

          eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui ty

          le dai 2 agrafe cu elastic
    • +9 (11 voturi)    
      Ii parafrazez pe cei de la TNR :) (Miercuri, 21 septembrie 2016, 17:48)

      Piticot9 [utilizator] i-a raspuns lui Kpriciu

      "la cat e de hoatza, are toate sansele sa ajunga partiarh"
  • +7 (13 voturi)    
    Te-ai . . . . (Miercuri, 21 septembrie 2016, 16:35)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . . prostit di tat!
  • +10 (18 voturi)    
    Cred câ... (Miercuri, 21 septembrie 2016, 16:50)

    Venier [utilizator]

    este dusâ cu capul,altfel ce sâ cred ?
  • +8 (16 voturi)    
    Saracuta, (Miercuri, 21 septembrie 2016, 16:52)

    Aphex [utilizator]

    A intrat la buget, ca nu avea saracuta 400 euro sau cat o costa anul ala. Bine ca a ocupat locul la ceva amarat care chiar nu are banii aia..
    Vedea-te-as mai repede la brutarie cu spiritualitatea ta cu tot...
  • +2 (10 voturi)    
    Saracuta, (Miercuri, 21 septembrie 2016, 16:52)

    Aphex [utilizator]

    A intrat la buget, ca nu avea saracuta 400 euro sau cat o costa anul ala. Bine ca a ocupat locul la ceva amarat care chiar nu are banii aia..
    Vedea-te-as mai repede la brutarie cu spiritualitatea ta cu tot...
  • -1 (5 voturi)    
    Asta e vrăjitoare (Miercuri, 21 septembrie 2016, 18:36)

    mr_mojo [utilizator]

    Doar ca până acum a vrăjit doar justiția si pe pleșuvul fost prim.
  • +1 (1 vot)    
    pragmatism (Miercuri, 21 septembrie 2016, 19:00)

    L8MA [utilizator]

    ''Nu am vazut niciodata o rugaciune colectiva, pentru cineva din comunitate. Poti sa ai toti banii din lume, daca Dumnezeu nu te ajuta, poti sa mori avand toti banii din lume necesari pentru tratament. E foarte important sa ajuti oamenii prin rugaciunea pentru cineva, nu pentru tine. Iti aduce si tie mai mult bine"...

    intrebarea duhovniceasca care se impune este daca d-na Udrea se poate ruga pentru noi dupa ce returneaza toti argintii?
  • -4 (4 voturi)    
    traiasca Boc (Miercuri, 21 septembrie 2016, 19:50)

    agarici [utilizator]

    Senioara a aranjat cu fostul coleg de partid , BOC sa fie si ea admisa la acea institutie de invatamant. Altfel nu cred ca prefericitul este asa de fericit cu o asemenea enoriasa , studenta. Ii duce in pacat pe preoti!!
  • +3 (7 voturi)    
    Penibilă ai fost (Miercuri, 21 septembrie 2016, 20:07)

    AdiSto [utilizator]

    Penibilă ai rămas.
  • +1 (1 vot)    
    Sa o intelegem pe Elena Udrea! (Joi, 22 septembrie 2016, 6:48)

    hotnewsfil [utilizator]

    Se cuvine sa admitem cu intelepciune si modestie comportamentul 'la vedere' dezvaluit de Elena Udrea - 'trecerea la cele sfinte' , spre binele ei si, asa cum a subliniat ea, spre binele altora, oricare ar fi acestia, prieteni sau dusmani - cei care i-au facut bine in viata ei de pana acum, sau, in egala masura, si cei care i-au facut rau, au dusmanit-o.
    Noi toti, daca, avand suficienta experienta generala (de viata), de toate felurile, prin care am trecut voit sau nevoit, noi, cei care avem puterea sa ne oprim din zbuciumul cotidian (ce ne tine sub controlul lui), ajungem sa ne punem fireasca intrebare : incotro?, la ce imi va folosi acolo?, ce este dincolo?, exista un dincolo?
    Unii dintre noi se straduesc sa aiba sufletele cat mai curate in timpul vietii pamantene, ca sa fie rasplatiti cu un loc 'de-a dreapta Tatalui - Creatorul tuturor vazutelor si nevazutelor, in 'ipoteticul 'rai'. Acesti semeni ai nostri sunt adeptii legii : 'crede si nu cerceta'; ei nu admit intrebarea : 'cine l-a creat pe Creator (Dumnezeu), dar pe Creatorul Creatorului?
    Altii, si ei oameni corecti in viata lor, care au un comportament general onest in relatiile cu toti semenii lor, nu aspira la un loc 'de bine', al fericirii permanente, de-a dreapta unui tata presupus. Ei sunt multumiti intelegand ca, "dupa", vor ramane tot in universul care i-a zamislit dupa legile Lui - ale Cratorului care s-a generat pe sine si care se regenereaza permanent, pe El in ansablu si fiecare componenta a Sa.
    Si fiecare om, in scurta lui viata pamanteana, este o componenta a universulu, facuta de El, dupa legile Lui.
    Daca acestui Creator Suprem, al Universului - Universul insusi -, admitem sa ii dam si numele 'Dumnezeu', pot coexista armonios cei ce se inchina lui Dumnezeu - Creatorul tuturor vazutelor si nevazutelor', imaginat de oameni acum cateva mii de ani in urma, cu cei care admit ce spun savantii, ca 'Universul isi este propriul Creator'.
    Astfel, hai sa intelegem (admitem) filozofic decizia Elenei Udrea.
    • +1 (1 vot)    
      N-am inteles decat un lucru... (Joi, 22 septembrie 2016, 10:23)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      ...din mesajul dvs.
      Anume ca, daca altminteri tot ce tine de religie, credinta, biserica etc. sunt subiecte de batjocura si mistocareala, daca nu chiar ura pe HN, in cazul de fata toate aceste subiecte sunt brusc innobilate prin asocierea lor cu d-na Udrea.
  • 0 (0 voturi)    
    O ia pe urmele Elenei Ceausescu (Joi, 22 septembrie 2016, 8:39)

    banel [utilizator]

    .
  • 0 (0 voturi)    
    Razbunarea este dulce... (Joi, 22 septembrie 2016, 8:59)

    robert.b [utilizator]

    Cine este Elena Udrea?