Adi Hadean, despre tentativa de relaxare a legii antifumat: Ii intreb direct pe domnii parlamentari Fenechiu si Popa daca sunt platiti de industria tutunului pentru a demola legea

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 21 septembrie 2016, 13:49 Actualitate | Esenţial

Adi Hadean
Foto: adihadean.ro
Bucatarul profesionist Adrian Hadean, critica tentativa parlamentarilor Daniel Fenechiu si Florian Popa de a relaxa prevederile legii antifumat, aratand ca aceasta este "o chestiune de viata si de moarte" pentru cei care lucreaza in restaurante si baruri, persoane obligate sa fumeze pasiv in timpul orelor de munca. Intr-o scrisoare deschisa postata pe site-ul sau, Adi Hadean ii intreaba pe cei doi daca sunt platiti de industria tutunului pentru a demola legea".

"Scrisoare deschisa in fata tuturor

Senatorii Daniel Fenechiu si Florian Popa, domnul Popa facand parte din Comisia pentru sanatate publica, trag tare pentru a redefini legea anti fumat pentru care am facut si noi campanie aici, pe adihadean.ro si in zeci de localuri din Romania. Sub pretextul unei relaxari a acestei legi, se incearca redefinirea ei intr-o maniera in care lucrurile ar ajunge din nou la stadiul zero, respectiv in situatia in care un proprietar de local poate decide daca in incinta localului sau se poate fuma sau nu. Deoarece e o chestiune de viata si de moarte pentru cei care lucreaza in industria ospitalitatii si sunt obligati la fumat pasiv in timpul orelor de munca, ma simt lipsit de diplomatie in aceasta speta si-i voi intreba direct pe domnii senatori daca sunt platiti de industria tutunului pentru a demola legea, asa cum sunt platiti multi dintre proprietarii de restaurante pentru a vinde tigarete. Ar fi singurul motiv plauzibil pentru ca un medic sa incalce juramantul lui Hipocrate si pentru ca un senator (sau deputat, ca s-au vazut cazuri) sa incalce juramantul de credinta.

PS: stiu ca n-ar recunoaste nimeni, desi la ce spectacol am vazut zilele astea in Parlamentul Romaniei in cazul Oprea, nu m-ar mira deloc sa ne faca pe fata si zambind, si de data asta.

Sa fiti sanatosi. Pe bune."


Citeste mai multe despre   









5985 vizualizari
  • +8 (40 voturi)    
    Ceea ce nu inteleg fumatorii si parlamentarii (Miercuri, 21 septembrie 2016, 13:54)

    Un cititor [utilizator]

    este ca aceasta lege nu e facuta sa-i protejeze pe nefumatori , ci sa descurajeze fumatul.
    • -15 (43 voturi)    
      ok (Miercuri, 21 septembrie 2016, 14:25)

      nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      dar dumneata faci diferenta intre 'a descuraja' si 'a silui'?
      • +7 (17 voturi)    
        Descurajarea este eficienta (Miercuri, 21 septembrie 2016, 18:05)

        animatron [utilizator] i-a raspuns lui nikita11

        Datele la zi arata ca masurile luate de mai toate tarile civilizate impotriva fumatului au efect.

        Centrul European de supraveghere a consumului si adictiei la droguri (EMCDDA), ancheta 2015 pe 96.000 elevi de 15-16 ani din 35 tari europene, arata ca fumatul continua sa scada in randul tinerilor europeni.

        Marea Britanie a ajuns la o incidenta de doar 17% din totalul adultilor, cel mai scazut nivel observat vreodata de cand se fac statistici in domeniu.
        UK face campanii contra fumatului si are cel mai scump pret mediu la un pachet, 10.80 euro.

        In Franta, unde pachetul in medie costa mult mai ieftin, circa 7 euros, tabagismul e la 34%, dublu fata de UK !

        De altfel in UK, dupa ce s-au introdus pachetele cu ambalaj neutru, din cele circa 2,5 milioane persoane care au incercat sa se lase de fumat, au reusit 20%, adica 500.000 !

        Romania, potrivit clasamentului din 2014, se afla pe locul 27 in lume la numarul de tigari consumate pe locuitor si pe an (1620), din 182 de state luate in calcul, ceea ce e totusi ingrijorator.

        E vorba de o adictie, recunoscuta medical si tratata uneori, de aceea e si foarte dificil de discutat rational cu un fumator "inrait", e un dependent si se comporta ca atare, negand dependenta si fiind sigur ca "se poate lasa oricand" (ceea ce e fals pentru cei mai multi).

        Fumatul creeaza probleme de sanatate fumatorului activ si celor numiti "pasivi" (pentru ca sunt obligati sa suporte acel amestec toxic), reprezinta o sarcina foarte mare pentru sistemele de asigurari de sanatate si de aceea multe state occidentale iau masuri din ce in ce mai dure pentru a descuraja consumul de tutun.

        Romania are o lege foarte buna in domeniu, poate fi ameliorata eventual, nu diminuata ca sfera de aplicatie.

        Pe langa educatie, sanatatea populatiei e o prioritate pentru orice stat care se vrea civilizat, o lege a fumatului constrangatoare si descurajanta pentru dependentii de tutun e un instrument util si dovedit eficient.
        • 0 (0 voturi)    
          da (Joi, 22 septembrie 2016, 7:56)

          nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui animatron

          inteleg si sustin campaniile antifumat. la fel si pretul. nu ma prea impac cu hartuitul si stigmatizatul fumatorilor. Niciodata nu mi s-a parut ca acest viciu trebuie persecutat. Suma viciilor este constanta. nu mai fiti ipocriti, nu tigarile sunt problema omenirii.
        • 0 (0 voturi)    
          nu (Joi, 22 septembrie 2016, 11:02)

          dharms [utilizator] i-a raspuns lui animatron

          Fumatul e de multa vreme in continua scadere in randul tinerilor europeni. Dinaintea "masurilor".

          Atentie, contrabanda iti cam strica matematica. Exemplu:

          http://www.scottishgrocer.co.uk/2016/09/71-buy-non-shop-tobacco/
      • +2 (12 voturi)    
        De ce? (Miercuri, 21 septembrie 2016, 18:07)

        banel [utilizator] i-a raspuns lui nikita11

        Au intrat peste tine in casa si ti-au luat tigarile?
      • +4 (16 voturi)    
        Dar dumneata (Miercuri, 21 septembrie 2016, 18:45)

        gigifisiune [utilizator] i-a raspuns lui nikita11

        faci diferenta? Adica dumneata nu ma siluiesti pe mine in timo ce fumezi?

        Sa zicem ca din restaurant, daca nu-mi convine, pot sa plec. Dar daca fumezi in bucataria de la locul de munca? Atunci nu mai pot pleca, deci e ca si cum te-ai caca pe clantza mea. Asta in timp ce eu sunt un "vecin bun".

        Legea asta este, in primul rand, o lege care-i invata pe fumatori ce este bunul simt. Inclusiv pe matale.
        • -3 (9 voturi)    
          sa zicem (Miercuri, 21 septembrie 2016, 21:10)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

          In "sa zicem" consta diferenta. Si cineva care lucreaza intr-un mediun nociv poate sa plece sau sa nu se angajeze. Desfiintam si industria chimica pe logica asta?!?
        • 0 (0 voturi)    
          Inteleg (Joi, 22 septembrie 2016, 8:07)

          nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

          foarte bine diferenta! eu intreb daca deranjez daca chiar fumez in locuri unde sunt nefumatori, indiferent daca mananca sau doar stau. dar asta e foarte rar fiindca in general cand vreau sa fumez ies undeva in aer, nu-mi place sa fumez in locuri inchise. Si inteleg perfect disconfortul produs unora din persoanele nefumatoare tocmai de aceea intreb. Insa buna crestere si respectul e alta problema, si nu se poate 'descuraja' in felul acesta. In general se educa. Eu sunt sigur ca daca in bucataria de la munca spui ca te deranjeaza fumul, oamenii vor inceta. dar nu, e mai bine sa nu zici nimic insa sa faci gargara pe forumuri si facebook sa trebuiasca sa se ia masuri pt toti cei care fumeaza. si apoi sa chicotesti ca le-a facut bine.
    • +27 (41 voturi)    
      E, nu înțeleg (Miercuri, 21 septembrie 2016, 14:27)

      OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      La parlamentari nu e vorba că nu înțeleg, e vorba de ticăloșie pură și are dreptate Hadean când sugerează că au fost cumpărați. În rest, firmele de tutun tocmai că înțeleg foarte bine scopul legii și de-aia se pun contra. Pe BAT sau pe Philip Morris nu-i interesează dacă Gicu îl afumă sau nu pe Vasile în cele 3 ore cât stau la bere. Problema lor e că Gicu nu fumează în astea 3 ore decât 4-5 țigări, dacă trebuie să iasă afară pentru asta, pe când dacă ar fuma înăuntru ar rade cel puțin un pachet. Diferența aia e un minus în veniturile lor de 10-12 lei. Dacă o înmulțești cu numărul de fumători și cu numărul de ieșiri dintr-un an o să obții o pierdere imensă pentru domnii aceștia.
      • +2 (2 voturi)    
        uite la asta nu m-am gandit (Miercuri, 21 septembrie 2016, 18:03)

        Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui OzzyO

        daca nu sunt fumator saracu' de mine...
    • 0 (26 voturi)    
      Un nefumator (Miercuri, 21 septembrie 2016, 17:27)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Exista deja destule masuri de descurajare a fumatului. Dar atat timp cat tutunul nu e vreo substanta interzia de lege, trebuie sa permiti si existenta unor localuri pt fumatori.
      E vorba atat de respectarea unei libertati individuale cat si a economiei de piata. Propietarul isi face singur socotelile, si alege daca se adreseaza unui public fumator sau nefumator.
      Nu-ti place, nu intri, nu consumi.
      • -7 (17 voturi)    
        Corect (Miercuri, 21 septembrie 2016, 18:08)

        banel [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

        Nu-ti place, te muti intr-o tara cu legi mai relaxate in privinta fumatului.
        • +8 (12 voturi)    
          Not (Miercuri, 21 septembrie 2016, 18:38)

          man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui banel

          Toti suntem romani, fumatori si nefumatori. Toti ar trebui sa avem loc aici. Nu e o tara a nefumatorilor.
          Ca asa o sa-ti replice si tie alte majoritati din care nu faci parte. De exemplu aia care voteaza de zor cu PSD-ul. Iti neaga dreptul de a avea alta optiunea i daca nu-ti convine, muta-te.
    • -2 (18 voturi)    
      Dar ar trebui sa inteleaga (Miercuri, 21 septembrie 2016, 17:28)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      ... si dl bucatar ca trebuie si o lege care sa nu ne mai oblige sa mergem la spital dupa ce servim masa intr-un restaurant. E tot o chestie de viata si de moarte atunci cind iei masa la restaurant si dupa un ceas poti sa dai ortul popii instant. Ma intreb si eu, la rindul meu, daca cei care lucreaza in rstaurante sunt platiti de industria de medicamente, de farmacii, de BOR sau de industria pompelor funebre.
    • -2 (8 voturi)    
      depinde din ce parte a baricadei privesti (Miercuri, 21 septembrie 2016, 18:02)

      Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui Un cititor

      te asigur pe un nefumator nu-l descurajeaza deloc.

      Il da in schim dreptul la o minim drept de a respira un aer curat in cladiri, holuri, spatii inchise.

      Cat priveste descurajarea, am serioase indoieli ca va duce la scaderea vanzarilor la tutun si/sau numarului de fumatori. Nu am date, recunosc... dar ar fi intereant de vazut.
      Nu cred ca trebuie sa sperie producatorii de tutun, pt ca in cazul interzicerii reclamelor nu li s-au diminuat veniturile cu nimic, ba chiar din contra.
  • +20 (38 voturi)    
    Punctul pe i (Miercuri, 21 septembrie 2016, 15:44)

    manon [utilizator]

    Domnule Hadean, ati pus punctul pe i....astia sunt politicienii care acum voteaza una si apoi se razgandesc. Uite asa isi fac de lucru toata ziua sa arate ca muncesc, sa isi motiveze salariile nesimtite luate nimica.
    • -10 (20 voturi)    
      Dl Haden (Miercuri, 21 septembrie 2016, 17:21)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui manon

      Acest bucatar "celebru" zice ca munceste. OK. SI taiatul cartofilor sau a cepei e munca, nu zic nu. Dar si bacsisul iese gras
      • +2 (10 voturi)    
        Tu stii? (Miercuri, 21 septembrie 2016, 18:25)

        cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Macar sa faci o omleta?
        Si apropos...el a gatit pt Hollande nu un francez...
      • -4 (4 voturi)    
        Replici (Miercuri, 21 septembrie 2016, 18:47)

        gigifisiune [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        marunte venite de la oameni maruntei la minte, pusi pe "shto-uri".

        Ia lumineaza-ne, boss, in ce laborator de cercetare conduci tu acum proiectul de eradicare a cancerului?

        O somitate, dom'le, o somitate.
  • -16 (44 voturi)    
    Un bucatar... (Miercuri, 21 septembrie 2016, 16:51)

    man_and_twin [utilizator]

    ...il acuza pe un parlamentar.
    Maine poimaine o sa-i acuze pe fumatori ca sunt platiti de industria fumatului si nu invers.
    Fenechiu e fumator, si a avut o pozitie absolut rezonabila.
    • +2 (12 voturi)    
      Un maestru bucatar... (Miercuri, 21 septembrie 2016, 17:03)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

      Il acuza pe un hotz de parlamentar.
      In urma chef-ului Hadean va ramane cu siguranta ceva...in urma parlamentarului tau "rezonabil" doar chistoace si fumuri...
      • -5 (11 voturi)    
        Maestru (Miercuri, 21 septembrie 2016, 18:25)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

        Chiar nu stii ce ramane in urma unei mese, oricat de gustoase ar fi?
        Eu n-as ridica in slavi bucatarii -pt ce ramane in urma muncii lor-, ca atunci veceurile ar deveni monumente.
        • 0 (2 voturi)    
          Eu ma refeream la blog,retete... (Joi, 22 septembrie 2016, 14:01)

          cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

          ...si imi pare rau ca tu te gandesti numai la defecat...
    • +2 (10 voturi)    
      un OM il acuza (Miercuri, 21 septembrie 2016, 17:15)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

      pe altul care e platit DE NOI ca sa faca legi prin care sa NE protejeze!!! acum pricepi?
      • -4 (16 voturi)    
        Un bucatar acuza (Miercuri, 21 septembrie 2016, 18:11)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        Parlamentarii nu sunt garzi de corp. Cum nici bucatarii nu sunt avocati sau medici.
        Legile trebuie sa reflecte atat intersul fumatorilor, cat si al nefumatorilor. Si interesul unor producatori si comercianti. La urma rumelor, tutunul nu e o substanta ilegala.
        Pana la isteria asta impotriva fumatului in spatiile publice mai bine te-ai uita in teava ta de evacuare. Acolo doare mult mai tare.
        • -1 (11 voturi)    
          aia cu garzile de corp (Miercuri, 21 septembrie 2016, 18:36)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

          reflecta nivelul tau de a intelege... o discutie cu tine e pierdere de vreme
          • +3 (7 voturi)    
            toti pierdem vremea (Miercuri, 21 septembrie 2016, 18:59)

            man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

            Daca arunci cu niste semne de exclamare si majuscule in mijlocul propozitiei nu inseamna ca purtai o discutie.
            Nivelul meu de intelegere e cel al unui nefumator care nu-si doreste sa fie protejat prin lege de fumatori. De parca ar fi teroristi.
            Lasa istericalele astea deoparte si poate o sa pricepi ca dreptul tau sa termina acolo unde incepe dreptul celui de langa tine.
    • -4 (10 voturi)    
      Nod in papura (Miercuri, 21 septembrie 2016, 17:19)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

      Il cutam chiar si cand nu e. Serviciile de tip restaurant si bar vor da la iarna faliment. In firme si institutii se pierde cel putin un ceas pe zi (in plus). Si noi acuzam aiunea pentru o simpla lege modificata care prevede ca sa se face locuri special amenajate pentru fumatorii discriminati.
      • 0 (2 voturi)    
        Vinovatul (Miercuri, 21 septembrie 2016, 21:14)

        adro [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Si cine e de vina pentru falimente? Cine e de vina ca se pierde timp pe zi in plus in institutii? Nu legea antifumat tine oamenii in lesa dependentei, nu ea ii taraste zilnic afara sa-si astampere nevoia de fum, nu ea provoaca pagubele pe care le remarci, ci TUTUNUL! Legea are grija doar sa MINIMIZEZE pagubele, altfel ele ar continua sa se numere nu in pierderi financiare si ineficienta, ci mai grav, in VIETI omenesti!

        Nu legea antifumat subjuga marsav copii de la varste fragede, in multe cazuri tinandu-i sclavi toata viata.
    • +4 (10 voturi)    
      @man_and_twin (Miercuri, 21 septembrie 2016, 17:41)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

      Vad ca e acuzat ca e bucatar dar vad ca pe parlamentari nu ii acuza nimeni dintre voi astia de propavaduiti orice vomita PSD ca sunt niste borfasi ordinari.
      • -3 (11 voturi)    
        @radiola (Miercuri, 21 septembrie 2016, 18:17)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        Nu te obliga nimeni sa-mi urmaresti comentariile. Dar daca n-o faci, atunci nu inventa.
        Daca am critica toti PSD-ul atat cat am facut-o eu, ar fi disparut de mult sub pragul electoral.
        Tine-ti voma pt tine, ori pt bucatarul ala.
      • -4 (6 voturi)    
        Citeste, ca nu dauneaza sanatatii (Miercuri, 21 septembrie 2016, 18:33)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        Acum hai sa facem cultul personalitatii pt bucatarul neamului, de apare prin reclame la Fairy si altele.
        Nu-l acuza nimeni ca e bucatar. El acuza niste parlamentari fumatori c-ar fi platiti de industria tutunului. Doar pt ca incearca sa introduca o tusa de rezonabilitate intr-o isterie a antifumatorilor.
  • +4 (6 voturi)    
    Parlamentari pentru interese personale. (Miercuri, 21 septembrie 2016, 17:02)

    asavreau [utilizator]

    Dacă privim explicațiile parlamentarilor care vor modificarea legii antifumat vedem că sunt în parlament pentru a legaliza obiceiurile lor proaste.Vor să legalizeze nesimțirea lor.
  • -3 (21 voturi)    
    eu as da o lege (Miercuri, 21 septembrie 2016, 17:15)

    mmmircea [utilizator]

    cu dedicatie pentru supraponderalul hadean prin care as interzice consumul de zahar. Cum s-ar simti dl hadean ? Ca un gras in impas care nu mai poate savura briosele, prajiturelele si toate bombele calorice pe care le produce si le promoveaza ? Nu mai bine isi vede hadean de dulciurile lui de care e obsesionat si-i lasa pe fumatori in pace, ca doar nu vin sa fumeze in bucataria lui.
    • 0 (10 voturi)    
      Eu as interzice prostia si nesimtirea (Miercuri, 21 septembrie 2016, 18:11)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Dar nu se poate, ca cica sunteti si voi oameni...
    • 0 (0 voturi)    
      Nu e chiar asa (Joi, 22 septembrie 2016, 12:16)

      BiancaMatache [anonim] i-a raspuns lui mmmircea

      Pot eu, nefumator sau nefumator, sa merg la restaurant si sa imi comand 10 deserturi.
      Pe cine deranjeaza ca mananc eu zahar? Pe nimeni!
      E vorba de bun simt. Vrei sa mirosi a tutun? Afuma-te linistit acasa, cei care nu fumeaza nu sunt obligati sa suporte asta. Asta e diferenta dintre zahar si tutun :)
  • -1 (13 voturi)    
    legea antifumat (Miercuri, 21 septembrie 2016, 17:29)

    GabrielVoicu1 [anonim]

    Dl Ady Hadean ar fi bine sa ne tineti o prelegere si despre alimentele pe care le consumam,mai ales ca suntem obligati prin natura noastra sa ne hranim.
    Poate ar fi un subiect de VIata si de Moarte.
    Poate DL.bucatar nu mai este atat de vehement mai ales can face reclama la produse alimentare foarte mult procesate ,dar de ce sa faci cand esti platit de industria alimentara se poate face rabat de la orice.
    Dl. bucatar daca ati citi putina chimie si putina biologie poate nu ati mai fi atat de vehement.
    P.s:A manca este obligatoriu(nu poti sa supravietuiesti,legiile naturii),a fuma este alegerea omului.
  • +4 (16 voturi)    
    fumatul (Miercuri, 21 septembrie 2016, 17:53)

    cladob [utilizator]

    trebuie sa fie intersiz in localuri si spatiile inchise. E semn de respect fata sanataeatea celor care care nu fumeaza, fata de copii.
    • -1 (15 voturi)    
      permis (Miercuri, 21 septembrie 2016, 18:20)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui cladob

      Daca scrie 'Fumatul permis' nu intrati. E atat de simplu si banal.
      Ca doar nu intrati intr-un club gay daca nu va place.
  • +4 (20 voturi)    
    Sanatate (Miercuri, 21 septembrie 2016, 18:06)

    Sani [utilizator]

    Relaxare = revenire la fostele obiceiuri!

    Baietii mei cand veneau acasa miroseau a tigari, in primul rand datorita fumatului pasiv din cluburile frecventate de adolescenti.

    De cand s-a pus in aplicare legea, NU MAI EXISTA ACEL MIROS!

    Febechiu este un papagal, l-am vazut la tv. Umbla dintr-un partid in altul in fct, de interese.

    Corecta intrebarea d-lui Hadean!

    Bai Fenechiu, in afara de PSD & Friends, mai esti platit si de Industria Tutunului?
    • +3 (15 voturi)    
      Libertate inainte de sanatate (Miercuri, 21 septembrie 2016, 18:45)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      Fenechiu a fost intr-un singur partid. Iar de cand s-a spart partidul, a ramas independent.
      E normal sa nu sti asta, ca n-a fost vreun politician. Dar nu e normal sa minti ca asa iti convine tine aici.

      Bucatarul ala de cate companii a fost platit pt reclame?
      Daca tot o dati in ad-hominem.
  • +1 (5 voturi)    
    Are dreptate cheful (Miercuri, 21 septembrie 2016, 18:56)

    agarici [utilizator]

    Desi sun fumator de peste 25 de ani, sunt de acord cu actuala lege anti-fumat. Reducerea graduala a numarului de fumatori de tigari este benefica atat pentru practicanti cat si pentru cei din jurul lor si in final contribuie la sanatatea generala a romanilor si asa loviti de nenorocirile din spitale , lipsa banilor pentru medicamente si poluarea crescanda a oraselor. Sunt de acord cu ceea ce spune cheful despre cei doi parlamentari romani care vor sa amendeze legea in sensul cresterii permisivitatii pentru fumat. Personal cred ca acesti doi domni parlamentari care au multe bube pe cap au initiat aceste amendamente pur si simplu pentru a le creste cota de popularitate, in speranta ca vor fi realesi de catre fumatori. Falsa iluzie , deoarece romanii fumatori si nefumatori sunt dezamagiti total de aceasta clasa politica penala.
  • 0 (6 voturi)    
    Prea multe legi (Miercuri, 21 septembrie 2016, 19:18)

    munuc [utilizator]

    Nu cred ca trebuie legiferat / reglementat in amanunt chiar fiecare aspect al vietii. Mai lasati oamenii in pace sa-si foloseasca propria inteligenta. Cei 10 de NU din biblie sunt de ajuns. Oricum oamenii nu cred ca tin minte si mai multe interdictii. La urma urmei scopul vietii nu este ca omul sa traiasca la nesfarsit. Cum zicea Noica: ce bine ca viata nu are nici un rost - sa-i dam noi unul. (Si Noica fuma, pipa, si n-am auzit pe nici unul dintre apropiatii sai sa se fi plans de asta.)
  • +1 (1 vot)    
    Sunt platiti de cineva, (Miercuri, 21 septembrie 2016, 20:25)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    atat e clar...
  • +1 (7 voturi)    
    ce importanti au ajuns si ciorbarii... (Miercuri, 21 septembrie 2016, 21:57)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    pana a se da exemple pro sau contra, nu e corect ca o lege sa-ti spuna ce sa faci intr-o proprietate personala: masina. sunt nefumator, dar ma irita ingradirea unor drepturi.
    e mai sanatos un meniu la fast-food cu pui plin de hormoni, Euri, amelioratori, coloranti si indulcitori sintetici din bauturile carbogazoase.
    astept sa publicati parerea unui aurolac.
  • +1 (3 voturi)    
    Fumatul e legal (Joi, 22 septembrie 2016, 10:00)

    DragosGrigore1 [anonim]

    Sunt fumator inrait, dar sincer mi-e greu sa fumez si pe strada, unde trec copii si nu numai pe langa mine. In baruri insa ar trebui permis, daca asa doreste proprietarul si daca angajatii, asemenea minerilor, au stiut si semnat de la angajare ca sunt ok, eventual spor de toxicitate ceva. Cat timp nu e ilegal sa fumezi mai scutiti-ne cu habotnicismul vostru nereligios, nefumatorilor.