Asociatia VeDemJust cere demisia lui Gabriel Oprea din Parlament si solicita presedintelui Iohannis, premierului Ciolos sau CSM sa sesizeze Curtea Constitutionala

de Redactia stiri     HotNews.ro
Miercuri, 21 septembrie 2016, 10:21 Actualitate | Esenţial

Asociatia VeDemJust protesteaza impotriva votului exprimat in 19 septembrie in plenul senatului care a impiedicat cercetarea penala a fostului ministru Gabriel Oprea si cere demisia acestuia din Parlament, se arata intr-un comunicat transmis HotNews.ro. Asociatia mai solicita presedintelui Iohannis, premierului Ciolos si CSM sa sesizeze Curtea Constitutionala  cu privire la conflictul juridic de natura constitutionala dintre autoritatea legiuitoare si autoritatea judecatoreasca. Asociatia VeDemJust propune ca procurorul general sa reia solicitarea adresata Senatului de a se solicita efectuarea urmaririi penale si supunerea acesteia unui nou vot.
  • Redam mai jos integral comunicatul Asociatiei VeDemJust:
 "Asociatia VeDemJust ¬ Voci pentru Democratie si Justitie ¬ protesteaza impotriva  votului exprimat in data de 19 septembrie 2016 de Plenul Senatului cu privire la ridicarea imunitatii fostului ministru Gabriel Oprea si avanseaza solutii.

Desi comisia juridica a Senatului avizase favorabil cererea Procurorului General al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie de a se solicita efectuarea urmaririi penale a fostului ministru si actual parlamentar, Senatul a decis respingerea acesteia. Efectul este imposibilitatea de a se incepe urmarirea penala de catre procurori pentru a se stabili modalitatea de comitere a unei infractiuni de drept comun si a vinovatiei persoanei care se face responsabila de aceasta.

Asociatia VeDemJust recunoaste imunitatea parlamentarilor si ministrilor, ea fiind reglementata de legislatia in vigoare in Romania. Dar aceasta imunitate trebuie sa ocroteasca doar opiniile, voturile si actiunile politice. Pentru infractiuni care nu au legatura cu actul politic, imunitatea nu poate fi invocata. Or, prin votul de luni Parlamentul a uzurpat atributii ale organelor judiciare: in Plenul Senatului s-au facut referiri cu privire la probe si vinovatie, care pot fi stabilite numai prin atributii ce apartin procurorului, respectiv instantei de judecata. De asemenea, hotararea Senatului nu este motivata, fiind astfel o dovada a arbitrariului.

Pentru intrarea in normalitatea constitutionala, VeDemJust propune urmatoarele solutii:
  • domnul Gabriel Oprea sa renunte la imunitate dandu-si demisia din Parlament si sa se prezinte la Parchet pentru a se lamuri cauza care il priveste sub toate aspectele;
  • Presedintele Romaniei, Primul ministru si presedintele Consiliului Superior al Magistraturii sa constate ca este impiedicata infaptuirea justitiei in legatura cu o infractiune de drept comun ca urmare a hotararii nemotivate ce a fost adoptata de Parlament cu privire la un fost ministru, neexistand nicio justificare a acesteia in raport cu functia detinuta la momentul savarsirii faptei penale. Ca urmare, VeDemJust solicita fiecarei dintre cele trei autoritati sa sesizeze Curtea Constitutionala, potrivit art. 146 e) din Constitutia Romaniei, cu privire la conflictul juridic de natura constitutionala dintre autoritatea legiuitoare si autoritatea judecatoreasca;
  • reluarea de catre Procurorul General al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie a solicitarii adresate Senatului de a se solicita efectuarea urmaririi penale si supunerea acesteia unui nou vot al Camerei, in acest caz neaplicandu-se principiul "ne bis in idem" (autoritatea de lucru judecat care impiedica o a doua cercetare).
Membrii asociatiei VeDemJust atrag atentia ca, intr-un stat de drept, autoritatea legiuitoare este prima care trebuie sa respecte legislatia Statului. Unul dintre principiile democratiei este egalitatea tuturor cetatenilor in fata legii. Insa, urmare a votului exprimat pentru domnul Gabriel Oprea, autoritatea legiuitoare a blocat infaptuirea actului de justitie, situandu-l pe acesta in afara legii, lege care este insa pe deplin aplicabila celorlalte persoane acuzate de comiterea unor fapte de aceeasi natura.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

2935 vizualizari

  • -19 (23 voturi)    
    uite ca nu vedeti just (Miercuri, 21 septembrie 2016, 10:42)

    Gustav666 [utilizator]

    Mai cititi Constitutia
    • +16 (18 voturi)    
      poate tu (Miercuri, 21 septembrie 2016, 11:10)

      Keni [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      eu zic ca tu trebuie sa citesti Constitutia si apoi si legile, inclusiv coul penal si de procedura penala. Si ai sa vezi ca se poate :)
      • -4 (6 voturi)    
        art.109 (Miercuri, 21 septembrie 2016, 11:23)

        Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui Keni

        Atunci cum ramane cu art. 109 din Constitutie pe care nici aia care vad just n-au ochi sa-l vada?
        • +3 (3 voturi)    
          "Poate cere" (Miercuri, 21 septembrie 2016, 13:26)

          Mart [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

          În art. 109, se face vorbire de membri ai guvernului, în timpul exercitării funcţiei.Nu e cazul, Oprea nu mai e ministru :)
          • 0 (2 voturi)    
            ??? (Miercuri, 21 septembrie 2016, 15:12)

            Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui Mart

            Pai atunci de ce s-a mai adresat Kovesi Parlamentului? Sa fi inceput dreak' urmarirea penala.
    • +2 (10 voturi)    
      Spiritul Legii este infestat de Icoanele tale (Miercuri, 21 septembrie 2016, 11:12)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      U$Lamul si emanatiile FESENE, acest lucru este injust !
    • +4 (6 voturi)    
      Un tampit (Miercuri, 21 septembrie 2016, 12:31)

      MPop [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Bai // aici nu e vorba ca sa furat cateva miliarde, sau ca s-au vandut cateva sute de mii de metri cubi de lemne ilegal, sau ca sau vandut licente Microsoft si s-au bagat banii in buzunar.

      Aici e vorba de viata unui om, tata, fiu etc. Nu iti doresc sa fii in locul familiei acum, cand pe langa pierderea fiului mai e si scuipat in fata post mortem de o claca de idioti mai mari ca tine care se dau mari legiuitori ai tarii, zapacind tara asta cat mai mult de la an la an.

      Daca Oprea (si nu numai el) e atat de nevinovat, pentru ce se ma si organizeaza un vot in parlament? Exista un sitem judecatoresc aproape functional in Romania care, spre surprinderea ta are chiar functia de a judeca!
  • +22 (24 voturi)    
    Scuzati-ma... (Miercuri, 21 septembrie 2016, 10:48)

    Veetor [utilizator]

    ... dar eu tot nu inteleg. Imunitatea este pentru actiuni politice, da? Si atunci de ce se invoca in chestiuni penale? Asta nu este o incalcare flagranta a legii?

    Eu stiu ca doar Presedintele tarii are imunitate completa.
    • +11 (15 voturi)    
      P$D si Regulamentele Parlamentare (Miercuri, 21 septembrie 2016, 11:13)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Veetor

      ULTRA modificate in 20 de ani au creat aceasta Gaselnita !
    • +6 (6 voturi)    
      Fost ministru (Miercuri, 21 septembrie 2016, 11:13)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Veetor

      Așa este pentru parlamentari, vezi articolul 72: http://www.constitutiaromaniei.ro/art-72-imunitatea-parlamentara/

      Miniștrii sunt însă mai cu moț decât parlamentarii, conform articolului 109: http://www.constitutiaromaniei.ro/art-109-raspunderea-membrilor-guvernului/
      • +1 (3 voturi)    
        Nici măcar (Miercuri, 21 septembrie 2016, 13:28)

        Mart [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

        Art. 109 vorbeşte de miniştii în funcţie, ori Oprea nu mai este în funcţie.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu. (Marţi, 27 septembrie 2016, 14:02)

          aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Mart

          Nu, nu vorbește despre miniștrii în funcție. Nu specifică dacă sunt în funcție sau nu, iar legea răspunderii ministeriale extinde explicit protecția la toți foștii miniștri.
    • -4 (6 voturi)    
      Pai e simplu... (Miercuri, 21 septembrie 2016, 11:51)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Veetor

      In primul rand ca cineva poate fi urmarit penal datorita pozitiei politice, declaratiilor etc dar fara a le mentiona explicit in dosarul de urmaririe penala. De exemplu, il cercetam pentru ca a vopsit fatadele cladirilor din Craiova. Sau pentru ca era pe bancheta din spate cand un politist insotitor a picat in groapa. Sau pentru ca a emis facturi pe care le-a inregistrat in contabilitate.

      In al doilea rand de ce are Presedintele imunitate completa? Nu era pe baza de "nimeni nu e mai presus de lege"? Sau atunci cand e in functie Presedintele "care trebuie" se aplica principiul "nimeni, cu exceptia Presedintelui, nu e mai presus de lege"?
      • +1 (3 voturi)    
        declaraţia politică nu se referă la emiterea de fa (Miercuri, 21 septembrie 2016, 13:35)

        Mart [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Greşit! Vopsirea clădirilor, dacă s-a făcut prin nerespectarea procedurilor de licitaţie, dacă s-a făcut cu supraevaluare, etc. intră în domeniul penal, nu politic.
        Nici Hitler nu a ucis cu mâna lui, a dat doar ordinele, deci e nevinovat?Nici chiar Abu Bakr al-Baghdadi nu are nici o vină pentru capetele creştinilor trase în ţeapă sau pentru morţii din Nisa, Bruxelles sau de aiurea, el doar dă indicaţii preţioase, direct din birou, nici măcar de pe sacunul din spate al maşinii
      • +1 (1 vot)    
        Si stalin sau hitler stateau comod pe canapea, (Miercuri, 21 septembrie 2016, 13:54)

        andreeaandreea [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        bancheta sau jiltz.
        Asta insemana ca ei sunt ingerasi?
  • +7 (9 voturi)    
    Ba fratilor, (Miercuri, 21 septembrie 2016, 11:24)

    andreeaandreea [utilizator]

    A murit un om!!
    Este un fapt extrem de grav, care nu are legatura cu imunitatea parlamentara.
    Adica, daca un parlamentar iese cu un kalashnikov si face un rampage cu 25 de morti, nu poate fi cercetat pentru ca Motocicleanu8neveste zice "nu"???
    Cand votati, unde va e capul?
    • -1 (3 voturi)    
      Corect, pana la un punct... (Miercuri, 21 septembrie 2016, 13:37)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui andreeaandreea

      Din pacate nimeni nu va fi cercetat si / sau plati (daca e cazul) pentru moartea acelui om. Si stii de ce? Pentru ca ipocrita de Kovesi dimpreuna cu DNA-ul sau au ales sa foloseasca acest caz pentru propriul PR, sa poata spune la anul, la bilant, + 1 viceprim ministru trimis in judecata / condamnat etc. in loc sa cerceteze cazul cu profesionalism. Nici nu cred ca era de fapt treaba DNA-ului in acest caz. Crimele nu sunt de competenta DNA.

      Pana la a ajunge sa spui ca Oprea e de vina pentru moartea acelui om sunt foarte multe alte aspecte care pur si simplu au fost ignorate de DNA, in goana dupa "pestele cel mare". De ce era politistul pe motocicleta in conditiile meteo respective? A cerut el sau i-a fost impus de superiorul din dispozitiv? De ce nu era semnalizata groapa? Cine trebuia sa o semnalizeze? De ce nu era acoperita. Motocicleta avea revizia tehnica? A existat o expertiza tehnica asupra motocicletei? etc.
      Cred ca o vina a lui Oprea poate fi stabilita exclusiv daca el personal a cerut sa aiba antemergator cu motocicleta si sa mearga foarte repede.

      Pot sa pun pariu ca daca motocicleta era de exemplu BMW iar tinerii frumosi si liberi rezonau cu un proces impotriva companiei BMW, sigur se executa doamna Codruta. Iar asta nu e justitie, imi pare rau. E stalinism curat.
  • -1 (3 voturi)    
    nu sunt de acord cu DNA (Miercuri, 21 septembrie 2016, 14:16)

    jescu [utilizator]

    A cazut cineva intr-o groapa. Nu a fost impins. Nu a primit ordin de la sefi sa intre cu viteza in groapa. Poate ca Oprea nu a respectat anumite legi, dar nu l-a omorat pe acel politist. Ar trebui judecat pentru nerespectarea legilor respectivem nu pentru crima. Ma bucur insa ca s-a terminat o era si nu mai sunt asa multe coloane oficiale, si ca grupul de interese al lui Oprea nu mai capuseaza asa multe institutii(sper).
  • 0 (2 voturi)    
    Constitutia sa dobandit prin varsare de sange ! (Miercuri, 21 septembrie 2016, 14:54)

    JohnDreptate [anonim]

    Constitutia a Romaniei NU sa dobandit prin varsare de sange ca sa aibe HOTIA si CORUPTIA IMUNITATE PARLAMENTARE pentru CRIME comise !

    DNA poate si trebuie sa urmareasca cazul Gabriel Opre pana la CCR si sa clarifice pentru ultima data urmatorul aspect de care sa loveste tot timpul Statul de Drept si Lupta anti CORUPTIE in privinta IMUNITATI Parlamentare :

    First : Separatia PUTERII este adusa ad absurdum atata timp cat Parlamentari sant pe POST de Judecatori = NE- CONSTITUTIONAL !

    Second; Neaplicarea art. 72 din Constituţia al României unde este clara data DEFINITIA pentru ce raspund sau nu Parlamentari si pana unde poate fi invocata IMUNITATEA !

    Locul 3. DISCRIMINARE intre fost Ministri unde Presedintele ridica IMUNITATEA si fosti Ministri parlamentari unde Parlamentul ridica IMUNITATEA pentru fapte PENALE .

    Locul 4 . De cand are voie in tro DEMOCRATIE cu Stat de DREPT ca INCULPATI urmarit Penal da si CONDAMNATII sa PROPUNA si sa VOTEZE LEGI in Parlamentul al Romaniei ??? ((Ce spune COMISIA de la VALENCIA si CCR ???)

    Asadar go on DNA via Ministru al Justitiei -Presedintele al Romaniei -CSM si Procurorul General la CCR sa clarificam pentru ultima data PROBLEMA IMUNITATI a faptelor PENALE comis de Parlamentari , Senatori si Ministri ect. ( ori salveza si protejaza CONSTITUTIA ROMANIA ori ne trebuie o noua , adevarata REVOLUTIE in care CORUPTIA nu mai conduce TARA cu IMUNITATE inventata ))) !