Protest fata de votul senatorilor in cazul lui Gabriel Oprea, anuntat pentru joi

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 20 septembrie 2016, 20:51 Actualitate | Esenţial

Protest fata de votul in cazul Oprea
Foto: Facebook/ Coruptia ucide
Un protest fata de votul dat de senatori in cazul lui Gabriel Oprea, prin care a fost respinsa cererea DNA de incuviintare a urmaririi penale, pentru ucidere din culpa, a fostului ministru de interne, este anuntat pe Facebook, acesta urmand sa aiba loc joi seara, de la ora 18.00, in fata Senatului.

O pagina de Facebook intitulata "Oprea, esti cercetat, trebuie sa fii judecat!" a fost creata, marti, de comunitatea "Coruptia ucide", fiind anuntat un protest joi, intre orele 18.00 - 21.00, in fata Senatului Romaniei, la manifestatie anuntandu-si pana acum prezenta peste 1.000 de persoane, iar alte 3.300 declarandu-se "interesate" de eveniment.

"Iesim in strada pentru cei care nu mai sunt printre noi si nu-si mai pot cere singuri dreptatea. Politistul Bogdan Gigina a murit in timpul serviciului, cand era antemergator pe motocicleta si deschidea drumul coloanei oficiale organizate pentru ministrul de interne, seful sau. Un politist a murit, dar cel identificat de procurori ca vinovat de ucidere din culpa nu va ajunge in fata justitiei, din cauza celor din Senatul Romaniei, care se cred deasupra legii. Fratilor, nu sunteti. Nici dumnezei si nici invincibili. De aceea, joi iesim in strada, chiar la voi acasa, domnilor senatori. Noi, simpli cetateni indignati venim la intrarea dinspre Senat a Parlamentului Romaniei, sa-l comemoram pe Bogdan Gigina si sa cerem dreptate. Poate asa va amintiti ca nu exista vreo diferenta magica intre noi si voi, ca legea este aceeasi pentru toti si ca justitia trebuie lasata sa-si faca treaba", se arata in mesajul postat pe pagina de Facebook a protestului.

***


Senatorii au respins luni, in plen, cererea DNA de urmarire penala a senatorului independent Gabriel Oprea, fost ministru de Interne si vicepremier, acuzat de ucidere din culpa in dosarul mortii lui Bogdan Gigina, cu 73 voturi "impotriva" si 45 "pentru". 

Procurorii au aratat ca, in seara de 20 octombrie 2015, in jurul orei 19.00, agentul de politie Bogdan Gigina a fost implicat intr-un accident de circulatie in urma caruia a suferit o hemoragie cranio-cerebrala, consecinta a unui traumatism cranio-cerebral si facial cu fractura craniana, leziuni care au cauzat decesul. 

"La momentul producerii accidentului, victima Bogdan Gigina facea parte dintr-un dispozitiv de insotire al ministrului Oprea. Acest dispozitiv, asigurat de catre Brigada de Politie Rutiera din cadrul DGPMB, era format dintr-un motociclist rutier (victima Gigina) si un echipaj format dintr-un ofiter si un agent de politie aflati intr-un autoturism de politie rutiera. Acest dispozitiv preceda in trafic autoturismul in care se afla ministrul Gabriel Oprea. La momentul producerii accidentului, ministrul Oprea se deplasa catre locuinta sa situata in cartierul Cotroceni", a precizat DNA. 

Anchetatorii au retinut ca, din probele administrate, rezulta indicii rezonabile ca, incalcand dispozitiile legale care reglementeaza insotirea demnitarilor, ministrul de Interne Oprea a dispus, pentru sine, sa beneficieze de insotire cu echipaje de politie rutiera cu titlu permanent, ca acestea sa fie formate atat dintr-un autoturism de politie rutiera (un agent si un ofiter de politie rutiera), cat si dintr-o motocicleta a politiei rutiere.


Citeste mai multe despre   









4140 vizualizari
  • 0 (14 voturi)    
    ! (Marţi, 20 septembrie 2016, 21:42)

    Natasa [utilizator]

    Locul ales nu e bun din mai multe motive!Se ajunge greu, nu exista trafic pietonal in zona, leprele impotriva carora se face protestul sunt plecate de la 10 dimineata de acolo... La Universitate ar fi mult mai bine, dar poate macar sambata s-ar putea organiza ceva acolo daca pentru joi nu se mai schimba nimic!
    • +11 (15 voturi)    
      La Universitate Sa Incepem Revolutia ! (Marţi, 20 septembrie 2016, 22:20)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Natasa

      ACOLO Incepem !
  • +15 (19 voturi)    
    Like! (Marţi, 20 septembrie 2016, 21:47)

    dandra [utilizator]

    Mergem!
  • -8 (24 voturi)    
    da (Marţi, 20 septembrie 2016, 21:59)

    Mazeta [utilizator]

    Nesimțirea parlamentarilor nu are limite. S-au pus scut în fața corupților. Trebuie organizat un miting pe facebook, că altfel nu se mai poaaate.
    • +7 (13 voturi)    
      and Ransom for Mazeta Most Wanted (Marţi, 20 septembrie 2016, 22:30)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Dead, not alive !
    • +2 (8 voturi)    
      Mazeta, (Marţi, 20 septembrie 2016, 22:31)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      esti cu noi ??
  • -15 (21 voturi)    
    Sper ca statul de drept sa fie la datorie (Marţi, 20 septembrie 2016, 22:01)

    newlook [utilizator]

    Sper ca statul de drept sa fie la datorie. Daca manifestatia nu e autorizata conform legii, sper ca infractorii sa fie identificati si sa suporte consecintele legii.
    • +11 (13 voturi)    
      da la mitinguri sa se aplice litera legii (Marţi, 20 septembrie 2016, 23:20)

      Metusala [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      dar nu cand e pradat banul public, nu cand sunt victime
      Nici o lege nu poate interzice dreptul cetatenilor de-a se aduna in forum si a manifesta pasnic
      • -5 (9 voturi)    
        Ai tras lozul necastigator (Miercuri, 21 septembrie 2016, 3:22)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Metusala

        Ai tras lozul necastigator, prietene.
        Singura voastra sansa ar fi fost sa o tineti strict pe principii si lege. In momentul in care ai inceput sa stabilesti care lege o respecti si pe care nu, ai pierdut. Majoritatea te va rupe si va folosi exact argumentele tale.
        • +7 (9 voturi)    
          respectul legii INCOMPATIBIL cu U$L (Miercuri, 21 septembrie 2016, 9:56)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          amul si emanatiile FESENE, Legea Stricto senso este ZERO daca Spiritul ei este Incalcat, or Parlamentarii ucenicii ALI BABA cei 600 NU creaza Legi, ci creeaza Oportunitati ca tot ei sa le incalce....legile actuala in romania sunt masacrate de "portite" mentionate/gandite expres de a fi eludate de Clica care le finanteaza campaniile electorale !
    • +9 (11 voturi)    
      Latrina 3 decide ce e autorizat sau nu ? (Marţi, 20 septembrie 2016, 23:23)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      sau cine ?
  • +11 (15 voturi)    
    DA!!! (Marţi, 20 septembrie 2016, 22:01)

    bancheru83 [utilizator]

    sa ne trezim din acest somn!vrem dreptate.se apropie alegerile parlamentare,vrem o tara curata.eu chiar am speranta ca hoti,manipulatori si oportunisti nu ne vor reprezenta pe viitor.
  • +15 (17 voturi)    
    I'm in! (Marţi, 20 septembrie 2016, 22:19)

    kerr [utilizator]

    Strada iti da dreptul de a fi urmarit penal, Gabita! Sa-ti iei cateva perechi de izmene de schimb!
  • +13 (17 voturi)    
    Foarte buna initiativa ! (Marţi, 20 septembrie 2016, 22:32)

    adrian88000 [utilizator]

    La Senat !
  • +9 (11 voturi)    
    DNA go on CCR !!! sa clarificam SITUATIA ! (Miercuri, 21 septembrie 2016, 0:45)

    JohnDreptate [anonim]

    DNA poate si trebuie sa urmareasca cazul Gabriel Opre pana la CCR si sa clarifice pentru ultima data urmatorul aspect de care sa loveste tot timpul in privinta IMUNITATI Parlamentare :

    First : Separatia PUTERII este adusa ad absurdum = NE- CONSTITUTIONAL !

    Second; Neaplicarea art. 72 din Constituţia al României !

    Locul 3. DISCRIMINARE intre fost Ministri unde Presedintele ridica IMUNITATEA si fosti Ministri parlamentari unde Parlamentul ridica IMUNITATEA pentru fapte PENALE .

    Locul 4 . De cand are voie in tro DEMOCRATIE cu Stat de DREPT ca INCULPATI urmarit Penal sa PROPUNA si sa VOTEZE LEGI in Parlamentul al Romaniei ??? ((Ce spune COMISIA de la VALENCIA si CCR ???)

    Asadar go on DNA via Ministru al Justitiei si Procurorul General la CCR si clarifica PROBLEMA IMUNITATI pentru ultima data ( ori salveza si protejaza CONSTITUTIA ROMANIA ori ne trebuie o noua , adevarata REVOLUTIE in care CORUPTIA nu mai conduce TARA cu IMUNITATE inventata ))) !
  • -6 (10 voturi)    
    Jos Ponta! (Miercuri, 21 septembrie 2016, 1:01)

    Miky60 [utilizator]

    Trebuie sa iesim in strada sa ii dam jos pe Ponta si Iliescu! Au distrus tara si au vandut-o la straini! Diaspora sa ne ajute! Jos Ponta! Si Jos Iliescu! si Jos Gheorghe Ghiorghiu Dej!
  • -6 (10 voturi)    
    daca ies mai mult de 100... (Miercuri, 21 septembrie 2016, 2:45)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    ma duc si ma-mbat
    • +2 (4 voturi)    
      osutademii (Miercuri, 21 septembrie 2016, 7:14)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

      asa da, te asigur va se strang !
    • +4 (6 voturi)    
      Poti sa incepi de acum. Sunt 1.5k pe facebook (Miercuri, 21 septembrie 2016, 9:52)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

      La eventul de pe facebook sunt peste 1.5k care au dat attended, deci o sa fim pana maine peste 3k!
      • +1 (1 vot)    
        sper.... (Miercuri, 21 septembrie 2016, 11:19)

        Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        sa ai dreptate dar de multe ori valorile de pe Facebook nu corespund cu cele reale.
  • +1 (5 voturi)    
    16 comentarii (Miercuri, 21 septembrie 2016, 8:55)

    Martinezu [utilizator]

    Avem 16 comentarii aici si 1000 care si-au anuntat prezenta conform articolului.
    Din experienta atat cat am invatat, pot sa spun fara sa gresesc ca mai mult de 150 de insi nu apar. Daca nu ploua daca ploua vor fi cel mult 50.
    Asta-i romanul.
    Cand isi vor anunta prezenta pe FB mai mult de 10000 atunci sa te astepti ca ies 1000.
    Pe FB e simplu sa bifezi. Sa iesi in strada insa a devenit greu.
    Unii chiar asteapta sa se schimbe ceva de la sine. Poate chiar de la actualii parlamentari.
    • +2 (4 voturi)    
      hope for the best (Miercuri, 21 septembrie 2016, 10:47)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      eu sper ca vin si Oameni din Ambasade (mai putzin cea Sovietica si Orbanistan,Serbiastan)
      • +1 (3 voturi)    
        si eu sper (Miercuri, 21 septembrie 2016, 11:27)

        Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Sa plec din tara. Din nou. Prima data m-am pacalit si m-am intors.
  • +1 (1 vot)    
    protest (Joi, 22 septembrie 2016, 9:35)

    DoiPisoi [anonim]

    PE SURSE!!!


    PESEDEII, AU FACUT PE EI DE FRICA PROTESTULUI FATA DE CAZUL OPREA,
    Si s-au mobilizat:
    Au chemat peste 500 de „” spargatori de grava”” PLATITI CU 500 LEI
    Adica oamnei platiti sa se infiltreze intre demonstranti si care sa domoleasca spiritele...
    „”-hai ca mai venim alta data,””
    „”-n-a vrut nici el sa moara politistul””
    „”-si dumneata ai fi facut la fel daca erai ministru...””
    PRINDETI-I, SCUIPATI-I SI DATI-I AFARA DIN MANIFESTATIE!!!


    DACA VA PASA DE TARA ASTA , NU STATI IN CASA !!!