Ambasadorul britanic Paul Brummell, despre cazul Oprea: Legea trebuie sa fie egala pentru toti

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 20 septembrie 2016, 18:06 Actualitate | Esenţial

Paul Brummell, ambasadorul Marii Britanii in Romania
Foto: Ambasada Marii Britanii
Ambasadorul Marii Britanii la Bucuresti, Paul Brummell, nu a dorit sa comenteze, marti, decizia senatorilor in cazul Gabriel Oprea, dar a subliniat ca exista un principiu general potrivit caruia legea trebuie sa fie egala pentru toti, relateaza Agerpres.

"Nu pot sa comentez cazuri individuale. Legea si procedurile sunt aplicabile pentru Romania, avem sisteme diferite in Marea Britanie, dar stiu ca exista un principiu general, important, urmarit in Marea Britanie si in Romania si in toate democratiile, potrivit caruia legea trebuie sa fie egala pentru toti", a declarat Paul Brummell, intrebat de presa despre cazul Oprea, la finalul unui eveniment dedicat anticoruptiei in sectorul de business.

Diplomatul britanic a reamintit ca in raportul MCV de anul acesta a existat o recomandare potrivit careia trebuie stabilite principii clare in ceea ce priveste deciziile din Parlament referitoare la ridicarea imunitatii parlamentare.

"Sper ca aceasta recomandare (din MCV - n.r.) o sa fie discutata si elaborata in Parlament, dar acestea sunt decizii care trebuie sa fie luate de Guvernul si Parlamentul din Romania", a subliniat Brummell.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
864 vizualizari
  • +3 (5 voturi)    
    Pentru toti (Marţi, 20 septembrie 2016, 18:32)

    MoemBius [utilizator]

    cetatenii britanici poate
    da in Romania e altfel
    :(
    • +3 (5 voturi)    
      Dar aceasta situatie poate fi schimbata (Marţi, 20 septembrie 2016, 19:47)

      Lawrenciu [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      In Romania multe probleme ar putea fi rezolvate si printr-o implicare mult mai activa si o reactie de raspuns din partea societatii romanesti in viata politica, dar din nefericire, se observa o lipsa de interes (si implicit de reactie ) din partea acesteia. Multi tineri nu sunt interesati de evenimentele care se desfasoara in conducerea tarii, neavand nici-un interes fata de modul in care politicienii ne conduc tara, si nici interesul pentru cunoasterea politicienilor care sunt la carma tarii. Pentru acesti tineri, politica nu conteaza, ci distractia, banii, locul de munca, problemele personale, etc.
      Astfel, nu trebuie sa ne uimeasca faptul ca unii nu stiu nici pana acum cine este la Guvern, ce Guvern are Romania, sau cine este premierul acestei tari, pentru ca exista alte lucruri "mult mai importante" pentru acei tineri.
  • +2 (4 voturi)    
    MTV (Marţi, 20 septembrie 2016, 18:50)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cu o justitie corupta si un parlament care ii apara pe hoti, RO nu indeplineste condtitiile din MTV. Tara e la discretia unei junte securisto-comunistoide care si-a anexat toate institutiile statului ca sa fure cit pot. Excelenata Sa stie foarte bine, dar o spune delicat.
  • +1 (5 voturi)    
    Domnule Ambasador! (Marţi, 20 septembrie 2016, 18:53)

    amanda13 [utilizator]

    Va multumesc pentru verticalitate. Daca nu era Occidentul, Romania ar fi fost si mai cufundata in mocirla coruptiei!
  • +1 (1 vot)    
    am 68 de ani (Marţi, 20 septembrie 2016, 19:35)

    nedumeritul [utilizator]

    sunt atat de obisnuit sa vad in intreaga societate romaneasca in toate institutiile, primarii, fisc,judecatorii , cadastru pentru trei situatii identice te poti astepta la oricare din solutiile:
    -amenda
    -avertisment
    -refuz (nu se aproba)
    -se aproba
    Toti cunoscutii mei sunt convinsi ca legea se aplica dferit pe persoana in functie de cine esti si ce pile ai asa ca ce au facut alesii nostrii este exact ce ne asteptam de la ei....
  • -1 (3 voturi)    
    CE face DNA nu stie ce crie in CONSTITUTIE ??? (Marţi, 20 septembrie 2016, 20:40)

    JohnDreptate [anonim]

    CE FACE DNA - NU stie sa citeasca LEGEA ???

    Gabriel Oprea poate fii trimis (DIRECT)in Judecata de PROCURORI DNA ! Ce asteapta DNA-aprobarea CORUPTILOR ???

    "deputaţii pot fi urmăriţi şi trimişi în judecată penală pentru fapte care nu au legătură cu voturile sau cu opiniile politice exprimate fara aprobarea PARLAMENTULUI !!

    Art. 192. - Potrivit art. 72 din Constituţia României, republicată, deputaţii nu pot fi traşi la răspundere juridică pentru voturile sau pentru opiniile politice exprimate în exercitarea mandatului.

    Art. 193. - (1) În temeiul art. 72 din Constituţia României, republicată, deputaţii pot fi urmăriţi şi trimişi în judecată penală pentru fapte care nu au legătură cu voturile sau cu opiniile politice exprimate în exercitarea mandatului, dar nu pot fi percheziţionaţi, reţinuţi sau arestaţi fără încuviinţarea Camerei Deputaţilor, după ascultarea lor. Urmărirea şi trimiterea în judecată penală se pot face numai de către Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. Competenţa de judecată aparţine Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie.

    -- Si daca NU este destul sa convoce DNA CCR ca sa clarificam pentru ultima data separatia PUERII in STAT unde INCULPATUL VOTEZA si propune LEGI cu protectie ANTICONSTITUTIONALA dat de Parlament !--
  • 0 (4 voturi)    
    Absolut pentru toti (Marţi, 20 septembrie 2016, 20:53)

    ipolitic [utilizator]

    chiar si pentru ziaristii Skynews
  • +1 (1 vot)    
    corect (Marţi, 20 septembrie 2016, 22:02)

    Mazeta [utilizator]

    Trebuie eliminată și imunitatea diplomatică. Legea este egală pentru toți!