Dragnea, despre votul senatorilor in cazul Oprea: Presiunea "inimaginabila" pusa pe parlamentari ii pune sa devina judecatori

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 20 septembrie 2016, 12:05 Actualitate | Esenţial

Liviu Dragnea
Foto: Facebook - Liviu Dragnea
Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat, marti, referindu-se la votul senatorilor in cazul Gabriel Oprea, dar si la alte asemenea situatii, ca "presiunea" pusa pe parlamentari este "inimaginabila" si ii pune pe acestia sa devina "judecatori", transmite Agerpres.

"Nu mai comentez de mult astfel de voturi, pentru ca atat timp cat noi avem in Constitutie acea prevedere gresita din punctul meu de vedere - poate initial cei care au facut Constitutia au gandit intr-un fel, numai ca evolutia societatii ne pune in situatia in care presiunea care se pune pe deputati sau pe senatori e inimaginabila si ii pune pe acesti oameni sa devina judecatori, ceea ce nu e cazul", a afirmat Dragnea, la finalul unui eveniment economic.

El s-a pronuntat pentru eliminarea imunitatilor "pentru toata lumea", inclusiv pentru presedinte. 

"Existand aceasta prevedere, pana la urma parlamentarii isi exprima un punct de vedere prin vot, asa cred de cuviinta. Daca vreodata in tara asta vom reusi sa ajungem la modificarea Constitutiei, eu o sa propun eliminarea imunitatilor pentru toata lumea, inclusiv pentru presedintele Romaniei. Ori toata lumea e sub lege, adica nimeni nu e deasupra legii, ori adoptam si alte modele care sunt in alte tari", a sustinut liderul PSD. 

Luni, senatorii au respins cererea DNA privind urmarirea penala a lui Gabriel Oprea pentru ucidere din culpa in dosarul mortii politistului Bogdan Gigina. 

Au votat impotriva cererii DNA 73 de senatori, 45 "pentru". Sase voturi au fost anulate.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3810 vizualizari
  • +15 (17 voturi)    
    Doar o remarca ! (Marţi, 20 septembrie 2016, 12:16)

    NicolaeA [utilizator]

    Siktir !
  • +14 (16 voturi)    
    /// (Marţi, 20 septembrie 2016, 12:16)

    hmara [utilizator]

    Mi-e o mila de senatori si deputati.... nici nu stiu cum de rezista la asemenea presiuni.
    Sa nu plezneasca saracii.
    Ordinari.
  • +9 (11 voturi)    
    .... (Marţi, 20 septembrie 2016, 12:17)

    tirolez [utilizator]

    La ei totul e inimaginabil si insuportabil. Citeam acum vreo saptamana ca nu pot tine sedintele pentru ca nu functiona aerul conditionat. Asta vara am scris ca e inuman sa termini anul scolar aproape la 1 iulie, in conditiile in care multe clase nu au aer conditionat si stau mai mult de 30 de suflete intr-o biata incapere. Copiii aia nu stau pe net si nu citesc ziarul. Unii chiar au au avut evaluare nationala(cei de clasa a 2-a) in a doua saptamana din iunie. Dar, ce conteaza, din ministere si fotolii moi de parlamentare nu se vede.
  • +10 (12 voturi)    
    Cand (Marţi, 20 septembrie 2016, 12:21)

    loveparade [utilizator]

    au trimis minerii de la CEO oameni sa supravegheze si sa intimideze, la propiu, parlamentari pentru a vota inca un set de pomeni si prevederi in lege astfel incat ei a mai frece duda si sa mai fure inca o tura nu s-a vorbit de presiune inimaginabila. cand se cere libera miscare pentru justitie si pentru clarificarea mortii unui om disparut din cauza coruptiei, incompetentiei si malahiei pe care o practicati de 25 de ani incoace nu e presiune!
  • +10 (12 voturi)    
    minte (Marţi, 20 septembrie 2016, 12:22)

    Ilidia [utilizator]

    Bineinteles ca minte. Stie bine ca Constitutia nu-i obliga sa voteze impotriva ridicarii imunitatii parlamentare. Nici n-au facut-o intotdeauna...
  • +11 (13 voturi)    
    Fara stres (Marţi, 20 septembrie 2016, 12:33)

    AndreiSTG [anonim]

    Adica acesti saracuti oameni au in general un job fara stres. Pe ei nu ii streseaza de obicei conducerea unei tari?

    Acum daca e vorba sa lasam pe unul din ei sa fie anchetati dam intr-o "inimaginabila presiune"?

    Ar fi de ras, daca nu ar fi de plans
  • +6 (8 voturi)    
    Cainele asta (Marţi, 20 septembrie 2016, 12:35)

    alegzandru [utilizator]

    a uitat ca a udat scutecul asteptand decizia in dosarul mortilor vii. A stat intr-o stare de penitenta simulata o perioada, apoi si-a dat seama ca societatea a comis o eroare si l-a lasat liber si intr-o pozitie foarte puternica. Deci liber la abuz de putere, pe care il dubleaza de o nesimtire si o sfidare crasa.

    Mereu cand aud de trogloditul asta imi dau seama cu regret ca una din marile erori ale anului a fost condamnarea lui cu suspendare. O condamnare cu executare, foarte justificata, ne putea scuti de acest pol al luptei anti justitie si astfel de mult chin national.

    Mai devreme sau mai tarziu, va avea destinul jalnic al antecedentilor lui pesedisti, dar trebuie sa mai sufere tara asta nejustificat pana atunci.
  • +5 (7 voturi)    
    si constitutia?! (Marţi, 20 septembrie 2016, 12:37)

    goto [utilizator]

    deci asa recunosc si ei ca se sterg undeva cu constitutia... sa mai citeasca partea cu separarea puterilor in stat.
  • +5 (5 voturi)    
    Pariu (Marţi, 20 septembrie 2016, 12:38)

    AdiSto [utilizator]

    ca, daca vor avea si Presedintele, o sa zica la fel cum a zis in cazul lui Ponta, ca e un caz mai special, la care nu se aplica regulametul intern cu prezenta pe liste?
  • +6 (8 voturi)    
    Ca sa nu mai fie presiune (Marţi, 20 septembrie 2016, 12:42)

    BEDE [utilizator]

    Pentru ca sa nu mai fie presiune ca parlamentarii sa fie judecatori ar trebui sa nu mai existe imunitate parlamentara. Adica parchetul sa poata ancheta si trimite in judecata un parlamentar ca pe orice simplu cetatean.
    Singura "imunitate" pe care cred ca s-ar cuveni sa o aiba parlamentarii ar fi sa nu poata fi dati in judecata pentru calomnie atata timp cat sunt in functie deoarece orice declaratie o face cineva, un altul o poate clasa ca fiind calomnioasa.
  • +6 (8 voturi)    
    asta e de timesnewroman.. (Marţi, 20 septembrie 2016, 12:51)

    akillies [utilizator]

    ..daca nu ar fi asa tragic contextul as rade pana maine..
  • +6 (8 voturi)    
    saracii, (Marţi, 20 septembrie 2016, 12:57)

    oradean [utilizator]

    sunt ca niste fragute de padure...
  • +7 (9 voturi)    
    Care presiune? (Marţi, 20 septembrie 2016, 13:05)

    ANDY2012 [utilizator]

    Aia ca le e frica sa mai ceara comisioane la contractele cu statul ? Ca nu mai au din ce sa-si cumpere mandatele la partid? Ca nu mai au acele venituri "inimaginabile" pentru oamenii de rand ? Da, este o presiune, sper sa tina cat mai mult ! Am auzit ca acum scriu sumele cerute pe servetelul de la masa apoi il inghit :))
    • +4 (6 voturi)    
      Atunci (Marţi, 20 septembrie 2016, 13:45)

      AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui ANDY2012

      pentru siguranta, sa-l scrie pe hartia igienica.
  • +5 (7 voturi)    
    orice (Marţi, 20 septembrie 2016, 13:10)

    zigot [utilizator]

    spun acesti penali sunt numai minciuni; isi ascund in mod hilar intentiile care prind numai la "creduli"
    penalii in afara politicii!
  • +5 (7 voturi)    
    dle Dracnea... (Marţi, 20 septembrie 2016, 15:01)

    astronaut [utilizator]

    ce sau cine ii preseaza pe ''bietii parlamentari'', mai ales ca ati folosit votul secret cu bile ? fugiti dreakului de aici cu presiunile universale !
  • +4 (6 voturi)    
    Sigur ca da (Marţi, 20 septembrie 2016, 15:48)

    Liv0007 [utilizator]

    Atat de mare este presiunea, ca astia ar fi in stare sa o vanda si pe ma-sa pentru a mai obtine un mandat de parlamentar.
    Poate ii preseaza interlopii care i-au ajutat sa ajunga parlamentari, si nu si-au rascumparat complet datoriile.
  • +3 (5 voturi)    
    foarte interesanta specia "parlamentar" (Marţi, 20 septembrie 2016, 16:03)

    tropotaru [utilizator]

    daca pui presiune pe parlamentar, devine judecator

    dar daca pui depresiune, ce devine parlamentarul, mafiot?
  • +1 (3 voturi)    
    Corect (Marţi, 20 septembrie 2016, 17:02)

    aqualung [utilizator]

    Are dreptate, parlamentarii nu sunt judecători. Nu există motive ca ei să trebuiască să aprobe urmăriri penale. Ei au alte atribuții. Chestia asta cu aprobarea urmăririi penale trebuie să fie scoasă din lege. Dacă sunt presiuni inimaginabile, să pună mâna să elimine din lege obligativitatea asta ca Parlamentul să aprobe urmăriri penale.