Analiza HotNews.ro

Cum cerseste Elena Udrea atentia presei

de Nicolae Bian     HotNews.ro
Luni, 19 septembrie 2016, 20:41 Actualitate | Esenţial

Udrea si ciobanasul
Foto: Facebook
Pagina de media publica un top al celor mai comentate postari pe Facebook, in care imaginile cu Elena Udrea culegand mere se detaseaza cu peste 500 de raspunsuri. Sub pretextul promovarii fructelor romanesti, Udrea face de fapt o sesiune de fotografii intr-o livada din Buzau, printre copaci sau pe scara unui tractor, in pantaloni scurti. Comentariile ironice se inmultesc ametitor cand Udrea continua seria fotografiilor menite sa o puna in valoare pe ea, nu merele. Poza alaturi de un ciobanas face deliciul revistelor de satira si umor care nu rateaza umflatura din pantalonii tanarului.

Imaginile cu Udrea fac din nou turul retelelor de socializare starnind un hohot general de ras si o mare de aluzii sexuale. De la campania prezidentiala incoace, aceasta a fost metoda Elenei Udrea de a sta mereu in atentia presei: si-a exhibat mereu momente din viata privata, plangadu-se apoi ca nu-i este respectata intimitatea. Si-a valorificat ostentativ, la limita indecentei sau ridicolului, atuurile fizice, pentru a deplange apoi misoginismul din politica romaneasca. In campania prezidentiala din 2014 si-a pus in valoare corpul sub sloganul "Ridicam Romania" sau "Buna pentru Romania", pentru a taxa apoi orice comentarii sexiste.

In fine, toata vara a invitat mereu presa tabloida sa o urmareasca pas cu pas, in Delta Dunarii tolanita pe trunchiuri de copac sau pe malul Marii Negre, sa-i admire transformarea spirituala, sugerand chiar ca ar avea o noua relatie, pentru ca apoi sa joace din nou rolul victimei. "Pentru ca nu doresc sa vorbesc despre viata mea privata, (la care de altfel presupun ca am dreptul chiar si eu), dar interesul presei in abordarea acestui subiect ma determina sa am din nou un punct de vedere", a scris Udrea pe FB, inainte de a oferi singura noi detalii despre viata ei particulara. Udrea este atat de fascinata de lumina reflectoarelor, incat  a reusit cumva sa apara intr-un lung reportaj la PRO TV dedicat transformarii ei, unde isi declara noua pasiune, teologia. Ulterior, in presa tabloida apar informatii "pe surse" ca s-ar fi inscris chiar la un doctorat in teologie.

Toate acestea sunt trucuri menite sa se mentina in atentia presei cu alte subiecte decat cele care ii afecteaza cariera politica, si anume dosarele penale. Elena Udrea aplica tactica vedetelor de carton, care neavand nimic de spus si de comunicat ocupa primele pagini ale tabloidelor cu detalii derizorii de viata intima pentru a ramane cu orice pret in prim-plan. Aceste personaje sufera cel mai mult cand presa, tabloida sau mainstream, le ignora, cand nu se vorbeste despre ele pentru ca atunci realizeaza ca nu exista si ca nu reprezinta mare lucru.  

Singura stire relevanta despre Elena Udrea din aceasta vara a fost proiectul de lege depus in Parlament pentru uzul personal, o lege pentru ea: denunturile in dosarele de coruptie sa nu se mai faca decat in maxim trei luni de la data comiterii faptei, iar banii denuntatorului faptuitor sa fie confiscati obligatoriu. Doar ca aceasta stire cu adevarat relevanta n-a ajuns in prima pagina a tabloidelor, nici n-a promovat-o pe Facebook cu pozele aferente in pantaloni scurti. Caz aproape patologic de adictie fata de  atentia publica, mizeaza pe faptul ca publicul nu face intotdeauna distinctia intre circ si succes mediatic. Udrea apeleaza la orice truc ar putea sa o tina la suprafata. E gata sa se pozeze cu o capra, prin cimitire sau cu un tanar aparent excitat de prezenta ei in speranta ca va deveni iarasi subiect de comentarii, un bun motiv pentru a se victimiza din nou si tot asa.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
11868 vizualizari
  • -10 (30 voturi)    
    Nicolae Bian (Luni, 19 septembrie 2016, 20:52)

    victor L [utilizator]

    vorbind serios, sigur nu aveti cosuri pe fata? asa pare in poza aia :P
    • +2 (22 voturi)    
      udrisor, după ce a denigrat (Luni, 19 septembrie 2016, 21:48)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      instituțiile României a uitat brusc jaful din banii poporului pe care l-a patronat. Hai DNA!
    • -3 (11 voturi)    
      argumentum ad personam.... (Luni, 19 septembrie 2016, 21:51)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Pe bune? Atata poate un cititor (meh...) si comentator abonat la contributors?
      Pai, cam degeaba citesti degeaba, ca nu prea intelegi mare lucru!
    • +9 (31 voturi)    
      Mosule, (Luni, 19 septembrie 2016, 22:31)

      Chaos & Collapse [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Trebuie ori sa fii platit chiar de ea, ori sa ai o orientare sexuala devianta, inca necunoscuta si neprotejata de lege, ori sa-ti lipseasca citeva doage ca sa aperi o abjectie umana ca ciobanca asta nesimtita, needucata si hoata pentru care politica e un fel de bordel si al carei loc e intr-o puscarie, la curatat ceapa, nu in parlament.

      Nu stiu cine e Nicolae Bian, dar vad ca e la primul articol publicat pe Hotnews.

      Mai vad ca articolul e publicat in numele "firmei" ("Analiza HotNews.ro").

      Apoi, cu sau fara cosuri pe fata, constat ca omul stie sa scrie (si la propriu, si la figurat) si, sa ma scuze restul echipei, e primul pe care il zaresc pe aici care chiar se pricepe la asa ceva.

      Textul, o ANALIZA onesta fara nici un bias, nu o insiruire de parerisme amestecate cu propaganda asa cum vedem cam peste tot, e EXCELENT. Foarte bine scris. Ar putea fi folosit ca exemplu la cursurile de jurnalism. Talentul, inteligenta, cultura se vad cu ochiul liber.

      Bian pare prea inteligent si citit ca sa fie drona vreunui serviciu secret (eu m-am convins ca in servicii sint cam toti din categoria Tudor Postelnicu chiar si in ziua de azi).

      Sper, spre binele firmei, ca Nicolae Bian sa fi fost angajat full time. Va ridica mult valoarea site-ului.

      Ar fi pacat de talentul si inteligenta lui sa faca vreun pact cu diavolii care controleaza jurnalistii. Daca n-o sa faca multi purici prin presa (si n-o sa faca daca nu se da pe brazda), eu unul o sa inteleg ce i s-a intimplat: "In vremuri ticaloase, a spune adevarul devine un act revolutionar." (George Orwell).
      • -2 (16 voturi)    
        Nicule (Luni, 19 septembrie 2016, 22:43)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Chaos & Collapse

        tu esti, draga? Felicitari pentru articol
      • +1 (5 voturi)    
        "onesta" (Marţi, 20 septembrie 2016, 9:06)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Chaos & Collapse

        Atat te duce mintea, sa numesti o insiruire de barfe "analiza "onesta" !?
      • +1 (5 voturi)    
        Analiza hotnews? (Marţi, 20 septembrie 2016, 12:52)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Chaos & Collapse

        Articolul in sine e argmentum ad personam.
        Toata Romania is trage poze pe fb umbland prin excursii. Del la jurnalistii hotnews pana la Iohannis si prima doamna. Undeva pe acolo are loc si Udrea, care a mai si iesit complet din politica. Insa Hotnews si RTV scot de zor stiri din posturi neinteresante de pe facebook...

        Pt tabloidizare nu "cedetele" sunt de vina, ci asa zisi "jurnalisti". Si publicul consumator, care considera astfel de articole inteligente si foarte bine scrise.
    • -3 (13 voturi)    
      argumentum ad personam? (Luni, 19 septembrie 2016, 23:04)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Pe bune? Atat esti in stare? Degeaba comentezi zilnic pe contributors, se vede ce calittai intelectuale ei.
  • 0 (26 voturi)    
    Si totusi (Luni, 19 septembrie 2016, 20:53)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Toturi nu a ajuns inc la puscarie, cum merita.
  • +1 (11 voturi)    
    campanie electorala (Luni, 19 septembrie 2016, 21:01)

    goguduru [utilizator]

    Ce nu va e clar?

    O sa apara si cu eba in curand.

    Ma rog, n-a mai ramas de cules decat porumbul.

    Bun si ala pe ultima suta de metri.
  • -4 (14 voturi)    
    Scarbos (Luni, 19 septembrie 2016, 21:13)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Extrem de scarbos, dar la ce va asteptati de la o fesenista?
  • -2 (10 voturi)    
    Ciobanas (Luni, 19 septembrie 2016, 21:29)

    Walking_dead [utilizator]

    Daca meresti poza observi ca ceva se intareste in pantalonasii ciobanasului.
  • -3 (9 voturi)    
    hm (Luni, 19 septembrie 2016, 21:33)

    chhe [utilizator]

    Se pare ca ciobanasul are pantalonii putin denivelati ;)
  • -1 (13 voturi)    
    La puscarie cu infractoarea... (Luni, 19 septembrie 2016, 22:02)

    mihai1986 [utilizator]

    ...si toata mafia din jurul ei si a lui basescu!
  • +8 (24 voturi)    
    Ce-i de mirare ? (Luni, 19 septembrie 2016, 22:10)

    Sparafucile [utilizator]

    La idealuri de fufă , strategii de fufă .
  • +1 (17 voturi)    
    Da' chiar... (Luni, 19 septembrie 2016, 22:15)

    blackarrow [utilizator]

    oare ce fac DNA-istii de nu reusesc s-o prinda pe gagica ? incompetenta , lipsa de probe ? cine isi mai face iluzii ca e nevinovata ?
    • -1 (3 voturi)    
      Doar cu gala Bute e in desfasurare in instanta, (Marţi, 20 septembrie 2016, 2:50)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

      restul de 3-4 nu sunt finalizate !
      Multi dintre cei care confunda in cazul ei curajul cu tupeul, nu stiu ca ea
      -a fost protejata informativ -fiind atat de ...apropiata de presedinte si investita ca sefa a administratiei prezidentiale, consiliera
      -a practicat prima denuntul (tariceanu) insa agreea forma aceea din Caragiale , nesemnata;
      -a praduit numai cu mana altora (ca cocos, bute, nastasia, topoliceanu) si acestia daca nu si-au luat masuri se vor duce singuri la bau-bau !
      Pana la prima hotarare definitiva in dosarele ei, cei care au dubii pot sa stea linistiti ! Cel putin din dosarele Microsoft si ANRP banii lor (din buget) sunt si in averea Coanei Leana pe stil nou (din partaj macar) caci Cocos a recunoscut in instanta toate acuzatiile procurorilor DNA !!!!
  • +2 (16 voturi)    
    Ce se intampla pe acolo? (Luni, 19 septembrie 2016, 22:27)

    ipolitic [utilizator]

    Domnul Tapalaga e in concediu?
    • -2 (8 voturi)    
      probabil (Luni, 19 septembrie 2016, 23:44)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      N-o mai fi pe statul de plata si acum se spune si realitatea
  • -3 (7 voturi)    
    e model la case mari (Marţi, 20 septembrie 2016, 1:03)

    timp tamp [utilizator]

    ... mori de ciuda biane, modelul Udrea a prins la case mari, chiar la un renumit palat, tot mai des vedem domni si doamne de prim rang apărând în public în fustițe și pantaloni scurți!
  • -1 (5 voturi)    
    Daca lasam aspectele penale, comportamentul, (Marţi, 20 septembrie 2016, 3:10)

    deval [utilizator]

    manifestarile publice ale udrei tin de patologic, de lipsa de educatie, de o anumita frustrare si chiar de o forma de exhibitionism posibil menit sa disimuleze ceva, caci iata desi cea mai frunoasa si sexsoasa din Univers, dupa marea lovitura numita cocos (care a parasit-o !) nu au mai aparut pretendenti notabili decat sporadic , la cerere si astia doar in sedinte foto !!
  • +1 (7 voturi)    
    scandalizatilor, (Marţi, 20 septembrie 2016, 6:18)

    victor L [utilizator]

    dar baile de multime ale primei doamne nu le vedeti?
    Nu mai e nimeni sa-i cinte genunchii?
    Nu uitati ca impreuna cu sotul sau, presedintele Klaus, au fost dovediti ca si-au insusit o casa cu acte false.
    Fufa de Udrea inca nu este dovedita ca vinovata, dar tare ati vrea s-o vedeti dezbracata in piata publica.
    Ca sa vi se intareasca si unora ceva, cum sugereaza cineva :P
  • -1 (9 voturi)    
    Destul de acid articolul. Are dreptate in ce scrie (Marţi, 20 septembrie 2016, 9:44)

    jackalphonse [utilizator]

    Ma mira aciditatea.
    Unde sunt vremurile cand ea si base aveau postacii de 50 de bani care i sustineau neconditionat (decat de arginti)!
    • +1 (3 voturi)    
      eee (Marţi, 20 septembrie 2016, 10:58)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      A scris unul fix inaintea ta