Cunoscut avocat din Iasi, retinut dupa ce ar fi condus sub influenta alcoolului, a omorat un pieton si a fugit de la locul accidentului

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 18 septembrie 2016, 12:07 Actualitate | Esenţial

Avocatul Iulian Gafon si-a petrecut noaptea de sambata spre duminica in spatele gratiilor, dupa ce a urcat beat la volan, cu permisul suspendat, si a accidentat mortal un barbat, aflat pe trecerea de pietoni, transmite Agerpres.

Purtatorul de cuvant al Inspectoratului de Politie Judetean Iasi, Anca Vajiac, a precizat ca, sambata seara, avocatul in varsta de 32 de ani, aflat sub influenta alcoolului, a lovit doua persoane aflate pe trotuar, in zona Belvedere, care asteptau culoarea verde a semaforului la trecerea de pietoni. 

Gafon, care a fost avocatul fostului primar Gheorghe Nichita, a fugit de la locul accidentului, el fiind prins in mai putin de o ora in zona unui hypermaket din cartierul Nicolina, a mai spus oficialul IPJ Iasi. 

''Soferul, pe fondul consumului de alcool, a pierdut controlul asupra directiei de mers si a patruns pe trotuar, unde a acrosat doua persoane care asteptau la semafor. Barbatul a fost retinut pentru 24 de ore. El este cercetat pentru ucidere din culpa, vatamare corporala, conducere sub influenta bauturilor alcoolice. Soferul avea permisul retinut din luna iunie, dupa ce a fost prins conducand sub influenta alcoolului", a adaugat Anca Vajiac. 

Echipajul Serviciului Judetean de Ambulanta sosit la locul accidentului a gasit un barbat in varsta de 57 de ani in stop cardio respirator si o femeie de 42 de ani grav ranita. Barbatul nu a raspuns pozitiv la manevrele de resuscitare, medicii declarand decesul. Sotia barbatului decedat in accidentul rutier a fost transportata in stare de soc la Spitalul Clinic Judetean de Urgente Sf. Spiridon, pentru investigatii de specialitate. 

La spital a fost dus si avocatul, unde i-au fost recoltate teste biologice. Soferul a fost testat si cu aparatul, care a indicat o valoare de 1,23 la mie.










5651 vizualizari
  • +14 (14 voturi)    
    Avocat cica... (Duminică, 18 septembrie 2016, 12:54)

    Tkay [utilizator]

    Sper ca este vreo procedura de excludere din barou pe tema asta... idiotul asta nu are ce cauta in sistemul de justitie.
    • +3 (3 voturi)    
      O sa-l excluda (Duminică, 18 septembrie 2016, 14:21)

      gugurila [utilizator] i-a raspuns lui Tkay

      ... cum l-au exclus pe Ponta :)
      Nu uita ca e avocatul lui Nichita.
  • +14 (16 voturi)    
    123 de ani de parnaie pentru betiv (Duminică, 18 septembrie 2016, 12:55)

    mbembe [utilizator]

    cam cocalari sunt avocatii pe la noi, o fi un elevu' lui Nastase?
  • +5 (5 voturi)    
    O politie de isprava, politia ieseana ! (Duminică, 18 septembrie 2016, 15:10)

    Susufler0 [utilizator]

    Individul are PERMISUL DE CONDUCERE SUSPENDAT si totusi se urca beat la volan. Conduce in circumstantele astea automobilul si ucide din culpa o persoana iar pe alta o vatama grav iar politia il cerceteaza DOAR pt ucidere din culpa, vatamare corporala din culpa si conducere sub influenta bauturilor alcoolice.

    DE CE NU SI PT CONDUCERE FARA PERMIS ?

    Este cert , din spusele purtatorului de cuvant al politiei iesene, ca avocatul avea permisul retinut si, indiferent ca trecusera 90 de zile de la data retinerii,
    atata timp cat nu intrase in posesia sa, nu putea conduce o masina pe drumurile publice.
    • 0 (0 voturi)    
      corect! (Luni, 19 septembrie 2016, 12:08)

      Cristioan [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Dincolo de acest caz concret, accident soldat cu o victima, ce sens are suspendarea permisului daca omul a continuta sa conduca, si fara permis?!
  • +2 (4 voturi)    
    ! (Duminică, 18 septembrie 2016, 16:05)

    neo13 [utilizator]

    Acuma vor veni alti avocati "specializati", sa reprezinte vezi-doamne, urmasii victimelor decedate in accidentul rutier. Eventual, dupa caz, sa le dea si un ajutor financiar (bani de inmormantare)! Comisionul de 20 - 25 % plus TVA, se va incasa la finalul procesului (cca 2 ani jumate).
    Niste sacali, majoritatea avocatilor!
  • +1 (1 vot)    
    Mafia de la Iesi (Duminică, 18 septembrie 2016, 19:41)

    TzaranuRoman [utilizator]

    Nici o problema pentru criminal, mafia locala nu va permite ca unul din aristocratia locala sa raspunda in fata le3gii.
    S-ar crea un precedent periculos !
    Se va trage de timp, se vor cere zeci de expertize, dar, pana la fimal CRIMINALUL, va scapa cu MAXIM, MAXIM, 2-3 ani de puscarie , DIN CARE VA EXECUTA MAXIM CATEVA LUNI.
    Mortu , da-l in zda masii de ciumec, ce cauta pe strada cand trece aristocratul IESEAN.
    MAFIA LA NOI MOLDOVENII CA LA VECINII UKRAINENI !