Studiul de prefezabilitate, finantat de Guvernul Ungariei, privind realizarea unui aeroport langa Miercurea Ciuc, pus in dezbatere publica

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 21:06 Actualitate | Esenţial

Un studiu de prefezabilitate, finantat de Guvernul Ungariei, privind realizarea unui aeroport de mici dimensiuni in apropierea municipiului Miercurea Ciuc, a fost lansat sambata in dezbatere publica, transmite Agerpres.

Evenimentul a avut loc la aerodromul aflat in apropierea orasului, in prezenta presedintelui Consiliului Judetean (CJ) Harghita, Borboly Csaba, si a secretarului de stat pentru politici nationale din Guvernul de la Budapesta, Potapi Arpad, cei doi sosind la dezbatere cu un avion de mici dimensiuni. 

Studiul de prefezabilitate a fost finantat de Guvernul Ungariei cu 10.000 de euro, beneficiari fiind Consiliul Judetean Harghita si Asociatia pentru judetul Harghita. Documentul va sta in dezbatere publica 45 zile, iar aeroportul ar urma sa se realizeze printr-un parteneriat public-privat

''Este posibil ca prin aceste masuri, potentialul economic al resedintei de judet si a zonei Ciucului sa creasca cu 50 la suta intr-un interval de 10 ani, respectiv sa creasca atractivitatea economica a zonei, sa se inregistreze o crestere demografica si a nivelului de trai, ceea ce va facilita dezvoltarea mult mai intensiva a turismului'', se arata in studiul de prefezabilitate. 

Aeroportul va fi dotat, asa cum prevad standardele in domeniu, cu turn de control, terminal de pasageri, hangare dar si sali unde oamenii de afaceri vor putea sa aiba diverse intalniri. Pista ar urma sa fie mentinuta cea actuala, dar se intentioneaza si realizarea unora noi iar avioanele folosite ar urma sa fie unele de dimensiuni mai reduse. 

Presedintele CJ Harghita, Borboly Csaba, a declarat ca aceasta dezbatere publica este necesara pentru a vedea care este opinia locuitorilor despre investitie si daca realizarea unui aeroport reprezinta o nevoie sociala. 

El a tinut sa puncteze ca aeroportul va fi folosit pentru transportul bolnavilor care trebuie sa ajunga in diverse centre universitare din tara sau strainatate, pentru aeronavele care transporta organe, cand situatia o va impune, in conditiile in care Spitalul din Miercurea Ciuc este acreditat pentru prelevarea de organe, pentru aeronavele ce vor fi folosite la stingerea incendiilor de padure, pentru deplasarea oamenilor de afaceri interesati sa investeasca in zona sau pentru turistii care doresc sa ajunga mai repede in Harghita. De asemenea, ar putea folosi aeroportul de la Miercurea Ciuc si cei care participa la partide de vanatoare in padurile din judet. 

Borboly Csaba considera ca, in conditiile in care prin Harghita nu trece nicio autostrada si accesul catre alte zone din tara se face greu, realizarea unei legaturi aeriene ar putea duce la cresterea investitiilor in judet. 


Citeste mai multe despre   









1927 vizualizari
  • +12 (14 voturi)    
    Ca de obicei (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 21:14)

    mitg [utilizator]

    "si a secretarului de stat pentru politici nationale din Guvernul de la Budapesta, Potapi Arpad"

    Cand Uniunea Sovietica a contribuit cu "generosul" transfer de echipamente de la Sovromutilajpetrolier in proprietatea romana (asta dupa ce-au luat petrol cat au vrut), n-au avut tupeul sa trimita un reprezentant strain din guvernul rus. Ca sa evite crearea tensiunilor inutile, au trimis doar reprezentant al "ambasadei".

    Ungurii in schimb la noi probabil ca isi inchipuie ca guverneaza HarCov asa cum vor ei, ca doar d-aia isi trimit reprezentantii "pentru politici NATIONALE"
  • +8 (12 voturi)    
    Misto! (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 21:34)

    gigifisiune [utilizator]

    Vine ungaria cu 10.000 de euro, studiul de fezabilitate va iesi pozitiv, dupa care noi nu-l vom putea construi, cel putin momentan, pentru ca e o investitie enorma pentru zona respectiva.

    Evident, dupa vom fi aratati cu degetul ca nu vrem sa-i scoatem pe ungurii din romania din umbra, ca-i tinem in epoca de piatra, ca nu investim in ei samd.

    Pe termen lung, chestia asta poate deveni si atentat la siguranta nationala.

    Eu nu pricep cum are voie ungaria sa faca un studiu de fezabilitate pe teritoriul romaniei. Pe noi ne-a intrebat cineva? Si daca da, cine a raspuns?
    • +5 (9 voturi)    
      poate ne face (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 21:59)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

      autostrada Campia Turzii- Tg Mures-Miercurea Ciuc si Bors-Nadaselu, ca restul il facem noi, pana la TgNeamt- Iasi-Chisinau si daca bagam viteza o facem in 10-15 ani.
    • +1 (9 voturi)    
      asta e destinul nevertebratelor! (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 23:26)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

      rusii fac aici ce vor, americanii fac ce vor, bulgarii fac ce vor, ungurii fac ce vor, nemtii zic ce e de facut... noi cu papagalul si cu bocetele dar votam PSD!
      Cu nea Base faza asta nu trecea!
      • 0 (2 voturi)    
        normal (Duminică, 18 septembrie 2016, 1:57)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

        Cum sa treaca, daca o parafa la intalnirea de la tabara de vara a udemereului? Poate citesti si tu articole mai vechi, sa vezi stranse prietenii...
        • +2 (2 voturi)    
          multumesc de sfat (Duminică, 18 septembrie 2016, 12:20)

          mbembe [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          numa' ca eu nu sunt adeptul presedintelui "ma-ma-li-ga" care incepe fraza in semestrul 1 si o termina in semestrul 3... si asta in cazul fericit ca ii sufla cineva din tarile vecine ce sa zica.
          Nici Base nu era mai breaz dar macar facea scandal la asa jmenuri initiate de vecini!

          Nu de alta dar studiul de fezabilitate uguresc pentru teritoriul Romaniei e ca si cum Moscova a facut stiudiu pentru Crimeea!
          • 0 (2 voturi)    
            cu placere (Duminică, 18 septembrie 2016, 15:38)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

            N-ai inteles. Ala nu facea scandal decat un pic de fatada, si-n rest era mana-n mana cu ei. Si-n scris, si-n simtire, pentru voturi, adica putere/bani. Nu conta ca mai vinde un pic tara.

            Cu mamaliga ai dreptate, desi intre o pozitie de fatada anti si reala pro si un mamaligos oarecum neutru... parca mamaligosul ar fi ok.

            Una peste alta, nu am avut pana acum niciun presedinte care sa nu fie ghiocel in fata altora (rusi, americani, nemti, etc).
    • +4 (6 voturi)    
      Eu stiam (Duminică, 18 septembrie 2016, 0:55)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

      Ca orice aeroport , cale ferata ,port si autostrada dintr-o tara are o componenta militara strategica si una civila economica care se dezbate/finanteaza de catre Guvernul acelei tari. Orice implicare externa ce demareaza actiuni fara aprobare este o imixtiune ce poate altera relatiile dintre tari
  • +4 (8 voturi)    
    ...... propaganda..... (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 21:40)

    cbogdan [utilizator]

    Harghita si Covasna se plang de izolare dar soseaua spre Moldova (peste munti) era gata asfaltata in Vrancea in timp ce pe partea din Transilvania mai era drum forestier. Aeroportul se doreste sa faca legatura cu Ungaria pastrand izolarea zonei fata de restul Romaniei.
  • +4 (8 voturi)    
    Si fotografia...? (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 22:32)

    solar [utilizator]

    Lipseste fotografia! Unde e fotografia cu dl ambasador H. Klemm ? Pe cat punem pariu, ca d-lui ambasador nu i ...s-a spus NIMIC ? Dar, chiar nimic...Poate i s-a spus doar asa...o poveste cu un micut si nevinovat... airport sanitar si tranportator de organe ...”cand situatia o va impune ”.
  • +5 (9 voturi)    
    Ceva scârție (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 22:38)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Moldova are câteva aeroproturi, dar investiții străine ioc, pentru că nu sunt autostrăzi spre vest. Aeroporturile nu pot aduce investitori, asta știu ungurii bine. Și nu avem autostrazi pentru ca politicienii noștri (cei care se trag din FSN) au avut un singur tel: să fure cât mai mult. Hoția va rupe România...
  • +6 (8 voturi)    
    Ce este scandalos (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 22:39)

    OmniStudio [utilizator]

    este ca noi nu "gasim" 10.000 de euro ca sa facem ceva cu ei pentru romanii din Ungaria!
  • +6 (8 voturi)    
    sa plateasca ungurii aeroportul (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 23:07)

    abcd5 [utilizator]

    Ungurilor, de ce nu platiti pentru aeroport? Asta ar fi un ajutor pentru sarmanii unguri din Transilvania. Va bateti joc de bietii oameni cu cei 10000 de euro pentru un studiu de ce? Pentru ca, un studiu de fezabilitate pentru un aeroport, costa mult mai mult.
    Cat de profitabil ar fi ne-ati demonstrat voi cand ati falimentat Malev. Mai uitati-va si la barna din ochiul vostru, lasati paiul din ochiul vecinului.
  • +8 (10 voturi)    
    pai nu? (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 23:38)

    amanda13 [utilizator]

    S-au saturat sovinii din guvernul si parlamentul Ungariei sa vina la "universitatea" de vara de la Tusnad si sa trebuiasca sa dea piept cu drumurile proaste. Acum vor sa zboare direct si sa-i spele pe creieras mai cu spor pe nostalgicii astia autohnotoni.
  • +7 (7 voturi)    
    ce ar fi (Duminică, 18 septembrie 2016, 9:05)

    MBA [utilizator]

    sa le oferim noi sa facem niste scoli cu predare in limba romana in zonele cu romani din Ungaria? Pe cheltuiala noastra, inclusiv cu constructia scolilor si cu profesorii, nu doar studii de fezabilitate...
  • +6 (6 voturi)    
    Acum ar trebui si romanii (Duminică, 18 septembrie 2016, 10:50)

    ilex2013 [utilizator]

    sa termine aeroportul de la Brasov, inceput de 11 ani si care nu numai ca ar ajuta turismul dar si intreprinderile din zona unde culmea sa produc avioane ....dar nu avem aeroport
    • 0 (0 voturi)    
      axaxaxa (Luni, 19 septembrie 2016, 20:19)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui ilex2013

      Aeroportul de la BRASOV , daca s-ar da in functiune , este la circa 25 de km de HARCOV !