Rectorul Universitatii de Vest din Timisoara cheama la lupta impotriva plagiatelor: In 2021 trebuie sa fim imaculati

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 19:38 Actualitate | Esenţial

Marilen Pirtea
Foto: Agerpres
Rectorul Universitatii de Vest din Timisoara (UVT), Marilen Pirtea, care este si presedintele Consortiul Universitaria (format din cele mai bune cinci universitati din tara), lanseaza un apel la colegii universitari, in contextul desemnarii orasului Timisoara drept capitala culturala europeana in 2021, de a face front comun pentru apararea eticii in cercetare. "Avem nevoie sa ne coordonam, pentru a curata trecutul si lumina viitorul (...) In 2021 trebuie sa fim imaculati, mai ales in Timisoara", afirma Pirtea intr-o postare pe Facebook. El spune de asemenea ca se angajeaza sa organizeze la Timisoara prima conferinta pe aceasta tema.

"'Shine your light - Light up your university!' Oamenii care isi lumineaza orasul merita universitari care isi lumineaza universitatile. Invit colegii din Consortiul Universitaria la actiuni comune ale comisiilor responsabile de etica cercetarii. Avem nevoie sa ne coordonam, pentru a curata trecutul si lumina viitorul. Este un moment in care suntem chemati sa luminam camerele intunecoase ale invatamantului universitar romanesc. Ii invit si pe rectorii celorlalte universitati timisorene sa devenim varf de lance in lupta pentru integritate academica. Avem treaba! In 2021 trebuie sa fim imaculati, mai ales in Timisoara. Eu ma angajez sa organizam la Timisoara prima conferinta a eticii in cercetare. Fiat Lux!", a scris Marilen Pirtea, sambata, pe pagina sa de Facebook.

Consortiul Universitaria reuneste cinci dintre cele mai prestigioase universitati din Romania: Academia de Studii Economice din Bucuresti, Universitatea din Bucuresti, Universitatea "Babes-Bolyai" din Cluj-Napoca, Universitatea "Alexandru Ioan Cuza" din Iasi si Universitatea de Vest din Timisoara.

Timisoara este orasul romanesc ce a fost ales pentru a deveni Capitala Europeana a Culturii in 2021.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
1484 vizualizari
  • -1 (7 voturi)    
    Pirtea seamana cu Ion Iliescu (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 21:22)

    Carpi [utilizator]

    Are ,,treaba'' cu educarea intregii tari, dar pe locuitorii Ferentariului il lasa pe seama romanilor sa ii educe !!!
  • +1 (5 voturi)    
    Din ciclul "povesti nemuritoare" (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 21:26)

    quietguy58 [utilizator]

    Din ciclul "povesti nemuritoare".

    S-a terminat cu reputatia sistemului de invatamint romanesc.
    • +2 (2 voturi)    
      Si atunci, care-i solutia? (Duminică, 18 septembrie 2016, 0:29)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      Sa inchidem cu totii taraba?
      Sau totusi sa incercam, atat cat putem, sa facem bine fiecare la locul sau?
      Desigur, Androneasca, Campeanu, Costoiu si altii din tagma lor incearca sa promoveze incompetenta si ticalosia in sistem. Dar ei au cel mai mult de castigat din demobilizarea tuturor celorlalti.
      • +1 (1 vot)    
        S-ar putea sa nu-ti convina raspunsul meu. (Duminică, 18 septembrie 2016, 15:40)

        quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

        S-ar putea sa nu-ti convina raspunsul meu dar asta este.

        - Cum de au aparut atitea zeci de facultati particulare, adevarate fabrici de diplome total inutile atunci cind nu sint de-a dreptul false?
        - Cum de au aparut atitia "doctori" cind unii dintre ei sint analfabeti functionali?
        - Cum se poate sa se absolve mai multe facultati in paralel in Romania?
        - Cine este de vina ca sistemul de invatamint se degradeaza de la an la an in Romania?
        - Cine este de vina pentru clanurile care conduc diverse universitati?
        - Cum se poate ca la examenul de bacalaureat sa se prezinte analfabeti care au trecut prin scoala ca gisca prin apa?

        De ce nu s-a revoltat nimeni cind se acordau titluri de "doctori" la persoane mai mult decit dubioase?

        Sa nu-mi spui ca toate acestea nu s-au creat in cadrul unui sistem social, academic extrem de corupt, putred si care s-a implementat extrem de solid in orice domeniu de activitate.
  • +2 (2 voturi)    
    Domnule Pirtea, in loc de inca o conferinta... (Duminică, 18 septembrie 2016, 2:56)

    andipetre [utilizator]

    ...va propun sa faceti urmatoarele:
    - reanalizati toate lucrarile din Universitatea dvs. care au fost luate in calcul la promovari si concursuri pe posturi academice, din 1990 incoace
    - obligati-i pe toti cei din universitate sa isi faca vizibil public, pe internet, continutul acestor lucrari, inclusiv a doctoratelor. Pentru lucrarile cu copyright, sa ofere linkul catre biblioteca electronica de unde poate fi citit contra cost textul
    - organizati un sistem prin care oricine sa poata semnala public paragrafele copiate pe care le-a gasit, iar sesizarea sa fie de asemenea publica
    - destituiti-i imediat pe cei gasiti de comunitate ca au plagiat

    Asa va vom crede ca vreti sa luptati contra plagiatelor. Altfel, doar va prefaceti.
  • -2 (4 voturi)    
    Tara arde si... (Duminică, 18 septembrie 2016, 9:16)

    malureanu [utilizator]

    Dl Pirtea ( se scrie oare cu î ?) crede ca Timisoara nu poate fi un oras european de succes decat dac se rezolva problema plagiatelor ! (NB- Consortiul Universitaria este, in fapt, o oficina PDL/PNL, condusa de membri de partid sau de simpatizanti ai celor doua partide! Nu intamplator, dl. Pirtea a aderat la PDL in 2008, cand au venit portocalii si Conducatorul la putere, ca sa ii fie domniei sale bine! Oare ce-ar fi daca s-ar verifica, de par examplu, doctoratele dlui Pirtea, doamnelor Andreea Paul, Ghorghiu - ultima are un CV cu studii diverse greu de completat intr-o viata de om, evident falsificat!).
  • +1 (1 vot)    
    Plagiatele au compromis învățământul. (Duminică, 18 septembrie 2016, 9:32)

    asavreau [utilizator]

    Metoda plagiatelor și a diplomelor luate pe bani au compromis intelectualitatea prin introducerea în rândul intelectualilor a unor borfași.A venit timpul ca borfașii să fie expulzați din mediul universitar și intelectualitatea să-și recapete demnitatea.
  • +1 (1 vot)    
    Domnule Partea (Duminică, 18 septembrie 2016, 10:12)

    Tambrian [utilizator]

    Va stiu toti de la UV Timiosoara ca sunteti mare.
    Lasati si pe altii sa aunga la acelasi rezultat.
    Nu mai de bine domnule RECTOR.
  • 0 (0 voturi)    
    Păi (Duminică, 18 septembrie 2016, 15:20)

    dan63 [utilizator]

    Facem legea: „Oricine are voie să copieze” și am rezolvat problema, suntem imaculați. Și unici... așa cum ne voia iliescu, încă dinainte de 1989. La fel ca Elena Ceaușescu.