Primaria Capitalei: Amplu program de curatire in parcurile din Bucuresti, ce include reamenajari de spatii verzi, lucrari de intretinere a arborilor si plantari de copaci

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 15:30 Actualitate | Esenţial

Parcurile administrate de ALPAB vor trece, in perioada 15 septembrie - 28 octombrie, printr-un amplu proces de curatenie ce va cuprinde reamenajarea spatiilor verzi, dar si plantari de arbori si arbusti, a anuntat, sambata, Primaria Municipiului Bucuresti, potrivit Agerpres.

Este vorba de parcurile Carol, Cismigiu, Tineretului, Sala Palatului, Izvor, Circului, Unirii, Bordei, Floreasca, Herastrau Nou, Herastrau Vechi, Herastrau-Miorita. 

"Actiunea de curatenie se desfasoara in perioada 15 septembrie - 28 octombrie si cuprinde lucrari de reamenajare a spatiilor verzi, lucrari de intretinere a arborilor, dar si lucrari tehnico - administrative, care presupun repararea bancilor si spalarea aleilor, iar din parcurile Herastraul Nou si Herastraul Vechi vor fi ridicate pasarile exotice si transportate la adapostul de iarna.

De asemenea, in fiecare dintre aceste parcuri vor fi plantati arbori si arbusti, in functie de alocatiile bugetare aprobate, dar si plante bienale crescute in serele proprii ale ALPAB, din speciile: Silene, Bellis, Myosotis albastru si Viola amestec", precizeaza PMB. 


Citeste mai multe despre   









884 vizualizari
  • +4 (4 voturi)    
    clar (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 16:01)

    theo667 [utilizator]

    VIN ALEGERILE. BAGA MARE DUAMNA PANDELE
    • +2 (2 voturi)    
      A și uitat de școli. (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 16:40)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      Nu cred că și-a amintit că multe școli nu au autorizație de funcționare.Elevii nu votează și începutul anului școlar,când se fac promisiuni,a trecut.
    • +3 (3 voturi)    
      Primăria capitalei condusă de (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 16:58)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      mafioata blonda kaghebista se face de râs pe zi ce trece. Mafia roșie care o conduce ar trebui să se îndrepte spre canal pentru că pușcăria e prea scumpă pentru ei. Hai DNA!
  • +4 (4 voturi)    
    Duamna Gabriela! (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 16:41)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Tine-tio tot asa si noi, poporu, o sa va alegem prededinta Romaniei, in ciuda lu Dragnea care o vrea pe Olguta presedinta.
    Salvam Romania cu GABRIELA PRESDINTE.
  • +5 (5 voturi)    
    Pazea !! (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 16:47)

    rutger [utilizator]

    Incepe Marea SIFONARE de fonduri !! Vin alegerile si sacosele trebuie umplute !!
  • +4 (4 voturi)    
    Sa curga (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 17:13)

    xolv [utilizator]

    contractele catre firmele PSD!!
  • +2 (2 voturi)    
    fiRea pe matura,se crede tot stirista format A3 ? (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 18:50)

    Plagarus [utilizator]

    Dupa defrisari de" urgenta/necesitate ",incepe marea replantare.
  • 0 (0 voturi)    
    ha... (Duminică, 18 septembrie 2016, 9:02)

    liviu_ [utilizator]

    program inainte de alegeri... fara nici un sens... ca doar vine iarna...