Premiera pentru guvernul SUA: Administratia Obama va plati aproape 1,2 mil. euro familiei unui italian ucis de o lovitura cu drona in Pakistan

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 16 septembrie 2016, 13:22 Actualitate | Esenţial

Despagubiri pentru victima unei drone militare a SUA
Foto: Wikimedia Commons
Administratia Obama a acceptat sa plateasca peste un milion de euro familiei unui lucrator umanitar ce a fost ucis de lovitura unei drone americane in 2015, scrie The Guardian. 

Intelegerea marcheaza prima intelegere cunoscuta de acest tip intre guvernul SUA si familia unei victime a unei lovituri cu drona. 

Acest acord vine dupa ce presedintele Obama a recunoscut anul trecut ca Giovanni Lo Porto si un american pe nume Warren Weinstein au fost ucisi accidental in timpul unei misiuni anti-teoriste secrete.  

Lo Porto (37 de ani) si Weinstein (73 de ani) erau tinuti ostatici de al-Qaida la momentul mortii lor, iar familiei lui Lo Porto i s-a spus cu o luna inainte de lovitura aeriana ca italianul este aproape de eliberare.  

Daniele Lo Porto, fratele lui Giovanni a confirmat pentru The Guardian povestea, publicatia britanica precizand ca nici ambasada SUA din Roma, nici guvernul italian nu au acordat pana acum vreo declaratie pe acest subiect. 

Intelegerea dintre guvernul de la Washington si familia lui Lo Porto a fost semnata pe 8 iulie, iar plata, in valoare de 1.185.000 euro a fost considerata o “donatie in memoria lui Giovanni Lo Potro”.  

In acordul scris, obtinut de La Repubblica si vazut de The Guardian se spune ca Lo Porto a fost ucis in Pakistan. 

Casa Alba a admis uciderea lui Lo Porto si a lui Weinstein in aprilie anul trecut, la patru luni dupa lovitura de drona asupra unei locatii al-Qaida in zona de granita Afghanistan-Pakistan.


Citeste mai multe despre   









1977 vizualizari
  • +1 (11 voturi)    
    Cine plateste pentru MH-17? (Vineri, 16 septembrie 2016, 13:44)

    BEDE [utilizator]

    Americanii mai da! Dar, daca este vorba de MH-17, nu s-ar cuveni sa plateasca Rusia? Sau, nu, ca doar rachetele alea nu ereu din arsenalul rusesc! Alea trebuie ca au crescut din pamant... Si luptatorii pro-rusi nu au, bineinteles nici o legatura cu Rusia.
    Hai sa vine postacii pro-rusi sa zica cat de rai sunt americanii! Fata de rusi, americanii sunt niste baieti jos-palaria. Ca altfel, fiecare vrea oarece profit si nimeni nu te creste cu biberonul... Poate doar Angela Merkel pe refugiati...
  • 0 (18 voturi)    
    haha... ar trebui sa despăgubească (Vineri, 16 septembrie 2016, 13:50)

    @Mishu [utilizator]

    Sute de mii de familii afgane irakiene siriene victime ale politicii americane
    • +1 (9 voturi)    
      Cand si teroristii vor plati (Vineri, 16 septembrie 2016, 14:40)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      pentru victimele lor
      • +1 (1 vot)    
        N-au cum (Vineri, 16 septembrie 2016, 15:16)

        AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Victimele teroristilor nu sunt colaterale. Sunt chiar tintele.
      • +1 (3 voturi)    
        @Bogdan_100 (Vineri, 16 septembrie 2016, 16:12)

        adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Pai nu ar fi mai normal sa omori DOAR familia teroristilor fara alte victime colaterale??

        Daca vecinul tau de la trei este un taliban ortodox ce arunca in aer o sinagoga, ar trebui sa fi si tu aruncat in aer doar ca altfel nu putea fi ala capturat ??
  • +1 (5 voturi)    
    Sa treaca si pe la noi (Vineri, 16 septembrie 2016, 14:43)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Am o soacra la care si despagubiri de 1000 dolari sunt bune :-)))))
  • +1 (5 voturi)    
    celelalte victime sunt teroriste prin postulare (Vineri, 16 septembrie 2016, 15:02)

    jackalphonse [utilizator]

    Admirabila decizia. In plus, paradoxal, pune in evidenta ignoranta.
  • +3 (3 voturi)    
    Dar oare cat or fi dat fam. lui Weinstein ? (Vineri, 16 septembrie 2016, 15:44)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Probabil mult mai mult,dar e secret...;)
  • +2 (2 voturi)    
    si mda... (Vineri, 16 septembrie 2016, 16:12)

    adrian_rolland [utilizator]

    Oare cit a primit familia lui Warren Weinstein ? :DD
  • -1 (1 vot)    
    90% din victimele dronelor sunt victime (Vineri, 16 septembrie 2016, 17:51)

    __alex__ [utilizator]

    colaterale, recunosc si americanii.
    http://www.huffingtonpost.com/entry/civilian-deaths-drone-strikes_us_561fafe2e4b028dd7ea6c4ff

    Dar, daca nu sunt vestici, vietile lor nu conteaza. Drepturi si democratie, doar pentru unii.
  • 0 (0 voturi)    
    Da sigur ! (Vineri, 16 septembrie 2016, 20:21)

    CristiDepemarte [anonim]

    Banii vor fi din buzunarul celor care " lucreaza " in administratie sau din buzunarul muritorilor de rand care cotizeaza la stat prin taxe si impozite ?