Un politist alb din Ohio a impuscat mortal un copil de culoare de 13 ani ce a scos de la brau un pistol cu aer comprimat

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 16 septembrie 2016, 8:46 Actualitate | Esenţial

Un politist alb din Ohio care a raspuns unui apel privind un jaf armat a impuscat mortal un tanr de culoare in varsta de 13 ani dupa ce a acesta a scos la iveala un pistol cu aer comprimat, a anunta politia joi, potrivit Reuters. 

Adolescentul a fost impuscat de mai multe ori dupa ce a scos din curea ceea ce parea o arma, in timpul unei confruntari cu politistii pe o alee din orasul Columbus, a afirmat politia.  

Cel care a tras, un politist cu noua ani vechime, a fost trecut la activitati administrative pana finalizarea investigatiei interne.  

Familia a afirmat intr-un comunicat de presa transmis prin intermediul unei firme de avocatura ca “numeroase relatari ale martorilor contrazic direct versiunea politistului despre cele petrecute.” 

O avocata a familiei adolescentului a spus ca acuzatiile politiei privind ce ar fi facut acesta inainte de schimbul de focuri nu ii stateau in caracter si ca era un baiat normal de 13 ani ce caruia ii placea sa joace fotbal, hockey si practica gimnastica.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
4444 vizualizari
  • +28 (28 voturi)    
    SA INTELEG CA... (Vineri, 16 septembrie 2016, 9:01)

    schroedinger [utilizator]

    Daca politistul era negru si colpilul alb, politistul nu l-ar fi impuscat daca era amenintat?
    Rasistilor!
    • +18 (18 voturi)    
      da mai... (Vineri, 16 septembrie 2016, 10:17)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      Sunt politisti care vaneaza copii negri pe strada sa ii impuste. Si dupa program sugruma pisoiasi. Tot negri.
  • +26 (26 voturi)    
    mda (Vineri, 16 septembrie 2016, 9:14)

    SoulSearcher [utilizator]

    bun si intrebare pentru parinti, ce cauta acel elev eminent pe strazi cu un pistol de aer comprimat la brau ????

    se credea in compton`s most wanted ?

    daca avea un stilou sau o carte la brau, atunci da... drama mare ca a fost impuscat
    • +16 (16 voturi)    
      Intrebarea e alta (Vineri, 16 septembrie 2016, 10:19)

      qwertyuiop [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Ce cauta acel "copil " cu un pistol cu aer comprimat LA LOCUL UNUI JAF ARMAT?!?!?
  • +19 (19 voturi)    
    Si cand este ucis un politist ? (Vineri, 16 septembrie 2016, 9:50)

    BEDE [utilizator]

    Cand un politist este ucis de cei care comit un jaf armat, atunci nu se revolta nimeni...
    Nu spun ca politistul avea dreptate, dar sigur ca a tras pentru ca se simtea amenintat si nu a stat sa cerceteze cu atentie ce anume avea baiatul in mana, ci, cum semana a fi o arma, a tras el inainte ca persoana respectiva sa trag asupra lui.
    Sunt curios ce se intampla daca politistul era negru? Ca, doar exista si din astia. Dar, daca este alb, atunci, obligatoriu sar negrii ca e rasism. Pare-se ca acum este la moda un fel de rasism inversat, in care infractorii negri ii tintesc in special pe albi si apoi, tot ei, se plang de rasism...
  • +16 (16 voturi)    
    politistul (Vineri, 16 septembrie 2016, 10:00)

    victor L [utilizator]

    trebuia sa-l atentioneze pe copil "stai sa vad ce fel de pistol ai scos de la briu" :P
    Apoi sa-si ceara scuze!
    (Memorabil: " era un baiat normal de 13 ani ce caruia ii placea sa joace fotbal, hockey si practica
    gimnastica.")
    A uitat sa precizeze "ii placea sa se joace de-a hotii si vardistii"!
  • +4 (4 voturi)    
    De ce nu publicati intreaga istorie? (Vineri, 16 septembrie 2016, 13:31)

    Gigi-al-mai-tare [utilizator]

    Acel "copil" "inocent" era arestat deoarece facea parte dintr-o banda ce era urmarita (adica alergata) de politisti pentru ca chiar cu citeva momente inainte jefuise o persoana amenintind-o cu o arma.
  • 0 (2 voturi)    
    si care-i sirea???? (Vineri, 16 septembrie 2016, 19:58)

    neurino [utilizator]

    De ce m-ar interesa pe mine ce face un politist in Ohio????
    Citesc cumva jurnalul de Ohio si nu imi dau seama?

    Nu cred ca vreun ziar din America ne prezinta cum un taran a mai furat o oaie de prin Moldova, spre exemplu.