Ecaterina Andronescu (PSD) vrea sa amane concursul de director de scoli si sa il lase in seama viitorului guvern

de Corina Ionel     HotNews.ro
Joi, 15 septembrie 2016, 19:02 Actualitate | Esenţial

Ecaterina Andronescu
Foto: Agerpres
Comisia de invatamant din Senat, prezidata de fostul ministru al Educatiei Ecaterina Andronescu (PSD), a modificat pe ascuns un proiect de lege esential pentru mii de scoli. Comisia a introdus un amendament prin care amana organizarea concursului de director si director adjunct de scoala, ce urmeaza sa se desfoare in octombrie, pana la vacanta de vara din 2017. Proiectul, odata aprobat, ar stopa concursurile organizate de ministrul tehnocrat Mircea Dumitru, si ar da viitorului ministru din guvernul rezultat dupa alegeri puterea de decizie.

Proiectul de lege intra lunea viitoare in plenul Senatului, unde se va da votul final.

  • Concursul de director de scoli a fost anuntat de ministrul Educatiei, Mircea Dumitru, la inceputul acestei luni ca masura de reprofesionalizare a managementului scolar, "dupa 10 ani de intruziune politica in scoala". Mircea Dumitru este cel care a impulsionat deciziile definitive de plagiat in cazurile rasunatoare ale unor politicieni protejati de predecesorii sai in functie.
  • Ecaterina Andronescu nu a depus nicio motivare pentru modificarea pe care o doreste. Senatorul nu a raspuns apelurilor telefonice ale reporterului HotNews.ro. Revenim cu pozitia dumneai in masura in care o vom primi.
  • Politizarea concursurilor pentru directori si inspectorii scolari este una dintre marile probleme ale invatamantului din Romania.

UPDATE Ora 20:12 Ecaterina Andronescu a confirmat pentru Mediafax existenta modificarii legislative: "Exista o asemenea lege in Parlament, dar nu stiu cand se va vota, cand o sa o puna pe ordinea de zi Biroul permanent al Senatului". Intrebata cum si de ce a introdus amendamentul pe lege, Ecaterina Andronescu nu a mai comentat si nici nu a mai putut fi contactata telefonic, precizeaza agentia de presa.

Amendamentul a fost strecurat in Proiectul de Lege pentru modificarea art. 352 alin. (1) din Legea educatiei nationale nr. 1/2011 (PL nr. L352/2016). Modificarea a fost operata in Comisia de Invatamant din Senat in data de 14.09.2016, in conditiile in care proiectul de lege nu este trecut pe ordinea de zi a comisiei.

Raportul asupra modificarii proiectului
poarta semnatura Ecaterinei Andronescu, presedintele Comisie de Invatamant din Senat, si a secretarului comisiei, Dumitru Oprea.

UPDATE Vineri, ora 13.20: Secretarul comisiei pentru invatamant, senatorul Dumitru Oprea (PNL), a precizat pentru HotNews.ro ca nu a fost prezent la sedinta si nu a contrasemnat raportul respectiv si ca nici nu a delegat pe altcineva in locul sau. Pe raport apare o semnatura in dreptul numelui secretarului, cu un "pentru" in fata, potrivit acestuia. Oprea sustine ca nu a reusit sa afle ce s-a intamplat.

Se introduce un nou alineat in art. 257 al Legii Educatiei Nationale, alineat care prevede urmatoarele:

"Concursul pentru ocuparea functiilor de director si de director adjunct se organizeaza numai dupa finalizarea semestrului II pana la inceputul noului an scolar."

Odata aprobata de Parlament, aceasta modificare ar face imposibila desfasurarea concursului de director si director adjunct pentru toate institutiile din invatamantul preuniversitar, programat sa se desfasoara in luna octombrie, la nivel national. Concursul ar fi impins astfel pana in vara lui 2017.

Din informatiile HotNews.ro, proiectul de lege va intra in Plenul Senatului luni. Senatul este camera decizionala pentru acesta propunere legislativa.


Proiectului de Lege pentru modificarea art. 352 alin. (1) din Legea educatiei nationale nr. 1/2011 (Pl nr. L352/2016) a fost initiat de deputatul PSD Andrei-Valentin Sava. In forma sa initiala, in care a iesit din Camera Deputatilor, proiectul viza reglementarea posibilitatii ca scolile sa poata incheia parteneriate cu organisme private, prin care sa le ofere elevilor posibilitatea de a-si testa optiunile pentru o viitoarea cariera. Aceasta prevedere a ramas in proiect.

Ministrul Educatiei Mircea Dumitru a anuntat pe 1 septembrie ca in luna octombrie va fi organizat un concurs de director pentru toate unitatile din invatamantul preuniversitar, de la gradinite, pana la scoli si licee. Proba scrisa a concursului se va desfasura la nivel national, cu subiecte organizate de minister. "Dupa 10 ani de intruziune politica in scoala, este momentul pentru reprofesionalizarea scolii", a declarat ministrul la acea data.

Potrivit metodologiei de organizare si desfasurare, concursul are doua parti: o proba scrisa, organizata la nivel national, cu subiecte de timp test grila elaborate de minister, si doua probe la nivel judetean, monitorizate de observatori desemnati de minister.

Citeste si:



Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
22137 vizualizari
  • +121 (123 voturi)    
    Sa fie concurs! (Joi, 15 septembrie 2016, 19:11)

    serban b [anonim]

    Sa fie concurs, primesc, dar sa-l castige directorii PSD, sau sa nu fie concurs si sa-i tinem cu delegatie ca sa-i putem controla politic. Aceasta este dovada clara a politizarii a ceea ce a mai ramas din invatamantul romanesc. Doamna Andronescu, lucrez intr-o prestigioasa firma de telecomunicatii, si constat ce dobitoci ies de pe bancile scolii/facultatii. Luati-va labele de pe invatamant, doamna! Lasati macar invatamantul sa-si revina, ati furat destul. Incetati, va implor!
    • +85 (87 voturi)    
      abramburica (Joi, 15 septembrie 2016, 20:10)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui serban b

      Groparul invatamantului romanesc,mama (sau bunica) plagiatorilor ,matroana inculturii si imposturii loveste din nou.The empire strikes back !
      • +34 (38 voturi)    
        foarte (Joi, 15 septembrie 2016, 20:49)

        vizirul [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        bine punctat!
    • +41 (43 voturi)    
      ! (Joi, 15 septembrie 2016, 20:50)

      nutunut [utilizator] i-a raspuns lui serban b

      cu ajutorul directorului ii conditioneaza pe profesori, iar acestia ii influenteaza usurel pe parintii care ar face orice pentru odraslele lor " frumoase si destepte " ...
      asa da, invatamant !
    • +30 (32 voturi)    
      FARA PROSTI nu se mai poate fura nimic... (Joi, 15 septembrie 2016, 21:30)

      artistul000 [utilizator] i-a raspuns lui serban b

      asadar ce sanse crezi ca sunt sa lase invatamantul in pace?
    • -22 (24 voturi)    
      Da' ce-i atata graba? Dau turcii? (Vineri, 16 septembrie 2016, 0:17)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui serban b

      Da' ce-i atata graba? Dau turcii?
      • +27 (27 voturi)    
        Nu-i nici o graba. (Vineri, 16 septembrie 2016, 2:49)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Sa asteptam pana pun iar hotii mana pe putere, ca sa-si faca ei legile lor. Au linistit-o si pe-aia cu plagiatele, o linistesc si pe-asta cu directorii de scoli.

        Chiar, ce atata graba? Iubitori de hoti si hotii suntem, atat ne duce capul. Cine se aseamana se aduna, se voteaza etc...
        • -22 (26 voturi)    
          Aaaa, vreti sa faceti concursuri cu dedicatie... (Vineri, 16 septembrie 2016, 5:31)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          Aaaa, vreti sa faceti concursuri cu dedicatie...sa iasa cine trebuie. Repede, pana nu se prind fraierii, asa-i?

          Eh, ghinion pentru sorosisti, populatia Romaniei decide pe cine trimite in Parlament sa faca legile. Iar Parlamentul decide cum vor fi concursurile.

          Dar bineinteles ca daca populatia hotareste sa trimita in Parlament secta sorosistilor, concursurile vor fi organizate de un guvern sorosist, care-i problema?
          • +8 (8 voturi)    
            secta P$D si sectele emanatii FSN (Vineri, 16 septembrie 2016, 6:50)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            la care esti abonat cu badijonarea in zona dorsala prin mecanica limbii tale au Distrus Sistematic Speranta romanilor din 1990 - ytd. Dramele oamenilor plecati in Europa la munca se POT imputa tie si Icoanelor tale sectare; Babeta in fata careia cazi in admiratie este responsabila de Manelizarea Romaniei !
          • +6 (6 voturi)    
            cata (Vineri, 16 septembrie 2016, 8:20)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            intuitie feminina ai in tine!? cum ai ghicit tu cu privirea aia a ta noua ce vrea sa faca abramburica cu 1/2 aia de neuron pe care il mai are in tartacuta aia plina de invatamintele ceausisto-iliesciene.
          • +8 (8 voturi)    
            Cine sunt (Vineri, 16 septembrie 2016, 9:02)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            sorosistii ? Cu dovezi, se poate ?
          • +8 (8 voturi)    
            ce convenabil! (Vineri, 16 septembrie 2016, 9:15)

            fit [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            Mai lasati-ne cu Soros, americanii, UE, Basescu! Tot gasiti un vinovat de serviciu, numai ca sa nu va uitati in curtea voastra!
            • +3 (3 voturi)    
              Pai nu stiai ... (Vineri, 16 septembrie 2016, 15:07)

              Alius [utilizator] i-a raspuns lui fit

              .... ca Soros este Basist? Sau invers, nu conteaza.
          • +11 (11 voturi)    
            Bolovan (Vineri, 16 septembrie 2016, 9:34)

            Sani [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            Oh, acum l-ati lasat pe Basescu si l-ati apucat pe Soros.

            Cate marote din astea aveti in coada de asteptare?

            Vezi ca Alzeimer-ul votantilor PSD-isti se ia incet-incet si de postaci.
            S-a dovedit stiintific ca prostia este o boala transmisibila!
            • +3 (7 voturi)    
              un milion de +++++ (Vineri, 16 septembrie 2016, 9:50)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui Sani

              merita comentariul tau !
              RESPECT !
          • +7 (7 voturi)    
            Nu uita că Katy este garantată. (Vineri, 16 septembrie 2016, 10:28)

            asavreau [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            De Vanghelie.Katy Andronescu.Asta spune totul despre bunele intenții alea acesteia,pentru învățământ.
          • +3 (3 voturi)    
            Da.. (Vineri, 16 septembrie 2016, 15:06)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            ...s"a iasa cine trebuie". La voi, alde nesorosistii, voi astia, romanii verzi si cu burse de la Felix, toate concursurile si numirile au fost facute numai pe baza de competente.

            Aveti tupeu cu caru' si nesimtire infinita!
      • +8 (8 voturi)    
        graba (Vineri, 16 septembrie 2016, 8:22)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Parca asa intrebau si "corifeii" de la antena 3 in legatura cu procesul varanului,ce atata graba,sa stam pana se prescriu faptele,apoi mai vedem noi ...
      • +8 (8 voturi)    
        Mai expired look (Vineri, 16 septembrie 2016, 10:01)

        happylight [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Nu dau turcii, e mult mai rau. Si vorbesc ca persoana care este in sistemul de educatie. A trecut razboiul atomic peste invatamantul romanesc, cu n-spe ministri, fiecare venind cu schimbari incoerente ale schimbarilor schimbarilor...si cand se iveste o luminita de speranta, este stinsa pe ascuns...RUSINE!
        • -3 (3 voturi)    
          Si? (Vineri, 16 septembrie 2016, 15:26)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui happylight

          Si? De ce vrei concurs nepregatit? E singura ta sansa sa ajungi si tu ceva, este?
          • +2 (2 voturi)    
            Mai lumina raduflata (Vineri, 16 septembrie 2016, 19:39)

            happylight [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            Am fost director cu concurs, declarat un manager de exceptie chiar in urma unei inspectii cu tema managemdntul scolar. Si cum mi s-a terminat mandatul, un psd-ist total incompetent, care nici macar nu era profesor la scoala mea, a poftit la postul meu. Si a fost numit. Nu vrei sa stii cat rau a facut scolii noastre. Stiu pentru ca am revenit ca director. Si asta s-a intamplat in foarte multe scoli. Profesori care sunt intr-o scoala si intra de 3-4 ori pe an la ore, sunt numiti directori in alte scoli. MIE CHIAR IMI PASA DE CE SE INTAMPLA IN EDUCATIE.
            • +1 (1 vot)    
              ar trebui sa spui judetul/sectorul (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 9:51)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui happylight

              unde s a produs Infamia, sunt si cititori care te ar ajuta sa il scutere pe P$D ist !
          • +1 (1 vot)    
            Singura sansa ... (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 0:47)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            ...sa ajunga si ei ceva este pentru hotii tai. De-aia au si intrat in politica, toti prostii, alde Tonta & Comp.
    • +5 (5 voturi)    
      cine.... (Vineri, 16 septembrie 2016, 10:33)

      dagenia [utilizator] i-a raspuns lui serban b

      ....sa inceteze abramburica care e "garantat vanghelie" ? sau abramburica care a zis "hai la facultate fara bac" ? sau abramburica-care a nasit facultatile private-fantoma ?

      ce aport poate avea la cresterea calitatii educatiei o persoana, professor universitar, GARANTATA DE ANALFABETUL VANGHELIE ?!?!?!?!
  • +69 (71 voturi)    
    intenția abramburicăi e clară (Joi, 15 septembrie 2016, 19:12)

    berenger [utilizator]

    psd să-și securizeze posturile de directori în școli, dar puterea de a opri această șmecherie stă în pixul lui klaus: o retrimitere a legii în parlament, o contestație la ccr pot amâna adoptarea legii după octombrie, timp în care concursurile desfășurate dincolo de mâna protectoare a psd vor fi avut loc deja
    • +6 (6 voturi)    
      buna observatie! (Vineri, 16 septembrie 2016, 9:17)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      Sa vedem si Klaus ce face!

      Intr-adevar concursurile se tin incepand cu 12 octombrie!

      Klaus are puterea!
    • +3 (3 voturi)    
      buna observatie! (Vineri, 16 septembrie 2016, 9:17)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      Sa vedem si Klaus ce face!

      Intr-adevar concursurile se tin incepand cu 12 octombrie!

      Klaus are puterea!
  • +44 (46 voturi)    
    De ce? Ca sa politizeze ei directorimea? (Joi, 15 septembrie 2016, 19:13)

    transalpinarum [utilizator]

    au platzi de facut? Las' sa organizeze Chiolos.
    • +11 (13 voturi)    
      directorimea este a lor de cand a castigat usl (Joi, 15 septembrie 2016, 21:27)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      alegerile si a ajuns ponta prim ministru. Problema lor este ca ar putea sa nu ajunga acesti grajdani directori in urma unui concurs.Vor sa-l amane in speranta ca vor castiga alegerile si nu vor mai tine concurs iar directorimea care va fi numita de psd va fi vesnic credincioasa paretidului. Pentru psd pe locul 2 este partidul dupa interesul personal al conducatorilor apoi urmeaza Romani9a.
  • +47 (49 voturi)    
    ”lucrarea ” Androneascăi... (Joi, 15 septembrie 2016, 19:14)

    IancuJianu [utilizator]

    ...ca să promoveze și directori incapabili, nu numai ”dottori” analfabeți...
  • +65 (67 voturi)    
    Vipera (Joi, 15 septembrie 2016, 19:15)

    georghe [utilizator]

    Groparul învățământului românesc nu se lasă.
    • +11 (13 voturi)    
      parcheaza loganu de serviciu (Joi, 15 septembrie 2016, 22:13)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui georghe

      pe trotuoar...tovarasha P$D a educatiei sovietice si a grobianismului
  • +47 (49 voturi)    
    In curtea scolii (Joi, 15 septembrie 2016, 19:17)

    AndreiSTG [anonim]

    Ar merita adusa si batuta cu pietre, la cat de mult bine face aceasta oaie.
  • +58 (60 voturi)    
    normal ca babeta (Joi, 15 septembrie 2016, 19:18)

    AliKimiku [utilizator]

    Vrea directorii numiti de PSD la butoane. O numire corecta prin concursuri poate avea rezultate nasoale pentru PSD. Sa nu uitam ca 80% din sectiile de votare se organizeaza in scoli.
    • +7 (9 voturi)    
      babeta cu referinte ! (Joi, 15 septembrie 2016, 22:14)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      si nu orice referinte
      http://www.georgebutunoiu.ro/blog/index.php/2016/08/21/cum-parcheaza-un-senator-de-ce-a-ales-varianta-2/
      • +2 (2 voturi)    
        se poate banui (Vineri, 16 septembrie 2016, 9:10)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        ca o fi sesizat banda continua dintre sensul 1 si 2 de mers (probabil ca e in apropierea unei intersectii semaforizate; se vede si semnul de mers inainte sau viraj la dreapta vopsit pe asfalt), ceea ce ii interzice parcarea pe sosea, langa trotuar, in fata pietei.
        dar nu cred ca tovarasa abramburica ar fi vazut asa ceva. mai curand cred ca nu a vrut sa-si rupa cu plasele din piata manutele alea cu care semneaza aberatiile cu care distruge invatamantul.
  • +59 (61 voturi)    
    hai cu dosarul ăla, Microsoft, la puscarie!! (Joi, 15 septembrie 2016, 19:19)

    Eu sunt Ghitza [utilizator]

    Unul dintre cele mai nocive personaje din România, cu una dintre cele mai nocive contribuții la ruina educației românești și transformarea într-un sistem corupt, politizat, plin de nepotism și impostură, cu fabrici de diplome și plagiatori.
  • +50 (52 voturi)    
    La ce sa te astepti (Joi, 15 septembrie 2016, 19:20)

    omezu [utilizator]

    de la acest agent credincios al lui Iliescu? Oricum, femeia pare sa aiba o perseverenta infractionala ce ar fi invidiata de orice borfas. Apara cu ferocitate intersele mafiotilor psd-isti din invatamant si e libera in continuare. Ce-o mai face dosarul ala al ei?
    • +17 (19 voturi)    
      Nu conteaza (Joi, 15 septembrie 2016, 20:24)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      Ar conta, dat intr-un sta de drept, nu la noi unde Justitia doarme sau apara pe borfasi. Asta trebuia sa fie la ocna pentru multi, multi ani
      • +4 (4 voturi)    
        as baga-o ... (Vineri, 16 septembrie 2016, 10:36)

        dagenia [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        ....la SUBMINAREA ECONOMIEI NATIONALE ... a transformat invatamantul romanesc in fabrica de prosti = votanti PSD.
  • +47 (51 voturi)    
    Cat rau a facut acaeasta scorpie invatamantului (Joi, 15 septembrie 2016, 19:22)

    cartofil [utilizator]

    In schimb a pompat bani cu nemiluita in Politehnica unde, ca rasplata, augustii profesori din Bucuresti au votat rector un neica nimeni, nici macar doctor nu e, care are un singur merit, este omul Androneascai. Politehnica nu o sa fie niciodata in top 700, nici macar in top 7000.
    • -1 (3 voturi)    
      Si totusi, absolventii lor au joburi bine platite (Vineri, 16 septembrie 2016, 10:05)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      O universitate nu are cum sa intre intr-un top 700 in care nu s-a inscris si nu a fost evaluata. Marile universitati care produc someri s-au inscris, au iesit intr-un "onorabil" interval 700+, adica pe ultimele locuri intre cei evaluati si acum se lauda in fata naivilor cu asta.

      Intre timp, universitatile tehnice (inclusiv Politehnica, dar si altele) isi vad de treaba, produc absolventi inalt calificati care isi gasesc imediat de lucru in industria IT, telecom, inginerie, pe posturi foarte bine platite, aici si in strainatate. Normal ca "universitarienii" fara job sunt invidiosi pe ei si cauta tot felul de validari artificiale (topuri, clasamente, tabele cu indici) ca sa isi scoata fața: nu vor ajunge niciodata, in domeniul lor, la calitatea unversitatilor tehnice!
      • +4 (4 voturi)    
        Lucrez in IT (Vineri, 16 septembrie 2016, 11:20)

        alexpro [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

        Si am un job bine platit in ciuda facultatii pe care am urmat-o, si nu datorita ei.
        • -1 (3 voturi)    
          asta crezi tu, ai avut un mediu prielnic (Vineri, 16 septembrie 2016, 14:15)

          andipetre [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

          Asta e un cliseu arhicunoscut si deja uzat, folosit de tot felul de infumurati egocentrici, care chiar cred ca au facut totul prin forte proprii si nimeni nu i-a ajutat niciodata.

          Te-as vedea eu descurcandu-te fara mediul gratuit pus la dispozitie de scoala, in care ai putut avea contacte cu colegi, firme, tehnologii, unele cadre didactice care stiau ce fac si care ti-au oferit, toate, un context in care te-ai putut dezvolta.

          Ai fi montat, probabil, cabluri sau vindeai covrigi.

          Sigur ca a trebuit sa lucrezi si tu pe cont propriu, ce te asteptai, sa iti toarne cineva cu palnia in minte aptitudinile? Performanta se obtine prin munca, iar munca asiduua face diferenta intre mase si oamenii realizati.

          PS. Si eu lucrez in IT si, desi am invatat si invat mult pe cont propriu, inteleg perfect rolul pozitiv pe care il are educatia si ce a facut pentru mine facultatea.
          • +1 (1 vot)    
            Nu stiu prin ce facultate ai trecut tu (Marţi, 20 septembrie 2016, 9:36)

            alexpro [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

            Dar a mea inca preda arhitectura procesoarelor pe 16 biti, jumate din cursul de sisteme de operare acopera comenzi DOS, jumatate din cursul de algoritmica acopera algoritmi de sortare, jumatate din cursul de baze de date acopera fox pro si access. Tot ceea ce e de actualitate si banal de predat (de ex. tehnologii web) sunt cateva optionale prin ultimul an.

            Deci nu, ceea ce am obtinut din facultate nu a meritat timpul pierdut. Pur si simplu.

            Nu trebuie sa ne comparam cu MIT sau CalTech, dar macar cu Warsaw University of Technology sau cu Budapest University of Technology and Economics ne putem compara? Iti garantez ca nu.
  • +45 (47 voturi)    
    Opinie (Joi, 15 septembrie 2016, 19:25)

    1918 [utilizator]

    Doamne , cat de nenorocita este femeia asta ,care a distrus invatamantul romanesc !
  • +40 (42 voturi)    
    hoție (Joi, 15 septembrie 2016, 19:25)

    infernal [utilizator]

    Hoție marca PSD, nu vor să piardă nimic.
    Cum spuneam și în alt comentariu, tot ce ține de poziții de autoritate în inspectoratele școlare este politizat, absolut tot, de fapt cred că tot ce ține de învățământ la nivel local.
    Cred că învățământul este cel mai nereformat, politizat, corupt dintre toate domeniile.
  • +37 (39 voturi)    
    DNA ce se mai aude (Joi, 15 septembrie 2016, 19:26)

    xanti [utilizator]

    De dosarul Andronescu ,s-a bagat sub sertar?
  • +38 (40 voturi)    
    asta stiu asta fac (Joi, 15 septembrie 2016, 19:28)

    Francisc 1 [utilizator]

    PSD atat il duce mintea : noi impartim banii noi punem directori pana si la crese !
  • +46 (48 voturi)    
    Andro... (Joi, 15 septembrie 2016, 19:29)

    MihaiCostin1 [anonim]

    Andro-neasca asta a fost si este o CIUMA pentru sistemul de invatamant din Romania. A distrus invatamantul vocational si pre-universitar ca sa duca elevii la facultati private, a distrus performanta in scoli prin directori numiti "cu delegatie" politic si in continuare DISTRUGE tot ce se poate din invatamantul din Romania. Cum drq inca mai respira ????????
  • +41 (43 voturi)    
    Scarba (Joi, 15 septembrie 2016, 19:29)

    Radiu [utilizator]

    Cel mai nociv ministru al Educatiei din istoria acestei tari. Distrugatoarea invatamantului romanesc. Ultima oara parca era inculpata, nu? Ce se mai aude?
  • +36 (38 voturi)    
    Pai ce sa VREA psd-ul !!!! (Joi, 15 septembrie 2016, 19:37)

    sipu [utilizator]

    combinatii ca la asta se pricep cel mai bine ................
  • +40 (42 voturi)    
    ! (Joi, 15 septembrie 2016, 19:37)

    Natasa [utilizator]

    Daca ne lasam condusi de gunoaie, asta se intampla! E logic de ce incompetenta asta amana cocursul! Pentru ca 99% dintre directori sunt pilele potentilor zilei si pentru ca pilele sa poata ramane pe scaunele lor trebuie indepartat pericolul unui concurs corect! Majoritatea directorilor sunt niste analfabeti, niste ontanu si niste oprea din lumea scolii, oameni care stiu clar ca nu ar face fata nici macar unei dictari de clasa a IVa, daramite unui concurs de director!
  • +37 (39 voturi)    
    Numai cu escrocherii se ocupa Abramburica (Joi, 15 septembrie 2016, 19:38)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Tipic ,PSDista de frunte se ocupa cu mentinerea mafiei in invatamant.
  • +35 (37 voturi)    
    Si e invitata mereu in prime time la TV (Joi, 15 septembrie 2016, 19:44)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Va dati seama ca femeia asta, impreuna cu partidul pe care-l reprezinta, vor sa tina tara asta in bezna, prostie, sclavie etc spuneti-i cum vreti.
    Este incredibil tupeul doamnei Andronescu, dupa ani si ani in care a ruinat sistemul de invatamant, acum vrea in continuare sa aiba invatamantul la degetul mic.
    Este rusinos.
    Ar trebui sa iesim in strada daca se adopta acesta masura, mai exact sa merge la Parlament si sa cerem explicatii.
  • +29 (31 voturi)    
    carcalacii psd (Joi, 15 septembrie 2016, 19:50)

    yellowdog [utilizator]

    numai in intuneric si pe ascuns rontaie

    au infractiunea, nepotismul si coruptia in sange
  • +37 (39 voturi)    
    Infractoarea asta (Joi, 15 septembrie 2016, 19:50)

    rutger [utilizator]

    e senator al Ro ?? Sefa de comisie la senat ?? Oare cand scapa Ro de puslamalele pesedisto-comuniste ?? Cat ii mai lasam sa ne distruga ?? Astia ne aduc la starea de gandire a lu'vadim cu stadioanele si kalashnikoavele !! Ptiu, drace !!
  • +34 (36 voturi)    
    Cat mai sufoca constrictoarea asta invatamantul? (Joi, 15 septembrie 2016, 19:53)

    Plagarus [utilizator]

    Ce pacoste pe soarta copiilor este aceasta femeie,venita din cotloanele ceausiste.
    Versurile Abramburicii dedicate PSDului :
    Tie-ti datoram partid
    Traiul liber, fericit
    Spre-mpliniri si viitor
    Sub drapelul tricolor.
  • +40 (42 voturi)    
    Jagardeaua asta are o figura tipica (Joi, 15 septembrie 2016, 19:55)

    Susufler0 [utilizator]

    de politruc al invatamantului de pe vremea Ceauseascai.

    Numai dati un search pe google sa vedeti cum aratau ministrele inainte de 1989. Zici ca-i decupata si luata direct de-acolo.

    PS. Romania nu mai are scapare ! PSD o sa reproduca mereu astfel de specimene toxice si o sa se reproduca incontinuu si nu stiu daca va putea (va vrea) sa i se opuna cineva !

    PPS. Romanika, "Gradina Maicii Domnului" ? Ce minciuna ordinara !!!
  • +33 (35 voturi)    
    Abramburica Andronescu (Joi, 15 septembrie 2016, 20:10)

    Myo [utilizator]

    Tovarasa Ambramburica Andronescu este personajul cu cea mai negativa influenta asupra invatamantului romananesc din ultimii 20 de ani. Ca ministru si ca deputat in comisia de invatamant a distrus invatamantul acestei tari.
    Avem o sansa mare in decembrie si daca am profita cu totii de ea poate cu putina sansa nu o mai vedem in Parlament.
    Gropara invatamantului impreuna cu PSD incearca prin aceasta lege sa nu piarda controlul educatiei. Ce mai face PSD dupa aceea cu clientii politici, cu cei mai rasplateste pe incompetentii lingai!
  • +31 (33 voturi)    
    Cea care a sticat sistemul de educatie (Joi, 15 septembrie 2016, 20:21)

    SRA [utilizator]

    Aceasta ne fascista ar vrea din nou sa faca din directorii de scolii slugile neo fascismului cripto comunist dragnea - ponta !
  • +21 (23 voturi)    
    Concurs? (Joi, 15 septembrie 2016, 20:37)

    marcelp55 [utilizator]

    Un (o) șarpe veninos cu ochelari !!!
  • -28 (36 voturi)    
    Salutari domnului Ministru (Joi, 15 septembrie 2016, 20:39)

    Tambrian [utilizator]

    Pentru a face concursuri de directori de scoli si adjuncti de directori de scoli trebuiesc specificate: 1) disciplinele stiintifice de concurs pentru care candidatii aplica; 2) metodologia organizarii concursului; 3)cine organizeaza concursul si pe ce baze juridice face asta; 4) cum se/ si cine formeaza comisiile de concurs din fiecare unitate de invatamant; 4) de unde pot veni candidatii la directorie si care trebuie sa fie pregatirea lor fundamentala. Si multe multe altele....
    Domnul ministru care crede ca dumnealui poate sa se laude ca este cel mai tare si cel mai mare dintre toti din invatamintul romanesc (neperformant,anchilozat, osificat,producatror de absolventi fara orizont,etc,etc) ar fi bine sa arate ceva care sa nu semene cu latratul la cai verzi. Zic multi ca dumnealui, ca mare cunosctor de limba germana, crede ca vorbeste pentru toata lumea in aceasta limba, pe care prea putini o inteleg.
    • +12 (14 voturi)    
      bun si? (Joi, 15 septembrie 2016, 21:14)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Tambrian

      Aveti vreo dovada sau informatie cum ca acele puncte enumerate de dumneavoastra nu vor fi respectate?
      Sau mai mult deact limba germana va sperie o eventuala "corectitudine" germana?
      Am pus corectitudine in ghilimele fiindca nici nemtii nu mai sunt ce au fost in materie.
    • +15 (17 voturi)    
      Nu fiti ingrijorat! (Joi, 15 septembrie 2016, 21:37)

      happylight [utilizator] i-a raspuns lui Tambrian

      Toate aspectele procedurale privind organizarea concursului, sunt cunoscute la nivelul ministerului. De fapt cred ca ingrijorarea d-voastra vine mai degraba de la faptul ca in sfarsit persoane cu adevarat competente, indiferent de culoare politica, vor conduce scolile din Romania.
  • +15 (19 voturi)    
    Extraordinar (Joi, 15 septembrie 2016, 21:03)

    FlorinOprea1 [anonim]

    Pina in acest moment abramburica nu are nici macar un vot, toate sunt impotriva ei!
  • +16 (18 voturi)    
    ! (Joi, 15 septembrie 2016, 21:29)

    Kpriciu [utilizator]

    Esti distrugatoarea invatamantului romanesc!!!!!!
  • +18 (20 voturi)    
    Poate ati uitat (Joi, 15 septembrie 2016, 21:31)

    happylight [utilizator]

    Dar tot Ecaterina Andronescu, cand era ministrul invatamantului, a desfiintat scolile profesionale, o alta eroare cu consecinte dintre cele mai grave pentru piata muncii.
  • +21 (23 voturi)    
    mamaie nu se preda (Joi, 15 septembrie 2016, 21:35)

    PedaGogu [utilizator]

    Cea mai mare curva politica din istoria invatamantului romanesc, a dus de rapa generatii de elevi si studenti, a protejat furtisagurile de genul Ponta pana in panzele albe, a coborat standardele de promovare ca sa prinda un post caldut toti netotii si toate toantele care acum dau lectii de morala, si lista poate sa continue. Titlul de gropar al invatamantului nu poate sa acopere toate nenorocirile pe care le-a emahat aceasta individa rapace si avida de putere.
  • +18 (20 voturi)    
    psd.... (Joi, 15 septembrie 2016, 21:52)

    liviu_ [utilizator]

    e mult prea sigur ca o sa castige...
    au mai fost asa cu geoana, nastase, ponta...
  • +16 (18 voturi)    
    Good Lord! (Joi, 15 septembrie 2016, 22:32)

    Hungry_Henry [utilizator]

    Chiar asa, pe fata?! Ati promis deja posturile unor sustinatori/cotizanti sau ce e cu disperarea asta? Pai si guvernul asta ce sa faca? Aia nu, aia nu ... deci sa fie doar la oha asa guvern tehnocrat ... cat sa ne calmam si sa reintram in clasica acalmie. Aveti grija!
  • +17 (17 voturi)    
    Ecaterina Andronescu (Joi, 15 septembrie 2016, 22:51)

    adrian88000 [utilizator]

    piaza rea a invatamantului romansc.
  • +16 (16 voturi)    
    garantata de Vanghelie (Vineri, 16 septembrie 2016, 0:23)

    Irina25 [utilizator]

    Javra asta nenorocita a distrus tot ce inseamna Invatamant si Cercetare in Romania. Am impresia ca taratura asta e reincarnarea lui Stalin...
  • +9 (9 voturi)    
    Ce golanie (Vineri, 16 septembrie 2016, 6:08)

    Pac-pac [utilizator]

    Inca o golanie marca PSD. Cum naiba sa lasi o chestie atat de importanta pentru tara pe mana Androneascai...
  • +9 (9 voturi)    
    pt DNA (Vineri, 16 septembrie 2016, 6:35)

    villa [utilizator]

    pe vremea lui Ilici abramburica primea VW sau Merz (nu mai tin minte modelul) la cheie, si banuiesc ca nu platit de ea. Nu strica o verificare
  • +4 (4 voturi)    
    Este impardonabil! (Vineri, 16 septembrie 2016, 7:12)

    valll [utilizator]

    Se amesteca in treburile actualului ministru ca sa faca indeplineasca o „sarcina de partid”! Pretinde ca este om al scolii, dar nu doreste decat sa fie o cat mai constiincioasa politruca, facilitand imixtiunea PSD in concursurile de directori, ca sa-si implanteze acolo oamenii, ca sa mai coboare invatamantului romanesc, si asa foarte deteriorat.
    Cum poate un om care si-a connstruit cariera de-o viata intr-o universitate de prestigiu sa aiba un comportament atat de mediocru?!!
  • +4 (4 voturi)    
    pai e si normal (Vineri, 16 septembrie 2016, 7:43)

    mbembe [utilizator]

    Daca ar fi concurs- adio directori P$D!
  • +2 (2 voturi)    
    Care concurs?????????? (Vineri, 16 septembrie 2016, 8:28)

    Toni_Romania [utilizator]

    Ce concurs visati mai????????? De 25 ani directorii de mari licee si sefii de inspectorate scolare sunt INSTALATI de partidul aflat la putere.
  • +4 (4 voturi)    
    Cine? (Vineri, 16 septembrie 2016, 8:28)

    Toni_Romania [utilizator]

    Cine o tot vehiculeaza pe fiinta asta la toate teveurile???? Eu nu mai pot s'o vad !!!!!!
    • +3 (3 voturi)    
      P$D si idolii Sovietici (Vineri, 16 septembrie 2016, 9:53)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      nu iti place ? atunci ia masuri si NU vota P$D, nici tu nici familia ta, nici vecinii familiei tale...asa radiar unde stai tu pe vreo 10.000 km...si asa Scapi de Tovara$ha Microsoft !
      • 0 (0 voturi)    
        lasa ca (Vineri, 16 septembrie 2016, 12:59)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Lasa. ca sunt fiinte din astea si la Pnl, si la Pdl.... ps- Eu nu mai votez din 1996 de cand am luat tzeapa cu Tzapul.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu votezi ? (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 9:20)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          Rau faci ! Ii dai ocazia lui Dragnea sa-ti foloseasca votul.
      • 0 (0 voturi)    
        atentie ! (Vineri, 16 septembrie 2016, 13:00)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Androneasca era la teveuri si cand era PDL la putere!
        • +2 (2 voturi)    
          Latrina 3 si OTV parca (Vineri, 16 septembrie 2016, 15:26)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          acolo este aula ei de retorica
          p.s si eu am fost dezamagit de Tzapu, insa daca Cotroceanus Nea nelus ajungea N mandate...eram acum Sucursala a sovietziei !
  • +7 (7 voturi)    
    De necrezut (Vineri, 16 septembrie 2016, 9:13)

    marki [utilizator]

    ... câtă diferență între aparență și esență, la doamna Andronescu! Privind-o, ai zice că e moralitatea, corectitudinea, intransigența și competența întruchipate. Când colo, nu descoperi decât... oportunista, fripturista, aprigă susținătoare a tuturor mârșăviilor lui Ponta-Dragnea&compania.
    Vă priviți vreodată în oglindă, doamnă Andronescu? Și, dacă da, sunteți mulțumită de ceea ce vedeți? Dacă roșiți, nu are rost să vă mai întreb, probabil nu aveți habar ce înseamnă asta. Bunul simț vi s-a atrofiat de mult...
  • +4 (6 voturi)    
    Concurs. (Vineri, 16 septembrie 2016, 9:42)

    MariaStoian1 [anonim]

    Se chinuie degeaba, si tov.Andronescu, si Senatul ! Ei, inca viseaza cu ochii deschisi ca vor castiga alegerile parlamentare ! Dar nu va fi chiar asa !
  • -4 (4 voturi)    
    brambura (Vineri, 16 septembrie 2016, 9:54)

    Ilenuca1 [utilizator]

    şi normală această poziţie şi inţitivă a Ecaterinei Andronescu
  • +4 (4 voturi)    
    ciuma asta (Vineri, 16 septembrie 2016, 11:55)

    Tepesul [utilizator]

    care a distrus invtamantul romanesc sare in sus si vrea sa schimbe legi dupa placul ei si a clanului politic. Pentru ei tara asta are nevoie de oameni care pot fi manipulati, analfabeti, prosti, neinformati sau dezinformati, ca sa poata ei fura in voie. Cred ca la alegeri la vot nu ar mai trebui sa voteze oameni care nu stiu sa citeasca, sau sa faca o corelatie elementara. Astfel de oameni nu trebuie sa mai decida/conteze la alegeri. Inaite de vot sa citeasca tei randuri si sa raspunda la o intrebare cu raspunsul in text si dupa aia sa ii dea voie sa voteze. Ceva de genul: Ana are mere. intrebare: Ce are Ana? La un astfel de exercitiu PSD va dispare, nu va intra in parlament.
    • +2 (2 voturi)    
      toti ministrii P$D (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 10:00)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Tepesul

      sunt la fel...vezi banicioiu care a condamnat la moarte tinerii din colectiv in loc sa ii expedieze urgent in afara Romaniei
  • +2 (2 voturi)    
    Incurca lume (Vineri, 16 septembrie 2016, 14:48)

    DanMiclea1 [anonim]

    Andronescu a dirijat in mare parte dezastrul invatamantului romanesc. E momentul sa se retraga dupa acest dezastru.
  • -1 (1 vot)    
    concurs in timpul anului? (Luni, 19 septembrie 2016, 14:36)

    monadumbrava [utilizator]

    Daca niste suplinitori raman fara joburi ce mai conteaza? Jean Boxeaza. Un concurs cu o metodologie data in septembrie. Nu e ciudat? Ce mai conteaza. Expertii in managementul pestelul prajit sa traiasca! Cat de manageri au devenit ei acolo sa! Aoleoo!
  • 0 (0 voturi)    
    la gherla cu incompetentii .... (Luni, 19 septembrie 2016, 17:40)

    TRABI [utilizator]

    La gherla mai repede cu stalinisto-comunistii-securistii , poate si prostii s-o infunde .
    Nu mai vrem sa auzim de groparii invatamantului , vanzatorii de tara si magarii care au nenorocit familiile prin deportarea la munca peste hotare a tineretului .
    O sa-i intrebam si pe fostii presedinti ce plan au avut cu societatile comerciale distruse si populatia tarii alungata peste hotare .
  • 0 (0 voturi)    
    la gherla cu incompetentii .... (Luni, 19 septembrie 2016, 17:40)

    TRABI [utilizator]

    La gherla mai repede cu stalinisto-comunistii-securistii , poate si prostii s-o infunde .
    Nu mai vrem sa auzim de groparii invatamantului , vanzatorii de tara si magarii care au nenorocit familiile prin deportarea la munca peste hotare a tineretului .
    O sa-i intrebam si pe fostii presedinti ce plan au avut cu societatile comerciale distruse si populatia tarii alungata peste hotare .