Interviu HotNews.ro

Antal Arpad, primarul din Sfantu Gheorghe, despre poza cu steagul Tinutului Secuiesc in care apare si ambasadorul Statelor Unite la Bucuresti: Este dreptul nostru sa oferim cadou un steag secuiesc oricui, nu cred ca a fost o greseala

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 15 septembrie 2016, 13:48 Actualitate | Esenţial

Antal Arpad
Foto: Hotnews
Primarul din Sfantu Gheorghe, Antal Arpad, declara, intr-un interviu pentru HotNews.ro, ca nu crede ca a fost o greseala poza in care apare ambasadorul Statelor Unite la Bucuresti, Hans Klemm si ca "exista o responsabilitate a celor care au creat aceasta isterie anti-maghiara si anti-americana". Primarul din Sfantu Gheorghe a mai precizat ca in rapoartele Departamentulului de Stat al SUA se face referire la aceasta discriminare a comunitatii maghiare "prin faptul ca nu suntem lasati sa ne folosim simbolurile nationale si regionale". Antal Arpad sustine ca steagul este inofensiv si nu are nici o semnificatie anti-romaneasca, ci este un simbol al libertatii comunitatii maghiare.

Rep: Cum s-a ajuns la momentul in care ati facut controversata poza cu ambasadorul Statelor Unite, Hans Klemm, tinand steagul Tinutului Secuiesc?
Antal Arpad:
Dupa incheierea discutiilor care au avut loc, s-a ajuns la oferirea de cadouri. Steagul nu a fost unicul cadou pentru domnul ambasador. Si s-a facut aceasta poza in care apar in afara de Execlenta Sa, domnul Episcop al Bisericii Reformate din Transilvania, domnul presedinte Tamas Sandor si susbsemnatul.

Rep: Cine a propus sa se faca poza?
AA
: Propunerea a fost facuta de noi, cei care i-am acordat cadourile.

Rep: Puteti sa ne spuneti detalii despre discutii?
AA:
Am prezentat situatia comunitatii maghiare din Romania. Am vorbit de faptul ca, dupa integrarea Romaniei in NATO, drepturile comunitatii maghiare nu numai ca nu au fost largite, ci practic foarte multe dintre legile care au fost votate pana la aceasta perioada nu sunt respectate si instantele din Romania sunt folosite pentru a lua inapoi din drepturile existente ale comunitatii maghiare. Aici vorbim pe de-o parte despre proprietatile confiscate de la bisericile traditionale maghiare din Transilvania, iar pe de alta parte despre drepturile lingvistice ale comunitatii maghiare. Am vorbit despre faptul ca se foloseste o dubla masura, in sensul in care ceea ce este permis in alte regiuni ale tarii nu este permis in Tinutul Secuiesc. Cum ar fi folosirea simbolurilor locale si regionale.

Rep: Ce semnificatie are pentru comunitatea maghiara steagul secuiesc, in care partea romana vede mai mult decat un simplu steag al identitatii locale?
AA:
Steagul secuiesc pentru comunitatea maghiara este un simbol de suflet si un simbol al libertatii comunitatii maghiare. Este un simbol inofensiv, este un simbol care a fost folosit prima data in 1599 de Secui in luptele alaturi de Mihai Viteazu. Nu are nici o semnficatie anti-romaneasca si nu are nici un istoric impotriva poporului roman sau a statului roman.

Rep: Statul roman, prin prefecti, vede totusi ceva ilegal in arborarea acestui steag, prefectii din Harghita si Covasna,mai ales in guvernarea PSD, au deschis in ultimii timp zeci de procese impotriva primarilor maghiari care arboreaza steagul. O mai fac si acum?
AA: Da cum sa nu, daca mai gasesc in secuime vreo localitate sau vreo cladire publica pe care est arborat acest drapel, atunci actioneaza in instanta aceste unitati administrativ teritoriale. Nu mai este cazul municipiului Sfantu Gheorghe, deoarece steagul nu mai este nici pe cladiri publice, nici pe spatii publice. Practic, steagurile mutandu-se pe proprietatile private ale unor persoane fizice sau ale bisericilor. Sunt 11 biserici in Sfantu Gheorghe ale cultelor maghiare si in momentul in care de pe cladirile publice si spatiile publice am fost obligati sa inlaturam steagurile, atunci pe terenurile private ale bisericilor au fost amplasate steaguri tot ca masuri de protest si acolo nu mai poate sa intervina nimeni pentru ca e teritoriu privat. Deci sunt mai multe steaguri acuma decat au fost inainte de aceste actiuni, numai ca atmosfera s-a stricat, asta e problema.

Rep: Cum comentati declaratia facuta de ambasadorul Klemm la Craiova, unde a revenit si a spus ca singurele steaguri care conteaza pentru dansul sunt steagul american si cel romanesc?
AA:
Mi se pare un lucru absolut normal ca, pentru orice ambasador al oricarui stat, cele doua steaguri care conteaza sa fie steagul tarii din care provine si steagul tarii in care isi exercita mandatul. Asta nu inseamna ca nu poate sa ia atitudine fata de discriminarea unei comunitati dintr-un stat, deoarece dansul este ambasador in Romania, deci este si al nostru, al comunitatii maghiare, nu numai al comunitatii romanesti din aceasta tara. Si vreau sa subliniez faptul ca in rapoartele despre situatia drepturilor omului din Romania, emise de catre Departamentul de Stat al SUA, se face referire la aceasta discriminare a comunitatii magiare prin faptul ca nu suntem lasati sa ne folosim simbolurile nationale si regionale.

Rep: Cum comentati reactia MAE, care l-a sunat pe ambasdor pentru a-i atrage atentia asupra unor sensibilitati dupa ce a aparut in poza cu steagul Tinutului Secuiesc.
AA:
Eu cred ca atat reactia MAE cat si toata isteria anti-maghiara si anti-americana din presa centrala a dat o greutate si mai mare celor spuse de noi pentru domnul ambasador.

Rep: In ce sens?
AA:
In sensul ca a simtit pe propria piele aceasta intoleranta a unor lideri de opinie si a unor autoritati fata de revendicarea unor drepturi legitime ale comunitatii maghiare.

Rep: In dialogul purtat de ambasadorul Klemm cu dvs, cei prezenti la discutii, care a fost atitudinea amabasadorului american mai ales ca la iesire a declarat presei ca se simte "confuz".
AA:
Despre parerea domnului ambasador, nu cred ca este un lucru corect sa spun eu ce a spus domnia sa. Dar, dupa parerea mea, dupa evenimentele de ieri, nu mai este atat de confuz.

Rep: Regretati ca i-ati propus  ambasadorului american sa faceti poza cu steagul secuiesc, avand in vedere ce a urmat dupa? Poate n-a fost chiar cea mai buna idee, dat fiind contextul si evenimentele din ultimii ani care au tensionat treptat relatiile romano-maghiare.
AA:
Fiecare este responsabil pentru ceea ce face, nu pentru ceea ce face altul. Deci, eu cred ca este dreptul nostru sa oferim cadou un steag secuiesc oricui, nu cred ca a fost o greseala si nu cred ca poate sa ne fie reprosat acest lucru. In aceeasi masura, eu cred ca exista o responsabilitate a celor care au creat aceasta isterie anti-maghiara si anti-americana.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
5294 vizualizari
  • +19 (39 voturi)    
    Dreptul vostru... (Joi, 15 septembrie 2016, 14:02)

    Cosanzeana9 [utilizator]

    Mda, din articol reiese ca voi aveti drepturi, drepturi si iar drepturi. In ce priveste obligatiile, acestea nu exista. In ce priveste responsabilitatea pentru ce a urmat dupa fotografiere, aceasta este in intregime a celor ce l-au invitat pe ambasador sa faca fotografia, ei stiind foarte bine ca vor aprinde scanteia unor discutii si in presa si in mediul online.
    • -15 (39 voturi)    
      dreptruri (Joi, 15 septembrie 2016, 14:39)

      banatul e fruncea [utilizator] i-a raspuns lui Cosanzeana9

      Da au drepturi, ei platesc taxe, traiesc acolo de 900 de ani DOVEDITI !!! ei si stramosii lor au construit zona aia, si au dreptul sa-si afiseze steagul lor, care e mai vechi cu cateva secole decat steagul Romaniei!
      • +11 (25 voturi)    
        eu nu inteleg (Joi, 15 septembrie 2016, 14:55)

        kripton [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

        de ce nu exista in arizona si texas regiuni in care hispanicii sa arboreze drapelul mexican.
        doar sunt acolo dinaintea venirii yankeilor.
        si a fost teritoriu mexican DOVEDIT cu acte in regula,pana la invazia colonistilor WhiteAngloSaxonProtestant.
        Sau ce e bun pt secuii din ardeal nu mai e bun pt mexicanii din sua ??
        • 0 (10 voturi)    
          imi place (Joi, 15 septembrie 2016, 16:59)

          banatul e fruncea [utilizator] i-a raspuns lui kripton

          Imi place paralela ta intre "invazia colonistilor WhiteAngloSaxonProtestanti" si situatia din secuime... sunt total de acord cu tine...
      • +6 (24 voturi)    
        Las-o moale (Joi, 15 septembrie 2016, 15:03)

        baciul-vrancean [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

        Esti platit de buda din pesta si te dai banatean. Un banatean adevarat nu ar face asemenea afirmatii, mai ales stiind ca secuii au fost parasutati acolo, la trecatori, impreuna cu sasii si svabii, de regatul maghiar si platiti cu banii si bunurile din taxarea stil jaf la drumul mare impusa populatiei romanesti din Transilvania, inclusiv din truda banatenilor. Dar tu nu esti banatean. Din felul in care comentezi esti...
        • +6 (14 voturi)    
          In plus (Joi, 15 septembrie 2016, 15:28)

          ICosmin [utilizator] i-a raspuns lui baciul-vrancean

          Din punct de vedere istoric secuii au fost "formati" ca si armata de unguri si PLASATI la granitele regatului ungar (... din antichitate :)) ).
          Dar nu pot ifi considerati unguri.
          Autonomia oferita, doar administrativa si doar in Evul Mediu, nu si teritoriala, venea la schimb pentru serviciile militare.
          Pot fi considerati etnie daca vor dar despre autonomie, stat national si mai ales un fel de alipire la Ungaria nu poate fi vorba.
          • +2 (6 voturi)    
            toti secui sunt maghiari (Joi, 15 septembrie 2016, 17:14)

            banatul e fruncea [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

            dar nu toti maghiarii sunt secui... lasa-i pe ei sa se considere ce vor ei... in rest e corect ce ai scris mai sus
        • +1 (9 voturi)    
          barbarii de tirani... (Joi, 15 septembrie 2016, 17:09)

          banatul e fruncea [utilizator] i-a raspuns lui baciul-vrancean

          Dupa mai mult de un secol de cand sunteti stapani tot va plangeti de asupritorii maghiari, justificand astfel faptele... Sigur au fost lucruri mai putin corecte pe vremea imperiului, dar tot la fel au fost lucruri mai putin frumoase facute de romani in ultimii 100 de ani... Totusi ar trebui sa stiti ca in 1910, cand Ardealul era sub dominatie maghiara erau mai multe scoli romanesti in Ardeal decat in toata Romania!
          • +1 (5 voturi)    
            Stai jos, esti... (Joi, 15 septembrie 2016, 18:25)

            baciul-vrancean [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

            După transferarea dominației la Ungaria (ca parte a Imperiului Austro-Ungar), cele mai multe școlii de limba germană și română au fost închise, maghiara a devenit principala limba în administrație și cele mai multe organizații culturale românești au fost închise. Lent, de-a lungul anilor 1870 și 1880, au fost redeschise, de cele mai multe ori ca organizații private, și, uneori, la un pas de legalitate (și, de obicei, susținute de grupări culturale de români, cum ar fi ASTRA).
            Wikipedia
          • +2 (2 voturi)    
            usurel cu pianu (Joi, 15 septembrie 2016, 18:25)

            tepes [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

            Banatul e fruncea,dar ardealul e mincea,asta s nu uiti.Vezi tu amice, nici un roman (in ultima suta de ani) nu se plange de asuprire ungureasca,asta de unde ai mai scos-o,ei au treaba cu atitudinea anti romaneasca (a scumpilor) dv. compatrioti.Nu pyteti accepta ca nu mai santeti la butoane,asta este-istoria merge inainte.Trebuie sa va obisnuiti cu noua postura de cetateni obisnuiti,sa nu mai traiti din munca altuia.Oricum (anticipez un pic) peste vreo 50 de ani va sta scris pe vreo placuta,aici era candva o comunitate de maghiari.Iar peste vreo100 de ani ,va sta scris pe vre-o placuta aici a existat candva o comunitate de romani.Placutele erau scrise in limba romanii,adica tiganeasca.
            • +2 (6 voturi)    
              munca altuia... (Joi, 15 septembrie 2016, 23:01)

              banatul e fruncea [utilizator] i-a raspuns lui tepes

              Glumesti nu??? Cand scapati de mentalitatea asta comunista, ca ungurii au construit ardealul cu munca romanilor... Zi-mi tu ce sa facut bun in cei 100 de ani de dominatie romaneasca in Ardeal (in afara de bisericile ortodoxe si de statuia lui Avram)... Daca va-ti eliberat de jugul unguresc trebuia sa zburdati pana acuma... In schimb regiunea Central-Est cea mai prospera (din 1300 pana in 1900) a ajuns una din cele mai sarace...
          • 0 (6 voturi)    
            Aveti di tate (Joi, 15 septembrie 2016, 18:41)

            baciul-vrancean [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

            Libertate confesionala ai? Ai!
            Poti studia in limba materna, in scoli de STAT, toate nivelurile? Poti!
            Poti folosi limba materna in Justitie si administratia locala? Poti?
            Ai TV, Radio, Teatru, alte institutii culturale, de STAT, in limba materna?
            Ai ... Ce nu ai?

            Prin comparatie: romanii din Transilvania au fost trecuti fortat la catolicism si li s-au demolat bisericile cu TUNUL.
            Scolile de stat in limba romana NU existau. Au fost desfiintate dea administratia maghiara, alaturi de cele germane. Reinfiintarea lor a fost facuta la limita legii, pe bani privati, cu sprijin din Regat, in multe din cazuri.
            Invatamantul in limba romana era limitat la cel primar si gimnazial.
            Romanii erau subreprezentati, pana la inexistenta , in aparatul central si local.
            Deznationalizarea era patenta, politica de stat, de la maghiarizarea numelor, pana la interzicerea libertatii confesionale. Mai continui?
            • +1 (3 voturi)    
              victimele victimelor (Joi, 15 septembrie 2016, 23:07)

              banatul e fruncea [utilizator] i-a raspuns lui baciul-vrancean

              "Invatamantul in limba romana era limitat la cel primar si gimnazial.
              Romanii erau subreprezentati, pana la inexistenta , in aparatul central si local.
              Deznationalizarea era patenta, politica de stat, de la maghiarizarea numelor, pana la interzicerea libertatii confesionale. Mai continui?"

              Acuma zi-mi tu un punct din cele enumerate mai sus pe care maghiarii nu au fost supusi de romani dupa tratatul de la Trianon ... Nu va mai victimizati atata, ca de 100 de ani voi conduceti Ardealul! Si rezultatele se vad, din pacate... :(
          • 0 (0 voturi)    
            barbarii de tirani sunt romanii (Luni, 19 septembrie 2016, 17:39)

            MuresanViorel [anonim] i-a raspuns lui banatul e fruncea

            Barbaricum era tot ce este in afara de Ardeal si Pannonia...
      • +8 (20 voturi)    
        Serios? (Joi, 15 septembrie 2016, 15:21)

        UnuldinMultime [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

        Stii ca maghiarii au fost popor nomad, nu? Si au venit incoace, au navalit si si-au insusit, nu? Fapte DOVEDITE. Nu, nu au dreptul sa isi afiseze steagul decat pe proprietatea privata. Daca e institutie publica, e subordonata Guvernului Romaniei, e pe teritoriu romanesc, au dreptul sa puna steagul Romaniei acolo, nu altul. Mai multe drepturi decat in Romania nu aveti nicaieri in lume...si tot voi comentati...pe urma spuneti ca romanii au ceva cu voi
      • +3 (13 voturi)    
        :))) (Joi, 15 septembrie 2016, 15:49)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

        Taxe in harcov? Pe saracie si paduri disparute?

        Da, stiu... tot vina romanilor, mai ales ca udmr a fost omniprezenta la guvernare.
        • +4 (8 voturi)    
          du-te in Moldova si Oltenia sa vezi... (Joi, 15 septembrie 2016, 17:03)

          banatul e fruncea [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          Vorbesti de saracie... intr-adevar dupa decenii de izolare, HAR COV a ajuns sa fie fara industrie, si ca si consecinta produsul sa fie mai mic... dar inainte sa-i faci saraci pe secui, te rog sa faci o tura prin secuime, sa te uiti la gospodarii, sa numeri WC-urile din curti si dupa aia prin Moldova si Oltenia, care teoretic ar trebui sa fie mai bogate...
          • -2 (6 voturi)    
            da da da (Joi, 15 septembrie 2016, 17:32)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

            Macar Moldova e saraca cu totul ca zona, daca tot le-a placut sa voteze ani la rand cu psd.

            HarCov este o oaza de saracie intre judete normale. Spuneai?

            Voi sunteti ca-n bancul cu ungurul care se masturbeaza in noaptea nuntii spunandu-i nevestei ca este mandru, autonom si independent.

            Scuteste-ma cu secuii, ca aia au iesit cateva sute la referendum. V-ati ars si singuri pe strategia asta, dar gura mare pe nimic aveti,

            Sunt asa satul de astia cu id si mintea ca a ta. Va dati dashtepti cand de fapt ganditi la jumatate, ca viteza si cantitativ, fata de miticii cei injurati. Molcomi adliteram in toate. Femeile ce mai compenseaza masculii pe partea asta. Sa le ziceti saru'mana, ca sa nu zic alte parti pentru preludiu, in caz ca vine vreun mitic in zona...
            • +1 (3 voturi)    
              ironii de toaleta (Joi, 15 septembrie 2016, 23:11)

              banatul e fruncea [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

              Argumente si jigniri ieftine. Parca te vad scriind din fata blocului mancand seminte cu cola la 2l...:( btw Forza Steaua ;)
              • +1 (3 voturi)    
                ihi (Vineri, 16 septembrie 2016, 0:35)

                Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

                Daca intelegi jumatate, mi se pare normal. Baga un google translate sau suna un prieten care stie romana sau gandeste x2.

                Voi, astia "speciali" din zona, daca va caracterizati prin ceva, acel lucru este trompeta mare, plina de lozinci care sa va creasca stima de sine la nivel supraunitar, bazata pe nimic. Pacat de oamenii normali din regiune, oameni care ar trebui sa inteleaga ca generalizarile care se fac sunt doar relative si nu absolute.

                Nu m-ai nimerit cu fotbalul, dar daca devin microbist, o sa tin cu o echipa de pe la oamenii cei mai cinstiti si corecti, eventual condusa de Arpad Paszkany.
                • 0 (0 voturi)    
                  vezi... (Vineri, 16 septembrie 2016, 13:12)

                  banatul e fruncea [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

                  Vezi ca stii sa scrii si civilizat ;) keep up the good work ;)
          • -1 (3 voturi)    
            o fi banatul fruncea da ardealul? (Joi, 15 septembrie 2016, 18:36)

            tepes [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

            Niciodata nici teoretic dar nici practic cele 2 regiuni nu au fost mai prospere ca ardealul in general.Pai ce facem aici ne numaram budele?sau ne mirosim in chiloti?Domnilor, putina decenta nu strica.Probabil postacul de mai sus se referea la PIB,aici omul are dreptate,dar pe de alta parte casele pe care le ai vorbesc,nu PIB-ul,asta arata clar ca unii sant mai gospodari ca alti si cam cu aceiasi bani.Judecati domniile voastre ce si cum,dar cu buna cuviinta nu cu aroganta.
        • +3 (7 voturi)    
          UDMR (Joi, 15 septembrie 2016, 17:04)

          banatul e fruncea [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          Despre UDMR sunt de acord cu tine, sunt la fel de corupti ca sii restul politicienilor din Ro...
      • +1 (3 voturi)    
        are fix 12 ani, nu secole (Vineri, 16 septembrie 2016, 0:40)

        spy [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

        https://maghiaromania.wordpress.com/2013/02/19/steagul-secuiesc
    • -3 (7 voturi)    
      Well .. dati lancea lui Horea la domnu' Antal ! (Joi, 15 septembrie 2016, 14:51)

      MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui Cosanzeana9

      Well .. dati lancea lui Horea la domnu' Antal ! sa-si aduca aminte de Horea vilag.

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
  • -13 (33 voturi)    
    Isterie anti-maghiara... (Joi, 15 septembrie 2016, 14:06)

    LVNT [utilizator]

    ... inflamata zdravan si de dvs. domnule Tapalaga si de dl. C. Pantazi si in general de HotNews.ro si bineinteles de toata presa centrala din Ro. Sa traiasca si sa infloreasca dl. Bogdan Deaconu is al sau partid PUR. Asa presa asa partied.
    • +5 (17 voturi)    
      pai nu, ca daca era... (Joi, 15 septembrie 2016, 14:43)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui LVNT

      vorba de "comunitatea" arabo-musulmana din Romania, era totul Ok. Nimeni nu avea nimic de comentat...Eventualele obiectii erau taxate imediat ca fiind xenofobe, rasiste si islamofobe....in special de pressa centrala multi-culti...In mod normal, multi culturalismul ar fi trebuit sa fie in favoarea deschiderii culturale catre toata lumea si de catre toata lumea....dar sensul acestuia a fost deturnat iar acum multiculturalismul este sinonim cu pro-islamismul...o idee sau concept care pune in avantaj un grup social, cultural sau religios fata de alte grupuri sociale, culturale sau religioase, se cheama FASCISM...
      • -2 (2 voturi)    
        PS... (Joi, 15 septembrie 2016, 20:57)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        ca sa ma fac mai bine inteles:

        - multiculturalismul este un ambalaj frumos colorat, pregatit de clasa politica dominanta neo-marxista in favoarea si sprijinul propagandei islamice si nu este altceva decat un FASCISM mascat. Prin invocarea si sub pretextul ei se distrug democratia si libertatile fundamentale ale europenilor...
  • +8 (30 voturi)    
    Asta chiar ne ia de prosti? (Joi, 15 septembrie 2016, 14:09)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Păi chiar șefimea de la județele secuiești a spus că steagul e un simbol al prigoanei la care sunt supuși, iar acum vine ăsta și zice că e inofensiv. Ungur înfumurat care vrea să ne ia de proști. Sau o fi vreo eroare de traducere (în capul lui, că gândește ungurește)?
  • +8 (28 voturi)    
    Ce, cadou ... doarme cu el? (Joi, 15 septembrie 2016, 14:12)

    pedepsitorul [utilizator]

    Ma bucur ca vad si americani cu ce provocari va ocupati voi!

    Eu credeam ca primarul trebuie sa se insoteasca de elementele administratiei nationale nu de actiuni si proiecte politice iredentiste!

    De ce nu poarta banderola oblica cu tricolorul romanesc pe piept?
  • +12 (24 voturi)    
    Propunere (Joi, 15 septembrie 2016, 14:19)

    baciul-vrancean [utilizator]

    Sa ne arate domnul ambasador ca este de buna credinta si, atunci cand vizitează Harghita, luni a zis, parca, sa isi faca poza cu tricolorul României, alaturi de episcopul ortodox si de cativa membri ai comunitatii minoritatii romanesti de acolo. Asa a zis domnul ambasador, ca îl interesează, in mod deosebit, minoritățile.
    • -1 (5 voturi)    
      sigur (Joi, 15 septembrie 2016, 14:36)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui baciul-vrancean

      Balansul dintre minoritati si majoritati este asa de delicat.

      Si in USA unele minoritati au devenit majoritati.
  • +13 (23 voturi)    
    normal ca au tot dreptul (Joi, 15 septembrie 2016, 14:21)

    korkodell [utilizator]

    cica un ungur, in tren citeste la fereastra unde scria: e periculos sa va aplecati pe fereastra, in vreo patru limbi.
    era franceza, italiana, germana. se uita ungurul atent citeste, apoi vocifereaza sa se auda bine:no, asta e discriminare, in maghiara nu scrie ! la care, un alt ardelian, de alaturi, ii raspunde: no dara, pasamite voi aveti voie !
    • -7 (7 voturi)    
      zbor necontrolat (Joi, 15 septembrie 2016, 14:34)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui korkodell

      Ntz, ntz!
  • -15 (23 voturi)    
    Arpad are curaj (Joi, 15 septembrie 2016, 14:22)

    Toni_Romania [utilizator]

    Arpad are curaj nevoie mare, ca e mort Vadim, de aia.
  • -7 (13 voturi)    
    incidente (Joi, 15 septembrie 2016, 14:25)

    stefansb [utilizator]

    astfel de tensiuni vor exista mereu atat timp cat acea zona e encalvizata.
    Statul are obligatia de a schimba pasnic structura etnica de acolo. Au fost adusi cu avantaje materiale, pot fi atrasi in alte zone tot cu avantaje finaciare, la fel cum pot fi atrasi etnici romani acolo prin diverse programe.
    Am mai spus-o si ieri, cateva unitati militare bine plasate, rasfirate in haghita si covasna, care sa insumeze 10.000 de tineri militari, selectati incat sa aiba cat mai multi copiii, deci cu 30000 de copiii romani, schimba deja structura etnica pt generatia urmatoare.
    Se mai pot adauga lucrari de infrastructura, in care sa angrenezi populatia saraca din judetele Moldovei, si la fel, ii alegi pe cei cu mai multi copii, si deja ai adus suficienti copii incat sa fie majoritari copiii romanii.
    Daca mai reusesti si sa atragi cativa maghiari tineri in alte zone, generatia urmatoare va fi una in care romanii vor fi majoritari, si tensiunile dispar.
    Totul trebuie facut subtil, cu cap, fara sa incidente.
    Altfel...mai devreme sau mai tarziu vor cere mult mai mult decat acum.
    • 0 (4 voturi)    
      exact (Joi, 15 septembrie 2016, 15:11)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

      metoda merkel de islamizare a reichului.
    • -1 (7 voturi)    
      Ceasca a incercat (Joi, 15 septembrie 2016, 17:23)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

      Sa stii ca repartiza predominant absolventi romani in zonele alea. Si militieni. Si daca Ceasca nu a reusit... Am vazut o baba de vreo 72-73 de ani la TV, care se plangea in gura mare ca la o administratie locala a fost intrebata daca nu vorbeste romaneste. "Nu, ca n-am putut sa invat!". De parca ar fi fost o limba moarta de secole, imposibil de descifrat, de invatat si de vorbit!
      Este foarte interesant ca nemtii, de exemplu, au putut sa invete romaneste si inca foarte bine.

      Deci oamenii aia sunt pur si simplu defecti! De la cap li se trage! Au trait o viata intrega intr-o stare de ura si dezgust profund fata de patria in care s-au nascut. Tot e bine! Sa se chinuiasca degeaba, toata viata! Sa nu le priasca nimic! Sa nu le placa nimic! Sa nu-i multumeasca nimic! Sa traiasca vesnic visand cai verzi pe pereti!
      • -1 (1 vot)    
        In vremea RSR (Vineri, 16 septembrie 2016, 8:18)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui revo

        In vremea RSR, mai precis in 1969, a inceput "Emisiune in limba maghiara", ce dura 2 ore. Aviz celor ce delireaza ca in RSR "maghiarii erau discriminati". (la fel, era emisiune in lb germana)
  • -1 (17 voturi)    
    In particular e voie (Joi, 15 septembrie 2016, 14:26)

    Koczka [utilizator]

    Daca il invita acasa la el si ii oferea un cadou steag , era voie. Domnu primar nu intelege ca invitatia a fost facuta in incinta primariei din Sf. Gheorghe si ca el a facut invitatia in calitate de primar. Nu inteleg de ce Prefectul si chiar Politia nu procedeaza la amendarea d-lui primar care arboreaza pe cladirea Primariei mai multe steaguri 'secuiesti; in conditiile in care acestea nu constituie drapele oficiale. Doar suntem stat de drept si nimeni nu este scutit in a respecta legea.
  • +2 (10 voturi)    
    Bine ! Defilati cu steagul si ramaneti lipiti de.. (Joi, 15 septembrie 2016, 14:32)

    Plagarus [utilizator]

    .....UDMRul care nu a a facut nimic pt. HARCOV !
    Judeţul Covasna, cel mai mic din România ca număr de locuitori,are un singur mare investitor iubitor de natura pe Holzindustrie Schweighofer,în localitatea Reci,similara cu desertul Gobi in cativa ani
  • 0 (2 voturi)    
    evident ca din partea Dvs... (Joi, 15 septembrie 2016, 14:33)

    ..13 [utilizator]

    Este dreptul Dvs.

    Acum este important cum iti folosesti drepturile - daca vrei sa fie obtinute avantaje de imagine se pare ca a reusit pana la un punct...
  • +1 (1 vot)    
    dar (Joi, 15 septembrie 2016, 14:34)

    spy [utilizator]

    oare cine condamna vehement gesturile provocatoare acum un an?
  • +2 (12 voturi)    
    Scandal creat de prefecti iresponsabili (Joi, 15 septembrie 2016, 14:36)

    banatul e fruncea [utilizator]

    Nu deranja pe nimeni steagul asta a comunitatii... dar dupa demonstratiile de forta a prefectilor care au interzis folosirea lor, ba mai mult Oprea a inaugurat cel mai mare steag romanesc la M-Ciuc, a devenit simbol a rezistentei contra "asupririi" romanesti! Intrebarea e cine ar avea interesul sa declanseze acest scandal inainte de alegeri???
    • 0 (4 voturi)    
      printre altii (Joi, 15 septembrie 2016, 15:05)

      stefansb [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

      printre altii care aveau interesul sunt cei de la UDMR, care nu au facut nimic pt cei care i-au votat, si care nu-i mai pot aduce la vot decat folosind teme nationaliste. asa ca ei sunt primii castigati din scandal
    • 0 (10 voturi)    
      Schimba nick-name-ul (Joi, 15 septembrie 2016, 15:25)

      baciul-vrancean [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

      Este clar, dupa felul stricat in care vorbesti, nu mai am nicio nelamurire, Nu esti banatean. Sterge treaba aia cu Banatul, ca NU ai dreptul sa ti-l asumi. Dezacordurile pe care le faci sunt specifice celor care vorbesc nativ maghiara. Asa ca da-ti arama pe fata.
      Fac un apel la romani, de orice etnie, loiali acestei patrii, sa izoleze si sa ii demaste pe cei care jignesc aceasta natiune si tara asta. Observ o tendinta unitara a celor platiti de la Buda din Pesta sa se dea drept romani si sa vorbeasca la pluralul persoanei intai, ca sa aiba mai multa credibilitate. Texte de genul: NOI suntem de vina, asa NE trebuie, NOI i-am ales, TRAIM intr-o tara asa si pe dincolo etc, care sa induca o culpa colectiva , o subapreciere a fortelor proprii ale fiecarui roman si o neincredere in puterea de a schimba ceva.
      Eu am identificat doi: "banatul e fruncea" si "eucomentez". Participati la demascarea celorlalti.
      • +2 (8 voturi)    
        demascat (Joi, 15 septembrie 2016, 16:48)

        eucomentez [utilizator] i-a raspuns lui baciul-vrancean

        Imi cer scuze ca am alta parere. Nu suntem toti mitici in tara asta.
      • +1 (7 voturi)    
        lol (Joi, 15 septembrie 2016, 17:47)

        banatul e fruncea [utilizator] i-a raspuns lui baciul-vrancean

        Moldovene, ai dreptate sunt platit de Budapesta :)) Si crezi ca nu traiesc secui in banat? Cum de fapt si rudele tale prin Covasna... Legat de subapreciere, nu cred ca aveti nevoie de ajutorul nostru ;)
        • 0 (6 voturi)    
          Baga-ti mintile-n cap (Joi, 15 septembrie 2016, 20:00)

          baciul-vrancean [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

          Ai aici tot ce vrei. Secuii sunt tratati cu dispret si rasism in Ungaria si stii asta foarte bine. Si eu si copilul meu avem prieteni unguri si ne intelegem cu ei excelent. Cateodata apar unii ca tine, care nu pot fi multumiti cu nimic. Cu astia nu imi bat capul. Tu raspandesti pe-aici minciuni sfruntate, pe care le stii si tu. Unul care minte cu buna stiinta nu o poate face decat platit. Moldovenii din Covasna sunt veniti de prin Vaslui, Bacau, nu din Vrancea si i-a manat acolo saracia, asa cum au ajuns si in restul tarii. Tu esti adevaratul rasist.
          Ai face bune sa iti respecti tara in care te-ai nascut, altfel nu o sa primesti respect niciodata.
          • 0 (4 voturi)    
            Respect tara in care m-am nascut (Joi, 15 septembrie 2016, 23:17)

            banatul e fruncea [utilizator] i-a raspuns lui baciul-vrancean

            Am prieteni romani cu care pot discuta, dar toti sunt din ardeal... dincolo de carpati, cei care au invatat istorie din filmele lui Sergiu Nicolaescu, nu am nimic in comun... mai sunt exceptii desigur... zi-mi o minciuna ce am zis mi sus? Ungurul bun pentru voi e care rade la glumele de prost gust ale voastre si care isi apleaca capul, si e bucuros ca nu are probleme mai multe cu cei ca tine...
    • -1 (7 voturi)    
      uite ma banatule cu fruncea lata (Joi, 15 septembrie 2016, 18:49)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

      ---iti ma raspund o data si atat.De unde sti tu ca acest steag nu deranja pe nimeni? vorbesti tu ca este al comunitatii,al care-i comunitati.Ei vezi tu omule,aici este buba.Acolo traiesc si romanii (sau ei nu conteaza?) si tigani.Te-intreb daca pe acel steag erau rprezentate si minoritatile din acea zona se mai intamplau asemenea fapte?Nimeni nu ar fi spus nimic asta e sigur.Domnule cu fruncea lata ori n-ai nimic in cap,ori esti sovin,sau separatist,ori pur si simplu prost.Sa vi aici sa faci gat ridicandu-ti in slava etnia mai bine ai sta pe cur si ai cugeta un pic,sau tu numa stai.
  • +3 (5 voturi)    
    si in 2011 (Joi, 15 septembrie 2016, 14:40)

    spy [utilizator]

    "Antal Arpad a mentionat la acea vreme ca nu poate fi de acord ca oricine sa arboreze steaguri dupa bunul plac, cu atât mai mult cu cât în zona sunt multe „sensibilitati” legate de simbolistica."
  • -4 (10 voturi)    
    zxzxzxz (Joi, 15 septembrie 2016, 14:41)

    solar [utilizator]

    In judetul Covasna exista si BOR . Episcopatul ortodox al locului nu face parte tot din bisericile istorice locale ? ORTODOXISMUL ROMANESC este o prezenta istorica cel putin la fel de veche ca si ...BISERICILE ISTORICE din COVASNA !
  • -2 (14 voturi)    
    Antal, e inceputul sfarsitului, sper ca stii asta. (Joi, 15 septembrie 2016, 14:46)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Daca tu crezi ca a-l pacali pe Ambasadorul SUA cu mizeria asta de initiativa, un steag cu mesaj secesionist, este un mod de a te afirma, da-mi voie sa-ti prevad o cariera interesanta in viitor.
    Poate ar fi mers cu un ambasador african dar cu cel al SUA, nu te poti comporta golaneste, smechereste.
    Cu ocazia asta, sper, va intelege si SUA cu cine avem noi, romanii, de-a-face. Astia suneti voi, maghiarii din Romania, cei cu dubla cetatenie, romana si ungara, si cu drepturi mult mai mari decat romanii.
    De exemplu tu poti calatori in SUA fara viza, noi nu.
    E corect, nu, nu e corect.
    • -3 (7 voturi)    
      Nu a fost nicio pacaleala (Joi, 15 septembrie 2016, 14:54)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Comentatorul-x

      Deoarece politica am-ericana globala este pro-secesionista. Vezi cum au creat statul sintetic musulman Kosovo.
  • +6 (8 voturi)    
    hai sa nu satanizam (Joi, 15 septembrie 2016, 14:55)

    Toni_Romania [utilizator]

    Hai sa nu satanizam toti maghiarii din RO, majoritatea nu s pentru iredentism. Si-s chiar anti-udmr.
    • +6 (6 voturi)    
      Normalitate (Joi, 15 septembrie 2016, 15:28)

      SZS [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Excelent punctat. Ce bine sa vezi si cate un comentariu echilibrat. Credeti sau nu, suntem foarte multi la care ne e scarba de "ai nostrii". Vedeti un pic statisticile cu prezenta la vot de la alegerile locale. Dar nu prea avem alta solutie. Fiti siguri ca daca un partid romanesc s-ar angaja sa ne "respecte", am fi multi care ne-am inscrie in el. Si nu ne cereti sa plecam de aici daca nu ne place, pentru ca ne place aceasta tara. Unde suntem acasa, din foarte vechi timpuri. De ce bunicii, strabunicii, stra-stra-bunicii n-au avut astfel de probleme?
      • +2 (2 voturi)    
        Explicatii (Joi, 15 septembrie 2016, 15:43)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui SZS

        Am zis alea de sus pt. ca am dialogat pe FB cu maghiari din Ro si le am cerut parerea despre Udmr. In plus azi judetele HR si CV sunt la fel de sarace ca Vasluiul, deci nu e semn ca Udmr s-ar fi ocupat de ele.
      • -1 (7 voturi)    
        stim ca voua va place aici (Joi, 15 septembrie 2016, 17:28)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui SZS

        doar ca va impiedicati de romani. Ei sa plece dracu' si sa va lase tara asta frumoasa si bogata pe mana!
        • 0 (4 voturi)    
          vorbesti parca am fi oaspeti (Vineri, 16 septembrie 2016, 1:39)

          banatul e fruncea [utilizator] i-a raspuns lui revo

          "stim ca va place aici" ... ce dume ai in tine... normal ca ne place fiindca e casa noastra, aici au trait stramosii nostrii, ei au cladit totul prin secuime... toti romanii sunt bineveniti, numai sa respecte si pe noi... nu sa se poarte ca si colonizatorii!
    • +2 (2 voturi)    
      normal (Joi, 15 septembrie 2016, 21:19)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Exista si romani de etnie maghiara, cum exista si cetateni normali tigani sau moldoveni harnici.

      In pseta de fata, maghiarii la care faci tu referinta stiu limba romana la un nivel mai mult decat decent. Asta ar putea fi un indicator.
  • -1 (13 voturi)    
    Dupa care lege? (Joi, 15 septembrie 2016, 15:05)

    Flinder [utilizator]

    Dupa care lege pretinde primarul asta in ROMANIA ca "este dreptul nostru..." ???.Astia cred ca au numai drepturi, pe care si le iau cum vor ei, numai pentru ca sunt... (era sa gresesc cuvantul, magari)... maghiari. Dar nu-i de mirare, ei au obsesiile astea bolnave de zeci de ani si tot nu le intra in cap ca nimic nu pot schimba in ETRNA ROMANIE, cosmarul lor.
  • +4 (10 voturi)    
    Basescu (Joi, 15 septembrie 2016, 15:08)

    Toni_Romania [utilizator]

    Si Basescu de mai multe ori a vizitat Harghita hahaind pe fundalul "imnului" secuiesc. Nu l deranja deloc.
  • 0 (10 voturi)    
    dupa cires (Joi, 15 septembrie 2016, 16:39)

    L8MA [utilizator]

    Bineinteles ca aveti toate drepturile garantate de constitutie cu conditia sa o respectati!
    Si sa iesiti si sa demonstrati in strada e legal numai ca atunci cand iesiti pentru a apara indivizi care planuiau atentate teroriste nu mai e nici etic nici legal,constitutional.Apartenenta la grupari teroriste este infractiune deosebit de grava.
  • 0 (6 voturi)    
    . (Joi, 15 septembrie 2016, 18:13)

    Raid [utilizator]

    in calitate de Primar, dreptul lui e sa afiseze doar steagul Romaniei si steagul orasului Sf. Gheorghe
  • 0 (2 voturi)    
    Arpika... (Vineri, 16 septembrie 2016, 9:17)

    astronaut [utilizator]

    mentalitate de ''separatist'' si eu adaug infumurat ,spune ca acuma sunt mai multe steaguri expuse decand nu se admite arborarea pe institutii , deci concluzia este ca pot fi arborate mii zeci de mii ,dar pe ei ii intereseaza nu numarul lor ci ca sa fie arborate pe institutii , adica sa fie ''EI'' separat fata de rest !!! apropo cum mai stai cu DNA-ul dle primar ??
  • 0 (0 voturi)    
    Dreptul nostru (Luni, 19 septembrie 2016, 12:06)

    JesusChrist [utilizator]

    Foarte mult nu inteleg lucrurile cu drepturi. Nimeni nu vrea mai multe drepturi ca romanii de exemplu, numai acelasi drepturi. Voi credeti ca este natural ca moldovenii folosesc drapelul lor, al moldovenilor, ca si simbolurile, dar cand este vorba de secui, nu exista acelasi drepturi, pentru ca ei nu vorbesc aceeasi limba.
    Este vorba de a minoritate autohtona, nu a vrut nimeni mai multe drepturi decat oricare cetatean al tarii, numai aceeasi drepturi.
    Aveti posibilate de a folosi orice simbol regional pe orice loc public, aveti posibilitate de a folosi limba natala in institutii publice, a vrut cineva mai multe drepturi? Nu.
    Catalanii au chiar si parlamentul lor cu presedintele lor, au alegeri din Catalunya, au guvernul lor. Desteptii se umbla cu tricouri cu Barcelona si drapelul Cataloniei, dar cand vine vorba de drepturile ungurilor din Romania, "cate drepturi mai vreti si voi?"
  • 0 (0 voturi)    
    antimaghiarism si antiardeleanism (Luni, 19 septembrie 2016, 17:53)

    MuresanViorel [anonim]

    Noi ardelenii indiferent de originea noastra etnica vrem ca Transilvania sa fie autonom. Daca miticii nu pricep sau nu inteleg pe cale pasnica vom declara Independenta Ardealului !