Un barbat din Dolj a fost omorat de propriul caine, din rasa rottweiler

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 15 septembrie 2016, 10:26 Actualitate | Esenţial

Un barbat in varsta de 58 de ani a fost omorat, miercuri seara, de propriul caine, din rasa rottweiler, victima fiind muscata de gat in curtea casei din localitatea doljeana Facai, unde locuia cu chirie de mai multi ani, anunta Agerpres. Barbatul, din comuna Giurgita, judetul Dolj, a fost gasit decedat de politistii ajunsi la fata locului in urma unei sesizari facute prin 112 de o vecina.

Potrivit Inspectoratului Judetean de Politie Dolj, in curtea imobilului se afla si cainele agresiv, care nu permitea accesul altor persoane, iar pentru patrunderea echipelor de interventie a fost solicitata interventia unui vanator autorizat, care a executat trei focuri de arma folosind munitie cu alice pentru uciderea patrupedului.

Cainele care si-a ucis stapanul fusese crescut si ingrijit de mic de catre acesta.

Cadavrul barbatului a fost transportat la morga Spitalului nr.2 din Craiova in vederea efectuarii necropsiei, politistii continuand cercetarile in acest caz.





















Articol sustinut de Superbrands

AmCham  - 25 de ani de impact in Romania, prin sustinerea consultarii intre mediul public si privat, pentru dezvoltarea Romaniei

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este de 25 de ani intre cele mai reprezentative asociatii ale comunitatii de afaceri din Romania, fiind recunoscuta drept un promotor al dialogului public-privat pe teme ce privesc mediul de afaceri, politicile publice cu impact asupra economiei, competitivitatea Romaniei sau dinamica relatiilor comerciale intre SUA si Romania.

10476 vizualizari

  • +20 (28 voturi)    
    Care e lozinca? (Joi, 15 septembrie 2016, 10:33)

    mitg [utilizator]

    "Cainii sunt animale iubitoare si nu musca decat provocati"

    Se vede si in acest caz; bine ca nu era un om nevinovat pe care sa-l fi atacat cainele intr-un moment de turbare chiar pe strada.
      #showComment#showComment#showComment
  • +21 (33 voturi)    
    Rasism.... (Joi, 15 septembrie 2016, 10:35)

    OvidiuStoica [anonim]

    De ce ati informat despre rasa cainelui ? Nu stiti ca rasele sunt egale (sau chiar nici nu exista).
  • +18 (32 voturi)    
    Luati cu paine ... !!! (Joi, 15 septembrie 2016, 10:38)

    Carcalete [utilizator]

    ...

    Proprietarii de specii agresive gen (Ciobanestii Caucazieni, Pitbull, Malamut de Alaska, Dobermanii, Cane Corso, Mastifful Tibetan, etc) sa faca dovada efectuarii unui dresaj profesionist. Altfel ... manusi din el !!!

    Hai cu minusurile acum ...
      #showComment#showComment#showComment#showComment#showComment
  • +16 (26 voturi)    
    mda (Joi, 15 septembrie 2016, 10:46)

    SoulSearcher [utilizator]

    animalele intotdeauna sunt imprevizibile, chiar daca il cresti de mic pui, si dormi in pat cu el

    iubesc cainii, dar nu as creste niciodata unul la bloc sau din rase agresive
      #showComment
  • +5 (7 voturi)    
    Pacat de caini (Joi, 15 septembrie 2016, 10:53)

    Nonverba [utilizator]

    Pe site-urile de vanzari sunt mii de anunturi de la persoane fizice care fac trafic cu animale de companie.
    Unii si-au facut o sursa de venit din cresterea si inmultirea cainilor de "rasa" in vederea vanzarii puilor. Din pacate la noi nu exista sau nu e activa o politie a animalelor, ca se vede din poze in ce conditii mizere se desfasoara "afacerea".
    Altii cumpara. Persoane care nu au ele insele educatie cumpara caini din rase sensibile, care necesita un dresaj pe care nu i-l poate face orice cocalar care vrea sa se dea mare cu cainele lui dur. Si asa vedem victime colaterale sau stapani pusi la respect de cainele care are un caracter mai puternic decat al lor.
      #showComment
  • -3 (15 voturi)    
    Ce cred... (Joi, 15 septembrie 2016, 11:03)

    dekar [utilizator]

    ...este ca omul isi batea (violenta) cainele.In Brasov a fost in urma cu niste ani un caz similar dar cu un pitbull batut de stapan.Nu cred in agresivitatea animalelor crescute de mici cu dragoste de catre stapani.Am un labrador (de vreo 35-40 de kg.care cu un clampanit doar,cred ca ar rupe o mana) teribil de atasat,devotat si iubitor.Cu mine si cu lumea cu care intra in contact.
      #showComment#showComment
  • 0 (6 voturi)    
    selectie naturala (Joi, 15 septembrie 2016, 11:09)

    fugarul ghita [utilizator]

    parerea mea
      #showComment#showComment
  • -8 (16 voturi)    
    nu e vina cainelui (Joi, 15 septembrie 2016, 11:36)

    Encelade [utilizator]

    Niciun caine domestic nu ataca aiurea, indiferent de rasa. Cine stie ce betiv necioplit si abuziv era stapanul. I s-o fi luat si cainelui de el si l-a invatat minte. Pacat de viata animalului. De-un doljan din Facai n-are cum sa-mi para rau.
      #showComment
  • +7 (11 voturi)    
    Unii caini ar trebui detinuti cu "permis" (Joi, 15 septembrie 2016, 11:48)

    jackalphonse [utilizator]

    Asa cum ai permisul de arma.
    Cu dovada de dresaj.
      #showComment
  • +1 (7 voturi)    
    anomalie a rasei (Joi, 15 septembrie 2016, 12:00)

    Toni_Romania [utilizator]

    Cainii rottweiler tineri fac o forma de hipertensiune intra-craniana in primii 3 ani, au dureri, sunt f. nervosi, si trebuie operati (un fel de punctie) - daca nu, omoara tot
      #showComment#showComment
  • +2 (2 voturi)    
    Stire (Vineri, 16 septembrie 2016, 2:32)

    KostasP [utilizator]

    Proprietarul fusese avertizat in prealabil de rottweiler sa nu mai voteze psd.
      #showComment