Un barbat din Dolj a fost omorat de propriul caine, din rasa rottweiler

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 15 septembrie 2016, 10:26 Actualitate | Esenţial

Un barbat in varsta de 58 de ani a fost omorat, miercuri seara, de propriul caine, din rasa rottweiler, victima fiind muscata de gat in curtea casei din localitatea doljeana Facai, unde locuia cu chirie de mai multi ani, anunta Agerpres. Barbatul, din comuna Giurgita, judetul Dolj, a fost gasit decedat de politistii ajunsi la fata locului in urma unei sesizari facute prin 112 de o vecina.

Potrivit Inspectoratului Judetean de Politie Dolj, in curtea imobilului se afla si cainele agresiv, care nu permitea accesul altor persoane, iar pentru patrunderea echipelor de interventie a fost solicitata interventia unui vanator autorizat, care a executat trei focuri de arma folosind munitie cu alice pentru uciderea patrupedului.

Cainele care si-a ucis stapanul fusese crescut si ingrijit de mic de catre acesta.

Cadavrul barbatului a fost transportat la morga Spitalului nr.2 din Craiova in vederea efectuarii necropsiei, politistii continuand cercetarile in acest caz.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
9722 vizualizari
  • +20 (28 voturi)    
    Care e lozinca? (Joi, 15 septembrie 2016, 10:33)

    mitg [utilizator]

    "Cainii sunt animale iubitoare si nu musca decat provocati"

    Se vede si in acest caz; bine ca nu era un om nevinovat pe care sa-l fi atacat cainele intr-un moment de turbare chiar pe strada.
    • -2 (8 voturi)    
      Logica (Joi, 15 septembrie 2016, 12:25)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Oamenii sunt fiinte inteligente si pline de compasiune, cu toate astea au aparut cativa ca Stalin si Hitler.
    • +7 (13 voturi)    
      probabil i-a fost frica (Joi, 15 septembrie 2016, 13:10)

      Mihaitza_P [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      altfel nu ataca.

      Asta e lozinca ce o tot aud de la iubitoriii de animale sau stapani, cand cineva e muscat de un caine.

      Rasele astea ar trebui interzise prin lege. La fel cum nu e permis sa ai tigru in curte, sa nu poti avea nici rotweiler.
      • -1 (1 vot)    
        fals... (Vineri, 16 septembrie 2016, 10:29)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mihaitza_P

        cainii ataca din diferse motive...
        frica este cel mai probabil, dar mai este dominatia, mai este antrenamentul (cainele poate fi antrenat sa faca asta) si probabil si altele cateva.

        dar hai sa nu facem un razboi din asta... dum dealtfel fvad ca deja este...
        este un caz trist din care trebuie sa invatam , dar nu trebuie sa incepem iar campanii impotriva cainilor!
    • -1 (1 vot)    
      bai omule... (Vineri, 16 septembrie 2016, 10:27)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      toate animalele omoara...
      oamenii sunt chiar in varf!

      categoric ca au fost, sunt si o sa fie accidente!
      asta nu inseamna ca nu ar trebui sa avem caini sau alte animale!

      Daca s-ar scrie articole pentru orice crima pe care o face un om fata de alt om nu am mai avea timp sa facem altceva in ziua respectiva, dupa ce citim toate articolele!
  • +21 (33 voturi)    
    Rasism.... (Joi, 15 septembrie 2016, 10:35)

    OvidiuStoica [anonim]

    De ce ati informat despre rasa cainelui ? Nu stiti ca rasele sunt egale (sau chiar nici nu exista).
  • +18 (32 voturi)    
    Luati cu paine ... !!! (Joi, 15 septembrie 2016, 10:38)

    Carcalete [utilizator]

    ...

    Proprietarii de specii agresive gen (Ciobanestii Caucazieni, Pitbull, Malamut de Alaska, Dobermanii, Cane Corso, Mastifful Tibetan, etc) sa faca dovada efectuarii unui dresaj profesionist. Altfel ... manusi din el !!!

    Hai cu minusurile acum ...
    • +5 (9 voturi)    
      mai mult (Joi, 15 septembrie 2016, 10:53)

      andrei_2013 [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

      Trebuie interzisa orice rasa agresiva. Nu ai de unde alege ? Char iti trebuie o bestie in curte ?
    • +8 (10 voturi)    
      nu mai bine... (Joi, 15 septembrie 2016, 11:31)

      rakkone [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

      ...ar fi interzise direct aceste rase de caini, ca de ex in Danemarca, sau UK (in uk sunt totusi permise unele, de unde si multi copii ucisi)? Nu exista motiv logic pentru care un civil sau oricine altcineva ar putea avea nevoie de un caine dintr-o rasa creata pentru a fi cat mai eficienta la ucis, nu e mai iubitor ca cei din specii pasnice, nu mananca mai putin, nu te apara mai bine ca nu traim in jungla. Riscul pentru ceilalti in primul rand, si pentru proprietar in al doilea rand, depaseste cu mult orice beneficii aduse.

      http://www.dogsbite.org/dog-bite-statistics-fatalities-2015.php

      Evident or sa sara imbecilii cu exemple personale din ciclul "am avut pitbulli mereu, sunt blanzi, ca iepurii, ca pisicile, ca soarecii, totul e de la crescator etc". Asta pentru ca orice schilod, orice diform, orice urat, orice coclete care care nu se poate identifica si afirma prin altceva are impresia ca devine un fel de zeu in ochii celorlalti daca ceilalti au impresia ca el poate stapani un caine foarte agresiv. Asta pana cand pitbulul sau agresivul, in general mascul, ajunge la varsta de 1.5 - 2 ani, cand nu mai poate fi stapanit si rupe tot pentru a-si afirma teritorialitatea si faptul ca e alfa. De-aia kennelurile din US sunt pline de pitbuli tineri in zona de 1.5 - 2 ani, pentru ca devin de necontrolat. De-aia mor zeci de oameni anual in US ucisi de asemenea rase, pentru ca legea permite detinerea lor.
      Cititi pe www.dogsbite.org si va cruciti cati oameni sunt ucisi anual de caini agresivi in US datorita lipsei de control asupra detinerii unor asemenea rase.
    • -2 (2 voturi)    
      Malamutul n-are nici o treaba cu oamenii (Joi, 15 septembrie 2016, 20:06)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

      E chiar bizar cum e neinteresat de oameni. In schimb face praf orice animal mai mic decat el, pisicile, pasarile, veveritele. Rotweilerul in schimb e urgie. Am un coleg caruia i-a sfasiat mana propriul lui caine, probabil neintentionat, dar instinctul este extrem de puternic.
    • +3 (3 voturi)    
      Va pricepeti, nu gluma... (Vineri, 16 septembrie 2016, 1:27)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

      Malamutul este caine de sanie. Un caine mare, puternic si incapatanat, dar care nu se compara ca agresivitate cu celelalte rase pe care le mentionati.
      In treacat fie spus, nici macar rottweilerii nu sunt o rasa cu adevarat agresiva, ci mai degraba una linistita si chiar placida, in ciuda aspectului.
      Altfel, toata retorica asta din comentarii e de doi bani, reactii emotionale si-atat.
      Ce nu intelegeti nici dvs., nici altii, este ca si cainii sunt individualitati, nu clone. Faptul ca, in general, rottweilerii sunt caini potoliti nu inseamna ca nu exista si exceptii dramatic diferite - cum poate ca a fost (sau nu) cazul acestui caine ucigas.
      Apropos, va mai amintiti cate cazuri de caini vagabonzi care au omorat oameni au existat doar in Bucuresti in trecutul recent? Aia ce rasa erau?
      La fel de bine puteti milita pentru interzicerea masinilor cu motoare de peste 50 CP, pe motiv ca alea mai mari merg mai repede si creste riscul de accidente grave.
    • 0 (0 voturi)    
      deci... (Vineri, 16 septembrie 2016, 10:32)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

      la ora actuala ... trebuie sa declari anumite rase de caini la politie (cele enumerate de tine) + obligat botnita si tot tacamul.

      termenul de rasa agresiva este putin cam tampit, de fapt este rasa mai dominanta, de unde rezulta problemele de agresivitate.
      intr-adevar pentru astfel de rase trebuie sa stii ce faci! Am prieteni cu rottweileri si sunt niste mielusei blanzi... totul depinde de CUM este dresat si socializat
      Problema e ca multi oameni habar nu au sa aiba grija de astfel de caini, si chiar ii iau pentru ca sunt considerate rase agresive! Asta inseamna ca vor caini agresivi si se vor comporta cu ei ca atare!

      Consider ca toti posesorii de caini ar trebui sa aiba parte de niste cursuri ... la fel dealtfel cu orice animal si cu mame/tati... Tu trebuie sa ai grija de alta fiinta, dar habar nu ai ce faci!
  • +16 (26 voturi)    
    mda (Joi, 15 septembrie 2016, 10:46)

    SoulSearcher [utilizator]

    animalele intotdeauna sunt imprevizibile, chiar daca il cresti de mic pui, si dormi in pat cu el

    iubesc cainii, dar nu as creste niciodata unul la bloc sau din rase agresive
    • -2 (2 voturi)    
      mda... (Vineri, 16 septembrie 2016, 10:36)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      sti ce rasa e mai imprevizibila decat cainii?!
      aia care au stramos comun cu maimutele!

      cainii de fapt sunt mai previzibili decat oamenii! problema e ca oamenii nu stiu/vor sa ii inteleaga!

      sunt multi caini (si animale de companie in general) care ajuta foarte mult oamenii.... dar noi nu dam decat cazurile exceptionale... ori un caine ok nu mai e de mult un caz exceptional... si din cauza asta toti au impresia ca e foarte comun asa ceva!
      cazurile de atac ale cainilor sunt EXTREM de rare (statistic vorbind sunt mult mai mari sanse sa te omoare un om). numai ca sunt si extrem de mediatizate, mai ales in romania...

      trebuie sa invatam ceva din asta, si trebuie ca oamenii care habar nu au sa aiba grija de o fiinta sa nu aiba dreptul sa faca asta, dar de aici pana la fobia fata de caini e cale lunga!
  • +5 (7 voturi)    
    Pacat de caini (Joi, 15 septembrie 2016, 10:53)

    Nonverba [utilizator]

    Pe site-urile de vanzari sunt mii de anunturi de la persoane fizice care fac trafic cu animale de companie.
    Unii si-au facut o sursa de venit din cresterea si inmultirea cainilor de "rasa" in vederea vanzarii puilor. Din pacate la noi nu exista sau nu e activa o politie a animalelor, ca se vede din poze in ce conditii mizere se desfasoara "afacerea".
    Altii cumpara. Persoane care nu au ele insele educatie cumpara caini din rase sensibile, care necesita un dresaj pe care nu i-l poate face orice cocalar care vrea sa se dea mare cu cainele lui dur. Si asa vedem victime colaterale sau stapani pusi la respect de cainele care are un caracter mai puternic decat al lor.
    • 0 (0 voturi)    
      completare... (Vineri, 16 septembrie 2016, 10:37)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Nonverba

      majoritatea siturilo de vanzari de caini nu vand caini de rasa pura... vand un fel de metis care aduce cu rasa respectiva... crescut si educat in conditii.... sa zicem precare
  • -3 (15 voturi)    
    Ce cred... (Joi, 15 septembrie 2016, 11:03)

    dekar [utilizator]

    ...este ca omul isi batea (violenta) cainele.In Brasov a fost in urma cu niste ani un caz similar dar cu un pitbull batut de stapan.Nu cred in agresivitatea animalelor crescute de mici cu dragoste de catre stapani.Am un labrador (de vreo 35-40 de kg.care cu un clampanit doar,cred ca ar rupe o mana) teribil de atasat,devotat si iubitor.Cu mine si cu lumea cu care intra in contact.
    • +1 (1 vot)    
      Experienta dvs. personala... (Vineri, 16 septembrie 2016, 1:35)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui dekar

      ... nu e relevanta dpdv statistic, la fel cum relevant nu e nici cazul prezentat in articol. Nu poti generaliza pe baza a 1-2-3-10 exemple.
      La fel cum nu sunt doi oameni la fel, nu sunt nici doi caini la fel.
      Comportamentul cainelui depinde de foarte multi factori - altfel, cei obisnuiti, la care va puteti astepta. Genetica, educatia (dresajul), si poate cel mai mult, mediul social in care traieste. Nu degeaba se spune ca un caine e oglinda stapanului.
      Din acest punct de vedere va dau dreptate; sunt idioti care-si bat sau infometeaza animalul "ca sa fie rau" - si, de cele mai multe ori, exact asta se si intampla.
    • 0 (0 voturi)    
      Va (Duminică, 18 septembrie 2016, 11:59)

      Rdu [utilizator] i-a raspuns lui dekar

      sugerez un pui de crocodil...
  • 0 (6 voturi)    
    selectie naturala (Joi, 15 septembrie 2016, 11:09)

    robotel corporatel [utilizator]

    parerea mea
    • -5 (9 voturi)    
      Nu functioenaza (Joi, 15 septembrie 2016, 12:27)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

      Faptul ca tu inca respiri este dovada clara ca selectia naturala nu functioneaza.
    • -1 (1 vot)    
      si totusi... (Vineri, 16 septembrie 2016, 10:38)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

      sa te bucuri ca a murit un om care nu pare ca a gresit cu ceva.... e de psihiatru baiete...
      • 0 (0 voturi)    
        cine se bucura? (Luni, 19 septembrie 2016, 1:55)

        robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        eu am constat ca cel mai puternic a invins, nu ma bucura, nu ma intristeaza, natura si-a urmat cursul, iar asta inseamna selectie naturala.
  • -8 (16 voturi)    
    nu e vina cainelui (Joi, 15 septembrie 2016, 11:36)

    Encelade [utilizator]

    Niciun caine domestic nu ataca aiurea, indiferent de rasa. Cine stie ce betiv necioplit si abuziv era stapanul. I s-o fi luat si cainelui de el si l-a invatat minte. Pacat de viata animalului. De-un doljan din Facai n-are cum sa-mi para rau.
    • +8 (14 voturi)    
      teorie idioata (Joi, 15 septembrie 2016, 12:28)

      rakkone [utilizator] i-a raspuns lui Encelade

      Ba da, anumite rase de caini ataca aiurea, mult mai mult ca altele.

      http://www.dogsbite.org/dog-bite-statistics-fatalities-2015.php

      Banuiesc ca tonele alea de copii si batranei ucisi doar in 2015 erau toti betivi si abuzivi, nu? Sau faptul ca 82% din persoanele ucise de caini in US anul trecut au fost ucise de pitbulli si nu pe pechinezi sau sorecari sau dalmatieni este doar o coincidenta, desi pitbullii reprezinta doar 5-10% din numarul total de caini domestici.
      • -6 (14 voturi)    
        tampenii (Joi, 15 septembrie 2016, 13:21)

        Encelade [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

        E vorba de caini abuzati sau crescuti cu picioarele de iresponsabili ca nea' caica din Facai. Numai un caine traumatizat din diverse cauze (abuzuri de diverse feluri, neglijenta extrema din partea stapanilor) o sa sara aiurea la oameni, fie pentru ca se simte in pericol in prezenta lor (din experientele anterioare), fie ca sa se razbune.

        Pitbullul poate sa fie un caine extrem de docil si afectuos. Sa blamezi toata rasa te face la fel de idiot ca iresponsabilii care prin nepriceperea lor isi transforma cainii in niste fiare agresive.
        • +5 (9 voturi)    
          renume (Joi, 15 septembrie 2016, 13:37)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Encelade

          Ba nu, rottweiler e notoriu ca din senin isi ataca stapanul.
          • -4 (8 voturi)    
            renume printre iresponsabili (Joi, 15 septembrie 2016, 14:06)

            Encelade [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

            Cainii de tipul asta nu sunt pentru oricine. Crescut cum trebuie, rottweilerul e un mielusel.

            Putea sa fie orice caine chinuit acolo, cetateanul a avut ghinionul sa ingrijeasca necorespunzator un exemplar care stie sa se apere.
            • +9 (15 voturi)    
              clar (Joi, 15 septembrie 2016, 14:51)

              rakkone [utilizator] i-a raspuns lui Encelade

              Vezi mai sus ce am spus legat de teoriile " e ca un miel, e ca un iepure" etc. Ce nu inteleg, daca va trebuie ceva CA un miel, CA un iepure, CA o pisica etc, de ce nu va luati miel, iepure, pisica? De ce trebuie sa existe riscul ca potaia voastra sa ii atace pe altii?
              Banuiesc ca e prea complicat sa citesti linkurile date cu zeci de copii ucisi de cainii vecinilor ca sa vezi de cat de aleatorii sunt aceste atacuri si cum unii complet nevinovati pot pica victime. Problema e ca daca un pechinez sau un sorecar sunt abuzati, te musca nitel de glezna pe tine sau pe vecin, nu il fac de nervi franjuri pe primul iesit in cale cand sunt scapati de sub control. De-aia trebuie interzisi, indiferent de parerile diversilor legate de capacitatea lor de a controla asemenea caini, pentru ca un asemenea caine infuriat e foarte greu de oprit inclusiv de un grup de oameni. Si pentru ca nu exista niciun motiv sa fie detinut de un civil, la fel cum nu detinem bazooka, tancuri, mine antipersonal etc. Stii ce blanda e o mina antipersonal daca nu o calci pe bataturi? E ca un mielusel, pe bune, sta cuminte pe raft, depinde de cel care o armeaza sa faca sau nu prapad.
              • +1 (5 voturi)    
                ti-am dat un plus (Joi, 15 septembrie 2016, 15:46)

                break_noon [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

                si ti-as da 100 daca as putea.
                • 0 (4 voturi)    
                  Dati-i mai bine 1000 de plusuri (Vineri, 16 septembrie 2016, 2:03)

                  Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui break_noon

                  Dupa care, cand va intepeneste mana de la atatea plusuri si luati o pauza de odihna, ganditi-va asa.
                  Oare in SUA, unde fiarele astea odioase omoara cate 20 de americani pe an - americanii insisi cati alti americani omoara (de exemplu cu arme de foc)???

                  Bine ca ati gasit inca un domeniu pe care statul atotputernic si atotstiutor nu-l reglementase inca, ce javra am sau nu voie sa tin in curte...
                  Cu killerii in serie si cu zecile de mii de mafioti si dementi inarmati de pe strazi e putin mai greu de rezolvat, asa ca hai macar sa facem ordine in custile cainilor...

                  In alta ordine de idei - v-a trecut macar o clipa prin minte sa numarati cate crime, si violuri, si atacuri armate, si jafuri a impiedicat prezenta in gospodariile oamenilor a unor astfel de caini mari si puternici???

                  Cu siguranta nu. E mult prea puternic reflexul etatist. Mai interzicem si noi astazi ceva, sefu'? O zi in care n-am mai ingradit macar un pic libertatea si drepturile oamenilor e o zi pierduta...
              • -1 (1 vot)    
                statistica.... (Vineri, 16 septembrie 2016, 10:52)

                liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

                inseamna multe...
                poate insemna faptul ca aceste rase sunt cumparate de stapani iresponsabili... de unde atacurile mari...

                si multe altele...
                da majoritatea rottweilerurilor sunt niste mielusei DACA au un stapan care stie sa-i socializeze, care stie sa se impuna ca sef etc....
                problema este in cea mai mare parte (eu zic undeva la 70-90% din statistica daca de tine) in acel "daca"
            • -1 (1 vot)    
              pentru cei ce au dat minus... (Vineri, 16 septembrie 2016, 10:50)

              liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Encelade

              eu propun sa eutanasiem toti oamenii...
              e recunoscut statistic ca cei mai mult oameni sunt omorati de alti oameni!

              terminati ba cu prostiile... daca nu intelegeti niste lucuri mai bine taceti!

              da sunt caini mai agresivi, dar nu e chiar cum ccredeti voi... stapanul conteaza minim 80-90% in cazul agresivitatii cainelui!

              voi aveti o ura pe caini in general si pe anumite rase si pur si simplu nu acceptati adevarul!

              sunt lucruri care trebuie imbunatatite si da... cainii f teritoriali NU sunt pentru oricine, dar de cele mai multe ori oamenii sunt de vina pentru cainii care o iau razna!

              hai sariti cu minusurile!
          • -1 (1 vot)    
            fals! (Vineri, 16 septembrie 2016, 10:47)

            liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

            povestile cu rottweileru si/sau dobermanul care-si ataca stapanii sunt baliverne!

            nu exista niciun caine care sa faca asta din cauze genetice! vorbesti prostii!

            da, rottweilerii, pitbulli etc sunt mai agresivi (de fapt mai teritoriali) decat ceilalti caini...
            asta cumulate cu muscatura puternica, cu stapanii care iau astfel de rase pt ca-s agresive (deci ii incurajeaza sa fie agresivi) dau la probleme...
            dar eu stiu rottweileri (de fapt cam toti care-i stiu) care-s niste mielusei.
            depinde f mult de stapan!
        • +2 (8 voturi)    
          Ce tot faci pe altii idioti? (Joi, 15 septembrie 2016, 14:51)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Encelade

          Sunt rase inventate de om special cu instabilitate psihica special CA SA UCIDA si ele ajung sa si atace/ucida in final si stapanii.
          • +1 (3 voturi)    
            Pe bune??? (Vineri, 16 septembrie 2016, 2:05)

            Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

            V-ati incumeta sa dati si niste exemple, eventual sustinute si de niscaiva literatura credibila?
            Macar un exemplu de rasa de caini dezvoltata special ca sa fie ticnita, agresiva si incontrolabila (o chestie complet ilogica, daca stai sa te gandesti, dar sa nu ne impiedicam de logica si ratiune)?
            • 0 (2 voturi)    
              mai usor e ce nu a creat omul (Vineri, 16 septembrie 2016, 10:08)

              mbembe [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

              si aceasta "rasa" este maidanezul care oarecum in mod pasiv tot de om este creat, la fel si pisicile!
              Ai matale ceva literatura cu descrierea evolutiei naturale a cainilor?

              p.s. stiti cumva din ce animal a aparut cainele si cum?
              • 0 (0 voturi)    
                stau si ma intreb... (Vineri, 16 septembrie 2016, 10:58)

                liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

                chiar are sost sa raspund la un argument atat de idiot?!
                maidanezul NU este o rasa, NU este creat de om, NU este creat sa ucida (nici de natura)...
                inafara de asta ai perfecta dreptate!

                PS: stii care e singura rasa de animal capabila sa inteleaga semnele oamenilor?! aham... cainele! ce vreau sa arat e ca lupii si cainii nu mai au aproape nimic in comun,,,
                PPS: gainile au evoluat din T-Rex... cate gaini mancatoare de oameni stii?!
          • 0 (0 voturi)    
            wow... (Vineri, 16 septembrie 2016, 10:56)

            liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

            rottweileru e herding dog... adica pentru turmele de animale...

            nu este labil psihic absolut deloc!

            https://en.wikipedia.org/wiki/Rottweiler

            daca nu stiti va rog nu mai comentati un lucru!
            ei sunt mai agresivi decat alti caini, este adevarat, dar ei NU sunt facuti sa ucida...

            si apropos ca agresivitate rasele de buzunar sunt mult mai rai... doar ca nu fac prea mult damage...
        • +6 (10 voturi)    
          Am uitat sa precizez (Joi, 15 septembrie 2016, 14:57)

          rakkone [utilizator] i-a raspuns lui Encelade

          Antropomorfizarea unui caine - e vina lui, nu e vina lui - dovedeste un IQ destul de mic, este evident ca nu e vina cainelui. A fi sau nu vinovat este un atribut specific oamenilor, ei au capacitatea de a alege intre bine si rau. Aia e rasa lui, asa a fost creat, sa atace din senin si sa continue atacul pana nu mai misca prada. La fel cum nu e vina leului ca mananca antilope, cum nu e vina antilopei ca mananca nu stiu ce flori rare sau graul africanilor etc.
          Dar pentru ca acel caine nu poate alege si e oarecum previzibil cum va reactiona, cam stim ce se intampla cand din varii motive ataca mortal (crescatori violenti, conditii proste, boli, constipatii etc), cel mai safe e sa interzicem rasele periculoase si cu grad mare al atacurilor fatale sau care te pot transforma intr-un infirm.
          • -2 (2 voturi)    
            mda... (Vineri, 16 septembrie 2016, 11:01)

            liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

            1 - sa jignesti un om in loc sa-i arati argumentat ca greseste..... sa-mi spui tu ce dovedeste.
            2 - ce parere ai despre un om care isi da parerea pe un forum dara HABAR u are ce vorbeste?! cauta istoria rottweilerului.... NU este facut sa ucida, ci sa pazeasca animale!
            3 - cel mai safe este sa educam oamenii, si sa nu permitem stapanilor iresponsabili sa detina caini! rottweilerul nu este un caine agresit, este un caine teritorial! daca stii sa te comporti cu el, daca-l socializezi, nu o sa fie agresiv... daca nu....
        • -1 (1 vot)    
          daca tu ai un caine (Vineri, 16 septembrie 2016, 10:00)

          mbembe [utilizator] i-a raspuns lui Encelade

          atunci inteleg ca tu esti cel dresat de caine si nu invers!
      • +1 (3 voturi)    
        Dvs. chiar nu intelegeti??? (Vineri, 16 septembrie 2016, 1:51)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

        Conform teoriei dvs., doar agresivitatea conteaza, nu? Lipsa ei e singura chestie care impiedica pechinezii sa fie niste asasini fiorosi...
        BINEINTELES ca doar niste caini mari si puternici omoara oameni... pentru ca doar acestia pot, ii ajuta fizicul.
        Altfel, sa stiti ca pechinezii sunt o rasa agresiva, teritoriala si extrem de curajoasa; daca ar fi de 10 ori mai mari, i-ati pune si pe ei la index.
        Am citit linkul pe care l-ati postat de 3-4 ori pana aici. Nu inseamna mare lucru daca nu e corelat si cu populatiile relative ale acelor rase.
        Presupunand, prin reducere la absurd, ca toata pupolatia canina a US ar fi formata din 6 rase - pechinezi, Chihuahua, teckeli, terrieri pitici, bichoni si pitbulli, - puteti fi absolut sigur ca pitbullii ar comite peste 99% din uciderile despre care vorbim.

        Altfel, sunt discutii practic inutile.
        Cu animalele mari exista intotdeauna riscuri. Cu orice animal mare.
        N-am timp de statistici stupide, dar sunt convins ca si porcii mai omoara cativa americani pe an, la fel si vitele, si caii samd. Nu mai vorbesc de salbaticiuni. Haideti sa starpim orice animal mai mare de 5 kile, sa taiem toate padurile, sa betonam totul, sa dam tarii cat mai mutle malluri si parcari, si la sfarsit sa ne frecam palmele bucurosi ca am minimizat riscul ca vreun om sa fie omorat de un animal. Welcome to the brave new world.
        • +1 (3 voturi)    
          Inteleg (Vineri, 16 septembrie 2016, 8:44)

          gamma [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

          Eu inteleg cam cum ganditi dv , dar oare dv intelegeti ca riscurile atasate detinerii de caini mari se indreapta in general catre alte persoane decat proprietarul ? Aici e problema , din punctul meu de vedere puteti creste si crocodili atat timp cat numai dv stati in bazin cu ei .
          • -1 (1 vot)    
            si totusi... (Vineri, 16 septembrie 2016, 11:05)

            liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui gamma

            hitler, stalin, criminalii in serie etc... au fost oameni, nu caini!

            nu trebuie exterminata nici o rasa, trebuie gasite solutii care sa minimizeze atacurile...
            si in majoritatea cazurilor solutia e educatia!
        • 0 (2 voturi)    
          daca, daca si cu poate... (Vineri, 16 septembrie 2016, 10:15)

          mbembe [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

          daca un tantar era cat o vaca... sau daca o vaca era cat un tantar- cum o mai aveam lapte?

          Omul a scris o chestie concreta despre catei, nu aberatii! Daca te musca un catel care e mai mic decat o pisica- nu mori, daca te musca un animal de 40 kile ce-ti sare la gat- cu siguranta mori!

          Observi diferenta dintre un chihuahua si un rottweiler?
          • -1 (1 vot)    
            tu stii?! (Vineri, 16 septembrie 2016, 11:04)

            liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

            care e cel mai agresiv animal?!
            hai sa-l exterminam!

            trebuie gasite solutii sa minimizezi atacurile, nu sa extermini orice rasa care omoara!
            eu zic sa distrugem toate alunele... ca mor multi oameni de la alergia la alune!
      • 0 (0 voturi)    
        nu ataca aiurea... (Vineri, 16 septembrie 2016, 10:44)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

        ei au o logica foarte clara pentru care ataca!
        numai ca acea logica nu este acceptata din punctul nostru de vedere!

        da copii si batranii sunt atacati din 2 motive principale...
        1 - sunt slabi (cainii sunt animale oportuniste, cum dealtfel sunt si oamenii... ca doar miss X nu se casatoreste cu unu de 90 de ani pt ochii lui albastrii)
        2 - (mai ales in cazul copiilor) nu stiu sa se comporte cu animalele si fac lucruri pe care cainii le interpreteaza ca provocari agresiuni etc....

        Ceea ce trebuie sa faca oamenii este sa aiba o anumita educatie cu privire la caini (mai ales copii) si sa stie ce pot si ce nu pot face!

        PE langa asta trebuie avuta mare grija la stapani si crescatori... in marea majoritate a cazulilor problemele sunt din cauza traumelor de crestere (crescatori iresponsabili bazati pe profit) SI a stapanilor care nu stiu sa se comporte cu rasa respectiva, nu il socializeaza (lucru f important) de mic, chiar il incurajeaza sa fie agresiv etc...
  • +7 (11 voturi)    
    Unii caini ar trebui detinuti cu "permis" (Joi, 15 septembrie 2016, 11:48)

    jackalphonse [utilizator]

    Asa cum ai permisul de arma.
    Cu dovada de dresaj.
    • 0 (0 voturi)    
      eu sunt de parere... (Vineri, 16 septembrie 2016, 11:07)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      ca orice animal trebuie detinut cu permis ... ma rog dovada unui curs trecut ceva de genu.... in functie de animal...
      pe langa asta si cei care vor sa faca chestii pe 2 picioare oracaitoare ar trebui sa detina un astfel de permis !

      cele mai multe probleme sunt din cauze ignorantei, nestiintei si prostiei... asta ar elimina in mare parte aceste "calitati"
  • +1 (7 voturi)    
    anomalie a rasei (Joi, 15 septembrie 2016, 12:00)

    Toni_Romania [utilizator]

    Cainii rottweiler tineri fac o forma de hipertensiune intra-craniana in primii 3 ani, au dureri, sunt f. nervosi, si trebuie operati (un fel de punctie) - daca nu, omoara tot
    • 0 (2 voturi)    
      Din pacate nu chiar tot (Joi, 15 septembrie 2016, 16:20)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      E vizibil cati postaci inepti si cati indivizi decerebrati au mai ramas cu tot "efortul" rottweiler-ilor
    • -1 (1 vot)    
      foarte frumoasa teoria ta.... (Vineri, 16 septembrie 2016, 11:08)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      e o singura problema E FALSA !!!
      nu e nicio anomalie... sunt niste teorii cretine lansate pe internet fara nici o dovada!
      este un caine ca oricare altul!
  • +2 (2 voturi)    
    Stire (Vineri, 16 septembrie 2016, 2:32)

    KostasP [utilizator]

    Proprietarul fusese avertizat in prealabil de rottweiler sa nu mai voteze psd.
    • 0 (0 voturi)    
      +1 (Vineri, 16 septembrie 2016, 10:18)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      pacat ca nu se poate pune +100