Giovani Becali va fi eliberat conditionat. Fostul impresar a ispasit doar doi ani si jumatate din pedeapsa de 6 ani si 4 luni de inchisoare

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 14 septembrie 2016, 15:26 Actualitate | Esenţial

Ioan Becali (imagine arhiva)
Foto: AGERPRES
Omul de afaceri Ioan (Giovani) Becali va fi pus in libertate dupa ce Tribunalul Ilfov i-a admis contestatia la decizia initiala, prin care i se respinsese cererea de eliberare conditionata, transmite Mediafax.

Tribunalul Ilfov a dispus eliberarea conditionata in cazul omului de afaceri Ioan Becali, acesta urmand sa fie pus in libertate in cursul zilei de miercuri. Initial, Judecatoria Sectorului 4 i-a respins cererea de eliberare, acesta contestand-o la Tribunalul Ilfov.  

"Am sub sechestru un bloc, voi analiza cat le revine sotiei si copiilor. Problema mea nu e ca ma eliberati sau nu. Problema mea e de sanatate. Nu vreau sa mor in penitenciar. Vreau sa mor in bratele familiei. Am scris trei carti intr-un an, nu in cinci zile ca altii. Sunt carti scrise din viata mea. Am mare incredere in judecatori. M-am comportat bine. Comisia cred ca a observat comportamentul meu", declara Ioan Becali in iulie, la Judecatoria Sectorului 4.  

Ioan Becali a fost condamnat in martie 2014 la sase ani si patru luni de inchisoare in dosarul Transferurilor, alaturi Gheorghe Copos, Ioan Becali, Victor Becali, Mihai Stoica, Jean Padureanu, Gheorghe Popescu, Gheorghe Netoiu si Cristian Borcea, in legatura cu efectuarea de tranzactii ilegale la transferurile unor fotbalisti catre cluburi din strainatate, ceea ce a produs un prejudiciu total de aproape 1,5 milioane de dolari in dauna statului si de peste 10 milioane de dolari in dauna a patru cluburi de fotbal.


Citeste mai multe despre   









6568 vizualizari
  • +40 (46 voturi)    
    mai putin de jumate.... (Miercuri, 14 septembrie 2016, 15:28)

    liviu_ [utilizator]

    deci pe bune...
    ma ofer sa fac si eu 3 ani de parnaie pentru cateva milioane de euro
    • +17 (19 voturi)    
      cred ca asa a gandit si judecatorul (Miercuri, 14 septembrie 2016, 15:47)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      dupa ce a vazut spasitul asta...
      https://www.youtube.com/watch?v=XmVenyGF3y4
      • +8 (10 voturi)    
        aoleo... (Miercuri, 14 septembrie 2016, 17:27)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui rov

        dupa filmu asta, IQu meu a scazut cu 20 de puncte
      • +13 (15 voturi)    
        gasca (Miercuri, 14 septembrie 2016, 17:28)

        m1ha1 [utilizator] i-a raspuns lui rov

        ~Nu vreau sa mor in penitenciar. Vreau sa mor in bratele familiei.~ A facut bani sa traiasca bine 3 generatii. Se ia de mana cu Constantinescu care era bolnav de cancer si manca mici in SUA.
        • +10 (10 voturi)    
          pe bune, (Miercuri, 14 septembrie 2016, 18:49)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui m1ha1

          n-am auzit de niciunul din smenarii astia, indiferent ca-s politicieni s-au mai stiu eu ce imbuibati dupa revolutie, ca la iesirea din penitenciar, dupa cel mult 1/3 din pedeapsa, sa se fi intors la altceva decat la 1-2 vile, 2-3 mertane sau mai stiu eu ce suv-uri. unu nu-l vezi spasit mergand pe jos spre o garsioniera confort III din Ferentari.
    • +28 (28 voturi)    
      Nici chiar asa (Miercuri, 14 septembrie 2016, 15:47)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Trebuie sa te accepte si "ei" in grupul lor mafiot. Altminteri pentru ce a facut Giovani, iei vreo 10 ani pe putin.
    • +15 (15 voturi)    
      Pai nu stii reteta? (Miercuri, 14 septembrie 2016, 15:50)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      In ziua de azi bisnitarii de 'succes' se baga in politica sau servicii.

      Vezi unde ai relatii sau marca banu' ca se poate, si astept articolul despre tine pe Hotnews (Liviu zici?).

      Poate ne povestesti si cat mai e mercurialul pentru un post de deputat la PSD, PNL, PMP, ALDE, etc sau la vreo directie SRI, SIE.
    • +15 (15 voturi)    
      Da, dar ai grija sa furi cat trebuie (Miercuri, 14 septembrie 2016, 16:02)

      serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Ca invatati cu mita de la astia, nici judecatorii nu se mai apleaca sa ridice de jos mai putin de 100k euro aia care iti cad din buzunar.
  • +41 (41 voturi)    
    sa fii analfabet si sa scrii 3 carti (Miercuri, 14 septembrie 2016, 15:37)

    tropotaru [utilizator]

    asta inseamna sa fii mafiot
  • +29 (29 voturi)    
    cu asemenea judecători... (Miercuri, 14 septembrie 2016, 15:38)

    IancuJianu [utilizator]

    ...să tot furi în țara asta... auzi, furăciuni de milioane și primește și reducere de pedeapsă, că e băiat isteț la manglă...
    • +16 (16 voturi)    
      apropos... (Miercuri, 14 septembrie 2016, 17:28)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      prejudiciul s-a recuperat?!
      just asking...
      ca astia micsoreaza pedeapsa chiar daca statul a ramas cu tzeapa... ... cum ai zis si tu... sa tot furi in tara asta
  • +35 (35 voturi)    
    prejudicul a fost recuperat? (Miercuri, 14 septembrie 2016, 15:44)

    un.robot [utilizator]

    Liberarile conditionate ar trebuie sa fie conditionate SI DE recuperarea completa a pagubelor.
    • +21 (21 voturi)    
      incă nu... (Miercuri, 14 septembrie 2016, 15:48)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui un.robot

      ...dar au inceput cu praful de pe tobă....
    • +13 (13 voturi)    
      Cinismul hotului (Miercuri, 14 septembrie 2016, 18:52)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui un.robot

      O spune chiar el :
      "Am sub sechestru un bloc, voi analiza cat le revine sotiei si copiilor..."
      În România, hotii fac calculele recuperarilor...
  • +10 (10 voturi)    
    Super !!! (Miercuri, 14 septembrie 2016, 16:14)

    cu5clase [utilizator]

    Asa imi place, oamenii de valoare sa fie lasati sa se combine la banii platiti de plugari.
    Pariu ca peste cateva saptamani va lua alt plugar pe capota si nu va intra la bulau.
  • +16 (16 voturi)    
    Idee de recuperare a prejudiciului (Miercuri, 14 septembrie 2016, 16:17)

    Al_de_sus_Et_III [utilizator]

    Ai scris carti? Perfect!
    Nu conteaza cate, cum, ce. Pedeapsa scade daca statul recupereaza 1,5Xprejudiciul din vanzarea acestor adevarate capodopere. Simplu.
  • +16 (16 voturi)    
    ma lasati cu "omul de afaceri"??? (Miercuri, 14 septembrie 2016, 17:25)

    zaboo [utilizator]

    e o insulta la adresa oricarui afacerist onest care se zbate sa ramana pe linia de plutire
    era mai potrivit "puscariasul" as zice eu
    • +7 (7 voturi)    
      Vorbeste (Miercuri, 14 septembrie 2016, 19:18)

      cu5clase [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      adecvat stimabile. Acus te ia pe capota :))))).
      • +1 (1 vot)    
        nu mi-e frica (Miercuri, 14 septembrie 2016, 23:20)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui cu5clase

        de gunoaie
  • +15 (15 voturi)    
    a scris 2 carti si i s-a redus pedeapsa (Miercuri, 14 septembrie 2016, 17:36)

    mihaitzateo [utilizator]

    Prima carte " Manualul badaranului total".
    A doua carte " Arta jignirii".
    Sa invete si cocalari tineri de la un cocalar batran, arta cocalarismului. Sa fie cocalari calumea.
  • +13 (13 voturi)    
    Sa fii condamnat la 6 ani si sa iesi dupa doar 2 (Miercuri, 14 septembrie 2016, 17:41)

    JustinCase [utilizator]

    Asta inseamna sa fii mafiot.
  • +11 (11 voturi)    
    ! (Miercuri, 14 septembrie 2016, 19:01)

    Kpriciu [utilizator]

    Romania, tara smecherilor, mafiotilor, non-valorilor, parnaiasilor scriitori, mass-mediei golanesti, a doctorilor agramati , a parlamentului vanzator de tara, a saraciei si mizeriei, bla, bla, bla...

    Prea trist, prea trist, prea trist....
  • +10 (10 voturi)    
    scoateti-i din viata noastra ..... (Miercuri, 14 septembrie 2016, 19:03)

    TRABI [utilizator]

    Nu-i mai popularizati , ca-s NIMENI pentru noi cei onesti . Mai mult , de cand trebuie sa stim ceva despre infractori si puscariasi , sau penalii politici ?. Ia sa mai terminam cu bataia de joc . Dati-i la la o parte . Sunt niste indivizi care-s la marginea unei societati normale si cu moral sanator .
    Rog si pe cei de la HotNews , poate incearcati sa nu-i mai aduceti in atentie , poate aveti si voi copii sau nepoti , care merita sa traiasca intr-o tara cu un climat moral sanatos . Va rog !
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Miercuri, 14 septembrie 2016, 19:03)

    Relativ_neutru [utilizator]

    Oare daca primeau majorarea de 18% il mai tineau? Sau, dimpotriva, il eliberau mai repede?
  • +7 (7 voturi)    
    am o intrebare... (Miercuri, 14 septembrie 2016, 21:13)

    astronaut [utilizator]

    adresata onor justitiei , PAGUBA , PREJUDICIUL a fost recuperat , sau nu ?, aici este cheia problemei , daca banii au fost recuperati atunci bravo justitiei, iar el sa fie sanatos ! , daca nu atunci avem o mare problema !!
    • +2 (2 voturi)    
      si o sa ramanem cu ea (Miercuri, 14 septembrie 2016, 23:21)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui astronaut

      ...:(
  • +1 (1 vot)    
    "Omul de afaceri Ioan (Giovani) Becali " (Joi, 15 septembrie 2016, 10:01)

    Razvan_M [utilizator]

    Toti ciorditorii se cheama in tara asta oameni de afaceri?

    Hotnews, de ce nu va faceti obiceiul sa dati linkuri catre sursa informatiei? Toata lumea care citeste articolul este curioasa cat din prejudiciul creat a fost recuperat de la infractor. Caci daca nu s-a recuperat prejudiciul, atunci scurtarea pedepsei este ilegala. Oare un individ care plimba plasele cu bani la alti judecatori ca sa nu intre la parnaie nu ar fi putut face acelasi lucru ca sa i se scurteze pedeapsa?
  • +1 (1 vot)    
    agariciul asta e mafiot? (Joi, 15 septembrie 2016, 11:37)

    asadar... [utilizator]

    italienii se simt jigniti. asta trebuia condamnat la 10 ani si eliberat conditionat dupa 15!