UPDATE Daniel Dragomir este persoana retinuta in dosarul Black Cube / Surse: Dragomir este fost ofiter SRI / "Tornado", numele de cod al operatiunii de denigrare a lui Kovesi

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 14 septembrie 2016, 11:38 Actualitate | Esenţial

Persoana retinuta de DIICOT in dosarul Black Cube este Daniel Dragomir, despre care procurorii spun ca a cerut israelienilor sa o denigreze pe sefa DNA din cauza ca a fost trimis in judecata

Porivit News.ro, cel retinut este fost un ofiter SRI, colonelul in rezerva Daniel Dragomir.

O persoana cu numele Daniel Dragomir, ce a activat in cadrul Serviciului Roman de Informatii a fost acuzata in ianuarie 2015 de trafic de influenta si spalare de bani.

Potrivit unui comunicat DNA din 26 ianuarie 2015, Daniel Dragomir a fost trimis in judecata deoarece ar fi primit de la un martor denuntator peste doua milioane de lei pentru a-si folosi influenta asupra unor persoane din Ministerul Finantelor, ANAF si Garda Financiara.

Dragomir a fost sef grupare sectoare informativ-operative in Directia Generala de Prevenire si Combatere Terorism din cadrul SRI.

Intr-un mesaj postat pe pagina sa de Facebook pe 11 mai 2016, la circa trei saptamani dupa izbucnirea scandalului Black Cube, Daniel Dragomir ii cerea sefei DNA “sa stea in banca ei”.  

“Sa astepte cuminte in banca domniei sale pana o sa i se puna bratarile pe care le merita cu prisosinta pe manutele ei mari”, scria Dragomir.

Comunicatul DIICOT de miercuri:

"La data de 13.09.2016 procurorii Directiei de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism - Structura Centrala au dispus retinerea pentru o perioada de 24 de ore a inculpatului DRAGOMIR DANIEL pentru savarsirea infractiunilor de constituire a unui grup infractional organizat, instigare la acces ilegal la un sistem informatic, instigare la transfer neautorizat de date informatice, instigare la operatiuni ilegale cu dispozitive si programe informatice, instigare la fals informatic, in forma continuata si instigare la violarea secretului corespondentei. 

In cauza, exista suspiciunea rezonabila ca pentru realizarea unui scop infractional precis, prin intermediul unei persoane, inculpatul Dragomir Daniel a intrat in legatura cu un suspect in cauza, reprezentant al companiei israeliene cu numele de marca "BlackCube", caruia i-a impartasit strategia sa si scopul urmarit, respectiv denigrarea unor persoane pe care le considera responsabile pentru trimiterea sa in judecata de catre Directia Nationala Anticoruptie. 

In primele luni ale anului 2016 , la datele de 01.02.2016 si 16.03.2016 inculpatul Dragomir Daniel a avut doua intalniri in Bucuresti cu suspectul D. Z., imprejurari in care cei doi au discutat atat de contextul si necesitatea operatiunii, scopul si presupusele persoane care stau in spatele operatiunii si care sunt interesate de reusita acesteia, cat si de natura si toate conditiile concrete ale operatiunilor investigative, informative si intruzive (incluzand aici inclusiv cautarea si obtinerea corespondentei electronice ale tintelor), negocierea si stabilirea bugetului, plata operatiunii si comisionul de succes, precum si modalitatea de diseminare in media internationala a eventualului rezultat, pentru asigurarea cat mai prompta a obiectivului stabilit. 

In perioada martie - aprilie 2016, la solicitarea directa a inculpatului Dragomir Daniel de demarare a operatiunii "Tornado", din dispozitia suspectilor D. Z. si A. Y. si sub coordonarea directa a suspectului G. F., inculpatul Geclowicz David, fiind in posesia unor suficiente date de stare civila si informatii despre anumite persoane anume vizate, a contactat telefonic in repetate randuri persoane apropiate sefei D.N.A., si in continuare, folosindu-se de mijloace frauduloase ("scenarii"), au reusit sa-i convinga pe acestia sa le furnizeze datele de contact ale conturilor de e-mail, date pe care inculpatul le-a pus la dispozitia coinculpatului Weiner Ron, pentru a se continua activitatea infractionala specifica. 

In continuarea demersului infractional, inculpatul Weiner Ron, introducand fara drept credentialele celor trei titulari legitimi, le-a accesat fara drept (fara autorizarea acestora), prin incalcarea masurilor de securitate (folosirea id-urilor si parolelor de autentificare obtinute si detinute ca urmare a falsului informatic), conturile de e-mail (spatiul alocat de furnizorul de servicii conturilor de utilizator ale clientilor). 

Datele au fost ulterior transferate in mijloacele de stocare puse la dispozitie de catre coordonatori, fiind pregatite pentru predarea catre inculpatul Yossi Barkshtein. 

Activitatea infractionala specifica a echipei Weiner Ron si Geclowicz David s-a realizat si consumat pe teritoriul Romaniei, acestia cazandu-se in perioada 29.03-02.04.2016, la un hotel de pe raza municipiului Bucuresti. 

Urmare operatiunilor din data de 02.04.2016, de prindere a inculpatilor Weiner Ron si Geclowicz David, inculpatul Yossi Barkshtein, intrat in tara in dimineata aceleasi zile, nu a mai reusit sa intre in posesia datelor confidentiale compromise si, afland despre depistarea facuta de autoritatile judiciare romane, in dupa-amiaza aceleasi zile a si parasit teritoriul Romaniei pe la punctul de trecere a frontierei Giurgiu catre Bulgaria, la scurt timp deplasandu-se cu avionul catre Marea Britanie, Londra. 

Astfel, inculpatul Dragomir Daniel impreuna cu suspectul D. Z. au initiat constituirea grupului infractional care sa realizeze activitatile delictuoase destinate sa conduca la atingerea obiectivului proiectului, inclusiv a unor activitati de natura intruziva, primul determinand demersurile infractionale, acceptand urmarile ilicite ale acestora si mai apoi sprijinindu-le si prin punerea la dispozitie a unor date privind persoanele de investigat. "












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
16666 vizualizari
  • +10 (16 voturi)    
    Ubicui (Miercuri, 14 septembrie 2016, 11:53)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    E impinzita tara de securisti. Peste tot...
    • 0 (10 voturi)    
      Slabi (Miercuri, 14 septembrie 2016, 13:22)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Dar slabi securiști. Serios, numai de atâta au fost în stare? Mari eminențe cenușii, serviciile secrete românești. Vai de capul lor.
      • -5 (13 voturi)    
        Tari (Miercuri, 14 septembrie 2016, 13:41)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

        Doar cu "scenarii", au reusit sa-i convinga pe cei din anturajul lui Kovesi sa le dea parolele e-mail.
  • +22 (24 voturi)    
    “Patria a priori”. ??! (Miercuri, 14 septembrie 2016, 12:11)

    Plagarus [utilizator]

    Colonelul în rezervă Daniel Dragomir, care fusese arestat impreuna cu soția sa, plutonier major (r) în SRI, Marinela Zoica Dragomir, la cererea DNA.in ian.2015.
    CV penal :
    - trafic de influenţă;
    - spălare a banilor;
    -folosire în orice mod, direct sau indirect, de informaţii ce nu sunt destinate publicităţii ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informaţii,în scopul obținerii pentru sine sau pentru altul de bani, bunuri, ori alte foloase necuvenite;
    - fals în înscrisuri sub semnătură privată în forma participaţiei improprii (2 infracţiuni);
    - uz de fals;
    Dragomir era acuzat că a primit de la Ghaziri -Avicola Crevedia 374.078 de euro în contul soacrei sale și 18.000 euro, reprezentând salariul lunar de 8.000 lei, primit de soția sa, în calitate de administrator al firmei Emar Investments Group.

    ”În perioada martie-septembrie 2013, Rami Ghaziri mi-a confirmat în prezența altor martori că a primit solicitări din partea fiului și soțului ministrului Rovana Plumb pentru a încheia o serie de contracte defavorabile. Astfel, pentru a beneficia de «protecția» PSD în primă instanță, membrii familiei i-au solicitat diferite sume de bani (de ordinul câtorva mii de euro) iar ulterior l-au determinat pe acesta să furnizeze produse din carne unei firme care aparținea/era controlată de familia Plumb. Menționez că valoarea produselor era de aproximativ câteva zeci de mii de euro. Urmare a livrării produselor, marfa nu a mai fost achitată”, scria Daniel Dragomir în declaraţia dată la DNA.
    De asemenea, Dragomir i-a denunțat la DNA pe fostul premier Năstase și pe fiul acestuia, Andrei, despre care a spus că ar fi făcut afaceri oneroase cu afaceristul Ghaziri
    Grupare Sectoare informativ-Operative este simbolul operativ al operațiunilor cheie din SRI. Adică se ocupă de informativ, dar și de partea operativă. Este secțiunea cheie a Serviciului Român de Informații (SRI).
    • +18 (18 voturi)    
      Israelienii de la Black Cube, mercenari (Miercuri, 14 septembrie 2016, 12:53)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      In clar, avem un fost ofiter SRI care incerca sa se "razbune" pe sefa DNA pentru un dosar penal facut familiei sale.

      Care familie pare implicata in mafia arabo-PSD care a contaminat in anii'90 sectoare din economia romaneasca (cazuri celebre de "oameni de afaceri" arabi arestati pentru evaziune fiscala, frauda la TVA, diverse alte infractiuni economice).

      Acel Ghaziri, sponsor PSD, are inca un dosar penal proaspat, de anul asta, impreuna cu cetateni libanezi, sirieni si romani pentru ca au pagubit Romania cu peste 25 de milioane euro ! Unii arabi de pe lista inculpatilor au multipla cetatenie (franceza si britanica).

      Faceau livrari catre firme fantoma din Ungaria, Bulgaria si Cipru.

      Romania a primit in perioada comunista zeci de mii de tineri arabi veniti la studii universitare, insa dupa Revolutia din 1989 au aparut si "oamenii de afaceri" veniti din Orientul Mijlociu, in majoritate de o calitate foarte dubioasa si pusi mai degraba pe furat si fraudat banii publici decat pe investitii si munca.

      Oricum, e scenariul ideal pentru conspirationisti, sunt toate ingredientele pentru obisnuita paranoia complotista:
      lupte subterane in binomul DNA-SRI, coruptie marca PSD, infractori arabi cu cetatenii occidentale, mercenari israelieni, mita la nivel de ministri si sef SRI, arestari, etc.
    • +4 (12 voturi)    
      Si astia de la Informativ-Operativ ... (Miercuri, 14 septembrie 2016, 13:16)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      ... din SRI, vor sa ne supravegheze, sa ne inregistreze cartelele prepay, sa ne asculte telefoanele, sa ne intre pe calculatoarele noastre, sa ne citeasca malurile, etc... in numele luptei anti-tero, cand, de fapt, ei sunt niste mafioti dispusi sa faca bani din orice, foarte posibil si din informatiile obtinute in urma acestei supravegheri securistoide a populatiei.
      Cine isi inchipuie sa acest Daniel Dragomir nu impartea spagile cu alti sefi din SRI? Eu personal cred ca a actionat singur, fara nici o legatura cu alte persoane din serviciu.
  • +14 (20 voturi)    
    astept cu nerabdare (Miercuri, 14 septembrie 2016, 12:20)

    xanti [utilizator]

    Articolul lui Tapalaga despre cruntul DNA care se ia de SRI.
  • +11 (13 voturi)    
    Cine la PLATIT pe DRAGOMIR ??? (Miercuri, 14 septembrie 2016, 12:55)

    JohnDreptate [anonim]

    Cine la PLATIT pe DRAGOMIR si a dat ORDINUL sa atace DNA (SIGURANTA NATIONALA)???

    In PLUS mai sant uscaturi in SRI sau plecat din SRI ul securist(Maior G. ) ???
  • +7 (9 voturi)    
    L-au infundat (Miercuri, 14 septembrie 2016, 13:06)

    ElenaRadu1 [anonim]

    Pare ca au luat-o razna cei de la sri, acum au inceput sa se prinda si intre ei :)))
  • +11 (11 voturi)    
    Bravos (Miercuri, 14 septembrie 2016, 13:11)

    AdelinNeacsu [anonim]

    se pare ca au inteles baietii ca trebuie sa scape de vechii securisti, sunt curios ce se intampla mai departe
  • -1 (9 voturi)    
    lista denigratorilor lui kovesi? (Miercuri, 14 septembrie 2016, 13:12)

    king david hotel [utilizator]

    Cam incepe cu nume mari: base, udrea......Ciudat, nu?
  • -8 (12 voturi)    
    Bine! (Miercuri, 14 septembrie 2016, 13:15)

    ..13 [utilizator]

    Putem spune ami multe despre Daniel Dragomir si despre implicarea cel putin a lui Nutzi - Base in acest caz.

    Cred ca acum este clar de ce si cine a fost in spatele evreilor care spionau.

    Pana unde mergi ca sa iti aperi amanta???
    • +5 (5 voturi)    
      obsedat (Miercuri, 14 septembrie 2016, 14:16)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      De unde scoti "informatiile", obsedatule? Din palarie? Ca sub ea parca nu-i nimic.
  • +6 (8 voturi)    
    Cam nasol (Miercuri, 14 septembrie 2016, 13:18)

    SkyDan [utilizator]

    Cand agenti sau fosti agenti secreti se intorc impotriva statului pe care e presupus sa-l apere si sa-l mentina puternic suntem in buda. Ei din asta traiesc in fond si de aici halesc pensii super-babane. Spre deosebire de un softist care se poate cara in 24 de ore la Londra pe acelasi post un agent secret daca pleaca trebuie s-o ia de la lopata.

    E pro patria mori.
    • +1 (3 voturi)    
      Ai dreptate. Un softist din 500... (Miercuri, 14 septembrie 2016, 14:49)

      dinica [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

      ....se poate cara in 24 de ore la Londra pe acelasi post....
      Nu mai laudati atata contopistii care fac munca de muncitor IT.
      Nu zic ca nu-s si destepti, dar unul la 500, ca la doctori, ingineri structuristi, electronisti, economisti...
      S-o lasam mai moale cu propaganda asta, multe firme software sunt unelte de spalat bani pentru ca softul nu are nici kilograme, nici bucati.
      Asa ajunge un program de toata jena sa coste sute de mii. Restul softistilor raspund la telefon cautand raspunsurile pentru clientii care n-au bagat stecheru-n priza.
  • -5 (9 voturi)    
    aviz amatorilor (Miercuri, 14 septembrie 2016, 13:24)

    Mazeta [utilizator]

    În ultimii 2000 de ani nimeni n-a mai câștigat un război cu israeliții.
  • +8 (8 voturi)    
    Am gasit vinovatul sau tapul isapsitor? (Miercuri, 14 septembrie 2016, 13:30)

    Ovidiu M [utilizator]

    La vremea respectiva cei de la Black Cube clamau sustinere de la "cel mai inalt nivel"... acum vedem ca de fapt vinovat este un fost ofiter SRI, cu probleme penale. Deci doar un fost care s-a gandit ca o poate santaja pe Kovesi? Nu chiar cel mai inalt nivel.

    Nu stiu ce sa zic, n-am nicio dovada, dar desi povestea este credibila, imi pare exact asta... o poveste.
    • +6 (6 voturi)    
      lantul slabiciunilor (Miercuri, 14 septembrie 2016, 13:53)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu M

      Probabil ca l-au saltat acum dupa ce l-au tinut o vreme sub observatie. Ramane de vazut daca in acest rastimp a comunicat cu cei care i-au dat ordinul operational.
  • +1 (3 voturi)    
    in ce perioada a activat respectivul? (Miercuri, 14 septembrie 2016, 13:36)

    jackalphonse [utilizator]

    Imposibil sa nu fie o perioada controversata...
  • -2 (4 voturi)    
    Filme, draga...filme... (Miercuri, 14 septembrie 2016, 14:09)

    Yooo [utilizator]

    Da' de pantera roz...nimic?
    Da' ceva cu marmota macar, acolo...nimc?
    Grea misiune ce-a primit si nenorocosu asta acu'...
  • +1 (1 vot)    
    este legatura? (Miercuri, 14 septembrie 2016, 14:13)

    anion [utilizator]

    Daniel Dragomir este ruda cu un fost colonel SRI de la Ploiesti pe nume Dragomir?
  • 0 (2 voturi)    
    Eu zic sa le dam datele noastre in timp real! (Miercuri, 14 septembrie 2016, 15:07)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Daca nu facem nimic necinstit de ce sa ne fie frica?
  • 0 (0 voturi)    
    Uite așa a ajuns din Tornado... (Miercuri, 14 septembrie 2016, 15:50)

    IancuJianu [utilizator]

    ...o bășină de struț...