Baroul Bucuresti discuta din nou cererea Monicai Macovei de excludere a lui Victor Ponta din avocatura

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 13 septembrie 2016, 8:40 Actualitate | Esenţial

Victor Ponta
Foto: gov.ro
Membrii Baroului Bucuresti discuta din nou, marti, cererea de excludere a lui Victor Ponta din avocatura depusa de europarlamentarul Monica Macovei. Pe 6 septembrie, Baroul Bucuresti a amanat pentru 13 septembrie decizia in acest caz.

La sedinta de martea trecuta a Consiliului Baroului Bucuresti a fost prezenta si Monica Macovei: "Eu doresc aplicarea legii, nu am treaba cu personajul Ponta. Victor Ponta a intrat cu scutire de examen in Baroul Bucuresti pentru ca avea titlu de doctor. Titlul de doctor i-a fost retras de ministrul Educatiei, ca atare nu mai poate sa ramana avocat. O solutie juridica, de exemplu, poate fi ca Baroul, in simetria actelor administrative, sa-i retraga scutirea de examen si atunci automat nu mai poate fi avocat decat daca da examen. Sa dea si el examen ca alti avocati", a afirmat atunci europarlamentarul.

In luna august, Macovei a cerut decanului Baroului Bucuresti, printr-o solicitare scrisa, excluderea lui Ponta din avocatura, invocand faptul ca acesta a dobandit calitatea de avocat fara examen, ca titular al diplomei de "doctor in drept", titlu care i-a fost retras.

"Va solicit excluderea imediata din Baroul Bucuresti a domnului Victor Viorel Ponta, intrucat acesta a dobandit calitatea de avocat fara examen, ca titular al diplomei de "doctor in drept". Titlul de doctor i-a fost retras de ministrul Educatiei, pe baza deciziei definitive ca lucrarea a fost plagiata, astfel incat dl Ponta nu mai indeplineste conditiile legale pentru a exercita profesia de avocat", afirma Monica Macovei in solicitarea adresata decanului Baroului Bucuresti.

Europarlamentarul a reamintit ca, in ianuarie 2015, a mai solicitat in scris Baroului Bucuresti excluderea lui Victor Ponta din profesie "dupa ce acesta a notificat, pe 16 decembrie 2014, Rectoratul Universitatii Bucuresti de "renuntarea la titlul de doctor in drept acordat in anul 2003 de catre Universitatea din Bucuresti", insa Baroul Bucuresti nu a luat o decizie in acest sens, anuntand ca asteapta ca UB sa accepte sau nu "renuntarea" la titlul de doctor in drept".

"Acum, pe baza deciziei definitive de retragere a titlului de doctor in drept, prin Ordin al ministrului Educatiei, si a Legii pentru organizarea si exercitarea profesiei de avocat, va solicit sa il excludeti imediat pe domnul Victor Viorel Ponta din Baroul Bucuresti pentru a respecta legea", a transmis Macovei.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

2351 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    FarmVille Brutaria (Marţi, 13 septembrie 2016, 8:48)

    un domn [utilizator]

    se aseaza frumos, un varan marca crescent iar acum un pisicutz de Catania
  • +14 (14 voturi)    
    Che Guevara,relegitimat ca Escobar dupa bara ? (Marţi, 13 septembrie 2016, 8:53)

    Plagarus [utilizator]

    Decazut profesional si moral, fostul "doctor " Ponta Viorel este atat de plin de " bube " ca va starni mila babelor mai slabe de inima,invitate la A3 &Reitarul tv !
  • +15 (15 voturi)    
    Argumentul fals al neretroactivitatii legii ... (Marţi, 13 septembrie 2016, 8:58)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    ...pe care il tot invoca presedintele Baroului ,nu este legal!
    Pe acelasi principiu ,daca un avocat a intrat in Barou ,cu o diploma falsa de facultate ,ramane membru si dupa anularea diplomei pe baza neretroactivitatii legii ,respectivul avand numai studii medii, adica liceul ???!
    Rusinica mare domnule avocat ,DEMISIA !
  • +15 (15 voturi)    
    Nume: Ponta Victor Viorea (Marţi, 13 septembrie 2016, 9:10)

    SkyDan [utilizator]

    Profesia: Fara
    Ocupatia: Fara
  • +13 (13 voturi)    
    Grăbiți-vă! (Marţi, 13 septembrie 2016, 9:11)

    marki [utilizator]

    ... pentru că, în cazul în care clica lui Ponta câștigă alegerile, vor face pe dracu-n patru să (re)înființeze o comisie CNATDCU după chipul și asemănarea lor, astfel încât toți clienții-doctori-nedreptățiți să-și recâștige titlurile și drepturile „pierdute”. Așa, ca în regimurile sud-africane...
    • +3 (3 voturi)    
      Gresit ! (Marţi, 13 septembrie 2016, 11:01)

      coor [utilizator] i-a raspuns lui marki

      Vor face o lege ca toti "rosii" sa fie unsi doctori , eventual si avocati ! :))
  • +10 (12 voturi)    
    care barou ? (Marţi, 13 septembrie 2016, 9:15)

    sareta [utilizator]

    Daca mai era ceva de demonstrat ,s-a dovedit deja ! Se acopera in hotii cu Legea pe picior ...Sa-l mentina in randul lor ,sunt croiti pe aceleasi "valori ".
  • +12 (12 voturi)    
    Sper să se rezolve. (Marţi, 13 septembrie 2016, 9:18)

    asavreau [utilizator]

    Înfumuratul Ponta trebuie scos din viața publică.Așa poate înțelege că numai munca te face să te ridici între oameni.
  • +12 (12 voturi)    
    discutii ? (Marţi, 13 septembrie 2016, 9:37)

    nedumeritul [utilizator]

    ne-am obisnuit ca legislatia este rastalmacibila in asa masura incat e nevie de discutii chiar si acolo unde este foarte clara....
  • +10 (10 voturi)    
    la revedere Monta! (Marţi, 13 septembrie 2016, 9:41)

    ..13 [utilizator]

    Te pup dulce!
  • +10 (10 voturi)    
    da de unde?! (Marţi, 13 septembrie 2016, 10:37)

    theo667 [utilizator]

    ''legea are o lacuna,vom cere un punct de vedere si de la comisia interculturala muzeul satului, vom face demersurile oficiale pentru ca subcomitetul juridic al camerei deputatilor sa aprobe o lege si normele metodologice pentru cazuri similare, si hai pa ca ma grabesc ca pierd metroul
  • +8 (8 voturi)    
    Ce discutii ? Serios ? (Marţi, 13 septembrie 2016, 11:21)

    Radu_B [utilizator]

    Rusine Baroului Bucuresti ! Pai daca un gunoier venea cu diploma de drept falsificata (similar cazul in speta ;-D) il mai tineati avocat la Dvs :-)))) ????

    Oricum, pun pariu tot ce castig io intr-un an ca VV Ponta nu e in stare sa treaca examenul de barou in mod cinstit, pe bune ;-))
  • -1 (3 voturi)    
    ADMIRAȚIE FĂRĂ LIMITE ! (Marţi, 13 septembrie 2016, 16:54)

    Cremenarul [utilizator]

    Admir perseverența dnei Macovei față plagiatul dlui PONTA.

    Pentru ca admirația să fie deplină, aștept, alături de mulți liberali, ca dna Macovei să acționeze cu aceeași perseverență/înverșunare și în problema plagiatului dnei KOVESI !?

    Lipsa imparțialității degajă un miros insuportabil de partizanat politic !