Baroul Bucuresti discuta din nou cererea Monicai Macovei de excludere a lui Victor Ponta din avocatura

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 13 septembrie 2016, 8:40 Actualitate | Esenţial

Victor Ponta
Foto: gov.ro
Membrii Baroului Bucuresti discuta din nou, marti, cererea de excludere a lui Victor Ponta din avocatura depusa de europarlamentarul Monica Macovei. Pe 6 septembrie, Baroul Bucuresti a amanat pentru 13 septembrie decizia in acest caz.

La sedinta de martea trecuta a Consiliului Baroului Bucuresti a fost prezenta si Monica Macovei: "Eu doresc aplicarea legii, nu am treaba cu personajul Ponta. Victor Ponta a intrat cu scutire de examen in Baroul Bucuresti pentru ca avea titlu de doctor. Titlul de doctor i-a fost retras de ministrul Educatiei, ca atare nu mai poate sa ramana avocat. O solutie juridica, de exemplu, poate fi ca Baroul, in simetria actelor administrative, sa-i retraga scutirea de examen si atunci automat nu mai poate fi avocat decat daca da examen. Sa dea si el examen ca alti avocati", a afirmat atunci europarlamentarul.

In luna august, Macovei a cerut decanului Baroului Bucuresti, printr-o solicitare scrisa, excluderea lui Ponta din avocatura, invocand faptul ca acesta a dobandit calitatea de avocat fara examen, ca titular al diplomei de "doctor in drept", titlu care i-a fost retras.

"Va solicit excluderea imediata din Baroul Bucuresti a domnului Victor Viorel Ponta, intrucat acesta a dobandit calitatea de avocat fara examen, ca titular al diplomei de "doctor in drept". Titlul de doctor i-a fost retras de ministrul Educatiei, pe baza deciziei definitive ca lucrarea a fost plagiata, astfel incat dl Ponta nu mai indeplineste conditiile legale pentru a exercita profesia de avocat", afirma Monica Macovei in solicitarea adresata decanului Baroului Bucuresti.

Europarlamentarul a reamintit ca, in ianuarie 2015, a mai solicitat in scris Baroului Bucuresti excluderea lui Victor Ponta din profesie "dupa ce acesta a notificat, pe 16 decembrie 2014, Rectoratul Universitatii Bucuresti de "renuntarea la titlul de doctor in drept acordat in anul 2003 de catre Universitatea din Bucuresti", insa Baroul Bucuresti nu a luat o decizie in acest sens, anuntand ca asteapta ca UB sa accepte sau nu "renuntarea" la titlul de doctor in drept".

"Acum, pe baza deciziei definitive de retragere a titlului de doctor in drept, prin Ordin al ministrului Educatiei, si a Legii pentru organizarea si exercitarea profesiei de avocat, va solicit sa il excludeti imediat pe domnul Victor Viorel Ponta din Baroul Bucuresti pentru a respecta legea", a transmis Macovei.










2282 vizualizari
  • +12 (12 voturi)    
    FarmVille Brutaria (Marţi, 13 septembrie 2016, 8:48)

    un domn [utilizator]

    se aseaza frumos, un varan marca crescent iar acum un pisicutz de Catania
  • +14 (14 voturi)    
    Che Guevara,relegitimat ca Escobar dupa bara ? (Marţi, 13 septembrie 2016, 8:53)

    Plagarus [utilizator]

    Decazut profesional si moral, fostul "doctor " Ponta Viorel este atat de plin de " bube " ca va starni mila babelor mai slabe de inima,invitate la A3 &Reitarul tv !
  • +15 (15 voturi)    
    Argumentul fals al neretroactivitatii legii ... (Marţi, 13 septembrie 2016, 8:58)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    ...pe care il tot invoca presedintele Baroului ,nu este legal!
    Pe acelasi principiu ,daca un avocat a intrat in Barou ,cu o diploma falsa de facultate ,ramane membru si dupa anularea diplomei pe baza neretroactivitatii legii ,respectivul avand numai studii medii, adica liceul ???!
    Rusinica mare domnule avocat ,DEMISIA !
  • +15 (15 voturi)    
    Nume: Ponta Victor Viorea (Marţi, 13 septembrie 2016, 9:10)

    SkyDan [utilizator]

    Profesia: Fara
    Ocupatia: Fara
  • +13 (13 voturi)    
    Grăbiți-vă! (Marţi, 13 septembrie 2016, 9:11)

    marki [utilizator]

    ... pentru că, în cazul în care clica lui Ponta câștigă alegerile, vor face pe dracu-n patru să (re)înființeze o comisie CNATDCU după chipul și asemănarea lor, astfel încât toți clienții-doctori-nedreptățiți să-și recâștige titlurile și drepturile „pierdute”. Așa, ca în regimurile sud-africane...
    • +3 (3 voturi)    
      Gresit ! (Marţi, 13 septembrie 2016, 11:01)

      coor [utilizator] i-a raspuns lui marki

      Vor face o lege ca toti "rosii" sa fie unsi doctori , eventual si avocati ! :))
  • +10 (12 voturi)    
    care barou ? (Marţi, 13 septembrie 2016, 9:15)

    sareta [utilizator]

    Daca mai era ceva de demonstrat ,s-a dovedit deja ! Se acopera in hotii cu Legea pe picior ...Sa-l mentina in randul lor ,sunt croiti pe aceleasi "valori ".
  • +12 (12 voturi)    
    Sper să se rezolve. (Marţi, 13 septembrie 2016, 9:18)

    asavreau [utilizator]

    Înfumuratul Ponta trebuie scos din viața publică.Așa poate înțelege că numai munca te face să te ridici între oameni.
  • +12 (12 voturi)    
    discutii ? (Marţi, 13 septembrie 2016, 9:37)

    nedumeritul [utilizator]

    ne-am obisnuit ca legislatia este rastalmacibila in asa masura incat e nevie de discutii chiar si acolo unde este foarte clara....
  • +10 (10 voturi)    
    la revedere Monta! (Marţi, 13 septembrie 2016, 9:41)

    ..13 [utilizator]

    Te pup dulce!
  • +10 (10 voturi)    
    da de unde?! (Marţi, 13 septembrie 2016, 10:37)

    theo667 [utilizator]

    ''legea are o lacuna,vom cere un punct de vedere si de la comisia interculturala muzeul satului, vom face demersurile oficiale pentru ca subcomitetul juridic al camerei deputatilor sa aprobe o lege si normele metodologice pentru cazuri similare, si hai pa ca ma grabesc ca pierd metroul
  • +8 (8 voturi)    
    Ce discutii ? Serios ? (Marţi, 13 septembrie 2016, 11:21)

    Radu_B [utilizator]

    Rusine Baroului Bucuresti ! Pai daca un gunoier venea cu diploma de drept falsificata (similar cazul in speta ;-D) il mai tineati avocat la Dvs :-)))) ????

    Oricum, pun pariu tot ce castig io intr-un an ca VV Ponta nu e in stare sa treaca examenul de barou in mod cinstit, pe bune ;-))
  • -1 (3 voturi)    
    ADMIRAȚIE FĂRĂ LIMITE ! (Marţi, 13 septembrie 2016, 16:54)

    Cremenarul [utilizator]

    Admir perseverența dnei Macovei față plagiatul dlui PONTA.

    Pentru ca admirația să fie deplină, aștept, alături de mulți liberali, ca dna Macovei să acționeze cu aceeași perseverență/înverșunare și în problema plagiatului dnei KOVESI !?

    Lipsa imparțialității degajă un miros insuportabil de partizanat politic !