Inalta Curte a ridicat o parte din interdictiile impuse lui Victor Ponta. Poate face declaratii despre dosar in public

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 10:02 Actualitate | Esenţial

Victor Ponta
Foto: Agerpres
Curtea Suprema a ridicat o parte din interdictiile dispuse in cazul fostului premier Victor Ponta, acesta avand voie sa vorbeasca cu presa despre acuzatiile din dosar, fiindu-i totodata ridicata si interdictia de a parasi tara, a confirmat avocatul sau pentru Mediafax.

Victor Ponta ramane sub control judiciar si are interdictia de a lua legatura cu martorii si ceilalti suspecti din dosar, interdictia de a detine si folosi arme, are obligatia de a se prezenta saptamanal la politie, dar si in fata judecatorilor si procurorilor DNA de cate ori este chemat.

Decizia Inaltei Curti de Casatie si Justitie este definitiva.

Procurorii DNA Ploiesti l-au pus sub control judiciar pe o perioada de 60 de zile pe Victor Ponta, acesta fiind suspectat de folosirea influentei ori autoritatii in scopul obtinerii pentru sine ori pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite si de complicitate la infractiunea de spalare de bani.

Procurorii arata in ordonanta ca "pentru desemnarea drept candidat pe listele unui partid politic a unui om de afaceri, intr-un colegiu electoral in care formatiunea politica sa aiba certitudinea ca va obtine mandatul pentru care se candida, Ponta Victor Viorel, in calitatea sa de presedinte al respectivului partid politic, si-a folosit autoritatea pentru confirmarea propunerii acelui om de afaceri pe lista de candidati. Confirmarea propunerii a fost facuta de Ponta Victor Viorel in scopul obtinerii de foloase ce nu i se cuveneau, constand in plata sumei de 220.000 euro, necesara organizarii unei vizite in Romania a unei personalitati politice straine. Se urmarea astfel ca, prin mediatizarea unor intalniri alaturi de personalitatea care beneficia de notorietate internationala, Ponta Victor Viorel sa castige capital electoral, in conditiile in care, in cursul anului 2012, potrivit calendarului electoral, urmau sa aiba loc alegeri locale si parlamentare. Suma de 220.000 de euro a fost obtinuta prin persoane interpuse, de la omul de afaceri plasat pe un loc eligibil".

In acest caz, Sebastian Ghita a fost pus si el sub control judiciar pe 60 de zile, marti seara, de procurorii DNA Ploiesti, fiind acuzat de complicitate la spalare de bani, anchetatorii sustinand ca omul de afaceri i-a dat fostului premier Ponta 220.000 de euro pentru a-si asigura un loc eligibil la alegerile din 2012. Si el a contestat decizia.

"Din ce am inteles eu, este vorba de intalnirea din 2011 dintre ambasadorul UK la Bucuresti, Tony Blair, Mihai Razvan Ungureanu si acordarea titlului de doctor honoris causa lui Tony Blair. Cred ca cei de la DNA Ploiesti investigheaza problema Tony Blair. Nu stiu exact toate acuzatiile. Nu am vreo asteptare, dar dupa cum i-am vazut pe dansii la unitatea de elita ca fac dosare, sper sa nu ajungem sa ne intrebe de intalnirea din Africa de Sud dintre Ponta si Obama si Blair. Sunt prolifici cei de la Ploiesti. Nu cred ca este vorba de nicio coruptie. Cred ca sunt foarte restrictivi astazi in ceea ce priveste modul in care vedem activitatile noastre. Daca orice lucru din viata il interpretam precum coruptie, atunci vom avea dosare. Maine, poimaine si o vanzare de casa, de masina, cu un mic denunt aranjat poate deveni o coruptie care ucide", a declarat marti Sebastian Ghita, la Inalta Curte de Casatie si Justitie.

Procurorii arata ca pentru a crea aparenta ca vizita fostului lider strain in Romania nu are loc la initiativa partidului, "s-a stabilit ca intreaga activitate sa fie organizata prin intermediul unei organizatii nonprofit si apolitice, care sa induca ideea in randul opiniei publice ca intalnirea persoanei publice straine cu Ponta Victor Viorel ar fi avut loc la initiativa celui dintai". In acest scop, arata procurorii in ordonanta, Victor Ponta, impreuna cu omul de afaceri i-au solicitat reprezentantului organizatiei nonprofit sa gaseasca o modalitate prin care politicianul strain sa fie chemat in Romania fara sa fie cunoscut faptul ca initiativa ii apartinea lui Ponta, iar plata ocazionata de organizarea acestui eveniment sa fie suportata de omul de afaceri prin intermediul unei societati comerciale controlate prin persoane interpuse.

"In acest sens, pentru a disimula originea ilicita a sumei de 220.000 de euro, inculpatul Ponta Victor Viorel a acceptat, in convenienta cu omul de afaceri, incheierea succesiva a doua contracte. Ca urmare a primirii foloaselor necuvenite constand in plata sumei de 220.000 euro necesara obtinerii de capital electoral pentru Ponta Victor Viorel si pentru formatiunea politica reprezentata de catre acesta, conform intelegerii avute, omul de afaceri a fost confirmat, de catre presedintele partidului, Ponta Victor Viorel, drept candidat al partidului, in cadrul unui colegiu electoral din judetul Prahova", mai precizeaza comunicatul DNA.¬


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
6271 vizualizari
  • +28 (46 voturi)    
    Dottore e liber să dea pe goarnă (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 10:48)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Să zică, pentru că la trăncăneală se pricepe, ca și maestrul său, pușcăriașul Năstase.
    • -36 (54 voturi)    
      mai ia o pauză, măi nene (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 11:16)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      că deja ne-ai intoxicat pe toți cu mafioții tăi, cu România care e cea mai nașpa, cu toți care ne fură, cu românii cei mai nasoi de pe planetă etc etc. Pleacă, frate, din țară, dacă e așa rău. Du-te în Congo.
      Pe bune, mai schimbă și tu textul.
      • +22 (36 voturi)    
        Love, ciocu' mic! (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 11:36)

        mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        Stiu ca la școala de cadre va învață ca totul e ok, ca nomenclatura trebuie sa aibă totul de-a gata si ca totul e in regula.
        Parca asta voia și tătucul Ilici: liniște, nimeni sa nu zică nimic
        • +3 (7 voturi)    
          Mafiotul roșu kaghebist monta (Duminică, 11 septembrie 2016, 0:41)

          andreitr [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

          liber la minciuni. Mafia din care face parte n-ar trebui condamnată la pușcărie pentru că e un lux, ci la canal pentru că au supt douăzeci și cinci de ani sângele României. Hai DNA!
      • +15 (29 voturi)    
        Măi nene (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 12:04)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        Tu din ce mafie faci parte? Cea roșie? Portocalie? Galbenă? Securoid? Bugetar? Că de intoxicat, pari intoxicat tu, de latrina 3 și surorile ei gemene.
        • -3 (11 voturi)    
          Măi nene, (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 16:01)

          Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

          Eu fac parte din mafia siciliană. Vezi că există tratament pentru paranoia...
    • +20 (34 voturi)    
      Păi, da (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 11:20)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Asta era cea mai grea pedeapsă pentru mitoman, să-l oblige cineva să tacă! Pe EL, care și-a petrecut anii de prim-ministeriat (și nu numai) pe sticla televiziunilor prietene, trăncănind verzi și uscate, împărțind acuzații, insulte despre oricine îndrăznea să-i stea în cale, debitând minciuni, lăudăroșenii grețoase la adresa augustei lui persoane...
      Da, recunosc, chiar îmi era dor de așa ceva... :)
  • +25 (29 voturi)    
    Poate ne spune ceva despre banii de la KMG (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 11:10)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    ...550 mil. usd si ce procent a primit sa stearga datoria!
  • +22 (30 voturi)    
    Ieri, toata ziua Ponta a clamat (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 11:22)

    Susufler0 [utilizator]

    in fata camerelor de luat vederi faptul ca ii este interzis sa vorbeasca despre dosarul sau si le-a spus jurnalistilor ca a cerut sa i se ridice aceasta interdictie pt a putea vorbi cu ei. :P

    ICCJ "i-a facut pe plac" si un pic mai mult. I-a permis sa iasa in afara tarii (doar are o celebra fundatie cu activitate puternica in strainatate !!!) :)))))) si sa dea declaratii despre dosar. :))

    De-abia astept acum ca Fundatia Black Sea...bla-bla-bla sa isi ia avant datorita Presedintelui sau care poate calatori din nou in tari straine pt a activa in interesul fundatiei y compris al Romaniei. :))))))

    De-abia astept sa-l aud pe Ponta vorbind despre dosar, dand declaratii pe la TV, in vreme ce la DNA tace ca pestele iar in instanta, din ce se-aude, se pregateste sa fie mut ca o lebada. :)))

    PS. E o vorba : ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa ti se implineasca !

    PPS. Dupa cum il cunosc eu pe Ponta, nu va intarzia prea mult momentul cand, la Ghitza TV, ori la Lartrina 3 isi va da in petec si va ataca din nou justitia. Rezultatul ? Va cimenta "prietenia" sa cu magistratii in asa fel incat sa fie sigur in final de o pedeapsa cu executare!

    PPPS. Sa dea Domnul si La multi ani, Victore ! ;)
  • -20 (38 voturi)    
    Unde-s postacii care proslaveau (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 11:23)

    xrogo [utilizator]

    interdictia aberanta a unui procuraras de a baga pumnu-n gura unui deputat,s-au dat la fund?
    • +24 (32 voturi)    
      Fii serios! (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 11:44)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Nu poti impiedica pe Ponta sa minta - e ca si cum ai incerca sa pui dop Dunarii - Ponta este o forta mitomana a naturii. Era sa moara cand a primit interdictia sa vorb... pardon, sa minta.
    • +20 (26 voturi)    
      procuraras (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 12:06)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      cu "procuraras" sa stii ca nu rimeaza "deputat" ci "puscarias".
      • -5 (13 voturi)    
        ai dreptate (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 13:39)

        Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        Pentru represiune nedreapta Procurorasul ar merita sa devina Puscariasul
    • +15 (23 voturi)    
      AICI suntem! (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 12:11)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Oh, vai, ditamai deputatu' sa aibe interdictie....adica odata ce esti deputat, matale vrei ca nici un om sa nu te mai atinga....nici cu o floare...aaa cu un trandafir (sau 3) este acceptabil totusi.

      Esti si tu unu' din deputatii PSD?

      Ai fost si tu votat de vreun FAN Alzheimer care vrea de la viata asta doar biserici si mici?
  • -19 (23 voturi)    
    Spalare de bani (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 11:36)

    Arminius [utilizator]

    Cand il vor lua la intrebari si pe adevaratul spalator de bani, numitul Tony Blair? Sau complicii sunt mai importanti decat adevaratul autor al spalarii de bani? Fara justitie selectiva se poate?
    • +11 (15 voturi)    
      Arunci pisica. (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 13:21)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

      Speri degeaba.Tony Blair nu are de ce să fie implicat.A fost plătit pentru a ține o conferință.Nu-i ilegal.În schimb Ponta și Ghiță au o problemă de legalitate foarte urâtă.Puteau proceda și ei legal,far borfași fiind nu le stătea în fire.
      • -7 (9 voturi)    
        totusi (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 16:17)

        Arminius [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        In comunicatul DNA se vorbeste de spalare de bani. Stii ce inseamna asta, da? Reciclarea banilor negri in circuitul legal. Responsabil de spalarea banilor este ce-l care ii aduce la lumina, adica Tony Blair. Iar cel care face banii negri se numeste evazionist.
        • -1 (3 voturi)    
          Ce voiai, sa faca ancheta Tony (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 19:52)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

          sa vada de unde vin banii? Tu daca te duci in Republica Malgasha pe 100k$ cum faci sa afli de unde au aia banii? Te intereseaza?
  • +16 (24 voturi)    
    Mare greseala si/sau ajutarea infractorului (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 13:09)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Acum Ponta o sa fie non-stop la Haznaua 3, plangand cu lacrimi de crocodil ca este hartuit de justitie, ca el e doar un hot si de ce se iau procurorii de el etc...
    • -12 (20 voturi)    
      ai putintica rabdare (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 13:32)

      Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Ponta nu este hartuit de justitie pentru ca "justitie" nu inseamna procurori si DNA ci ICCJ si instantele judecatoresti.
      Hartuiala de doi bani a Lulutei&Co i-a mai adus vreo 3 procente lui si PSD-ului.
      • +4 (10 voturi)    
        Daca au adus 3% atunci e jale (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 16:51)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

        Realizezi cat de tampiti sunt alegatorii.
        • +1 (5 voturi)    
          Ie tampiti dar ie multi si-o sa luati o (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 18:33)

          xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

          matraseala la alegeri de-o sa va treaca pohta de posteala!
        • -1 (9 voturi)    
          eu realizez, voi nu realizati! (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 19:34)

          Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

          Continuati cu cretinismele Puie Monta, Securistii, Comunistii, Hotii din PSD,...
          Despre voi... nimic? Ceva constructiv sunteti in stare sa etalati? Aaa, am inteles: "Jos PSD-ul" este culmea constructiei democratice.
          Te suspectez de ceva scoala, sunt convins ca si voi in sinea voastra ati ramas masca in fata actiunii jegoase, aberante si jalnice a DNA-ului in cazul Ponta-Blair.
          Uite, de-aia creste PSD-ul si Ponta, chiar nu ai nevoie de multa scoala sa vezi mizeriile Lulutei.
          • 0 (0 voturi)    
            destept (Marţi, 13 septembrie 2016, 11:01)

            Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

            Mai, ce destept esti, mai ai frati pe-acasa?
      • +5 (9 voturi)    
        Lol (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 17:40)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

        Lasa dreaq ierburile alea, gustav.
  • -8 (18 voturi)    
    DE CE (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 13:54)

    EmilNae [anonim]

    are dosar penal? ca l-a bagat pe ghita pe loc eligibil.Cum demonstreaza asta ca toate listele se aproba intr-un forum intern.Si atunci ce sa faca dna, sa-i aresteze pe toti cei care au votat de la toti isi de la toate partidele sa vedem cine dracul mai ramine.Eu zic ca in afara de binom nu va mai ramine nimeni.
    Oare procurorii l-au auzit pe balga ce a declarat? toti cei care vor locuri eligibile dau banul ca altfel nu merge,Pe el de ce nu-l aresteaza ca si el da locurile pe bani.Sau el nu ca el este cu noi si pune pe locuri eligibile si banii i pe cine vrea ceil cu" parlamentul meu"
    parerea mea dosarul lui ponta este 1000% facatura politica ca nu au ce altceva sa-l agate.Bai asta-i politie politica pe fata sa dea naiba. Sa vina procurorul sa sa spuna unui partid pe cinesi cum sa treaca pe liste este mult prea mult.L-au facut pe ponta un erou ca poporul nu-i prost vezi cazul olguta sau chiriches.Tot raul spre bine in mod cert ponta ori va fi al treilea om in stat, ori PM si asta in oftica binomului si al altora.Si psd se va apropia simtitor de 50%.Daca o baga numai pe aia cu codul fiscal si ponta in campanie si succesul este asigurat.Nu pot spune decit ca dna si pnl sint cei mai buni chiar cei mai buni agenti electorali ai psd.Nu fac decit sa le multumesc in numele psd-istilor.Sinteti adevarati "profesionisti" tata
    hihihihihihihihi
    • -9 (15 voturi)    
      Ce e ingrijorator... (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 16:39)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui EmilNae

      Ce e ingrijorator e ca exista intotdeauna posibilitatea ca in faza ultima a procesului penal sa dea peste o stalinista precum Camelia Bogdan care stie inca inainte de a vedea dosarul ca trebuie condamnat. Asta e problema. Practic DNA-ul trage lozuri si spera ca la un moment dat unul sa fie castigator. Facturi prinse in contabilitate, conferinte ale unor personalitati internationale, orice, nu conteaza.
  • -5 (7 voturi)    
    bani pentru Tony Blair ca sa faca lipeala cu Obama (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 16:36)

    N.S. [utilizator]

    ? sa faca scutu de la Deveselu sau baza de la Kogalniceanu?sau ce? asa departe a ajuns? foarte tare! inseamna ca nu va face o zi de detentie! ne gandim ca P$D este pro Rusia, cand colo ei au dat jos comunismul ghidonati de occidentali!
  • +4 (8 voturi)    
    pentru imagine? (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 16:39)

    N.S. [utilizator]

    Sa fim seriosi! P$D dadea mici, bere, galeti,bani pentru imagine si pentru electorat! Pun pariu pe orice ca din 100 de oameni de la tara alesi aleatoriu, 90 nu stiu cine este Tony Blair
  • -2 (2 voturi)    
    singura problema e ca exista state (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 19:14)

    natbl73 [utilizator]

    care nu au semnat tratate de extradare
  • -1 (7 voturi)    
    Decembrie 2016: PSD+ALDE = 55% (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 20:30)

    TanarFrumosSiLiber [utilizator]

    Cicu'mic securistilor. Vine Apocalipsa.